There are a total of 4,127 bills of lading on file for Ingrasys Technology USA Inc between July 6th, 2011 and May 22nd, 2026.
Of those 4,127 bills of lading, 63 were within the past 30 days and 144 were within the past 90 days.
| Total Records | 4,127 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,898 |
| Consignee Records | 3,272 |
| Notify Party Records | 122 |
| First Shipment on File | Jul 6th, 2011 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 63 |
| Records in Last 90 Days | 144 |
| Records in the Past Year | 637 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for INGRASYS TECHNOLOGY USA INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Ingrasys Technology USA Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Ingrasys Technology USA Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| FOXCONN - AWS | Aug 2024 | 586 | 409 |
| GALAXY | May 2026 | 14,301 | 275 |
| INGRASYS (SINGAPORE) PTE. LTD. | May 2026 | 1,146 | 209 |
| HONGFUJIN PRECISION ELECTRONIC NO | Mar 2023 | 887 | 199 |
| FULIAN PRECISION ELECTRONICS | May 2026 | 1,686 | 161 |
| AMAZON WEB SERVICES, INC. | May 2026 | 1,087 | 134 |
| DBS HELP CROSS DOCK | May 2026 | 869 | 103 |
| JABIL INC | May 2026 | 5,374 | 77 |
| WALA INTERNATIONAL INC | May 2026 | 4,355 | 74 |
| THYSSENKRUPP STEEL N.A. | May 2026 | 91,688 | 68 |
| HOXIN PRECISION (THAILAND) CO.,LTD. | May 2026 | 3,585 | 63 |
| HON HAI PRECISION INDUSTRY CO., LTD | May 2026 | 48,478 | 60 |
| CLOUD NETWORK | Sep 2025 | 1,158 | 53 |
| CHIA CHANG CO., LTD. | Oct 2025 | 144 | 52 |
| INGRASYS TAIWAN | Nov 2025 | 76 | 51 |
| DELTA ELECTRONICS (THAILAND) PUBLIC COMPANY LIMITED | May 2026 | 15,602 | 46 |
| SCHENKER INTERNATIONAL, S.A. DE C.V | May 2026 | 8,568 | 38 |
| FULIAN PRECISION TECHNOLOGY COMPONE | May 2026 | 594 | 38 |
| MICROSOFT 29324 CZECH REPUBLIC, S.R | Apr 2026 | 58 | 36 |
| HYVE SOLUTIONS | Oct 2025 | 5,740 | 36 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Ingrasys Technology USA Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| INGRAM MICRO CHILE SA | Oct 2025 | 188 | 0 |
| INGRAM MICRO LOGISTICS. | Apr 2026 | 901 | 2 |
| INGRAM MICRO MEXICO | May 2026 | 194 | 24 |
| INGRAM MICRO MOBILITY | Dec 2024 | 357 | 0 |
| INGRAM MICRO SUPPLY CHAIN SERVICES (SHENZHEN) CO.,LTD. | Feb 2026 | 341 | 1 |
| INGRAM PUBLISHER | May 2026 | 108 | 9 |
| INGRAM PUBLISHER SERVICES | May 2026 | 3,794 | 170 |
| INGRAM PUBLISHING SERVICES INC | May 2026 | 373 | 3 |
| INGRASYS (SINGAPORE) PTE. LTD. | May 2026 | 1,146 | 150 |
| INGRASYS TAIWAN | Nov 2025 | 76 | 0 |
| INGRASYS TIANJIN | Apr 2026 | 134 | 1 |
| INGREAT PRECISION CO.,LTD | May 2026 | 362 | 6 |
| INGREDIENT RESOURCES INC | May 2026 | 1,042 | 21 |
| INGREDIENTRADE INC | Apr 2026 | 193 | 2 |
| INGREDIENTS DISTRIBUTION INTERNATIO | May 2026 | 3,488 | 26 |
| INGREDIENTS PLUS DISTRIBUTION | Apr 2026 | 276 | 4 |
| INGREDIENTS RU | May 2026 | 251 | 2 |
| INGREDIENTS SOLUTIONS, INC. | Apr 2026 | 604 | 1 |
| INGREDIENTTRADE.COM,INC | May 2026 | 361 | 24 |
| INGREDION BRASIL INGREDIENTES INDUSTRIAIS LTDA | May 2026 | 2,369 | 15 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-26 | COSU6450607340 | DMERDFS049015343 | 0PGNJ | House Bill | DMER | 9450624 | CMA CGM DALILA | 2026-05-25 | HOUSTON, TEXAS | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 26 PKG | 7,949 K | House to House | COOLER MASTER | INGRASYS TECHNOLOGY USA INC | HEATSINK VAPOR CHAMBER 4U PG520 COOLER | |
| 2026-05-23 | EGLV003600489278 | RLUSS04998857 | 1452 | House Bill | RLUS | 9935387 | EVER MATCH | 2026-05-22 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 54 CTN | 213 KG | Container Station | INGRASYS TECHNOLOGY INC. | THYSSENKRUPP PRESTA NORTH AMERICA | SCCM ECU LIN FOR CPM | |
| 2026-05-23 | COSU6449506400 | MOXRPVGS2603159 | 107E | House Bill | MOXR | 9337949 | XIN DA YANG ZHOU | 2026-05-22 | HOUSTON, TEXAS | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 222 PKG | 18,770 KG | House to House | GUANGZHOU AMPHENOL ELECTRONICS | INGRASYS TECHNOLOGY USA INC. | BUSBAR | |
| 2026-05-23 | COSU6449908120 | KFUIHZPE26040329 | 107E | House Bill | KFUI | 9337949 | XIN DA YANG ZHOU | 2026-05-22 | HOUSTON, TEXAS | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 730 CTN | 7,795 KG | House to House | COOLER MASTER MANUFACTURE (VIETNAM) LIMITED | INGRASYS TECHNOLOGY U.S.A | JUSDA SUPPLY CHAIN MANAGEMENT | 21 PLTS = 730 CARTONSSTIFFENER FOR BIANCA C0 0 BOTTOM STIFFENERSTIFFENER FOR BIANCA -C00 TOP STIFFENERSCAC HBL: KFUIAMS HBL: HZP... |
| Run Date | 2026-05-27 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-27 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-25 |
| Trade Update Date | 2026-05-11 |
| Master BOL # | MATS5322114000 |
|---|---|
| House BOL # | AIWLTAO02770213 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | AIWL |
| Voyage # | 255E |
| IMO # | 9244130 |
| Vessel Name | MANUKAI |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 5616 KG |
| Weight in KG | 5,616 KG |
| Quantity | 37 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TRHU8399093 |
| Commodity Description |
01_GB200-NVL-TRAY_MGX.ASM |
| Shipper Name | INGRASYS (SINGAPORE) PTE. LTD.C/O |
|---|---|
| Address Line 1 | NO. 36, NORTH STREET, WEST ZONE |
| Address Line 3 | ECONOMIC & TECHNOLOGICAL DEVELOPME |
| Address Line 4 | NT AREA |
| City | TIANJIN CITY |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | INGRASYS TECHNOLOGY USA INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 10640 WINDFERN RD. DOCK 1 |
| City | HOUSTON |
| State Province | TX |
| Zip Code | 77064 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | ANDRES.F.LOPEZ@FII-NA.COM |
| Consignee Name | INGRASYS TECHNOLOGY USA INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 10640 WINDFERN RD. DOCK 1 |
| City | HOUSTON |
| State Province | TX |
| Zip Code | 77064 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +18329041386 |
| Container Number | TRHU8399093 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 1692243 |
| Seal Number 1 | 1692243 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | 01_GB200-NVL-TRAY_MGX.ASM |
| Marks and Numbers 1 | CUSTOMER: ORACLE??DESTINATION: HOUSTON??PLTS: 0001-0037 OF 0037??CTNS: 0001-0071 OF 0071?? QTY: 7656 PCS??LOADINGNO: 4100134088,41001340 89,4100134093??CNSIZE: 1X40H ??MADE IN CHINA |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000005616 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 1,982 | 2026-05-23 |
| Long Beach, California | 1,093 | 2026-05-18 |
| Houston, Texas | 433 | 2026-05-23 |
| Oakland, California | 165 | 2026-01-15 |
| Tacoma, Washington | 122 | 2026-01-21 |
| Newark, New Jersey | 98 | 2026-02-13 |
| Baltimore, Maryland | 95 | 2024-12-17 |
| Norfolk, Virginia | 67 | 2025-04-08 |
| Seattle, Washington | 57 | 2023-06-02 |
| New York, New York | 8 | 2024-09-20 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Pusan South Korea | 891 | 2026-05-20 |
| Shanghai China (Mainland) | 503 | 2026-05-23 |
| Ningbo China (Mainland) | 473 | 2026-05-23 |
| Shilong China (Taiwan) | 324 | 2026-01-09 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 305 | 2026-05-23 |
| Xingang China (Mainland) | 255 | 2023-02-03 |
| Taibei China (Taiwan) | 248 | 2026-04-17 |
| All Other China (Taiwan) Ports | 192 | 2022-02-22 |
| Yantian China (Mainland) | 162 | 2026-04-16 |
| TianjinXin Gang China (Mainland) | 156 | 2026-02-18 |
Below are the top 10 company names and addresses for Ingrasys Technology USA Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| INGRASYS TECHNOLOGY USA INC | 4805 AERO PARKWAY FLORENCE KY 41042 US | 2025-07-10 | 272 |
| INGRASYS TECHNOLOGY USA INC | (C O SC HENKER) 5420 JOHN CANNON DR SALT LAKE CITY UT 84116 US | 2025-06-02 | 134 |
| INGRASYS TECHNOLOGY USA INC | 2026-05-20 | 90 | |
| INGRASYS TECHNOLOGY USA INC | 2026-05-20 | 74 | |
| INGRASYS TECHNOLOGY USA INC | 2026-05-14 | 35 | |
| INGRASYS TECHNOLOGY USA INC | 2026-05-23 | 33 | |
| INGRASYS TECHNOLOGY USA INC | 2025-10-04 | 7 | |
| INGRASYS TECHNOLOGY USA INC | 2025-10-28 | 5 | |
| INGRASYS TECHNOLOGY USA INC | 2025-10-07 | 4 | |
| INGRASYS TECHNOLOGY USA INC | 2026-01-05 | 3 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Ingrasys Technology USA Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 199 | |
| 2026-05-23 | 103 | |
| 2026-04-29 | 8 | |
| 2026-04-29 | 3 | |
| 2026-01-22 | 1 | |
| 2026-01-09 | 106 | |
| 2026-01-09 | 16 | |
| 2026-01-05 | 3 | |
| 2025-10-18 | 1 | |
| 2025-10-07 | 4 |
Below are the top 10 email addresses on file for Ingrasys Technology USA Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-07 | 2 | |
| 2023-12-12 | 5 | |
| 2022-02-26 | 2 | |
| 2021-09-27 | 4 | |
| 2021-05-10 | 10 | |
| 2021-02-12 | 2 | |
| 2020-11-16 | 1 | |
| 2014-09-30 | 1 | |
| 2014-05-29 | 28 | |
| 2014-01-14 | 1 |