There are a total of 362 bills of lading on file for Ingreat Precision Co.,Ltd between October 23rd, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 362 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 6 were within the past 90 days.
| Total Records | 362 |
|---|---|
| Shipper Records | 362 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 23rd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 6 |
| Records in the Past Year | 27 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for INGREAT PRECISION CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 6 companies associated with Ingreat Precision Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 6 companies associated with Ingreat Precision Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| YASUFUKU USA, INC. | May 2026 | 1,428 | 46 |
| DIVERSIFIED INDUSTRIAL PRODUCTS | May 2026 | 324 | 37 |
| AIR POWER SYSTEMS CO., LLC | May 2026 | 847 | 25 |
| DIVERSIFIED INDUSTRIAL SUPPLY | Apr 2025 | 154 | 17 |
| Jan 2026 | 3 | 3 | |
| MP LIGHTING | Sep 2025 | 104 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Ingreat Precision Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| INGRAM MICRO MEXICO | May 2026 | 194 | 24 |
| INGRAM MICRO MOBILITY | Dec 2024 | 357 | 0 |
| INGRAM MICRO SUPPLY CHAIN SERVICES (SHENZHEN) CO.,LTD. | Feb 2026 | 341 | 1 |
| INGRAM PUBLISHER | May 2026 | 108 | 9 |
| INGRAM PUBLISHER SERVICES | May 2026 | 3,794 | 170 |
| INGRAM PUBLISHING SERVICES INC | May 2026 | 373 | 3 |
| INGRASYS (SINGAPORE) PTE. LTD. | May 2026 | 1,146 | 150 |
| INGRASYS TAIWAN | Nov 2025 | 76 | 0 |
| INGRASYS TECHNOLOGY USA INC | May 2026 | 4,127 | 144 |
| INGRASYS TIANJIN | Apr 2026 | 134 | 1 |
| INGREDIENT RESOURCES INC | May 2026 | 1,042 | 21 |
| INGREDIENTRADE INC | Apr 2026 | 193 | 2 |
| INGREDIENTS DISTRIBUTION INTERNATIO | May 2026 | 3,488 | 26 |
| INGREDIENTS PLUS DISTRIBUTION | Apr 2026 | 276 | 4 |
| INGREDIENTS RU | May 2026 | 251 | 2 |
| INGREDIENTS SOLUTIONS, INC. | Apr 2026 | 604 | 1 |
| INGREDIENTTRADE.COM,INC | May 2026 | 361 | 24 |
| INGREDION BRASIL INGREDIENTES INDUSTRIAIS LTDA | May 2026 | 2,369 | 15 |
| INGREDION CANADA CORPORATION | Apr 2026 | 293 | 6 |
| INGREDION CHINA LIMITED | Feb 2026 | 428 | 2 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-16 | OOLU2321354990 | HNLTTPA2620080 | 005E | House Bill | HNLT | 9945899 | COSCO SHIPPING YANGPU | 2026-03-15 | LONG BEACH, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 60 CTN | 520 K | House to House | INGREAT PRECISION | AIR POWER SYSTEMS COMPANY, INC | AIR POWER SYSTEMS COMPANY, INC | HARDWARE GOODS (VALVE SPOOL ENGRAVED) PLT = CTNS HS CODE# |
| 2026-02-25 | EGLV003600098546 | GBORGLAX26020019 | 005E | House Bill | GBOR | 9935375 | EVER MAGUS | 2026-02-24 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 33 CTN | 476 K | House to House | INGREAT PRECISION | DIVERSIFIED INDUSTRIAL CORPORATION | HARDWARE GOODS AIRCRAFT PARTS FITTING | |
| 2026-02-24 | ONEYTPEG05941300 | EXDO6810977802 | 099E | House Bill | EXDO | 9337470 | YM UTILITY | 2026-02-23 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHILONG CHINA (TAIWAN) | 10 CTN | 164 KG | Container Yard | INGREAT PRECISION | YASUFUKU USA INC. | STEEL NUT HTS: | |
| 2026-01-15 | EGLV003501634920 | GBORGLAX25120201 | 006E | House Bill | GBOR | 9935351 | EVER MACRO | 2026-01-14 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 37 CTN | 498 K | Container Station | INGREAT PRECISION COLTD | DIVERSIFIED INDSUTRIAL CORPORATION | HARDWARE GOODS AIRCRAFT | |
| Run Date | 2026-04-04 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-02 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-03 |
| Trade Update Date | 2026-03-12 |
| Master BOL # | EGLV003600259604 |
|---|---|
| House BOL # | GBORGLAX26030037 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | GBOR |
| Voyage # | 009E |
| IMO # | 9935284 |
| Vessel Name | EVER MILD |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | TAICHUNG |
| Foreign Port of Lading | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) (58309) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 653 K |
| Weight in KG | 653 KG |
| Quantity | 42 CTN |
| Volume | 1 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
EMCU5573949 |
| Commodity Description |
HARDWARE GOODS AIRCRAFT |
| Shipper Name | INGREAT PRECISION CO LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | NO 5 LN 204 SEC 1 YUANLU RD |
| Address Line 2 | PUYAN TOWNSHIP |
| Address Line 3 | CHANGHUA COUNTYTW |
| Consignee Name | DIVERSIFIED INDUSTRIAL CORPORATION |
|---|---|
| Address Line 1 | 2029 VERDUGO BLVD UNIT 271 |
| Address Line 3 | MONTROSE CA91020 US |
| Container Number | EMCU5573949 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCNAC8484 |
| Seal Number 1 | EMCNAC8484 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4432 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | HARDWARE GOODS AIRCRAFT |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 170 | 2026-05-23 |
| Tacoma, Washington | 143 | 2026-01-13 |
| Long Beach, California | 47 | 2026-03-16 |
| Seattle, Washington | 1 | 2022-02-18 |
| Oakland, California | 1 | 2022-02-15 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Kaohsiung China (Taiwan) | 280 | 2026-05-23 |
| Shilong China (Taiwan) | 37 | 2026-02-24 |
| Pusan South Korea | 30 | 2017-03-17 |
| Taibei China (Taiwan) | 15 | 2024-08-17 |
Below are the top 10 company names and addresses for Ingreat Precision Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| INGREAT PRECISION CO.,LTD | NO.5, LANE 204, SEC.1,YUANLU ROAD PUYAN TOWNSHIP CHANGHUA COUNTY 516 TW | 2025-09-15 | 35 |
| INGREAT PRECISION CO.,LTD | NO.5,LN.204,SEC.1,YUANLU RD., PUYAN TOWNSHIP CHANGHUA COUNTY 51642 TW | 2022-02-17 | 112 |
| INGREAT PRECISION CO LTD | 2025-08-15 | 109 | |
| INGREAT PRECISION CO.,LTD | 2017-03-17 | 20 | |
| INGREAT PRECISION CO., LTD | 2025-08-25 | 19 | |
| INGREAT PRECISION CO., LTD | 2021-06-05 | 8 | |
| INGREAT PRECISION | 2026-05-23 | 7 | |
| INGREAT PRECISION | 2026-03-16 | 5 | |
| INGREAT PRECISIONCO LTD | 2024-11-19 | 5 | |
| INGREAT PRECISION CO LTD | 2014-04-09 | 5 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||