There are a total of 1,059 bills of lading on file for Ingredion Mexico Sa De CV between May 26th, 2013 and May 19th, 2026.
Of those 1,059 bills of lading, 11 were within the past 30 days and 16 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,059 |
|---|---|
| Shipper Records | 823 |
| Consignee Records | 247 |
| Notify Party Records | 143 |
| First Shipment on File | May 26th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 11 |
| Records in Last 90 Days | 16 |
| Records in the Past Year | 40 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for INGREDION MEXICO SA DE CV.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Ingredion Mexico Sa De CV, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Ingredion Mexico Sa De CV in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| INGREDION BRASIL INGREDIENTES INDUSTRIAIS LTDA | May 2026 | 2,369 | 76 |
| ALIMENTOS LIQUIDOS INDUSTRIALES INC | May 2026 | 474 | 73 |
| INGREDION UK LIMITED | Sep 2025 | 146 | 46 |
| INGREDION GERMANY GMBH | May 2026 | 1,474 | 42 |
| JANSSEN-CILAG FARMACEUTICA LTDA. | Apr 2023 | 81 | 14 |
| INGREDION ANZ PTY LTD | Apr 2026 | 75 | 13 |
| JR CHEMICALS SRL | Jan 2026 | 46 | 12 |
| JOHNSON & JOHNSON INDUSTRIAL LTDA. | Apr 2025 | 2,101 | 11 |
| BALTIMORE DOMINICANA S A | May 2026 | 1,606 | 9 |
| DISTRIBUIDORA CORRIPIO, S.A.S | May 2026 | 7,639 | 8 |
| KENVUE LTDA. | May 2026 | 703 | 7 |
| VEMCO | Apr 2026 | 473 | 5 |
| JAVA CENTROAMERICANA AIME S.A. | Jul 2025 | 33 | 5 |
| INDUVECA S.A. | May 2026 | 820 | 5 |
| SIGMA ALIMENTOS DOMINICANA | May 2026 | 240 | 3 |
| NOURYON CHEMICALS LLC | May 2026 | 6,288 | 3 |
| CORRUGADOS DEL ATLANTICO S.A. | Feb 2026 | 141 | 3 |
| C LOGISTICS SOLUTIONS SRL | May 2026 | 984 | 3 |
| SPAR SPORTS GEAR | Jul 2024 | 21 | 2 |
| SMURFIT KAPPA REPUBLICA DOMINICANA | May 2026 | 613 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Ingredion Mexico Sa De CV.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| INGREDIENTS RU | May 2026 | 251 | 2 |
| INGREDIENTS SOLUTIONS, INC. | Apr 2026 | 604 | 1 |
| INGREDIENTTRADE.COM,INC | May 2026 | 361 | 24 |
| INGREDION (THAILAND) CO.,LTD. | Oct 2025 | 4,412 | 0 |
| INGREDION BRASIL INGREDIENTES INDUSTRIAIS LTDA | May 2026 | 2,369 | 15 |
| INGREDION CANADA CORPORATION | Apr 2026 | 293 | 6 |
| INGREDION CHINA LIMITED | Feb 2026 | 428 | 2 |
| INGREDION COLOMBIA S.A. | May 2026 | 317 | 16 |
| INGREDION GERMANY GMBH | May 2026 | 1,474 | 21 |
| INGREDION INCORPORATED | May 2026 | 17,649 | 387 |
| INGREDION JAPAN K.K. | Sep 2024 | 154 | 0 |
| INGREDION SWEETENER AND STARCH | May 2026 | 1,487 | 82 |
| INGREDIS US LLC | May 2026 | 443 | 14 |
| INGREDITECH,S DE R.L. DE C.V. | Sep 2025 | 251 | 0 |
| INGRID & ISABEL LLC | May 2026 | 1,036 | 16 |
| INGRID JAKE USA INC | May 2026 | 215 | 11 |
| INGTEX CO LTD | Apr 2023 | 206 | 0 |
| INH IMPORT EXPORT CORPORATION | Mar 2025 | 224 | 0 |
| INHABITR, INC | Mar 2026 | 159 | 1 |
| INHARVEST INC | Nov 2022 | 842 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-16 | MAEU270087976 | SAIJMIAJ328402 | 619E | House Bill | SAIJ | 9694579 | MAERSK DANUBE | 2026-05-15 | MIAMI, FLORIDA | VERACRUZ MEXICO | 1 PKG | 1,035 KG | Container Yard | INGREDION MEXICO SA DE CV | VIKING TRADERS LTD | ALMIDON GLOBE BH | |
| 2026-05-14 | ONEYMEXG12165900 | DMALGDLA11629 | 2619S | House FROB | DMAL | 9229829 | DALIAN EXPRESS | 2026-05-13 | HOUSTON, TEXAS | TAMPICO MEXICO | 800 PKG | 20,300 KG | House to Pier | INGREDION MEXICO | INDUVECA SA | INDUVECA SA | ALMIDON CAPSUL |
| 2026-05-14 | ONEYMEXG12166300 | DMALGDLA11619 | 2619S | House FROB | DMAL | 9229829 | DALIAN EXPRESS | 2026-05-13 | HOUSTON, TEXAS | TAMPICO MEXICO | 800 PKG | 20,295 KG | House to Pier | INGREDION MEXICO | INDUVECA SA | INDUVECA SA | ALMIDON CAPSUL |
| 2026-05-08 | ONEYMEXG10048700 | DMALGDLA11453 | 2618S | House FROB | DMAL | 9306196 | PALENA | 2026-05-06 | HOUSTON, TEXAS | VERACRUZ MEXICO | 576 PKG | 16,820 KG | INGREDION MEXICO | BALTIMORE DOMINICANA | MOR-COLOR P42756N 25 KG | ||
| Run Date | 2026-05-20 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-19 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-19 |
| Trade Update Date | 2026-05-08 |
| Master BOL # | HLCUME3260463290 |
|---|---|
| House BOL # | DMALGDLA11550 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House FROB |
| Carrier Code | DMAL |
| Voyage # | 2620S |
| IMO # | 9332872 |
| Vessel Name | LE HAVRE EXPRESS |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | VERACRUZ |
| Foreign Port of Lading | VERACRUZ MEXICO (20199) |
| Port of Unlading | HOUSTON, TEXAS (5301) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 17020 KG |
| Weight in KG | 17,020 KG |
| Quantity | 720 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TCKU4723138 |
| Commodity Description |
ALMIDON CAPSUL |
| Shipper Name | INGREDION MEXICO |
|---|---|
| Address Line 1 | PARAISO 1944 |
| Address Line 3 | DEL FRESNO |
| City | GUADALAJARA |
| Country Code | MX |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +523338849000 |
| Consignee Name | INGREDION BRASIL INGREDIENTES INDUS |
|---|---|
| Address Line 1 | RUA 15 DE NOVEMBRO, 25 |
| Address Line 3 | CENTRO |
| City | CONCHAL |
| Country Code | BR |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 55 (19) 8661-176 |
| Container Number | TCKU4723138 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 467112 |
| Seal Number 1 | 467112 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4310 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | ALMIDON CAPSUL |
| Marks and Numbers 1 | INGREDION MEXICO?? |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 350510 | 00000000 | 0000017020 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Houston, Texas | 683 | 2026-05-20 |
| Charleston, South Carolina | 107 | 2019-02-28 |
| New Orleans, Louisiana | 76 | 2024-10-11 |
| Oakland, California | 38 | 2018-09-28 |
| Los Angeles, California | 38 | 2015-05-15 |
| Long Beach, California | 30 | 2021-12-13 |
| Miami, Florida | 27 | 2026-05-16 |
| Savannah, Georgia | 26 | 2017-05-03 |
| Mobile, Alabama | 10 | 2021-10-04 |
| Port Everglades, Florida | 8 | 2016-12-28 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Veracruz Mexico | 494 | 2026-05-20 |
| Tampico Mexico | 241 | 2026-05-14 |
| Manzanillo Mexico | 70 | 2026-01-10 |
| Bremerhaven Germany | 55 | 2018-06-28 |
| Anvers Belgium | 48 | 2022-06-18 |
| Singapore Singapore | 38 | 2015-05-15 |
| Rotterdam Netherlands | 33 | 2023-01-19 |
| Paranagua Brazil | 25 | 2023-04-17 |
| Santos Brazil | 21 | 2022-11-02 |
| Kingston Jamaica | 10 | 2026-03-04 |
Below are the top 10 company names and addresses for Ingredion Mexico Sa De CV that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| INGREDION MEXICO SA DE CV | 1944 FRESNO GUADALAJARA, JA 44900 MX | 2025-12-24 | 3 |
| INGREDION MEXICO SA DE CV | NO. 102-15 COL. ESTACION COL. DEL FRESNO AGUASCALIENTES 20259 MX 33 3174 6432 | 2026-05-16 | 2 |
| INGREDION MEXICO SA DE CV | 2022-07-30 | 205 | |
| INGREDION MEXICO, S.A DE C.V. | 2023-11-21 | 63 | |
| INGREDION MEXICO | 2026-05-20 | 51 | |
| INGREDION MEXICO SA DE CV | 2015-12-31 | 42 | |
| INGREDION MEXICO SA DE CV | 2025-05-13 | 36 | |
| INGREDION MEXICO S.A. DE C.V. | 2023-06-15 | 35 | |
| INGREDION MEXICO S.A. DE C.V. | 2018-01-16 | 33 | |
| INGREDION MEXICO, S.A. DE C.V. | 2015-01-29 | 33 |
Below are the top 9 phone numbers on file for Ingredion Mexico Sa De CV.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-20 | 54 | |
| 2026-04-25 | 14 | |
| 2023-06-15 | 106 | |
| 2022-01-18 | 1 | |
| 2019-02-25 | 1 | |
| 2017-03-18 | 6 | |
| 2016-12-13 | 1 | |
| 2015-10-06 | 7 | |
| 2015-05-07 | 17 |
Below are the top 2 email addresses on file for Ingredion Mexico Sa De CV.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-25 | 12 | |
| 2013-10-17 | 1 |