There are a total of 110 bills of lading on file for Jiangsu JELT Lifting System Co.,Ltd between November 26th, 2018 and May 22nd, 2026.
Of those 110 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 5 were within the past 90 days.
| Total Records | 110 |
|---|---|
| Shipper Records | 110 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 26th, 2018 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 5 |
| Records in the Past Year | 17 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for JIANGSU JELT LIFTING SYSTEM CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 17 companies associated with Jiangsu JELT Lifting System Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 17 companies associated with Jiangsu JELT Lifting System Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SMITH SYSTEM MANUFACTURING COMPANY | May 2026 | 321 | 39 |
| MIEN COMPANY | May 2026 | 695 | 9 |
| NORVA NIVEL | May 2026 | 38 | 6 |
| MOORECO WAREHOUSE | Sep 2025 | 258 | 5 |
| NORVANIVEL USA LP | Oct 2024 | 22 | 4 |
| DANIA, INC | May 2026 | 7,850 | 4 |
| SAFCO PRODUCTS COMPANY | May 2026 | 3,573 | 3 |
| BOSS OFFICE PRODUCTS,INC. | May 2026 | 1,078 | 3 |
| ARTOPEX -PLUS INC | Jan 2026 | 52 | 3 |
| NORSTAR OFFICE PRODUCTS INC | Mar 2026 | 5,461 | 2 |
| GOPHER SPORT | May 2026 | 4,313 | 2 |
| GLOBAL XPRESS | May 2026 | 435 | 2 |
| SCANDINAVIAN DESIGN | Sep 2025 | 9,531 | 1 |
| PLUMMERS, INC | Jan 2026 | 3,503 | 1 |
| Apr 2023 | 1 | 1 | |
| MONOPRICE INC | May 2026 | 4,119 | 1 |
| HARDWARE REBELS (9392-4116 QUEBEC I | May 2026 | 88 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Jiangsu JELT Lifting System Co.,Ltd.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-20 | MAEU267002904 | HNLTSH263A0086 | 612E | House Bill | HNLT | 9320257 | GEORG MAERSK | 2026-04-18 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 2,500 CTN | 17,120 K | Container Yard | JIANGSU JELT LIFTING SYSTEM COMPANY LIMITED | SMITH SYSTEM MANUFACTURING COMPANY | SMITH SYSTEM MANUFACTURING COMPANY | SIT-STAND DESK COLUMN GAS LIFT |
| 2026-04-10 | EGLV142650789108 | SHPT16452806 | 12130 | House Bill | SHPT | 9595503 | EVER LEADER | 2026-04-09 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 125 CTN | 2,575 KG | Container Station | JIANGSU JELT LIFTING SYSTEM | BOSS OFFICE PRODUCTS INC | BOSS OFFICE PRODUCTS INC | METAL FURNITURE TABLE LEG |
| 2026-01-07 | CMDUCHN2927014 | HNLTSH25JA1049 | 0GVLI | House Bill | HNLT | 9331000 | CMA CGM SWORDFISH | 2026-01-06 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1,400 CTN | 9,045 K | Pier to Pier | JIANGSU JELT LIFTING SYSTEM | SMITH SYSTEM MANUFACTURING COMPANY | SMITH SYSTEM MANUFACTURING COMPANY | SIT-STAND DESK COLUMN |
| 2025-12-18 | KORPNBO9186191 | CHKMNB25061362 | 2507E | House Bill | CHKM | 9347449 | KMTC MUNDRA | 2025-12-17 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 50 PKG | 1,205 K | JIANGSU JELT LIFTING SYSTEM | NORVA NIVEL | NORVA NIVEL | TABLE FRAME | |
| Run Date | 2026-05-09 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-04 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-08 |
| Trade Update Date | 2026-04-15 |
| Master BOL # | HDMUSHAM87860900 |
|---|---|
| House BOL # | SZILSHZH26041299 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SZIL |
| Voyage # | 0011E |
| IMO # | |
| Vessel Name | HMM AQUAMARINE |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 4573 KG |
| Weight in KG | 4,573 KG |
| Quantity | 340 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
OWLU2098420 |
| Commodity Description |
LECTERN PODIUM |
| Shipper Name | JIANGSU JELT LIFTING SYSTEM CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.18 IN FUXING SOUTH ROAD, JINTAN |
| Address Line 2 | AREA,CHANGZHOU CITY, JIANGSU PROVIN |
| Address Line 3 | CE |
| Consignee Name | NORVA NIVEL |
|---|---|
| Address Line 1 | 1235 PROFIT DRIVE DALLAS, TX. 75247 |
| Notify Party Name | NORVA NIVEL |
|---|---|
| Address Line 1 | 1235 PROFIT DRIVE DALLAS, TX. 75247 |
| Container Number | OWLU2098420 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 25H1382241 |
| Seal Number 1 | 25H1382241 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | LECTERN PODIUM |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000004573 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 38 | 2026-05-23 |
| Long Beach, California | 38 | 2026-05-16 |
| Tacoma, Washington | 17 | 2025-11-06 |
| Seattle, Washington | 7 | 2025-01-20 |
| Norfolk, Virginia | 6 | 2025-10-25 |
| Oakland, California | 2 | 2022-10-25 |
| Houston, Texas | 1 | 2023-05-08 |
| Portland, Oregon | 1 | 2021-10-12 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 98 | 2026-05-23 |
| Ningbo China (Mainland) | 5 | 2025-12-18 |
| Pusan South Korea | 4 | 2025-08-29 |
| Vung Tau Vietnam | 1 | 2025-08-04 |
| Yantian China (Mainland) | 1 | 2022-05-16 |
| Yangshan China (Mainland) | 1 | 2020-07-08 |
Below are the top 10 company names and addresses for Jiangsu JELT Lifting System Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| JIANGSU JELT LIFTING SYSTEM CO.,LTD | #18 FUXING SOUTH ROUAD,JINTAN, CHANGZHOU,JIANGSU | 2025-08-29 | 2 |
| JIANGSU JELT LIFTING SYSTEM CO.,LTD | NO.18 IN FUXING SOUTH ROAD,JINTAN A REA,,CHANGZHOU,CN | 2025-08-04 | 2 |
| JIANGSU JELT LIFTING SYSTEM CO.,LTD | 2025-09-27 | 1 | |
| JIANGSU JELT LIFTING SYSTEM CO.,LTD | 2025-06-13 | 1 | |
| JIANGSU JELT LIFTING SYSTEM CO.,LTD | 2025-01-18 | 11 | |
| JIANGSU JELT LIFTING SYSTEM | 2026-05-09 | 7 | |
| JIANGSU JELT LIFTING SYSTEM CO.,LTD | 2025-04-29 | 6 | |
| JIANGSU JELT LIFTING SYSTEM CO LTD | 2024-02-21 | 6 | |
| JIANGSU JELT LIFTING SYSTEM CO LTD | 2022-12-03 | 6 | |
| JIANGSU JELT LIFTING SYSTEM CO LTD | 2021-10-21 | 5 |
Below are the top 4 phone numbers on file for Jiangsu JELT Lifting System Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-10-25 | 2 | |
| 2025-08-04 | 1 | |
| 2023-05-31 | 2 | |
| 2020-12-14 | 2 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||