There are a total of 596 bills of lading on file for Jiangsu Jiang HUAI Engine Co Ltd between February 6th, 2017 and May 22nd, 2026.
Of those 596 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 2 were within the past 90 days.
| Total Records | 596 |
|---|---|
| Shipper Records | 596 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 1 |
| First Shipment on File | Feb 6th, 2017 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 2 |
| Records in the Past Year | 14 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for JIANGSU JIANG HUAI ENGINE CO LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 15 companies associated with Jiangsu Jiang HUAI Engine Co Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 15 companies associated with Jiangsu Jiang HUAI Engine Co Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| LG SOURCING, INC. | Jun 2025 | 181,765 | 235 |
| JD NORTH AMERICA CORP. | May 2026 | 718 | 91 |
| BRIGGS AND STRATTON CORP. | May 2026 | 16,565 | 59 |
| SSCLEAR GOOD INC | Feb 2025 | 208 | 12 |
| POWER SOURCE CANADA | Sep 2025 | 38 | 6 |
| CRANE GOOD TRADING INC | May 2024 | 149 | 4 |
| PENGYANG INTERNATIONAL TRADE CO. | May 2026 | 214 | 1 |
| NORWOOD PROMOTIONAL PRODUCTS | May 2026 | 652 | 1 |
| NORWOOD INDUSTRIES PTY LTD | May 2026 | 312 | 1 |
| KIMPEX INC | May 2026 | 1,739 | 1 |
| IMPORT ONE | Aug 2023 | 48 | 1 |
| BULLSEYE MARKETING LLC | Jan 2023 | 33 | 1 |
| Sep 2023 | 1 | 1 | |
| BRIGGS AND STRATTON POWER PRODUCTS | Jan 2026 | 1,850 | 1 |
| Oct 2023 | 4 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Jiangsu Jiang HUAI Engine Co Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| JIANGSU INTPKG PACKING PRODUCTS CO | May 2026 | 141 | 3 |
| JIANGSU ITORCH TRADING CO LTD | May 2026 | 450 | 8 |
| JIANGSU J H INDUSTRIES CO.,LTD. | Apr 2026 | 204 | 5 |
| JIANGSU JAYQI MICROFIBER TEXTILE CO | May 2026 | 384 | 8 |
| JIANGSU JCTRANS INTERNATIONAL FORWA | May 2026 | 127 | 1 |
| JIANGSU JD-LINK INTERNATIONAL LOGIS | May 2026 | 71 | 19 |
| JIANGSU JELT LIFTING SYSTEM CO.,LTD | May 2026 | 110 | 5 |
| JIANGSU JIACHENG COOLING SYSTEM CO. | Jul 2025 | 362 | 0 |
| JIANGSU JIAHE THERMAL SYSTEMS INC | May 2026 | 769 | 14 |
| JIANGSU JIALONG CASKET CO.,LTD | Feb 2025 | 412 | 0 |
| JIANGSU JIANGNAN EELCTRIC MOTOR CO. | May 2026 | 563 | 5 |
| JIANGSU JIANGSHAN PHARMACEUTICAL CO | Mar 2026 | 60 | 4 |
| JIANGSU JIANLUN CRAFTS CO., LTD | May 2026 | 100 | 4 |
| JIANGSU JIANYU HEALTH MEDICAL CO. | May 2026 | 1,104 | 39 |
| JIANGSU JIELE MEDICAL DRESSING CO. | May 2026 | 194 | 5 |
| JIANGSU JIENUO INTERNATIONAL FREIGH | May 2026 | 3,552 | 457 |
| JIANGSU JIEYANG TECHNOLOGY CO.,LTD | May 2026 | 284 | 10 |
| JIANGSU JIJINTRADING | May 2026 | 314 | 60 |
| JIANGSU JILONG SPORT AND LEISURE PR | Mar 2026 | 215 | 3 |
| JIANGSU JIMA SEAT CO.,LTD. | May 2026 | 148 | 5 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-02-18 | EGLV142504242400 | MCLMSHLAX2601037 | 028E | House Bill | MCLM | 9850551 | EVER FORWARD | 2026-02-17 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 48 CTN | 858 K | House to House | JIANGSU JIANGHUAI ENGINE | J.D. NORTH AMERICA CORP | J.D. NORTH AMERICA CORP | GASOLINE PRESSURE WASHER MACHINE PARTS PONA THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOODEN PAC KAGING MATERIALS(SWPM) |
| 2026-02-10 | EGLV142551043639 | MCLMSHLAX2601022 | 083E | House Bill | MCLM | 9516404 | COSCO BELGIUM | 2026-02-09 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 10 CTN | 108 K | House to House | JIANGSU JIANGHUAI ENGINE | J.D. NORTH AMERICA CORP | POWER DISTRIBUTORS,LLC | GASOLINE PRESSURE WASHER MACHINE PARTS PONA THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOODEN PAC KAGING MATERIALS(SWPM) |
| 2026-02-10 | EGLV142551043639 | MCLMSHLAX2601021 | 083E | House Bill | MCLM | 9516404 | COSCO BELGIUM | 2026-02-09 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1 PKG | 311 K | House to House | JIANGSU JIANGHUAI ENGINE | J.D. NORTH AMERICA CORP | J.D. NORTH AMERICA CORP | GASOLINE ENGINE PONA THIS SHIPMENT CONTAI NS NO SOLID WOODEN PACKAGING MATERIALS(SWPM) |
| 2026-02-07 | OOLU4124833360 | MCLMSHLAX2601025 | 111E | House Bill | MCLM | 9334923 | COSCO OCEANIA | 2026-02-06 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 5 PKG | 1,475 K | House to House | JIANGSU JIANGHUAI ENGINE | J.D. NORTH AMERICA CORP | J.D. NORTH AMERICA CORP | SPRAY HANDLE PONA THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOODEN PACKAGING MATERIALS(SWPM) |
| Run Date | 2026-04-06 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-09 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-05 |
| Trade Update Date | 2026-03-09 |
| Master BOL # | EGLV140600548097 |
|---|---|
| House BOL # | MLILMQD26031924 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | MLIL |
| Voyage # | 1212E |
| IMO # | 9595474 |
| Vessel Name | EVER LAUREL |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | QINGDAO |
| Foreign Port of Lading | QINGDAO CHINA (MAINLAND) (57047) |
| Port of Unlading | OAKLAND, CALIFORNIA (2811) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 6260 KG |
| Weight in KG | 6,260 KG |
| Quantity | 1 UNT |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
ZXJU0859460 |
| Commodity Description |
TRACKED CARRIER |
| Shipper Name | JIANGSU JIANGHUAI ENGINE CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | NO. 58, SOUTH XIWANG AVENUE,YANCHEN |
| Address Line 2 | G ECONOMIC & TECHNOLOGICAL DEVELOPM |
| Address Line 3 | ENT ZONE,YANCHENG,CN |
| Consignee Name | PENGYANG INTERNATIONAL TRADE CO. LT |
|---|---|
| Address Line 1 | 3712 PRINCE ST STE 8C,FLUSHING,NEW |
| Address Line 2 | YORK 11354,US |
| Container Number | ZXJU0859460 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCVJX5434 |
| Seal Number 1 | EMCVJX5434 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | TRACKED CARRIER |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Savannah, Georgia | 222 | 2025-07-21 |
| Long Beach, California | 106 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 105 | 2026-02-18 |
| Newark, New Jersey | 53 | 2025-09-20 |
| Mobile, Alabama | 38 | 2024-03-01 |
| Seattle, Washington | 19 | 2025-09-23 |
| Norfolk, Virginia | 18 | 2022-01-19 |
| Oakland, California | 16 | 2026-04-06 |
| Houston, Texas | 9 | 2022-01-25 |
| Tacoma, Washington | 6 | 2022-01-24 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 469 | 2026-05-23 |
| Yangshan China (Mainland) | 100 | 2024-11-06 |
| Ningbo China (Mainland) | 16 | 2024-12-31 |
| Pusan South Korea | 5 | 2024-09-17 |
| Yantian China (Mainland) | 4 | 2024-04-10 |
| Qingdao China (Mainland) | 1 | 2026-04-06 |
| Hong Kong Hong Kong | 1 | 2024-01-27 |
Below are the top 10 company names and addresses for Jiangsu Jiang HUAI Engine Co Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| JIANGSU JIANG HUAI ENGINE CO LTD | XIWANG AVENUE 58 ECONOMIC TECHNICAL DEVELOPMENT 224002 YANCHENG CHINA | 2022-02-05 | 117 |
| JIANGSU JIANG HUAI ENGINE CO LTD | XIWANG AVENUE 58 ECONOMIC TECHNICAL DEVELOPMENT 224002 YANCHENG CHINA 8651588881528 | 2022-02-18 | 97 |
| JIANGSU JIANGHUAI ENGINE CO.,LTD | 2021-05-03 | 61 | |
| JIANGSU JIANGHUAI ENGINE CO., LTD | 2019-09-07 | 51 | |
| JIANGSU JIANGHUAI ENGINE CO., LTD. | 2025-08-23 | 33 | |
| JIANGSU JIANGHUAI ENGINE CO.,LTD | 2022-07-15 | 31 | |
| JIANGSU JIANGHUAI ENGINE CO., LTD | 2019-02-28 | 25 | |
| JIANGSU JIANGHUAI ENGINE COMPANY | 2022-01-19 | 14 | |
| JIANGSU JIANGHUAI ENGINE CO., LTD. | 2024-02-17 | 12 | |
| JIANGSU JIANGHUAI ENGINE | 2026-05-23 | 7 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Jiangsu Jiang HUAI Engine Co Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-01-07 | 2 | |
| 2018-10-27 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||