There are a total of 1,428 bills of lading on file for Jiangsu Jinfeida Power Tools Co.,Ltd. between October 21st, 2012 and May 17th, 2026.
Of those 1,428 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 17 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,428 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,466 |
| Consignee Records | 4 |
| Notify Party Records | 3 |
| First Shipment on File | Oct 21st, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 17 |
| Records in the Past Year | 59 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for JIANGSU JINFEIDA POWER TOOLS CO.,LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Jiangsu Jinfeida Power Tools Co.,Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Jiangsu Jinfeida Power Tools Co.,Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| LG SOURCING, INC. | Jun 2025 | 181,765 | 613 |
| JINFEIDA NORTH AMERICA | Apr 2024 | 226 | 84 |
| BLACK & DECKER (US) INC | May 2026 | 30,160 | 71 |
| RONA INC | May 2026 | 16,052 | 37 |
| KASAI NA INC. | May 2026 | 623 | 36 |
| JPW INDUSTRIES | May 2026 | 9,895 | 33 |
| STANLEY BLACK & DECKER CANADA | May 2026 | 20,130 | 21 |
| BLACK & DECKER - POWER TOOLS | Apr 2026 | 16,827 | 21 |
| ROBERT BOSCH TOOL CORPORATION(WES ROBERT BOSCH TOOL CORPORATION | Mar 2026 | 19 | 16 |
| KOKI HOLDINGS CANADA CO. | May 2026 | 197 | 12 |
| KOKI HOLDING AMERICA LTD | May 2026 | 1,634 | 12 |
| IQ POWER TOOLS | May 2026 | 447 | 12 |
| AMAZON SERVICES LLC | May 2026 | 62,432 | 12 |
| LOVELESS ASH CO | May 2026 | 201 | 6 |
| B&D-POWER TOOLS | May 2026 | 8,388 | 6 |
| 3039 EAU CLAIRE DC | Apr 2024 | 36 | 4 |
| May 2024 | 5 | 3 | |
| ROBERT BOSCH LLC | May 2026 | 113,248 | 2 |
| FRASER TOOLS WHOLESALE | May 2026 | 260 | 2 |
| ALL AMERICA FORWARDING INC. | May 2026 | 53,591 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Jiangsu Jinfeida Power Tools Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| JIANGSU JIANGNAN EELCTRIC MOTOR CO. | May 2026 | 563 | 5 |
| JIANGSU JIANGSHAN PHARMACEUTICAL CO | Mar 2026 | 60 | 4 |
| JIANGSU JIANLUN CRAFTS CO., LTD | May 2026 | 100 | 4 |
| JIANGSU JIANYU HEALTH MEDICAL CO. | May 2026 | 1,104 | 39 |
| JIANGSU JIELE MEDICAL DRESSING CO. | May 2026 | 194 | 5 |
| JIANGSU JIENUO INTERNATIONAL FREIGH | May 2026 | 3,552 | 457 |
| JIANGSU JIEYANG TECHNOLOGY CO.,LTD | May 2026 | 284 | 10 |
| JIANGSU JIJINTRADING | May 2026 | 314 | 60 |
| JIANGSU JILONG SPORT AND LEISURE PR | Mar 2026 | 215 | 3 |
| JIANGSU JIMA SEAT CO.,LTD. | May 2026 | 148 | 5 |
| JIANGSU JINFUCUN PETROLEUM EQUIPMEN | May 2026 | 384 | 16 |
| JIANGSU JING MENG (VIET NAM)CO.,LTD | Dec 2025 | 286 | 0 |
| JIANGSU JING MENG KNITTING CO.,LTD | Oct 2025 | 944 | 0 |
| JIANGSU JINGCHUANG ELECTRONICS CO. | May 2026 | 133 | 4 |
| JIANGSU JINGLING FOUNDRY FORGE CO.,LTD | May 2026 | 264 | 5 |
| JIANGSU JINGRUN INTERNATIONAL TRADE | Nov 2025 | 869 | 0 |
| JIANGSU JINHONG NEW MATERIALS | May 2026 | 83 | 40 |
| JIANGSU JINLU GROUP IMP AND EXP CO LTD. | May 2026 | 466 | 6 |
| JIANGSU JINRUI METAL PRODUCTS CO. | May 2026 | 119 | 24 |
| JIANGSU JINRUN INTELLIGENT EQUIPMENT CO.,LTD | Feb 2026 | 101 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-20 | MAEU264823434 | 613E | Simple BOL FROB | MAEU | 9450430 | BUDAPEST EXPRESS | 2026-04-19 | TACOMA, WASHINGTON | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 288 CTN | 14,386 LB | Container Yard | JIANGSU JINFEIDA POWER TOOLS CO | RONA INC | MAERSK CUSTOMS SERVICES INC | PO NO. ITEM NO. MITRE SAW STAN D ITEM NO. MITRE SAW ITEM NO. TABLE SAW THIS SHIPMENT NO SOLID WOOD PACKIN G MATERIALS HS CODE RD... | |
| 2026-04-20 | MAEU264823436 | 613E | Simple BOL FROB | MAEU | 9450430 | BUDAPEST EXPRESS | 2026-04-19 | TACOMA, WASHINGTON | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 300 CTN | 16,794 LB | Container Yard | JIANGSU JINFEIDA POWER TOOLS CO | RONA INC | MAERSK CUSTOMS SERVICES INC | PO NO. ITEM NO. TABLE SAW PO N O. ITEM NO. MITRE SAW ITEM NO. TABLE SAW THIS SHIPMENT NO SOLID WOO D PACKING MATERIALS HS CODE R... | |
| 2026-04-20 | MAEU264823437 | 613E | Simple BOL FROB | MAEU | 9450430 | BUDAPEST EXPRESS | 2026-04-19 | TACOMA, WASHINGTON | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 431 CTN | 16,026 LB | Container Yard | JIANGSU JINFEIDA POWER TOOLS CO | RONA INC | MAERSK CUSTOMS SERVICES INC | PO NO. ITEM NO. TABLE SAW ITEM NO. MITRE SAW ITEM NO. MITRE SAW STAND PO NO. ITEM NO. TAB LE SAW THIS SHIPMENT NO SOLID WOOD PAC... | |
| 2026-04-20 | MAEU264823435 | 613E | Simple BOL FROB | MAEU | 9450430 | BUDAPEST EXPRESS | 2026-04-19 | TACOMA, WASHINGTON | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 402 CTN | 16,911 LB | Container Yard | JIANGSU JINFEIDA POWER TOOLS CO | RONA INC | MAERSK CUSTOMS SERVICES INC | PO NO. ITEM NO. TABLE SAW ITEM NO. MITRE SAW ITEM NO. MITRE SAW STAND ITEM NO. TABLE SAW THIS SH IPMENT NO SOLID WOOD PACKING MA... | |
| Run Date | 2026-04-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-25 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-24 |
| Trade Update Date | 2026-03-09 |
| Master BOL # | ONEYNKGG03598500 |
|---|---|
| House BOL # | EMLTWUXS00336576 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | EMLT |
| Voyage # | 004E |
| IMO # | 9975650 |
| Vessel Name | ONE SPRINTER |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | SAVANNAH, GEORGIA (1703) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 7964 KG |
| Weight in KG | 7,964 KG |
| Quantity | 156 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TCNU6638111 |
| Commodity Description |
PO#JFSTOCK CODE#CRJSM-AMP JOBSITE T ABLE SAW |
| Shipper Name | JIANGSU JINFEIDA POWER TOOLS CO.,LT |
|---|---|
| Address Line 1 | XIEJIA GAOYOU CITY |
| City | YANGZHOU |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | KOKI HOLDINGS AMERICA LIMITED COMPA |
|---|---|
| Address Line 1 | 1111 BROADWAY AVE |
| City | BRASELTON |
| State Province | GA |
| Zip Code | 30517-290 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | FX |
| COMM Number | 702-362-5084 |
| Consignee Name | KOKI HOLDINGS AMERICA LIMITED COMPA |
|---|---|
| Address Line 1 | 1111 BROADWAY AVE |
| City | BRASELTON |
| State Province | GA |
| Zip Code | 30517-290 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 702-212-1300 |
| Notify Party Name | KOKI HOLDINGS AMERICA LIMITED COMPA |
|---|---|
| Address Line 1 | 1111 BROADWAY AVE |
| City | BRASELTON |
| State Province | GA |
| Zip Code | 30517-290 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 702-212-1300 |
| Notify Party Name | KOKI HOLDINGS AMERICA LIMITED COMPA |
|---|---|
| Address Line 1 | 1111 BROADWAY AVE |
| City | BRASELTON |
| State Province | GA |
| Zip Code | 30517-290 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | FX |
| COMM Number | 702-362-5084 |
| Notify Party Name | EMO TRANS, INC - ATL |
|---|---|
| Address Line 1 | 20 SOUTHWOODS PKWY STE 500 |
| City | ATLANTA |
| State Province | GA |
| Zip Code | 30354 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +14047611956 |
| Notify Party Name | EMO TRANS, INC - ATL |
|---|---|
| Address Line 1 | 20 SOUTHWOODS PKWY STE 500 |
| City | ATLANTA |
| State Province | GA |
| Zip Code | 30354 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | FX |
| COMM Number | +14047614232 |
| Container Number | TCNU6638111 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CN27730BG |
| Seal Number 1 | CN27730BG |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | PO#JFSTOCK CODE#CRJSM-AMP JOBSITE T ABLE SAW |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000007964 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Savannah, Georgia | 405 | 2026-04-25 |
| Tacoma, Washington | 209 | 2026-05-18 |
| Los Angeles, California | 192 | 2025-08-14 |
| Long Beach, California | 174 | 2026-03-18 |
| Seattle, Washington | 136 | 2025-07-01 |
| Norfolk, Virginia | 117 | 2024-11-18 |
| Charleston, South Carolina | 87 | 2024-03-01 |
| Newark, New Jersey | 83 | 2025-05-31 |
| Houston, Texas | 8 | 2022-05-12 |
| Baltimore, Maryland | 6 | 2024-01-24 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 882 | 2026-04-25 |
| Yangshan China (Mainland) | 349 | 2026-05-18 |
| Ningbo China (Mainland) | 155 | 2024-11-21 |
| Pusan South Korea | 21 | 2024-07-13 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 9 | 2025-04-26 |
| Vancouver, BC Canada | 4 | 2026-01-05 |
| Kingston Jamaica | 3 | 2024-10-23 |
| Jawaharlal Nehru India | 1 | 2024-09-13 |
| Vung Tau Vietnam | 1 | 2023-12-22 |
| Piraeus Greece | 1 | 2021-08-03 |
Below are the top 10 company names and addresses for Jiangsu Jinfeida Power Tools Co.,Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| JIANGSU JINFEIDA POWER TOOLS CO.,LTD. | XIEJIA GAOYOU CITY JIANGSU 225644,CHINA 865144732124 | 2024-11-18 | 197 |
| JIANGSU JINFEIDA POWER TOOLS CO.,LTD. | XIEJIA GAOYOU CITY JIANGSU 225644,CHINA | 2024-11-21 | 183 |
| JIANGSU JINFEIDA POWER TOOLS CO. | 2020-01-03 | 105 | |
| JIANGSU JINFEIDA POWER TOOLS CORPOR | 2024-11-19 | 80 | |
| JIANGSU JINFEIDA POWER TOOLS CO. | 2025-08-30 | 78 | |
| JIANGSU JINFEIDA POWER TOOLS CO.,LTD. | 2020-12-12 | 70 | |
| JIANGSU JINFEIDA POWER TOOLS CO. | 2022-09-15 | 57 | |
| JIANGSU JINFEIDA POWER TOOLS CO. | 2024-10-19 | 52 | |
| JIANGSU JINFEIDA POWER TOOLS CO LTD | 2022-08-18 | 35 | |
| JIANGSU JINFEIDA POWER TOOLS CO | 2026-05-18 | 27 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Jiangsu Jinfeida Power Tools Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-11-09 | 10 | |
| 2022-03-22 | 3 | |
| 2022-03-07 | 2 | |
| 2022-01-10 | 19 | |
| 2021-12-10 | 11 | |
| 2021-05-06 | 21 | |
| 2019-09-23 | 89 | |
| 2019-02-04 | 9 | |
| 2018-12-28 | 5 | |
| 2018-10-01 | 1 |
Below are the top 2 email addresses on file for Jiangsu Jinfeida Power Tools Co.,Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2019-09-23 | 52 | |
| 2019-05-21 | 34 |