There are a total of 466 bills of lading on file for Jiangsu Jinlu Group Imp And EXP Co Ltd. between October 24th, 2012 and May 17th, 2026.
Of those 466 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 6 were within the past 90 days.
| Total Records | 466 |
|---|---|
| Shipper Records | 466 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 24th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 6 |
| Records in the Past Year | 26 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for JIANGSU JINLU GROUP IMP AND EXP CO LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 8 companies associated with Jiangsu Jinlu Group Imp And EXP Co Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 8 companies associated with Jiangsu Jinlu Group Imp And EXP Co Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| STANLEY BLACK & DECKER CANADA | May 2026 | 20,130 | 66 |
| BLACK & DECKER (US) INC | May 2026 | 30,160 | 49 |
| Q.E.P.CO., INC. | May 2026 | 12,532 | 31 |
| SOUTH ATLANTIC PACKAGING | Apr 2026 | 270 | 5 |
| SBD OUTDOOR | Apr 2026 | 1,780 | 1 |
| Q.E.P.CO.,INC ROBERTS CAPITOL INC. | Sep 2025 | 328 | 1 |
| PREMIER PACKAGING | Apr 2026 | 1,058 | 1 |
| MILWAUKEE ELECTRIC TOOL CORPORATION | May 2026 | 5,894 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Jiangsu Jinlu Group Imp And EXP Co Ltd.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-18 | CMDUCHN3246423 | BANQ1073513171 | 0BHNZ | House Bill | BANQ | 9334923 | COSCO OCEANIA | 2026-05-16 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 684 CTN | 3,610 K | Pier to Pier | JIANGSU JINLU GROUP IMP AND EXP | PLIER: DW PLIERS CD 8IN CALNS DW PLIERS CD 8IN CALN CM CMPD ACT DIAGONAL PLIER -8IN HS CODE:820320 PLIER: | ||
| 2026-05-09 | ONEYSHAG82940600 | HNLTSHA2630306 | 010E | House Bill | HNLT | 9944467 | HMM AMETHYST | 2026-05-08 | SAVANNAH, GEORGIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 43 CTN | 645 K | Container Yard | JIANGSU JINLU GROUP IMP AND EXP | QEP COMPANY INC | QEP COMPANY INC | COMPOUND TILE NIPPER 6 CS |
| 2026-03-30 | HLCUSHA2512GLCL2 | BANQ1072459489 | 610E | House FROB | BANQ | 9166792 | SKAGEN MAERSK | 2026-02-22 | TACOMA, WASHINGTON | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 188 CTN | 2,256 K | House to House | JIANGSU JINLU GROUP IMP AND EXP | STANLEY BLACK & DECKER CANADA | STANLEY BLACK & DECKER CANADA | PLIER: CM GRV JOINT PC SET - IN IN HS CODE: |
| 2026-02-25 | HLCUSHA2512GJYD7 | BANQ1071519264 | 605E | House FROB | BANQ | 9295268 | CHICAGO EXPRESS | 2026-02-02 | TACOMA, WASHINGTON | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 243 CTN | 855 K | House to House | JIANGSU JINLU GROUP IMP AND EXP | STANLEY BLACK & DECKER CANADA | STANLEY BLACK & DECKER CANADA | PLIER: CM SLIP JOINT PLIER-IN DW PLIERS CD IN CALNS HS CODE: |
| Run Date | 2026-05-18 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-02 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-17 |
| Trade Update Date | 2026-05-10 |
| Master BOL # | HLCUSHA2512GNLO5 |
|---|---|
| House BOL # | BANQ1073508796 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House FROB |
| Carrier Code | BANQ |
| Voyage # | 619E |
| IMO # | |
| Vessel Name | KOSTAS K |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1418 K |
| Weight in KG | 1,418 KG |
| Quantity | 252 CTN |
| Volume | 3 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
FCIU7441184 |
| Commodity Description |
PLIER: DW PLIERS CD CADIAG CM GROOVE JOINT PLIER - 12IN CM GROOVE JOINT PLIER - 8IN HS CODE:820320 |
| Shipper Name | JIANGSU JINLU GROUP IMP AND EXP CO |
|---|---|
| Address Line 1 | LTD. |
| Address Line 2 | JINFENG |
| Address Line 3 | ZHANGJIAGANG 215625 CN |
| Consignee Name | STANLEY BLACK & DECKER CANADA |
|---|---|
| Address Line 1 | 6275 MILLCREEK DR |
| Address Line 2 | MISSISSAUGA ON L5N 7K6 CA |
| Notify Party Name | STANLEY BLACK & DECKER CANADA |
|---|---|
| Address Line 1 | 6275 MILLCREEK DR |
| Address Line 2 | MISSISSAUGA ON L5N 7K6 CA |
| Container Number | FCIU7441184 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLK6364535 |
| Seal Number 1 | HLK6364535 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PLIER: DW PLIERS CD CADIAG CM GROOVE JOINT PLIER - 12IN CM GROOVE JOINT PLIER - 8IN HS CODE:820320 |
| Marks and Numbers 1 | N.A. NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Norfolk, Virginia | 202 | 2024-04-05 |
| Tacoma, Washington | 64 | 2026-05-18 |
| Savannah, Georgia | 59 | 2026-05-09 |
| Long Beach, California | 43 | 2026-05-18 |
| Los Angeles, California | 42 | 2026-05-21 |
| Oakland, California | 18 | 2014-05-08 |
| Miami, Florida | 14 | 2023-05-09 |
| Charleston, South Carolina | 11 | 2024-01-05 |
| Seattle, Washington | 7 | 2025-07-01 |
| Baltimore, Maryland | 4 | 2024-01-24 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 423 | 2026-05-21 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 31 | 2019-08-07 |
| Ningbo China (Mainland) | 5 | 2023-09-22 |
| Pusan South Korea | 5 | 2022-04-08 |
| Xiamen China (Mainland) | 1 | 2016-09-14 |
| Tanjung Pelepas Malaysia | 1 | 2015-01-05 |
Below are the top 10 company names and addresses for Jiangsu Jinlu Group Imp And EXP Co Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| JIANGSU JINLU GROUP IMP AND EXP CO LTD. | JINFENG ZHANGJIAGANG 215625 CN | 2025-10-07 | 106 |
| JIANGSU JINLU GROUP IMP AND EXP CO LTD. | JINFENG TOWN ZHANGJIAGANG CN | 2022-07-08 | 71 |
| JIANGSU JINLU GROUP IMP. & .EXP.CO.,LTD | 2019-01-19 | 36 | |
| JIANGSU JINLU GROUP IMP. & .EXP.CO.,LTD | 2018-05-17 | 20 | |
| JIANGSU JINLU GROUP IMP. & .EXP.CO.,LTD | 2017-05-25 | 19 | |
| JIANGSU JINLU GROUP IMP EXP CO.LTD | 2014-05-02 | 16 | |
| JIANGSU JINLU GROUP IMP&EXP CO.,LTD | 2019-12-11 | 14 | |
| JIANGSU JINLU GROUP IMP AND EXP | 2026-05-21 | 14 | |
| JIANGSU JINLU GROUP IMP & EXP CO | 2024-01-24 | 13 | |
| JIANGSU JINLU GROUP IMP. & EXP | 2024-10-12 | 12 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Jiangsu Jinlu Group Imp And EXP Co Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2020-01-08 | 11 | |
| 2015-03-28 | 4 | |
| 2014-05-08 | 18 |
Below are the top 1 email addresses on file for Jiangsu Jinlu Group Imp And EXP Co Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-08-14 | 4 |