There are a total of 130 bills of lading on file for Jinxiang XInsuannong Food Co.,Ltd between November 7th, 2024 and May 10th, 2026.
Of those 130 bills of lading, 8 were within the past 30 days and 28 were within the past 90 days.
| Total Records | 130 |
|---|---|
| Shipper Records | 145 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 7th, 2024 |
| Most Recent Shipment on File | May 10th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 8 |
| Records in Last 90 Days | 28 |
| Records in the Past Year | 101 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for JINXIANG XINSUANNONG FOOD CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 9 companies associated with Jinxiang XInsuannong Food Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 9 companies associated with Jinxiang XInsuannong Food Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| TOP 1 FOODS INC | May 2026 | 536 | 77 |
| CSEA SUNSHINE TRADE INC | May 2026 | 91 | 19 |
| C2 TRADING INC | May 2026 | 496 | 9 |
| GH IMPORTS INC | Apr 2026 | 626 | 8 |
| ZENTRACORP | May 2026 | 14 | 6 |
| LAXMI HOUSE OF SPICES CANADA INC | Apr 2026 | 113 | 3 |
| JASCOLE INC | May 2026 | 373 | 3 |
| GLASS FOR GOODS INC | Apr 2026 | 209 | 3 |
| DONA YIYA FOODS, INC. | May 2026 | 432 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Jinxiang XInsuannong Food Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| JINXI | Oct 2025 | 150 | 0 |
| JINXI HAOTENG TRADING CO., LTD | Mar 2026 | 111 | 5 |
| JINXI INDUSTRIAL PRODUCTS CO.,LIMIT | Feb 2026 | 298 | 0 |
| JINXIANG CHENGYI FOOD CO.,LTD | May 2026 | 526 | 37 |
| JINXIANG CHONGWEN FOOD CO.,LTD. | May 2026 | 122 | 15 |
| JINXIANG DASHENGYUAN FRUIT AND VEGE | May 2026 | 72 | 26 |
| JINXIANG DONGYUN IMPORT AND EXPORT | May 2026 | 409 | 9 |
| JINXIANG HONGYU FREEZING AND STORING CO.,LTD. | May 2026 | 205 | 10 |
| JINXIANG HOPELONG SHUIFA AGRICULTUR | May 2026 | 108 | 8 |
| JINXIANG JINXIYUAN FOOD CO.,LTD | May 2026 | 1,787 | 70 |
| JINXIAO ELECTRONIC | Aug 2021 | 814 | 0 |
| JINXING (CANGZHOU )CO., LTD. | May 2025 | 225 | 0 |
| JINYA JINDIAN LIGHTING CO.,LTD | Jul 2024 | 208 | 0 |
| JINYANG CO.,LTD | Oct 2025 | 538 | 0 |
| JINYANG WIRE ROPE(THAILAND)CO.,LTD. | Apr 2026 | 185 | 6 |
| JINYIJIA INDUSTRIAL CO.,LIMITED | Feb 2026 | 329 | 2 |
| JINYIMAO (TIANJIN) TRADING | May 2026 | 85 | 84 |
| JINYIYUAN FACTORY | Dec 2021 | 129 | 0 |
| JINYOUNG CHEMICAL CO. LTD. | May 2026 | 971 | 1 |
| JINYOUNG ELECTRO-MECHANICS CO., LTD | Feb 2026 | 395 | 1 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-27 | EGLV140600524007 | 027N | Regular Bill | EGLV | 9337028 | MED STAR | 2026-04-25 | SAN JUAN, PUERTO RICO | COLON PANAMA | 1,165 CTN | 28,600 K | House to House | JINXIANG XINSUANNONG FOOD | CSEA SUNSHINE TRADE INC | GH IMPORTS INC | TOASTED ONION MINCED TOASTED ONION MINCED -MESH LOT / THERE ARE NO WOOD PACKAGING MATERIALS IN THIS SHIPMENT HS THE INFORMATION ... | |
| 2026-04-27 | EGLV140600523990 | 027N | Regular Bill | EGLV | 9337028 | MED STAR | 2026-04-25 | SAN JUAN, PUERTO RICO | COLON PANAMA | 1,120 CTN | 28,600 K | House to House | JINXIANG XINSUANNONG FOOD | ZENTRACORP | GH IMPORTS INC | TOASTED GARLIC GRANULES TOASTED GARLIC GRANULES -MESH LOT / THERE ARE NO WOOD PACKAGING MATERIALS IN THIS SHIPMENT THE INFORMATI... | |
| 2026-04-27 | EGLV140600523982 | 027N | Regular Bill | EGLV | 9337028 | MED STAR | 2026-04-25 | SAN JUAN, PUERTO RICO | COLON PANAMA | 1,120 CTN | 28,600 K | House to House | JINXIANG XINSUANNONG FOOD | ZENTRACORP | GH IMPORTS INC | TOASTED GARLIC GRANULES TOASTED GARLIC GRANULES -MESH LOT / THERE ARE NO WOOD PACKAGING MATERIALS IN THIS SHIPMENT THE INFORMATI... | |
| 2026-04-27 | EGLV140600524015 | 027N | Regular Bill | EGLV | 9337028 | MED STAR | 2026-04-25 | SAN JUAN, PUERTO RICO | COLON PANAMA | 1,120 CTN | 28,600 K | House to House | JINXIANG XINSUANNONG FOOD | CSEA SUNSHINE TRADE INC | GH IMPORTS INC | TOASTED ONION GRANULES TOASTED ONION GRANULES -MESH LOT / THERE ARE NO WOOD PACKAGING MATERIALS IN THIS SHIPMENT THE INFORMATION... | |
| Run Date | 2026-05-08 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-07 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-07 |
| Trade Update Date | 2026-03-26 |
| Master BOL # | MAEU267786733 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | MAEU |
| Voyage # | 614E |
| IMO # | 9359038 |
| Vessel Name | GUSTAV MAERSK |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | QINGDAO |
| Foreign Port of Lading | QINGDAO CHINA (MAINLAND) (57047) |
| Port of Unlading | OAKLAND, CALIFORNIA (2811) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 54353 LB |
| Weight in KG | 24,654 KG |
| Quantity | 1050 CTN |
| Volume | 1766 CF |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
MRSU6040692 |
| Commodity Description |
TOASTED MINCED GARLIC TOASTED GRANULATED GAR LIC THIS SHIPMENT CONTAINS NO WOODEN PACKING MATERIALS |
| Shipper Name | JINXIANG XINSUANNONG FOOD CO LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | JINYUAN AVENUE FOOD INDUSTRIAL DE |
| City | JINING |
| State Province | NA |
| Zip Code | 272200 |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | XINSUANNONG@163.COM |
| Shipper Name | JINXIANG XINSUANNONG FOOD CO LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | JINYUAN AVENUE FOOD INDUSTRIAL DE |
| City | JINING |
| State Province | NA |
| Zip Code | 272200 |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 8615963001500 |
| Consignee Name | TOP 1 FOODS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 10501 VALLEY BLVD SUITE 1804 EL MO |
| City | EL MONTE |
| State Province | CA |
| Zip Code | 91731 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | ELMGLOBALOPERATION@GMAIL. |
| Consignee Name | TOP 1 FOODS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 10501 VALLEY BLVD SUITE 1804 EL MO |
| City | EL MONTE |
| State Province | CA |
| Zip Code | 91731 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 16263806407 |
| Notify Party Name | BOPOREA GLOBAL INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 13534 FRANCISQUITO AVE B BALDWIN PA |
| City | BALDWIN PARK |
| State Province | CA |
| Zip Code | 917068009 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 16263806407 |
| Notify Party Name | BOPOREA GLOBAL INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 13534 FRANCISQUITO AVE B BALDWIN PA |
| City | BALDWIN PARK |
| State Province | CA |
| Zip Code | 917068009 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | ELMGLOBALDISPATCH@GMAIL.C |
| Container Number | MRSU6040692 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CN6716862 |
| Seal Number 1 | CN6716862 |
| Equipment Description Code | G0 |
| Equipment Description | Opening(s) at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | TOASTED MINCED GARLIC TOASTED GRANULATED GAR LIC THIS SHIPMENT CONTAINS NO WOODEN PACKING MATERIALS |
| Marks and Numbers 1 | NM |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 45 | 2026-04-20 |
| San Juan, Puerto Rico | 38 | 2026-04-27 |
| Savannah, Georgia | 15 | 2026-01-26 |
| Houston, Texas | 9 | 2026-05-11 |
| Oakland, California | 9 | 2026-05-08 |
| Miami, Florida | 9 | 2026-04-16 |
| Tacoma, Washington | 3 | 2025-01-28 |
| New York, New York | 2 | 2025-07-22 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Qingdao China (Mainland) | 49 | 2026-05-11 |
| Pusan South Korea | 30 | 2026-04-10 |
| Colon Panama | 27 | 2026-04-27 |
| Shanghai China (Mainland) | 9 | 2026-02-14 |
| Cartagena Colombia | 6 | 2026-04-16 |
| Ningbo China (Mainland) | 6 | 2025-11-12 |
| Puerto Manzanillo Panama | 2 | 2025-09-25 |
| Caucedo Dominican Republic | 1 | 2025-12-09 |
Below are the top 10 company names and addresses for Jinxiang XInsuannong Food Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| JINXIANG XINSUANNONG FOOD CO.,LTD | JINYUAN AVENUE , FOOD INDUSTRIAL DEVELOPMENT ZONE, JINXIANG COUNTY SHANDONG PROVINCE, CHINA | 2025-09-20 | 14 |
| JINXIANG XINSUANNONG FOOD CO.,LTD | JINYUAN AVENUE, FOOD INDUSTRIAL DEV ELOPMENT ZONE,JINXIANG COUNTY,SHAND ONG PROVINCE, CHINA ZIP CODE:272200 | 2025-10-04 | 11 |
| JINXIANG XINSUANNONG FOOD CO.,LTD | 2025-09-25 | 10 | |
| JINXIANG XINSUANNONG FOOD CO.,LTD | 2025-08-13 | 4 | |
| JINXIANG XINSUANNONG FOOD CO.,LTD | 2025-07-14 | 4 | |
| JINXIANG XINSUANNONG FOOD CO.,LTD | 2025-07-14 | 3 | |
| JINXIANG XINSUANNONG FOOD CO.,LTD | 2025-07-01 | 2 | |
| JINXIANG XINSUANNONG FOOD CO.,LTD | 2025-07-30 | 1 | |
| JINXIANG XINSUANNONG FOOD | 2026-05-11 | 23 | |
| JINXIANG XINSUANNONG FOOD | 2026-04-27 | 12 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Jinxiang XInsuannong Food Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-07-19 | 3 |
Below are the top 1 email addresses on file for Jinxiang XInsuannong Food Co.,Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-08 | 15 |