There are a total of 789 bills of lading on file for Joy KIE Corporation Limited between July 15th, 2019 and May 6th, 2026.
Of those 789 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 10 were within the past 90 days.
| Total Records | 789 |
|---|---|
| Shipper Records | 794 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jul 15th, 2019 |
| Most Recent Shipment on File | May 6th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 10 |
| Records in the Past Year | 269 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for JOY KIE CORPORATION LIMITED.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Joy KIE Corporation Limited, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Joy KIE Corporation Limited in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| WHIZZ LTD | May 2026 | 452 | 136 |
| GEARSTAR LTD | May 2026 | 83 | 77 |
| GLOBAL COURIER WINNER INC | Jan 2024 | 1,083 | 42 |
| KCWT TRADER CORPORATION | Nov 2023 | 259 | 40 |
| COSTCO WHOLESALE CANADA LTD | May 2026 | 108,996 | 30 |
| RARLIY QIYASI INC | Mar 2026 | 824 | 28 |
| MESSINGSCHLAGER USA LLC | Jul 2025 | 198 | 28 |
| HYPER BICYCLES, INC | May 2026 | 2,119 | 27 |
| CYCLE BABAC INC | Mar 2026 | 67 | 23 |
| XYC INTERNATIONAL TRADING INC | Jul 2024 | 690 | 18 |
| C & L GLOBAL INC. | May 2026 | 11,508 | 17 |
| LAYAMI SWEART INC | Apr 2026 | 838 | 13 |
| CSG IA LLC CYCLE SOURCE LOGISTIC | May 2026 | 71 | 13 |
| BRIGHTWAY LOGISTICS INC | Nov 2025 | 77 | 12 |
| PRICESMART, INC. | May 2026 | 26,574 | 11 |
| KULAMOON INC | Feb 2026 | 1,977 | 10 |
| GONZALEZKASE INTERNATIONAL INC | Feb 2026 | 81 | 10 |
| GMS OPERATION LTD | Aug 2025 | 893 | 10 |
| 2030 MERIDIAN PLAZA INC | Apr 2026 | 232 | 10 |
| LUCINO INC | Apr 2026 | 56 | 9 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Joy KIE Corporation Limited.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| JOY GLOBAL (CANADA) LTD. | Apr 2026 | 181 | 5 |
| JOY GLOBAL LONGVIEW OPERATIONS LLC | May 2026 | 508 | 13 |
| JOY GLOBAL SURFACE MINING INC | May 2026 | 2,227 | 29 |
| JOY GLOBAL TRADING CO LTD | Apr 2024 | 228 | 0 |
| JOY GLOBAL UK LTD | Oct 2023 | 708 | 0 |
| JOY GLOBAL UNDERGROUND LLC | May 2026 | 2,055 | 66 |
| JOY HOME HOUSEWARES CO.,LIMITED | May 2026 | 554 | 6 |
| JOY IMPORTS LLC | Jan 2025 | 106 | 0 |
| JOY IN FASHION TRADING CO LTD | Oct 2025 | 162 | 0 |
| JOY INDUSTRIAL LIMITED | Apr 2026 | 672 | 6 |
| JOY KNIT | May 2026 | 14,040 | 363 |
| JOY PIPE CANADA INC. | May 2026 | 111 | 55 |
| JOY PLUS TRADING LIMITED | May 2026 | 205 | 9 |
| JOY PRODUCE LLC | May 2026 | 3,796 | 422 |
| JOY REACH DEVELOPMENT LIMITED | Mar 2026 | 321 | 8 |
| JOY REAP METAL PTE. LTD. | Apr 2026 | 116 | 6 |
| JOY RIDE BIKES, LLC | Jun 2022 | 130 | 0 |
| JOY SKY (FAR EAST) LIMITED | May 2026 | 136 | 12 |
| JOY SPORTS CO.,LTD. | Sep 2025 | 1,203 | 0 |
| JOY TRADE INC. | Apr 2026 | 113 | 7 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-04 | OOLU2166734760 | ZJGFSEHC26021090 | 084E | House Bill | ZJGF | 9516404 | COSCO BELGIUM | 2026-04-03 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 449 CTN | 8,605 K | House to House | JOY KIE CORPORATION LIMITED | VIRTUAL MODEN INC | VIRTUAL MODEN INC | ELECTRIC SCOOTER ELECTRIC BICYCLE CLASS UN |
| 2026-03-31 | MAEU265731029 | PDIYYT265731029 | 610E | House FROB | PDIY | 9166792 | SKAGEN MAERSK | 2026-03-30 | TACOMA, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 266 CTN | 4,696 KG | Container Yard | JOY KIE CORPORATION LIMITED | TRIVEL INC. | TRIVEL INC. | BICYCLE & BICYCLE PARTS HS CODE |
| 2026-03-17 | OOLU2038476420 | BYHPTJHZH260254 | 111E | House Bill | BYHP | 9345415 | COSCO EUROPE | 2026-03-16 | LONG BEACH, CALIFORNIA | TIANJINXIN GANG CHINA (MAINLAND) | 248 CTN | 7,075 KG | House to House | JOY KIE CORPORATION | 15839122 CANADA INC | ELECTRIC BICYCLE UN NO. CLASS NO. BICYCL ES | |
| 2026-03-09 | OOLU2166374010 | ZJGFSEHC26020569 | 036E | House Bill | ZJGF | 9785744 | COSCO SHIPPING PEONY | 2026-03-07 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 400 CTN | 8,905 K | House to House | JOY KIE CORPORATION LIMITED | LUCINO INC | LUCINO INC | ELECTRIC BICYCLE CLASS UN |
| Run Date | 2026-04-22 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-16 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-21 |
| Trade Update Date | 2026-03-27 |
| Master BOL # | MEDUWV229085 |
|---|---|
| House BOL # | AMZDCN26373DF4SI |
| Manifest Number | 544569 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | AMZD |
| Voyage # | GO613 |
| IMO # | |
| Vessel Name | MSC MUNDRA VIII |
| Vessel Country | PT |
| Place of Receipt | CNNGB |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 7674 KG |
| Weight in KG | 7,674 KG |
| Quantity | 450 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TGBU9851840 |
| Commodity Description |
BICYCLE |
| Shipper Name | JOY KIE CORPORATION LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | 16 F,GUANGXIN BUILDING,XINTANG ROAD |
| Address Line 2 | , SHANGCHENG |
| City | ZHEJIANG |
| State Province | HA |
| Zip Code | 310020 |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | GEARSTAR LTD C/O FBA |
|---|---|
| Address Line 1 | 5990 N CAJON BLVD |
| City | SAN BERNARDINO |
| State Province | CA |
| Zip Code | 92407 |
| Country Code | US |
| Container Number | TGBU9851840 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FX45210908 |
| Seal Number 1 | FX45210908 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | BICYCLE |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 208 | 2026-04-22 |
| Los Angeles, California | 165 | 2026-05-07 |
| Oakland, California | 145 | 2026-02-21 |
| Tacoma, Washington | 99 | 2026-04-24 |
| Seattle, Washington | 63 | 2026-01-30 |
| Newark, New Jersey | 57 | 2025-12-18 |
| Miami, Florida | 13 | 2025-10-21 |
| Charleston, South Carolina | 13 | 2023-08-28 |
| Houston, Texas | 9 | 2022-08-20 |
| Baltimore, Maryland | 8 | 2022-06-22 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 396 | 2026-04-24 |
| Pusan South Korea | 132 | 2026-03-31 |
| Shanghai China (Mainland) | 118 | 2025-10-25 |
| TianjinXin Gang China (Mainland) | 71 | 2026-05-07 |
| Qingdao China (Mainland) | 28 | 2026-01-30 |
| Xingang China (Mainland) | 26 | 2025-11-04 |
| Cartagena Colombia | 7 | 2025-10-09 |
| Yantian China (Mainland) | 4 | 2022-12-27 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 3 | 2023-02-08 |
| Yangshan China (Mainland) | 2 | 2022-05-06 |
Below are the top 10 company names and addresses for Joy KIE Corporation Limited that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| JOY KIE CORPORATION LIMITED | 16 F, GUANGXIN BUILDING, NO.36, 38, 46, 50, 56, 58 AND 66, XINTANG HANGZHOU CN | 2026-04-04 | 54 |
| JOY KIE CORPORATION LIMITED | 16 F, GUANGXIN BUILDING, NO.36,38,46,50,56,58 AND 66, XINTAN ROAD,SHANGCHENG DISTRICT,HANGZHOU, | 2026-01-30 | 34 |
| JOY KIE CORPORATION LIMITED | 2026-02-23 | 25 | |
| JOY KIE CORPORATION LIMITED | 2025-12-01 | 14 | |
| JOY KIE CORPORATION LIMITED | 2026-03-31 | 9 | |
| JOY KIE CORPORATION LIMITED | 2026-01-30 | 9 | |
| JOY KIE CORPORATION LIMITED | 2025-10-25 | 8 | |
| JOY KIE CORPORATION LIMITED | 2026-01-21 | 8 | |
| JOY KIE CORPORATION LIMITED | 2026-05-07 | 5 | |
| JOY KIE CORPORATION LIMITED | 2025-11-17 | 4 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Joy KIE Corporation Limited.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-02-18 | 1 | |
| 2025-11-04 | 4 | |
| 2025-05-07 | 1 | |
| 2024-06-08 | 2 | |
| 2024-03-08 | 26 | |
| 2023-09-12 | 3 | |
| 2022-06-10 | 13 | |
| 2022-03-22 | 2 | |
| 2022-02-18 | 2 | |
| 2022-02-17 | 1 |
Below are the top 2 email addresses on file for Joy KIE Corporation Limited.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-01-21 | 8 | |
| 2025-05-07 | 1 |