There are a total of 347 bills of lading on file for Joyfull International Trading Limit between November 14th, 2015 and May 17th, 2026.
Of those 347 bills of lading, 5 were within the past 30 days and 13 were within the past 90 days.
| Total Records | 347 |
|---|---|
| Shipper Records | 349 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 14th, 2015 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 5 |
| Records in Last 90 Days | 13 |
| Records in the Past Year | 41 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for JOYFULL INTERNATIONAL TRADING LIMIT.
Below is a Sankey Diagram of the top 14 companies associated with Joyfull International Trading Limit, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 14 companies associated with Joyfull International Trading Limit in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| GREENBERRY ECO GROUP LLC | May 2026 | 656 | 57 |
| CONQUEST SPORT GROUP,LLC | May 2026 | 884 | 36 |
| UNITED PACIFIC DISTRIBUTORS,INC. | May 2026 | 8,470 | 34 |
| MARCELLE GROUP LLC | Sep 2022 | 802 | 11 |
| HER ACCESSORIES | Apr 2026 | 450 | 8 |
| SOUTHERN TELECOM INC. | May 2026 | 6,026 | 6 |
| MCG INNOVATIONS INC | May 2026 | 241 | 6 |
| BROOKLYN HOME GOODS LLC | May 2026 | 23 | 6 |
| IRIS DECK CO LTD | Sep 2024 | 60 | 4 |
| GREENBERRY ECO GROUP | Jun 2023 | 294 | 3 |
| XTREME PERSONAL CARE, INC. | May 2026 | 762 | 1 |
| Feb 2025 | 6 | 1 | |
| GMD WHOLESALE INC. | May 2026 | 344 | 1 |
| DANAWARES CORP | May 2026 | 280 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Joyfull International Trading Limit.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| JOYFUL FLYING USA INC | May 2026 | 707 | 57 |
| JOYFUL HARVEST CORPORATION LIMITED | Mar 2026 | 178 | 2 |
| JOYFUL LANDS CRAFT CO LTD | May 2026 | 190 | 4 |
| JOYFUL LINK INTERNATIONAL INC. | May 2026 | 68 | 17 |
| JOYFUL LIVING CO.,LTD. | May 2026 | 116 | 4 |
| JOYFUL SEASONS CO LTD | May 2026 | 92 | 7 |
| JOYFUL TOY HONG KONG LTD | May 2026 | 205 | 1 |
| JOYFUL TRADING LLC | Apr 2026 | 1,801 | 89 |
| JOYFUL WILL INTERNATIONAL LIMITED | Mar 2026 | 1,294 | 1 |
| JOYFUL ZEN HOUSE, INC. | Aug 2023 | 384 | 0 |
| JOYFULNESS GLOBAL PTE LTD | May 2026 | 86 | 14 |
| JOYFULTRIP AUTO SUPPLIES INC | Dec 2025 | 944 | 0 |
| JOYHONG TECHNOLOGY (HONG KONG) CO. | May 2026 | 140 | 3 |
| JOYIN HOME FURNISHINGS INC | Aug 2025 | 1,200 | 0 |
| JOYIN INC. | Oct 2022 | 3,461 | 0 |
| JOYIN US CORP | May 2026 | 335 | 6 |
| JOYLAND FACTORY SP Z O.O. | May 2026 | 165 | 11 |
| JOYLES TEXTILES TECHNOLOGY LIMITED | Jun 2023 | 155 | 0 |
| JOYLINK TRADING INC. | Mar 2025 | 425 | 0 |
| JOYMAY GROUP INC. | May 2026 | 398 | 8 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-06 | MAEU268826476 | OEIAELI2604753P7 | 616E | House Bill | OEIA | 9349502 | COLORADO EXPRESS | 2026-05-05 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 50 CTN | 190 KG | Container Yard | JOYFULL INTERNATIONAL TRADING LIMIT | UNITED PACIFIC DISTRIBUTORS, INC. | UNITED PACIFIC DISTRIBUTORS, INC. | KEYCHAIN |
| 2026-05-01 | HDUJSLX26EC00491 | NIOFNBNC2600029 | 2603E | House Bill | NIOF | 9972892 | ADONIS | 2026-04-30 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1,433 CTN | 5,445 KG | JOYFULL INTERNATIONAL TRADING LIMIT | CONQUEST SPORT GROUP LLC | CONQUEST SPORT GROUP LLC | NEW SIZE SOCCER BALL | |
| 2026-04-28 | ONEYNB5BFAX89300 | 078E | Regular Bill | ONEY | 9462720 | YM UPSURGENCE | 2026-04-27 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,800 CTN | 12,700 KG | Container Yard | JOYFULL INTERNATIONAL TRADING LIMITED | GREENBERRY ECO GROUP LLC | C-AIR INTERNATIONAL INC | ARTICLES OF PLASTICS & ACRYLIC, N.O.S. AND PE T TOY CLEANING BRUSH | |
| 2026-04-18 | EGLV143656917718 | NIOFNBNC2600026 | 1214E | House Bill | NIOF | 9604110 | EVER LEGION | 2026-04-16 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,750 CTN | 5,776 KG | House to House | JOYFULL INTERNATIONAL TRADING LIMIT | CONQUEST SPORT GROUP LLC | CONQUEST SPORT GROUP LLC | SIZE VOLLEY BALL |
| Run Date | 2026-05-13 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-13 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-12 |
| Trade Update Date | 2026-04-21 |
| Master BOL # | CMDUNGP3573238 |
|---|---|
| House BOL # | NAQAGLAX6712032V |
| Manifest Number | 556302 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | NAQA |
| Voyage # | 069E |
| IMO # | 9622590 |
| Vessel Name | OOCL BRUSSELS |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 576 KG |
| Weight in KG | 576 KG |
| Quantity | 160 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TRIU8132644 |
| Commodity Description |
LUGGAGE BAG |
| Shipper Name | JOYFULL INTERNATIONAL TRADING LIMIT |
|---|---|
| Address Line 1 | RM 1522 1524 AOLISAI BUILDING NO958 |
| Address Line 2 | QIANHUNORTH ROAD |
| City | NINGBO |
| Zip Code | 315000 |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | BROOKLYN HOME GOODS LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 94 9TH STREET SUITE 212 |
| City | BROOKLYN |
| State Province | NY |
| Zip Code | 11215 |
| Country Code | US |
| Container Number | TRIU8132644 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M9505022 |
| Seal Number 1 | M9505022 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45R1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | LUGGAGE BAG |
| Marks and Numbers 1 | SKU |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 182 | 2026-05-13 |
| Los Angeles, California | 135 | 2026-05-18 |
| Oakland, California | 13 | 2018-11-21 |
| Newark, New Jersey | 11 | 2023-06-19 |
| Houston, Texas | 3 | 2026-04-17 |
| Tacoma, Washington | 2 | 2021-08-12 |
| New York, New York | 1 | 2022-04-08 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 226 | 2026-05-18 |
| Shanghai China (Mainland) | 59 | 2026-05-01 |
| Yantian China (Mainland) | 27 | 2025-04-15 |
| Qingdao China (Mainland) | 19 | 2023-12-16 |
| Pusan South Korea | 6 | 2026-04-17 |
| Xiamen China (Mainland) | 4 | 2025-12-27 |
| Shekou China (Mainland) | 3 | 2025-07-02 |
| Kwangyang South Korea | 2 | 2019-02-20 |
| Hong Kong Hong Kong | 1 | 2020-07-31 |
Below are the top 10 company names and addresses for Joyfull International Trading Limit that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| JOYFULL INTERNATIONAL TRADING LIMIT | ROOM 824 AOLISAI BLDING NO.958 NORT HQIANHU RD YINZHOU DISTRICY NINGBO CHINA 315100,NINGBO,CN | 2026-05-06 | 35 |
| JOYFULL INTERNATIONAL TRADING LIMIT | RM 1522-1524 AOLISAI BUILDING NO.95 8 QIANHUNORTHROAD,NINGBO,CN | 2026-02-18 | 5 |
| JOYFULL INTERNATIONAL TRADING LIMIT | 2026-05-01 | 4 | |
| JOYFULL INTERNATIONAL TRADING LIMIT | 2026-01-31 | 2 | |
| JOYFULL INTERNATIONAL TRADING LIMIT | 2026-04-13 | 1 | |
| JOYFULL INTERNATIONAL TRADING LIMIT | 2026-05-13 | 1 | |
| JOYFULL INTERNATIONAL TRADING LIMIT | 2025-06-11 | 1 | |
| JOYFULL INTERNATIONAL TRADING LIMIT | 2020-06-18 | 62 | |
| JOYFULL INTERNATIONAL TRADING LIMIT | 2021-03-05 | 26 | |
| JOYFULL INTERNATIONAL TRADING LTD | 2022-04-30 | 15 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Joyfull International Trading Limit.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-01-31 | 10 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||