There are a total of 1,801 bills of lading on file for Joyful Trading LLC between September 8th, 2015 and April 24th, 2026.
Of those 1,801 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 89 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,801 |
|---|---|
| Shipper Records | 17 |
| Consignee Records | 1,783 |
| Notify Party Records | 1,484 |
| First Shipment on File | Sep 8th, 2015 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 24th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 89 |
| Records in the Past Year | 543 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for JOYFUL TRADING LLC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Joyful Trading LLC, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Joyful Trading LLC in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ZHANGZHOU ZHUANGZHUANG PAPER PRODUCTS CO.,LTD. | May 2026 | 1,447 | 818 |
| ZHANGZHOU JIUFU ENVIRONMENTAL TECHNOLOGY CO., LTD | May 2026 | 758 | 626 |
| ZHANGPU ZHONGMEI FOODS CO.,LTD. | May 2026 | 1,336 | 160 |
| FUZHOU MEITONG PLASTIC PRODUCTS COMPANY LIMITED | May 2026 | 629 | 66 |
| XIAMEN HEHONGYI INTERNATIONAL TRADE | Dec 2023 | 111 | 47 |
| GOLDEN BANYAN GROUP CO., LTD | May 2026 | 1,853 | 22 |
| GREEN APPLE CHINA BISTRO | Aug 2025 | 14 | 7 |
| P.V.T. FOODS INDUSTRIES CO., LTD. | May 2026 | 295 | 6 |
| Jan 2024 | 6 | 5 | |
| ZHANGZHOU GUANYE FOOD CO.,LTD. | Mar 2026 | 53 | 4 |
| NINGBO NINGTAI MAKE WINE CO.,LTD | May 2026 | 811 | 4 |
| Jul 2025 | 5 | 2 | |
| QINGDAO SPIRITZONE ASIAWIN FOOD CO.,LTD | Jan 2024 | 109 | 2 |
| NINGBO SHUANGMA HOUSEWARE CO.,LTD | May 2026 | 2,999 | 2 |
| HONG XIN CO.,LTD. | May 2026 | 188 | 2 |
| FUJIAN RONGFENG PLASTIC COMPANY LIMITED | May 2026 | 2,229 | 2 |
| Mar 2025 | 3 | 2 | |
| ADU FOOD GROUP LIMITED | Apr 2026 | 248 | 2 |
| ZHANGZHOU SHANGENG TRADING CO.,LTD. | Nov 2025 | 74 | 1 |
| May 2025 | 1 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Joyful Trading LLC.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| JOYFAITH ENTERPRISES LTD | May 2026 | 547 | 4 |
| JOYFAY INTERNATIONAL LLC | May 2026 | 230 | 3 |
| JOYFUL FLYING INC | May 2026 | 679 | 61 |
| JOYFUL FLYING USA INC | May 2026 | 707 | 57 |
| JOYFUL HARVEST CORPORATION LIMITED | Mar 2026 | 178 | 2 |
| JOYFUL LANDS CRAFT CO LTD | May 2026 | 190 | 4 |
| JOYFUL LINK INTERNATIONAL INC. | May 2026 | 68 | 17 |
| JOYFUL LIVING CO.,LTD. | May 2026 | 116 | 4 |
| JOYFUL SEASONS CO LTD | May 2026 | 92 | 7 |
| JOYFUL TOY HONG KONG LTD | May 2026 | 205 | 1 |
| JOYFUL WILL INTERNATIONAL LIMITED | Mar 2026 | 1,294 | 1 |
| JOYFUL ZEN HOUSE, INC. | Aug 2023 | 384 | 0 |
| JOYFULL INTERNATIONAL TRADING LIMIT | May 2026 | 347 | 13 |
| JOYFULNESS GLOBAL PTE LTD | May 2026 | 86 | 14 |
| JOYFULTRIP AUTO SUPPLIES INC | Dec 2025 | 944 | 0 |
| JOYHONG TECHNOLOGY (HONG KONG) CO. | May 2026 | 140 | 3 |
| JOYIN HOME FURNISHINGS INC | Aug 2025 | 1,200 | 0 |
| JOYIN INC. | Oct 2022 | 3,461 | 0 |
| JOYIN US CORP | May 2026 | 335 | 6 |
| JOYLAND FACTORY SP Z O.O. | May 2026 | 165 | 11 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-14 | ZIMUXIA8544335 | OERT203701P00856 | 18E | House Bill | OERT | 9628178 | VALIANT | 2026-04-10 | NEWARK, NEW JERSEY | PUSAN SOUTH KOREA | 676 CTN | 10,518 KG | Pier to Pier | ZHANGZHOU JIUFU ENVIRONMENTAL TECHN | JOYFUL TRADING LLC | JOYFUL TRADING LLC | PAPER PAILS PAPER TAKE OUT BOXES PAPER PAILS PRINTED MOONLIGHT DISC TRAY SMALL SOUP BOWL V ACUUM CUP IRON SHEET FOR NOODLE MACHI... |
| 2026-04-14 | ZIMUXIA8544230 | OERT203701P00832 | 18E | House Bill | OERT | 9628178 | VALIANT | 2026-04-10 | NEWARK, NEW JERSEY | PUSAN SOUTH KOREA | 1,873 CTN | 12,268 KG | Pier to Pier | ZHANGZHOU ZHUANGZHUANG PAPER PRODUC | JOYFUL TRADING LLC | JOYFUL TRADING LLC | BRT ROLL TOWELS NAPKINS KP LOW FOLD NAP KINS US C-FOLD TOWEL JRT- JUMBO ROLL TI SSUE TOILETS PAPER DINNER NAPKINS PO#NJ ZZ THIS ... |
| 2026-04-14 | ZIMUXIA8543017 | OERT203701P00674 | 18E | House Bill | OERT | 9628178 | VALIANT | 2026-04-10 | NEWARK, NEW JERSEY | PUSAN SOUTH KOREA | 2,164 CTN | 26,684 KG | Pier to Pier | ZHANGZHOU ZHUANGZHUANG PAPER | JOYFUL TRADING LLC | JOYFUL TRADING LLC | LOW FOLD NAPKINS BRT ROLL TOWELS GLASS INE BAGS DISPENSER NAPKINS TOWEL NA PKINS JUMBO ROLL TOILET TISSUE RH AIRLAID NAPKIN PAPE... |
| 2026-04-14 | ZIMUXIA8544233 | OERT203701P00831 | 18E | House Bill | OERT | 9628178 | VALIANT | 2026-04-10 | NEWARK, NEW JERSEY | PUSAN SOUTH KOREA | 815 CTN | 8,720 KG | Pier to Pier | ZHANGZHOU JIUFU ENVIRONMENTAL TECHN | JOYFUL TRADING LLC | JOYFUL TRADING LLC | PAPER PAILS PRINTED PO#ZZJF THIS SHIPM ENT CONTAINS NO WOOD PACKING MATERIALS. CY/CY |
| Run Date | 2026-04-17 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-10 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-16 |
| Trade Update Date | 2026-02-11 |
| Master BOL # | WHLC028G500873 |
|---|---|
| House BOL # | HNLTFZ261A0192 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | HNLT |
| Voyage # | E014 |
| IMO # | |
| Vessel Name | WAN HAI A03 |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | FUZHOU, CHINA |
| Foreign Port of Lading | TAIBEI CHINA (TAIWAN) (58304) |
| Port of Unlading | SAVANNAH, GEORGIA (1703) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 29715 K |
| Weight in KG | 29,715 KG |
| Quantity | 4159 CTN |
| Volume | 136 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
WHSU5723694 WHSU5890650 |
| Commodity Description |
PLASTIC CONTAINER PLASTICS FORK THIS SHIPMENT CONTAINS NO WOOD PACKING MATERIALS PLASTIC CONTAINER PLASTICS FORK THIS SHIPMENT CONTAINS NO WOOD PACKING MATERIALS |
| Shipper Name | FUZHOU MEITONG PLASTIC PRODUCTS |
|---|---|
| Address Line 1 | COMPANY LIMITED 178 GOUNAN JINFENG |
| Address Line 2 | VILLAGE,JINFENG TOWN,CHANGLE DISTRI |
| Address Line 3 | FUZHOU CITY,FUJIAN PROVINCE 350211 |
| Consignee Name | JOYFUL TRADING LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 4801 WINAMAC DR |
| Address Line 2 | SACRAMENTO,CA 95835 |
| Notify Party Name | JOYFUL TRADING LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 4801 WINAMAC DR |
| Address Line 2 | SACRAMENTO,CA 95835 |
| Container Number | WHSU5723694 |
|---|---|
| Seal Number 1 | WHLS679020 |
| Seal Number 1 | WHLS679020 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | PLASTIC CONTAINER PLASTICS FORK THIS SHIPMENT CONTAINS NO WOOD PACKING MATERIALS |
| Marks and Numbers 1 | N M NO MARKS |
| Container Number | WHSU5890650 |
|---|---|
| Seal Number 1 | WHLS679019 |
| Seal Number 1 | WHLS679019 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | PLASTIC CONTAINER PLASTICS FORK THIS SHIPMENT CONTAINS NO WOOD PACKING MATERIALS |
| Marks and Numbers 1 | N M NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 483 | 2026-04-14 |
| Los Angeles, California | 352 | 2026-03-11 |
| Savannah, Georgia | 204 | 2026-04-25 |
| Norfolk, Virginia | 130 | 2026-04-20 |
| Long Beach, California | 121 | 2026-03-25 |
| Tacoma, Washington | 97 | 2026-01-27 |
| Tampa, Florida | 95 | 2026-03-30 |
| Seattle, Washington | 81 | 2026-03-17 |
| Baltimore, Maryland | 78 | 2026-03-11 |
| Oakland, California | 61 | 2026-03-26 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Xiamen China (Mainland) | 1,520 | 2026-04-20 |
| Pusan South Korea | 58 | 2026-04-25 |
| Ningbo China (Mainland) | 40 | 2026-03-12 |
| Taibei China (Taiwan) | 39 | 2026-04-17 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 38 | 2025-08-07 |
| Colon Panama | 26 | 2026-03-24 |
| Yantian China (Mainland) | 21 | 2026-04-03 |
| Nansha China (Mainland) | 14 | 2025-08-02 |
| Qingdao China (Mainland) | 11 | 2026-03-21 |
| Singapore Singapore | 9 | 2025-12-29 |
Below are the top 10 company names and addresses for Joyful Trading LLC that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| JOYFUL TRADING LLC | 4801 WINAMAC DR SACRAMENTO,CA 95835 | 2026-04-25 | 1,340 |
| JOYFUL TRADING LLC | 4801 WINAMAC DR SACRAMENTO CA 95835 US | 2026-03-18 | 177 |
| JOYFUL TRADING LLC | 2026-04-20 | 67 | |
| JOYFUL TRADING LLC | 2026-04-20 | 64 | |
| JOYFUL TRADING LLC | 2026-03-21 | 35 | |
| JOYFUL TRADING LLC | 2025-11-14 | 16 | |
| JOYFUL TRADING LLC | 2026-03-14 | 8 | |
| JOYFUL TRADING LLC | 2025-12-08 | 7 | |
| JOYFUL TRADING LLC | 2026-03-12 | 4 | |
| JOYFUL TRADING LLC | 2026-01-14 | 4 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Joyful Trading LLC.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-08-08 | 1 | |
| 2018-05-21 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Joyful Trading LLC.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-14 | 618 |