There are a total of 1,564 bills of lading on file for Joyson Safety Systems Acquisition L between May 2nd, 2018 and May 22nd, 2026.
Of those 1,564 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 7 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,564 |
|---|---|
| Shipper Records | 1 |
| Consignee Records | 1,400 |
| Notify Party Records | 867 |
| First Shipment on File | May 2nd, 2018 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 7 |
| Records in the Past Year | 29 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for JOYSON SAFETY SYSTEMS ACQUISITION L.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Joyson Safety Systems Acquisition L, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Joyson Safety Systems Acquisition L in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SPAC S.P.A. | May 2026 | 509 | 122 |
| IRON FORCE INDUSTRIAL CO.,LTD. | May 2026 | 5,399 | 112 |
| MINIMOLD SPA | Sep 2025 | 773 | 70 |
| FERPER SPRINGS SRL | Mar 2026 | 336 | 68 |
| OSLAT SRL | Jan 2026 | 184 | 62 |
| GAMMASTAMP SPA | Dec 2025 | 618 | 55 |
| TST INC STANDARD METALS RECYCLING | May 2026 | 1,903 | 53 |
| WELBOW METALS HONGKONG CO LTD | May 2026 | 345 | 44 |
| JOYSON SAFETY SYSTEMS BRASIL LTDA | May 2026 | 2,715 | 38 |
| EQUIPO AUTOMOTRIZ AMERICANA SA | May 2026 | 2,392 | 36 |
| GKN SINTER METALS S.P.A. | May 2026 | 4,619 | 35 |
| JOYSON SAFETY SYSTEMS SACHSEN GMBH | Apr 2026 | 165 | 29 |
| H.B. FULLER ADHESIVES ITALIA S.R.L. | May 2026 | 257 | 27 |
| POIMEC SRL | Apr 2025 | 288 | 24 |
| AUTOLIV CANKOR OTOMOTIV | May 2026 | 545 | 21 |
| DYNACAST ITALIA TORINO SPA | May 2026 | 575 | 20 |
| ALZCHEM TROSTBERG GMBH | Aug 2024 | 1,126 | 20 |
| TK HOLDINGS INC. | Jun 2024 | 2,712 | 18 |
| BENTELER STEEL TUBE GMBH | May 2026 | 13,263 | 18 |
| THERMOGRADE PROCESS TECHNOLOGY | Nov 2025 | 36 | 14 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Joyson Safety Systems Acquisition L.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| JOYLINK TRADING INC. | Mar 2025 | 425 | 0 |
| JOYMAY GROUP INC. | May 2026 | 398 | 8 |
| JOYMI USA INC | May 2026 | 381 | 108 |
| JOYOSEA INC | May 2025 | 281 | 0 |
| JOYOUNG COMPANY LIMITED | Nov 2025 | 267 | 0 |
| JOYOUNG TRADING COMPANY | Jun 2025 | 187 | 0 |
| JOYOWARE INC | May 2026 | 153 | 6 |
| JOYS SUNNY HEALTH INC. | Apr 2026 | 182 | 4 |
| JOYSCAN INC | May 2026 | 206 | 4 |
| JOYSHARE FOODS INC | May 2026 | 67 | 13 |
| JOYSON SAFETY SYSTEMS (HUZHOU) CO | Apr 2026 | 121 | 1 |
| JOYSON SAFETY SYSTEMS ARAD SRL | May 2026 | 106 | 3 |
| JOYSON SAFETY SYSTEMS ASCHAFFENBURG GMBH | Aug 2024 | 132 | 0 |
| JOYSON SAFETY SYSTEMS BRASIL LTDA | May 2026 | 2,715 | 122 |
| JOYSON SAFETY SYSTEMS HUNGARY KFT. | May 2026 | 140 | 5 |
| JOYSON SAFETY SYSTEMS KOREA CO. | May 2026 | 191 | 12 |
| JOYSON SAFETY SYSTEMS SACHSEN GMBH | Apr 2026 | 165 | 4 |
| JOYSONQUIN AUTOMOTIVE SYSTEMS MEXIC | Oct 2025 | 304 | 0 |
| JOYTECH HEALTHCARE CO.,LTD | May 2026 | 511 | 19 |
| JOYTECH PRODUCTS CO LTD | May 2026 | 517 | 5 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-23 | EGLV003600359773 | EGLDKAOSAT263003 | 008E | House Bill | EGLD | 9935337 | EVER MOST | 2026-04-22 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 3 CRT | 2,400 K | Pier to Pier | IRON FORCE INDUSTRIAL | JOYSON SAFETY SYSTEMS ACQUISITION LLC | JOYSON SAFETY SYSTEMS ACQUISITION LLC | AUTO PARTS(CCI HOUSING) HS CODE . |
| 2026-04-09 | EGLV003600290366 | EGLDKAOSAT263002 | 015E | House Bill | EGLD | 9935210 | EVER MACH | 2026-04-08 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 2 CRT | 1,318 K | House to House | IRON FORCE INDUSTRIAL | JOYSON SAFETY SYSTEMS ACQUISITION LLC | JOYSON SAFETY SYSTEMS ACQUISITION LLC | AUTO PARTS HS CODE . |
| 2026-04-04 | EGLV003600248815 | EGLDKAOSAT263001 | 009E | House Bill | EGLD | 9935284 | EVER MILD | 2026-04-03 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 1 PKG | 800 K | House to House | IRON FORCE INDUSTRIAL | JOYSON SAFETY SYSTEMS ACQUISITION LLC | JOYSON SAFETY SYSTEMS ACQUISITION LLC | AUTO PARTS HS CODE . |
| 2026-03-10 | EGLV003600147997 | EGLDKAOSAT262001 | 006E | House Bill | EGLD | 9935363 | EVER MAGIC | 2026-03-09 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 4 CRT | 2,918 K | House to House | IRON FORCE INDUSTRIAL | JOYSON SAFETY SYSTEMS ACQUISITION LLC | JOYSON SAFETY SYSTEMS ACQUISITION LLC | AUTO PARTS HS CODE . |
| Run Date | 2026-05-08 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-05 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-06 |
| Trade Update Date | 2026-04-09 |
| Master BOL # | EGLV003600411872 |
|---|---|
| House BOL # | EGLDKAOSAT264001 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | EGLD |
| Voyage # | 032E |
| IMO # | 9850599 |
| Vessel Name | EVER FUTURE |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | TAICHUNG TAIWAN |
| Foreign Port of Lading | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) (58309) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 510 K |
| Weight in KG | 510 KG |
| Quantity | 1 CRT |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
EGSU5041523 |
| Commodity Description |
AUTO PARTS(CCI HOUSING) HS CODE 8708.95 |
| Shipper Name | IRON FORCE INDUSTRIAL CO.,LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 19F., 98, SEC.1,HSIN TAI 5TH ROAD, |
| Address Line 3 | HSI CHIH, |
| City | NEW TAIPEI CITY |
| Country Code | TW |
| Consignee Name | JOYSON SAFETY SYSTEMS ACQUISITION |
|---|---|
| Address Line 1 | LLC. NORTH AMERICA HEADQUARTERS |
| Address Line 3 | 2500 INNOVATION DRIVE |
| City | AUBURN HILLS |
| State Province | MI |
| Zip Code | 48326 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | JOYSON SAFETY SYSTEMS ACQUISITION |
|---|---|
| Address Line 1 | LLC. NORTH AMERICA HEADQUARTERS |
| Address Line 3 | 2500 INNOVATION DRIVE |
| City | AUBURN HILLS |
| State Province | MI |
| Zip Code | 48326 |
| Country Code | US |
| Container Number | EGSU5041523 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCNAC7354 |
| Seal Number 1 | EMCNAC7354 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45R1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Station |
| Cargo Description 1 | AUTO PARTS(CCI HOUSING) HS CODE 8708.95 |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Miami, Florida | 528 | 2024-04-22 |
| Los Angeles, California | 383 | 2026-05-23 |
| Houston, Texas | 378 | 2022-12-20 |
| Newark, New Jersey | 88 | 2025-03-28 |
| Seattle, Washington | 70 | 2023-12-18 |
| Long Beach, California | 56 | 2024-10-26 |
| Tacoma, Washington | 26 | 2024-04-10 |
| Norfolk, Virginia | 25 | 2024-07-20 |
| New York, New York | 6 | 2024-07-19 |
| Port Everglades, Florida | 1 | 2023-01-28 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| La Spezia Italy | 543 | 2024-04-22 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 221 | 2026-05-23 |
| Pusan South Korea | 181 | 2023-07-12 |
| Navegantes Brazil | 98 | 2021-02-25 |
| Bremerhaven Germany | 93 | 2023-03-07 |
| Taibei China (Taiwan) | 81 | 2025-02-22 |
| Stade Germany | 77 | 2024-07-20 |
| Laem Chabang Thailand | 70 | 2021-02-23 |
| Genoa Italy | 55 | 2024-07-23 |
| Shanghai China (Mainland) | 47 | 2023-12-18 |
Below are the top 10 company names and addresses for Joyson Safety Systems Acquisition L that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| JOYSON SAFETY SYSTEMS ACQUISITION L | 2500 INNOVATION DRIVE AUBURN HILLS MI 48326 US | 2024-04-22 | 387 |
| JOYSON SAFETY SYSTEMS ACQUISITION L | 5823 NORTHGATE LANE PMB 2025 LAREDO TX 78041 US | 2024-04-22 | 181 |
| JOYSON SAFETY SYSTEMS ACQUISITION | 2021-02-23 | 85 | |
| JOYSON SAFETY SYSTEMS ACQUISITION L | 2024-07-23 | 82 | |
| JOYSON SAFETY SYSTEMS ACQUISITION | 2022-12-20 | 77 | |
| JOYSON SAFETY SYSTEMS ACQUISITION LLC | 2022-04-08 | 65 | |
| JOYSON SAFETY SYSTEMS ACQUISITION LLC | 2026-05-23 | 63 | |
| JOYSON SAFETY SYSTEMS ACQUISITION | 2021-05-14 | 59 | |
| JOYSON SAFETY SYSTEMS ACQUISITION | 2019-04-19 | 51 | |
| JOYSON SAFETY SYSTEMS ACQUISITION L | 2024-04-22 | 40 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Joyson Safety Systems Acquisition L.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-07-23 | 82 | |
| 2024-07-23 | 82 | |
| 2024-04-22 | 386 | |
| 2024-04-22 | 180 | |
| 2024-04-22 | 26 | |
| 2024-04-01 | 2 | |
| 2023-10-09 | 1 | |
| 2022-05-11 | 4 | |
| 2020-05-01 | 1 | |
| 2020-03-17 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||