There are a total of 165 bills of lading on file for Joyson Safety Systems Sachsen GMBH between June 12th, 2018 and April 28th, 2026.
Of those 165 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 4 were within the past 90 days.
| Total Records | 165 |
|---|---|
| Shipper Records | 169 |
| Consignee Records | 59 |
| Notify Party Records | 44 |
| First Shipment on File | Jun 12th, 2018 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 28th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 4 |
| Records in the Past Year | 13 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for JOYSON SAFETY SYSTEMS SACHSEN GMBH.
Below is a Sankey Diagram of the top 7 companies associated with Joyson Safety Systems Sachsen GMBH, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 7 companies associated with Joyson Safety Systems Sachsen GMBH in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| JOYSON SAFETY SYSTEMS ACQUISITION L | May 2026 | 1,564 | 29 |
| ASSA SERVICIOS Y MANUFACTURACION SA | Jul 2024 | 63 | 24 |
| ASSA SERVICIOS Y MANUFACTURACION | Mar 2026 | 257 | 18 |
| DAIMLER TRUCKS NORTH AMERICA LLC | May 2026 | 2,408 | 15 |
| EQUIPO AUTOMOTRIZ AMERICANA SA | May 2026 | 2,392 | 9 |
| ACS INTERNACIONAL S. DE R.L DE C.V. | May 2026 | 9,165 | 9 |
| Mar 2022 | 2 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Joyson Safety Systems Sachsen GMBH.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| JOYS SUNNY HEALTH INC. | Apr 2026 | 182 | 4 |
| JOYSCAN INC | May 2026 | 206 | 4 |
| JOYSHARE FOODS INC | May 2026 | 67 | 13 |
| JOYSON SAFETY SYSTEMS (HUZHOU) CO | Apr 2026 | 121 | 1 |
| JOYSON SAFETY SYSTEMS ACQUISITION L | May 2026 | 1,564 | 7 |
| JOYSON SAFETY SYSTEMS ARAD SRL | May 2026 | 106 | 3 |
| JOYSON SAFETY SYSTEMS ASCHAFFENBURG GMBH | Aug 2024 | 132 | 0 |
| JOYSON SAFETY SYSTEMS BRASIL LTDA | May 2026 | 2,715 | 122 |
| JOYSON SAFETY SYSTEMS HUNGARY KFT. | May 2026 | 140 | 5 |
| JOYSON SAFETY SYSTEMS KOREA CO. | May 2026 | 191 | 12 |
| JOYSONQUIN AUTOMOTIVE SYSTEMS MEXIC | Oct 2025 | 304 | 0 |
| JOYTECH HEALTHCARE CO.,LTD | May 2026 | 511 | 19 |
| JOYTECH PRODUCTS CO LTD | May 2026 | 517 | 5 |
| JOYTEX ENTERPRISES LTD | May 2026 | 866 | 4 |
| JOYVICO INC | Oct 2023 | 319 | 0 |
| JOYWARD INC | May 2026 | 74 | 13 |
| JOYWAY TRADING LLC | Nov 2025 | 71 | 0 |
| JOYWIN FASHION (HONG KONG) LIMITED | May 2026 | 143 | 11 |
| JOYWORLD TRADING INC | May 2026 | 72 | 45 |
| JOYYE ARTS & CRAFTS CO., LTD. | May 2026 | 293 | 5 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-06 | MEDUXF775175 | BWLEMTY69625570 | NH606 | House FROB | BWLE | 9200677 | MSC SYDNEY VI | 2026-03-04 | HOUSTON, TEXAS | TAMPICO MEXICO | 1 PKG | 72 KG | Pier to Pier | ASSA SERVICIOS Y MANUFACTURACION S. | JOYSON SAFETY SYSTEMS SACHSEN GMBH | JOYSON SAFETY SYSTEMS SACHSEN GMBH | CUSHIONS (CERAMIC PAPER SEALING) |
| 2026-01-17 | MEDUKJ770636 | EXDO6560095654 | NO551 | House Bill | EXDO | 9305685 | HYUNDAI SINGAPORE | 2026-01-16 | NEWARK, NEW JERSEY | BREMERHAVEN GERMANY | 18 PCS | 691 KG | House to House | JOYSON SAFETY SYSTEMS SACHSEN GMBH | DAIMLER TRUCK NORTH AMERICA LLC | SAFETY AIRBAGS WITH INFLATOR SYSTEM HTS: | |
| 2026-01-01 | MEDUXF698807 | BWLEMTY59428464 | NH549 | House FROB | BWLE | 9297876 | MSC BHAVYA V | 2025-12-31 | HOUSTON, TEXAS | TAMPICO MEXICO | 1 PKG | 52 KG | Container Station | ASSA SERVICIOS Y MANUFACTURACION S. | JOYSON SAFETY SYSTEMS SACHSEN GMBH | JOYSON SAFETY SYSTEMS SACHSEN GMBH | CUSHION EMPAQUES DE FIBRA |
| 2025-11-15 | MEDUXF641989 | BWLEMTY59278954 | NH545 | House FROB | BWLE | 9297876 | MSC BHAVYA V | 2025-11-13 | HOUSTON, TEXAS | TAMPICO MEXICO | 3 PKG | 248 KG | Container Station | ASSA SERVICIOS Y MANUFACTURACION S. | JOYSON SAFETY SYSTEMS SACHSEN GMBH | JOYSON SAFETY SYSTEMS SACHSEN GMBH | SUPERWOOL PAPER, EMPAQUES DE FIBRA DE VID RIO |
| Run Date | 2026-03-14 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-02-21 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-13 |
| Trade Update Date | 2026-02-17 |
| Master BOL # | HLCUHAM2512AQDA0 |
|---|---|
| House BOL # | EXDO6560096008 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | EXDO |
| Voyage # | 606W |
| IMO # | 9280641 |
| Vessel Name | GSL CHRISTEL ELISABETH |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | HAMBURG |
| Foreign Port of Lading | STADE GERMANY (42879) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 28 KG |
| Weight in KG | 28 KG |
| Quantity | 1 PCS |
| Volume | CM |
| Record Status | Amended Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
HAMU1794949 |
| Commodity Description |
SAFETY AIRBAGS HTS: |
| Shipper Name | JOYSON SAFETY SYSTEMS SACHSEN GMBH |
|---|---|
| Address Line 1 | SCHEIBENBERGER STR.88 |
| Address Line 2 | 09481 ELTERLEIN DE |
| Consignee Name | DAIMLER TRUCK NORTH AMERICA LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 515 11TH ST. SE |
| Address Line 2 | CANTON OH |
| Address Line 3 | CANTON OH 44707 US |
| Container Number | HAMU1794949 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 007415 |
| Seal Number 1 | 007415 |
| Equipment Description Code | HV |
| Equipment Description | High Cube Van |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4400 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | SAFETY AIRBAGS HTS: |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Seq. No. | Code | Class | Code Qual. | Contact | Page No. | Flash Point Temp | Flash Point Temp Negative Ind | Flash Point Temp Unit | Desc |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 001 | 3268 | U | 000 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Houston, Texas | 134 | 2026-03-06 |
| Newark, New Jersey | 13 | 2026-04-29 |
| Charleston, South Carolina | 7 | 2025-08-22 |
| Miami, Florida | 6 | 2025-05-14 |
| New York, New York | 3 | 2026-03-30 |
| Cleveland, Ohio | 1 | 2022-11-05 |
| New Orleans, Louisiana | 1 | 2021-06-05 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Bremerhaven Germany | 77 | 2026-01-17 |
| Tampico Mexico | 60 | 2026-03-06 |
| Stade Germany | 28 | 2026-04-29 |
Below are the top 10 company names and addresses for Joyson Safety Systems Sachsen GMBH that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| JOYSON SAFETY SYSTEMS SACHSEN GMBH | SCHEIBENBERGER STRASSE 88 ELTERLEIN DE | 2026-03-06 | 109 |
| JOYSON SAFETY SYSTEMS SACHSEN GMBH | SCHEIBENBERGER STR.88 09481 ELTERLEIN DE | 2026-04-29 | 15 |
| JOYSON SAFETY SYSTEMS SACHSEN GMBH | 2026-03-06 | 3 | |
| JOYSON SAFETY SYSTEMS SACHSEN GMBH | 2025-05-14 | 21 | |
| JOYSON SAFETY SYSTEMS SACHSEN GMBH | 2023-07-14 | 9 | |
| JOYSON SAFETY SYSTEMS SACHSEN GMBH | 2024-03-06 | 6 | |
| JOYSON SAFETY SYSTEMS SACHSEN GMBH | 2021-01-14 | 5 | |
| JOYSON SAFETY SYSTEMS SACHSEN GMBH | 2025-03-03 | 4 | |
| JOYSON SAFETY SYSTEMS SACHSEN GMBH | 2024-04-22 | 3 | |
| JOYSON SAFETY SYSTEMS SACHSEN GMBH | 2023-09-18 | 2 |
Below are the top 5 phone numbers on file for Joyson Safety Systems Sachsen GMBH.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-06 | 66 | |
| 2026-03-06 | 66 | |
| 2025-05-14 | 10 | |
| 2024-10-18 | 1 | |
| 2024-01-15 | 25 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||