There are a total of 172 bills of lading on file for Kumquat E-Commerce Inc between October 17th, 2025 and May 22nd, 2026.
Of those 172 bills of lading, 44 were within the past 30 days and 95 were within the past 90 days.
| Total Records | 172 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 172 |
| Notify Party Records | 147 |
| First Shipment on File | Oct 17th, 2025 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 44 |
| Records in Last 90 Days | 95 |
| Records in the Past Year | 172 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for KUMQUAT E-COMMERCE INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 12 companies associated with Kumquat E-Commerce Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 12 companies associated with Kumquat E-Commerce Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| GUANGDONG LINGYI INTERNATIONAL E-CO | May 2026 | 139 | 60 |
| GUANGDONG CANDOR INTELLIGENT TECHNO | May 2026 | 1,234 | 32 |
| ZHUSHAN JIHUA TRADE CO.,LTD | May 2026 | 257 | 12 |
| JIANLI TONG CHUANG JUNBO TRAID CO | May 2026 | 380 | 11 |
| SHANGHAI LZHK TECHNOLOGY CO.,LTD | May 2026 | 308 | 10 |
| HUBEI XIANNING OUDE E-COMMERCE CO | May 2026 | 38 | 9 |
| YUNXI COUNTY LIFU TRADE | May 2026 | 30 | 8 |
| SHIYAN FUOU TRADING | May 2026 | 82 | 8 |
| TONGCHENG QINGSHENGDA TRADING CO. | May 2026 | 164 | 7 |
| DA PAN ELECTRIC APPLIANCE IND.CO. | May 2026 | 187 | 7 |
| ZHUSHAN WANGSHANG ELECTRONIC COMMER | May 2026 | 29 | 5 |
| ZHUXI YIXU ELECTRONIC COMMERCE CO. | May 2026 | 394 | 3 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Kumquat E-Commerce Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| KUMHO TIRE USA, INC. | May 2026 | 16,495 | 358 |
| KUMIAI CHEMICAL INDUSTRY CO.,LTD. | May 2026 | 488 | 8 |
| KUMINIANO FRUIT LTD | Mar 2026 | 558 | 1 |
| KUMKANG INDUSTRIAL CO., LTD | May 2026 | 326 | 6 |
| KUMKANG KIND CO., LTD | May 2026 | 190 | 2 |
| KUMKANG KIND USA, INC. | May 2026 | 269 | 2 |
| KUMKANG MACHINERY IND.CO. LTD. | Jan 2026 | 128 | 0 |
| KUMKANG PRINTING CO., LTD | May 2026 | 137 | 9 |
| KUMON PUBLISHING NORTH AMERICA,INC. | May 2026 | 234 | 5 |
| KUMPULAN JEBCO (M) SDN BHD | May 2026 | 456 | 15 |
| KUMTOIL INDUSTRIAL | Apr 2026 | 949 | 4 |
| KUMYOUNG ENG AMERICA LLC | May 2026 | 142 | 3 |
| KUMYOUNGENG CO. LTD. | Jul 2025 | 173 | 0 |
| KUN DI FOOD CO., LTD | Feb 2026 | 136 | 0 |
| KUN HONG BUSINESS COMPANY LIMITED | Oct 2025 | 496 | 0 |
| KUN HWA CO., LTD | May 2026 | 794 | 33 |
| KUN OH IND CORP | May 2026 | 240 | 3 |
| KUN PRODUCTION TRADING EXPORT CO., LTD | Apr 2026 | 277 | 7 |
| KUN SHAN CHING CHIANG METAL IND.CO. | May 2026 | 502 | 3 |
| KUN SHAN HAILAN GLASSWARE IMP.& EXP | May 2026 | 530 | 5 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-23 | COSU6450862220 | JDXHJD50862220 | 107E | House Bill | JDXH | 9337949 | XIN DA YANG ZHOU | 2026-05-22 | HOUSTON, TEXAS | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 140 CTN | 7,659 KG | House to House | GUANGDONG LINGYI INTERNATIONAL E-COMMERCE | KUMQUAT E-COMMERCE INC | KUMQUAT E-COMMERCE INC | WINE COOLER |
| 2026-05-23 | COSU6450862300 | JDXHJD50862300 | 107E | House Bill | JDXH | 9337949 | XIN DA YANG ZHOU | 2026-05-22 | HOUSTON, TEXAS | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 312 CTN | 6,977 KG | House to House | GUANGDONG CANDOR INTELLIGENT TECHNOLOGY | KUMQUAT E-COMMERCE INC | KUMQUAT E-COMMERCE INC | WINE COOLER SPARE PARTS FOR XXXXXXXXXXX |
| 2026-05-23 | COSU6450862090 | JDXHJD50862090 | 107E | House Bill | JDXH | 9337949 | XIN DA YANG ZHOU | 2026-05-22 | HOUSTON, TEXAS | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 146 CTN | 7,378 KG | House to House | GUANGDONG LINGYI INTERNATIONAL E-COMMERCE | KUMQUAT E-COMMERCE INC | KUMQUAT E-COMMERCE INC | WINE COOLER STEAK AGER |
| 2026-05-22 | COSU6449893200 | JDXHJD49893200 | 006E | House Bill | JDXH | 9949766 | OOCL IRIS | 2026-05-21 | NEWARK, NEW JERSEY | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 270 CTN | 7,225 KG | House to House | GUANGDONG CANDOR INTELLIGENT TECHNO | KUMQUAT E-COMMERCE INC | KUMQUAT E-COMMERCE INC | WINE COOLER SPARE PARTS FOR XXXXXXXXXXX |
| Run Date | 2026-05-23 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-22 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-22 |
| Trade Update Date | 2026-04-22 |
| Master BOL # | COSU6450794474 |
|---|---|
| House BOL # | IMMMIMG26045529 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | IMMM |
| Voyage # | 107E |
| IMO # | |
| Vessel Name | XIN DA YANG ZHOU |
| Vessel Country | CN |
| Place of Receipt | YANTIAN,CHINA MAI |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | HOUSTON, TEXAS (5301) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 8089 K |
| Weight in KG | 8,089 KG |
| Quantity | 158 CTN |
| Volume | 63 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TCNU6444693 |
| Commodity Description |
COMPRESSOR WINE COOLER |
| Shipper Name | HUBEI XIANNING OUDE E-COMMERCE CO., |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.1703, BUILDING 5, WUZHOU XINTIAN |
| Address Line 2 | TIAN, INTERCHANGE OF YINQUAN AVENUE |
| Address Line 3 | AND QINGLONG ROAD, XIAN AN DISTRI |
| Consignee Name | KUMQUAT E-COMMERCE INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1401 21ST STREET STE R SACRAMENTO, |
| Address Line 2 | CA 95811 |
| Notify Party Name | KUMQUAT E-COMMERCE INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1401 21ST STREET STE R SACRAMENTO, |
| Address Line 2 | CA 95811 |
| Container Number | TCNU6444693 |
|---|---|
| Seal Number 1 | SYA4884854 |
| Seal Number 1 | SYA4884854 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | COMPRESSOR WINE COOLER |
| Marks and Numbers 1 | SHIPPING MARK |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 57 | 2026-05-22 |
| Long Beach, California | 52 | 2026-05-18 |
| Houston, Texas | 31 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 18 | 2026-05-05 |
| Savannah, Georgia | 12 | 2026-04-10 |
| New York, New York | 2 | 2026-02-12 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 136 | 2026-05-23 |
| Nansha China (Mainland) | 36 | 2026-05-18 |
Below are the top 5 company names and addresses for Kumquat E-Commerce Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| KUMQUAT E-COMMERCE INC | 1401 21ST STREET STE R SACRAMENTO, CA 95811 | 2026-05-23 | 162 |
| KUMQUAT E-COMMERCE INC | 1313 LAFAYETTE ST SAN GABRIEL CA 91 776 | 2026-02-13 | 6 |
| KUMQUAT E-COMMERCE INC | 2026-05-09 | 3 | |
| KUMQUAT E-COMMERCE INC | 2026-03-05 | 2 | |
| KUMQUAT E-COMMERCE INC | 2026-03-16 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
Below are the top 1 email addresses on file for Kumquat E-Commerce Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-16 | 1 |