There are a total of 142 bills of lading on file for Kumyoung Eng America LLC between January 15th, 2024 and May 5th, 2026.
Of those 142 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 3 were within the past 90 days.
| Total Records | 142 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 143 |
| Notify Party Records | 135 |
| First Shipment on File | Jan 15th, 2024 |
| Most Recent Shipment on File | May 5th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 3 |
| Records in the Past Year | 11 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for KUMYOUNG ENG AMERICA LLC.
Below is a Sankey Diagram of the top 5 companies associated with Kumyoung Eng America LLC, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 5 companies associated with Kumyoung Eng America LLC in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| KUMYOUNGENG CO. LTD. | Jul 2025 | 173 | 128 |
| May 2026 | 7 | 6 | |
| TAEWOONG LOGISTICS CO.,LTD. | May 2026 | 14,457 | 2 |
| DUCKWOOIND INC. | Apr 2026 | 16 | 2 |
| ISANGENG CO. LTD | Nov 2024 | 45 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Kumyoung Eng America LLC.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| KUMINIANO FRUIT LTD | Mar 2026 | 558 | 1 |
| KUMKANG INDUSTRIAL CO., LTD | May 2026 | 326 | 6 |
| KUMKANG KIND CO., LTD | May 2026 | 190 | 2 |
| KUMKANG KIND USA, INC. | May 2026 | 269 | 2 |
| KUMKANG MACHINERY IND.CO. LTD. | Jan 2026 | 128 | 0 |
| KUMKANG PRINTING CO., LTD | May 2026 | 137 | 9 |
| KUMON PUBLISHING NORTH AMERICA,INC. | May 2026 | 234 | 5 |
| KUMPULAN JEBCO (M) SDN BHD | May 2026 | 456 | 15 |
| KUMQUAT E-COMMERCE INC | May 2026 | 172 | 95 |
| KUMTOIL INDUSTRIAL | Apr 2026 | 949 | 4 |
| KUMYOUNGENG CO. LTD. | Jul 2025 | 173 | 0 |
| KUN DI FOOD CO., LTD | Feb 2026 | 136 | 0 |
| KUN HONG BUSINESS COMPANY LIMITED | Oct 2025 | 496 | 0 |
| KUN HWA CO., LTD | May 2026 | 794 | 33 |
| KUN OH IND CORP | May 2026 | 240 | 3 |
| KUN PRODUCTION TRADING EXPORT CO., LTD | Apr 2026 | 277 | 7 |
| KUN SHAN CHING CHIANG METAL IND.CO. | May 2026 | 502 | 3 |
| KUN SHAN HAILAN GLASSWARE IMP.& EXP | May 2026 | 530 | 5 |
| KUN SHAN LONGXING CULTURE AND EDUCATION GIFTS CO.LTD | May 2026 | 378 | 3 |
| KUN SUNSHINE ENTERPRISES INC | Mar 2026 | 161 | 30 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-02-09 | SJHHSLK25123119 | SJHHSJSEL2601003 | 2601E | House Bill | SJHH | 9406647 | RACINE | 2026-02-07 | LONG BEACH, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 3 PKG | 1,060 KG | Pier to Pier | DUCKWOOIND | KUMYOUNG ENG AMERICA LLC | SJ GLOBAL LOGIS INC. | HEPA FILTERRETURN BOXRETURN BOXOTHER ACCES SORIES |
| 2025-09-10 | ONEYSELFC9047400 | TWMFTWSC25080211 | 042E | House Bill | TWMF | 9725160 | HYUNDAI PLUTO | 2025-09-09 | SAVANNAH, GEORGIA | PUSAN SOUTH KOREA | 2 PKG | 3,600 KG | KUM YOUNG ENG AMERICA LLC | AIR SHOWER | |||
| 2025-07-29 | MEDUK4728706 | TWMFTWSC25060167 | 9E | House Bill | TWMF | 9931123 | ZIM MOUNT DENALI | 2025-07-28 | SAVANNAH, GEORGIA | PUSAN SOUTH KOREA | 68 PKG | 13,020 KG | THE KUMYOUNG CO LTD | KUM YOUNG ENG AMERICA LLC | KUM YOUNG ENG AMERICA LLC | AIR SHOWER | |
| 2025-07-29 | ZIMUSEL71164339 | TWMFTWSC25060245 | 9E | House Bill | TWMF | 9931123 | ZIM MOUNT DENALI | 2025-07-28 | SAVANNAH, GEORGIA | PUSAN SOUTH KOREA | 2 PKG | 1,980 KG | KUM YOUNG ENG AMERICA LLC | AIR FILTERS | |||
| Run Date | 2026-03-03 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-02-28 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-01 |
| Trade Update Date | 2026-02-11 |
| Master BOL # | HDMUPUSM21457100 |
|---|---|
| House BOL # | DCCTLOS26020048 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | DCCT |
| Voyage # | 0010E |
| IMO # | |
| Vessel Name | HMM TOPAZ |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | BUSAN, KOREA |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 540 KG |
| Weight in KG | 540 KG |
| Quantity | 1 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
HMMU5475884 |
| Commodity Description |
DEHUMIDIFY HANDLING UNIT |
| Shipper Name | DUCKWOOIND CO LTD |
|---|---|
| Address Line 2 | 119 BARANGONGDAN RO 4 GIL HYANGNAM |
| Address Line 3 | EUP HWASEONG SI GYEONGGI DO KOREA |
| Consignee Name | KUMYOUNG ENG AMERICA LLC |
|---|---|
| Address Line 2 | 3237 SATELLITE BLVD STE 375 DULUTH |
| Address Line 3 | GA 30096 THE UNITED STATES OF AMERI |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | CA |
| Notify Party Name | KUMYOUNG ENG AMERICA LLC |
|---|---|
| Address Line 2 | 3237 SATELLITE BLVD STE 375 DULUTH |
| Address Line 3 | GA 30096 THE UNITED STATES OF AMERI |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | CA |
| Container Number | HMMU5475884 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 25H0343063 |
| Seal Number 1 | 25H0343063 |
| Equipment Description Code | 41 |
| Equipment Description | Refrigerated and/or heated with removable equipment appliance located INTERNALLY - containers shall have insulation "K" values of Kmax < 0.4 W/(m2.oC). |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 7in (00000907) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 4FR0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | DEHUMIDIFY HANDLING UNIT |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Savannah, Georgia | 108 | 2026-04-15 |
| Long Beach, California | 14 | 2026-05-06 |
| Los Angeles, California | 12 | 2025-07-25 |
| Tacoma, Washington | 3 | 2024-08-20 |
| Oakland, California | 2 | 2025-07-18 |
| Charleston, South Carolina | 1 | 2024-11-05 |
| Mobile, Alabama | 1 | 2024-06-25 |
| Boston, Massachusetts | 1 | 2024-03-05 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Pusan South Korea | 140 | 2026-05-06 |
| Lazaro Cardenas Mexico | 1 | 2025-03-31 |
| Shanghai China (Mainland) | 1 | 2024-03-05 |
Below are the top 10 company names and addresses for Kumyoung Eng America LLC that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| KUMYOUNG ENG AMERICA LLC | 3237 SATELLITE BLVD. STE. 375 DULUT GA 30096 THE UNITED STATES OF AMER | 2025-07-25 | 81 |
| KUMYOUNG ENG AMERICA LLC | 3237 SATELLITE BLVD. STE. 375 DULUT H, GA 30096, THE UNITED STATES OF AMERICA | 2026-03-03 | 12 |
| KUMYOUNG ENG AMERICA LLC | 2025-07-25 | 1 | |
| KUMYOUNG ENG AMERICA LLC | 2026-02-09 | 1 | |
| KUMYOUNG ENG AMERICA LLC | 2025-07-25 | 1 | |
| KUMYOUNG ENG AMERICA LLC | 2026-04-15 | 1 | |
| KUMYOUNG ENG AMERICA LLC | 2026-04-15 | 1 | |
| KUMYOUNG ENG AMERICA LLC | 2025-07-18 | 1 | |
| KUMYOUNG ENG AMERICA LLC | 2025-02-10 | 68 | |
| KUMYOUNG ENG AMERICA LLC | 2025-01-13 | 14 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Kumyoung Eng America LLC.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-15 | 3 | |
| 2026-02-09 | 102 |
Below are the top 1 email addresses on file for Kumyoung Eng America LLC.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-05-30 | 1 |