There are a total of 147 bills of lading on file for Kundan Distribution Inc between October 29th, 2012 and May 12th, 2026.
Of those 147 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 2 were within the past 90 days.
| Total Records | 147 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 133 |
| Notify Party Records | 111 |
| First Shipment on File | Oct 29th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 12th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 2 |
| Records in the Past Year | 9 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for KUNDAN DISTRIBUTION INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Kundan Distribution Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Kundan Distribution Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| UNILEVER PAKISTAN FOODS LIMITED | May 2026 | 171 | 20 |
| SHANGRILA FOODS (PRIVATE) LIMITED | May 2026 | 444 | 10 |
| ISMAIL INDUSTRIES LIMITED | May 2026 | 357 | 7 |
| UNITED KING FOOD PVT LIMITED | May 2026 | 387 | 6 |
| TAPAL TEA (PRIVATE) LIMITED | May 2026 | 545 | 5 |
| EASTERN PRODUCT PVT LTD | May 2026 | 115 | 5 |
| QARSHI INDUSTRIES (PVT) LTD | May 2026 | 61 | 4 |
| NAURUS (PVT) LTD | Mar 2026 | 100 | 4 |
| MAZEDAR FOODS INTERNATIONAL | Mar 2026 | 26 | 4 |
| EMINENT TRADING CO. | Dec 2023 | 22 | 4 |
| PAK NATIONAL COMMODITIES | Apr 2026 | 42 | 3 |
| HILAL FOODS (PVT.) LTD | Jan 2026 | 40 | 3 |
| KITCHEN XPRESS OVERSEAS LTD | May 2026 | 5,316 | 2 |
| RAVAL TRADING COMPANY | May 2026 | 255 | 1 |
| R M TRADING CO | May 2026 | 266 | 1 |
| Jun 2021 | 1 | 1 | |
| M S EASTERN PRODUCTS PVT. LTD | Jan 2025 | 18 | 1 |
| ETHNIC FOODS | May 2026 | 1,856 | 1 |
| EASTEX PRODUCTS, INC. | May 2026 | 638 | 1 |
| BIKAJI FOODS INTERNATIONAL LIMITED | May 2026 | 762 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Kundan Distribution Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| KUN SUNSHINE ENTERPRISES INC | Mar 2026 | 161 | 30 |
| KUN YAO CO., LIMITED | May 2026 | 1,331 | 80 |
| KUN YOUNG INTERNATIONAL CO., LTD | May 2026 | 436 | 59 |
| KUNA CONTACT TECHNOLOGY CO LTD | May 2026 | 133 | 4 |
| KUNAL HOUSEWARES PVT LTD | May 2026 | 335 | 14 |
| KUNAL SHIPPING & LOGISTICS PVT LTD | May 2025 | 108 | 0 |
| KUNAWARRA LOGISTICS | May 2026 | 2,029 | 7 |
| KUNBIO INTERNATIONAL INC | Jun 2025 | 69 | 0 |
| KUNCAI AMERICAS, LLC | May 2026 | 406 | 14 |
| KUNDALINI SRL | Mar 2026 | 197 | 3 |
| KUNDANA TECHNO TEX PVT. LTD | Oct 2025 | 82 | 0 |
| KUNDISO RED LOGISTICA S. DE R.L. | Apr 2026 | 275 | 5 |
| KUNERT WELLPAPPE BAD NEUSTADT GMBH & CO | Feb 2026 | 112 | 0 |
| KUNFLY SUPPLY CHAIN CO., LTD | May 2026 | 117 | 6 |
| KUNG HUNG (TIANJIN) INTERNATIONAL TRADING CO LTD | Jan 2024 | 299 | 0 |
| KUNG LONG BATTERIES INDUSTRIAL CO | Mar 2026 | 643 | 3 |
| KUNG LONG ENTERPRISES USA INC | May 2026 | 879 | 19 |
| KUNGI DIECASTING INC. | May 2026 | 668 | 4 |
| KUNHAO IMP AND EXP CO.,LTD | Sep 2021 | 289 | 0 |
| KUNHWA ENG CO LTD | May 2026 | 811 | 30 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-02-19 | MAEU263315539 | PGSMKHI18355LAX | 605E | House Bill | PGSM | 9349514 | DELAWARE EXPRESS | 2026-02-18 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | PORT MUHAMMAD BIN QASIM PAKISTAN | 2,000 CTN | 9,180 K | Container Yard | UNILEVER PAKISTAN FOODS LIMITED | KUNDAN DISTRIBUTION INC | KUNDAN DISTRIBUTION INC | KNORR INSTANT NOODLES |
| 2025-12-02 | WHLC058F107486 | PGSMKHI17896LGB | E007 | House Bill | PGSM | 9944481 | HMM DIAMOND | 2025-11-29 | LONG BEACH, CALIFORNIA | KARACHI PAKISTAN | 790 CTN | 7,750 K | TAPAL TEA (PRIVATE) LIMITED | KUNDAN DISTRIBUTION INC | KUNDAN DISTRIBUTION INC | BRANDED TAPAL TEA. PRODUCT NAME BLACK TEA: | |
| 2025-12-02 | WHLC058F107420 | PGSMKHI17871LGB | E007 | House Bill | PGSM | 9944481 | HMM DIAMOND | 2025-11-29 | LONG BEACH, CALIFORNIA | KARACHI PAKISTAN | 2,125 CTN | 9,688 K | UNILEVER PAKISTAN FOODS LIMITED | KUNDAN DISTRIBUTION INC | KUNDAN DISTRIBUTION INC | KNORR INSTANT NOODLES | |
| 2025-08-28 | MAEU254738609 | PGSMKHI17368LAX | 530E | House Bill | PGSM | 9526904 | MAERSK ALTAIR | 2025-08-27 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | PORT MUHAMMAD BIN QASIM PAKISTAN | 200 CTN | 1,971 K | Container Yard | UNILEVER PAKISTAN LIMITED. | KUNDAN DISTRIBUTION INC | KUNDAN DISTRIBUTION INC | LUX SOAPS |
| Run Date | 2026-02-19 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-02-17 |
| Actual Arrival Date | 2026-02-18 |
| Trade Update Date | 2026-01-08 |
| Master BOL # | MAEU263379889 |
|---|---|
| House BOL # | PGSMKHI18354LAX |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | PGSM |
| Voyage # | 605E |
| IMO # | |
| Vessel Name | DELAWARE EXPRESS |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | LOS ANGELES |
| Foreign Port of Lading | PORT MUHAMMAD BIN QASIM PAKISTAN (53551) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 10080 K |
| Weight in KG | 10,080 KG |
| Quantity | 2200 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
SUDU8597592 |
| Commodity Description |
KNORR INSTANT NOODLES |
| Shipper Name | UNILEVER PAKISTAN FOODS LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | AVARI PLAZA FATIMA JINNAH ROAD, |
| Address Line 2 | KARACHI-75530 PAKISTAN |
| Consignee Name | KUNDAN DISTRIBUTION INC, |
|---|---|
| Address Line 1 | 1907 S. QUAKER RIDGE PI, |
| Address Line 2 | ONTARIO, CA, 91761-8041, USA |
| Notify Party Name | KUNDAN DISTRIBUTION INC, |
|---|---|
| Address Line 1 | 1907 S. QUAKER RIDGE PI, |
| Address Line 2 | ONTARIO, CA, 91761-8041, USA |
| Container Number | SUDU8597592 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 18590 |
| Seal Number 1 | 18590 |
| Equipment Description Code | G0 |
| Equipment Description | Opening(s) at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | KNORR INSTANT NOODLES |
| Marks and Numbers 1 | 01-----2200 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 91 | 2026-05-13 |
| Long Beach, California | 53 | 2025-12-02 |
| Oakland, California | 3 | 2014-01-15 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Port Muhammad Bin Qasim Pakistan | 47 | 2026-05-13 |
| Singapore Singapore | 24 | 2023-02-01 |
| Karachi Pakistan | 21 | 2025-12-02 |
| Qingdao China (Mainland) | 12 | 2025-03-26 |
| Shanghai China (Mainland) | 7 | 2017-05-10 |
| Valencia Spain | 4 | 2021-01-05 |
| Salalah Oman | 4 | 2020-12-24 |
| Jebel Ali United Arab Emirates | 4 | 2016-09-28 |
| Guangzhou China (Mainland) | 4 | 2014-05-27 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 3 | 2023-03-21 |
Below are the top 10 company names and addresses for Kundan Distribution Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| KUNDAN DISTRIBUTION INC | 1907 S. QUAKER RIDGE PI, ONTARIO, CA, 91761-8041, USA | 2026-05-13 | 49 |
| KUNDAN DISTRIBUTION INC. | 1907 S. QUAKER RIDGE PLACE, ONTARIO, CA 91761, USA. | 2022-07-30 | 21 |
| KUNDAN DISTRIBUTION INC | 2024-02-27 | 19 | |
| KUNDAN DISTRIBUTION INC | 2022-06-30 | 8 | |
| KUNDAN DISTRIBUTION | 2016-11-26 | 8 | |
| KUNDAN DISTRIBUTION INC | 2022-01-17 | 5 | |
| KUNDAN DISTRIBUTION INC | 2023-04-11 | 5 | |
| KUNDAN DISTRIBUTION INC. | 2023-02-01 | 5 | |
| KUNDAN DISTRIBUTION | 2016-11-26 | 4 | |
| KUNDAN DISTRIBUTION INC | 2021-12-08 | 3 |
Below are the top 4 phone numbers on file for Kundan Distribution Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-03-26 | 20 | |
| 2022-06-30 | 9 | |
| 2018-05-23 | 2 | |
| 2017-10-31 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||