There are a total of 305 bills of lading on file for Kunshan Chichen Company Limited between May 4th, 2014 and April 22nd, 2026.
Of those 305 bills of lading, 0 were within the past 30 days and 7 were within the past 90 days.
| Total Records | 305 |
|---|---|
| Shipper Records | 305 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | May 4th, 2014 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 0 |
| Records in Last 90 Days | 7 |
| Records in the Past Year | 31 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for KUNSHAN CHICHEN COMPANY LIMITED.
Below is a Sankey Diagram of the top 7 companies associated with Kunshan Chichen Company Limited, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 7 companies associated with Kunshan Chichen Company Limited in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| HY-KO PRODUCTS | May 2026 | 1,211 | 15 |
| ASSA ABLOY HOSPITALITY | May 2026 | 9,305 | 14 |
| ASSA ABLOY HANCHETT ENTRY SYSTEMS INC. | Sep 2025 | 797 | 11 |
| MIDWEST FASTENER CORPORATION | May 2026 | 4,849 | 10 |
| YALE COMMERCIAL | Aug 2021 | 974 | 4 |
| HANCHETT ENTRY SYSTEMS INC. | Aug 2021 | 4,443 | 3 |
| MEDECO SECURITY LOCKS, INC. | Jul 2024 | 295 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Kunshan Chichen Company Limited.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 | COSU6446447560 | EXDO6396026228 | 081E | House Bill | EXDO | 9645920 | CSCL SOUTH CHINA SEA | 2026-04-01 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1 PKG | 119 KG | House to House | KUNSHAN CHICHEN COMPANY LIMITED | HYDRAULIC CYLINDERS HTS: | ||
| 2026-03-27 | EGLV142600436066 | CHKMSH26037867 | 12110 | House Bill | CHKM | 9595515 | EVER LEGACY | 2026-03-26 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 238 PKG | 1,973 K | House to House | KUNSHAN CHICHEN COMPANY LIMITED. | MIDWEST FASTENER CORP | MIDWEST FASTENER CORP | KEY BLANKS . . . |
| 2026-02-28 | MEDUWK567362 | EVLJGH26010703A | 605N | House Bill | EVLJ | 9770763 | MSC GAYANE | 2026-02-27 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1,202 CTN | 11,893 KG | House to House | KUNSHAN CHICHEN COMPANY LIMITED. | MIDWEST FASTENER CORP. | KEY BLANKS | |
| 2026-02-28 | OOLU2165477500 | RLUSS04901943 | 002E | House Bill | RLUS | 9945916 | COSCO SHIPPING PANAMA | 2026-02-27 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 11 PKG | 1,954 KG | House to House | KUNSHAN CHICHEN COMPANY LIMITED. | ASSA ABLOY ACCENTRA A DIVISON OF A | ASSA ABLOY ACCENTRA A DIVISON OF A | LOCK PARTS |
| Run Date | 2026-04-10 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-07 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-09 |
| Trade Update Date | 2026-03-10 |
| Master BOL # | OOLU2166666410 |
|---|---|
| House BOL # | RLUSS04929161 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | RLUS |
| Voyage # | 004E |
| IMO # | 9949730 |
| Vessel Name | OOCL DAFFODIL |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | SHANGHAI PT |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 734 KG |
| Weight in KG | 734 KG |
| Quantity | 5 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
FFAU2800345 |
| Commodity Description |
LOCK PARTS |
| Shipper Name | KUNSHAN CHICHEN COMPANY LIMITED. |
|---|---|
| Address Line 1 | #188 JIGUANG NORTH ROAD, QIANDENG, |
| City | KUNSHAN |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +8651236693537 |
| Consignee Name | ASSA ABLOY ACCENTRA A DIVISON OF A |
|---|---|
| Address Line 1 | 225 EPISCOPAL ROAD |
| Address Line 3 | ACCESS AND EGRESS HARDWARE GROUP, I |
| Address Line 4 | NC. |
| City | BERLIN |
| State Province | CT |
| Zip Code | 06037 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +18602257411 |
| Notify Party Name | ASSA ABLOY ACCENTRA A DIVISON OF A |
|---|---|
| Address Line 1 | 225 EPISCOPAL ROAD |
| Address Line 3 | ACCESS AND EGRESS HARDWARE GROUP, I |
| Address Line 4 | NC. |
| City | BERLIN |
| State Province | CT |
| Zip Code | 06037 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +18602257411 |
| Container Number | FFAU2800345 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLKPN3131 |
| Seal Number 1 | OOLKPN3131 |
| Equipment Description Code | 09 |
| Equipment Description | (Spare) |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4509 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | LOCK PARTS |
| Marks and Numbers 1 | ACCENTRA |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 830160 | 00000000 | 0000000734 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 149 | 2026-04-23 |
| Long Beach, California | 110 | 2026-04-02 |
| Los Angeles, California | 32 | 2026-03-27 |
| New York, New York | 9 | 2024-10-19 |
| Tacoma, Washington | 3 | 2022-01-13 |
| Norfolk, Virginia | 1 | 2026-01-27 |
| Seattle, Washington | 1 | 2019-08-08 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 284 | 2026-04-23 |
| Yangshan China (Mainland) | 12 | 2022-03-23 |
| Ningbo China (Mainland) | 5 | 2026-02-12 |
| Pusan South Korea | 3 | 2021-01-14 |
| Qingdao China (Mainland) | 1 | 2017-09-29 |
Below are the top 10 company names and addresses for Kunshan Chichen Company Limited that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| KUNSHAN CHICHEN COMPANY LIMITED | NO.188 JIGUANG NORTH ROAD QIANDENG, SHIPU,KUNSHAN ROOM NO.6,7 SUZHOU 215341 CN | 2025-06-30 | 63 |
| KUNSHAN CHICHEN COMPANY LIMITED | #188 JIGUANG NORTH ROAD KUNSHAN, JIANGSU 215300 CN | 2026-04-02 | 22 |
| KUNSHAN CHICHEN COMPANY LIMITED | 2020-07-20 | 115 | |
| KUNSHAN CHICHEN COMPANY LIMITED | 2022-12-06 | 41 | |
| KUNSHAN CHICHEN COMPANY LIMITED. | 2026-04-23 | 20 | |
| KUNSHAN YICHEN CO LTD | 2018-07-26 | 12 | |
| KUNSHAN YICHEN CO., LTD | 2015-09-04 | 7 | |
| KUNSHAN CHICHEN COMPANY LIMITED | 2022-01-13 | 7 | |
| KUNSHAN CHICHEN CO.,LTD | 2022-10-28 | 4 | |
| KUNSHAN CHICHEN COMPANY LIMITED. | 2026-03-27 | 3 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Kunshan Chichen Company Limited.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-23 | 14 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||