There are a total of 3,488 bills of lading on file for Kunshan ESON Precision Engineering between October 29th, 2012 and May 20th, 2026.
Of those 3,488 bills of lading, 31 were within the past 30 days and 113 were within the past 90 days.
| Total Records | 3,488 |
|---|---|
| Shipper Records | 3,519 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 29th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 31 |
| Records in Last 90 Days | 113 |
| Records in the Past Year | 562 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for KUNSHAN ESON PRECISION ENGINEERING.
Below is a Sankey Diagram of the top 14 companies associated with Kunshan ESON Precision Engineering, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 14 companies associated with Kunshan ESON Precision Engineering in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| MULTIWIN DE MEXICO, S.A. DE C.V. | May 2026 | 3,666 | 1,211 |
| SPACE EXPLORATION TECHNOLOGIES CORP | May 2026 | 7,053 | 232 |
| STARLINK FACTORY BASTROP | May 2026 | 484 | 96 |
| TESLA, INC. | May 2026 | 45,055 | 76 |
| ESONMEX MONTERREY SA DE CV | May 2026 | 166 | 73 |
| QCH, INC., A NEVADA CORPORATION | May 2026 | 8,381 | 16 |
| ESON PRECISION INDUSTRY (SINGAPORE) PTE. LTD. | May 2026 | 119 | 3 |
| BLOCKCHAIN LOGISTICS CHB | May 2026 | 2,027 | 2 |
| STAR LINK INC | May 2026 | 153 | 1 |
| Sep 2025 | 1 | 1 | |
| May 2026 | 2 | 1 | |
| RL JONES | May 2026 | 3,955 | 1 |
| LEMTECH TECHNOLOGY LIMITED | May 2026 | 461 | 1 |
| FOXCONN BAJA CALIFORNIA S.A. DE C.V | May 2026 | 10,254 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Kunshan ESON Precision Engineering.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| KUNSHAN CHICHEN COMPANY LIMITED | Apr 2026 | 305 | 7 |
| KUNSHAN CLEANTECH IMPORT AND EXPORT | Apr 2026 | 160 | 7 |
| KUNSHAN DATANG PRECISION HARDWARE T | May 2026 | 142 | 2 |
| KUNSHAN DAYA AUTOMOTIVE PARTS | Apr 2026 | 610 | 24 |
| KUNSHAN DEXU DING IMPORT AND EXPORT | Mar 2026 | 810 | 44 |
| KUNSHAN DKC AUTOMOTIVE SYSTEMS CO. | May 2025 | 341 | 0 |
| KUNSHAN DONGSHENGDA ELECTRONICS MAT | May 2026 | 823 | 10 |
| KUNSHAN ELITE INSTRUMENTS CO,.LTD. | May 2026 | 389 | 5 |
| KUNSHAN ELITE MACHINERY CO., LTD | Apr 2026 | 124 | 1 |
| KUNSHAN ERLAB DUCTLESS FILTRATION SYSTEMS CO.,LTD | Apr 2026 | 190 | 2 |
| KUNSHAN EVER BRIGHT METAL TECHNOLOG | May 2026 | 549 | 7 |
| KUNSHAN EVERLINK TECHNOLOGY, LTD. | May 2026 | 275 | 5 |
| KUNSHAN FAN TECH CO.,LTD | May 2026 | 390 | 2 |
| KUNSHAN GOLD-UP SCREEN PRINTING FAC | May 2026 | 183 | 4 |
| KUNSHAN GOLDEN FUTURE IMP EXPCOLTD | Dec 2025 | 61 | 0 |
| KUNSHAN GOLDEN FUTURE IMP. & EXP. | May 2026 | 745 | 31 |
| KUNSHAN GREENPACK CO.,LTD | Aug 2022 | 230 | 0 |
| KUNSHAN GUDELONG METAL INDUSTRIAL C | May 2026 | 324 | 5 |
| KUNSHAN GUOLI ELECTRONIC TECHNOLOGY CO LTD | Jan 2026 | 284 | 0 |
| KUNSHAN HAIHUI PRECISION | May 2026 | 69 | 58 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-25 | HDMUSHAZH4672200 | EXDO6396038804 | 019E | House Bill | EXDO | 9869162 | HMM NURI | 2026-05-23 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 720 PKG | 8,123 KG | Pier to Pier | KUNSHAN ESON PRECISION ENGINEERING DO. LTD. | COMBO MOUNT INSERT HTS: 761699 | ||
| 2026-05-21 | ZIMUSNH7899196 | NIVYNBHH26040637 | 19E | House Bill | NIVY | 9960502 | ZIM EAGLE | 2026-05-20 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 344 CTN | 10,785 K | Pier to Pier | KUNSHAN ESON PRECISION ENGINEERING | MULTIWIN DE MEXICO, S.A. DE C.V. | BLOCKCHAIN LOGISTICS CHB | FOS BKT CASE ASSY REAR SEQUOIA NIC TRAY PANEL V2 SEQUOIA BASE BOARD HDR CVR RIB SEQUOIA NI C TRAY RIB SQ_NIC_TRAY_STIF_8BLD_HEHW |
| 2026-05-21 | ZIMUSNH7899197 | NIVYNBHH26040636 | 19E | House Bill | NIVY | 9960502 | ZIM EAGLE | 2026-05-20 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1,683 CTN | 15,983 K | Pier to Pier | KUNSHAN ESON PRECISION ENGINEERING | MULTIWIN DE MEXICO, S.A. DE C.V. | BLOCKCHAIN LOGISTICS CHB | YV4 FAN CARRIER MODULE.ASM YV4 9 5MM E1S BOOT DRIVE CAG FOS LATCH ASSY MIDDLE SEQUOIRE NIC- TRAY-PANEL-BRK-L FOS COVER TOP ASSY ... |
| 2026-05-21 | ZIMUSNH22697586 | MXYMMJSH2605040C | 19E | House Bill | MXYM | 9960502 | ZIM EAGLE | 2026-05-20 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 6 PKG | 6,725 KG | Pier to Pier | KUNSHAN ESON PRECISION ENGINEERING | MULTIWIN DE MEXICO, S.A. DE C.V | BLOCKCHAIN LOGISTICS CHB | FIRE BRACKET EXTINGUAHSERFRONT LICENSE PLATE BRACKET SEMI FR LICENSE PLATE BRKT ASY, NAFRO NT LICENSE PLATE BRACKET BELTLINE REI... |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-26 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-05-08 |
| Master BOL # | ZIMUSNH8549037 |
|---|---|
| House BOL # | MXYMMJSH26050050 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | MXYM |
| Voyage # | 14E |
| IMO # | |
| Vessel Name | ZIM ALBATROSS |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 6762 KG |
| Weight in KG | 6,762 KG |
| Quantity | 6 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
BEAU5051780 |
| Commodity Description |
TOOLING RR BRKT OUTBOARD LH-RHCABIN CARPET R EAR,RISER BRACKET,OUTBOARD RHCABIN CARPET RE AR,RISER BRACKET,OUTBOARD LHCHCK FIXT RR BRK T OUTBOARD RH CHCK FIXT RR BRKT OUTBOARD LH TOOLING RR BRKT INBOARD LH-RH CABIN CARPET REAR,RISER BRACKET,INBOARD RHCABIN CARPET RE AR,RISER BRACKET,INBOARD LHCHCK FIXT RR BRKT |
| Shipper Name | KUNSHAN ESON PRECISION ENGINEERING |
|---|---|
| Address Line 1 | CO.,LTD.NO.88 YUANFENG RD. KUNSHAN |
| Address Line 2 | CITY,JIANGSU, CHINA 215300TEL:86-51 |
| Address Line 3 | 2-57572938, FAX: 86-512-575729 |
| Consignee Name | ESONMEX MONTERREY SA DE CV |
|---|---|
| Address Line 1 | ADRESS:AV. LAS AMERICAS #78, PARQUE |
| Address Line 2 | INDUSTRIALADVANCE, GARCIA, NL, M |
| Address Line 3 | EXICO 66017, MONTERREY, MEXICO |
| Notify Party Name | BLOCKCHAIN LOGISTICS CHB |
|---|---|
| Address Line 1 | DIRRECTION: 9505 AIRWAY RD. SUITE 5 |
| Address Line 2 | 00 SAN DIEGO CA92154 ATTN: MIJAIL |
| Address Line 3 | RAMIREZ/ALEXIS NORIEGA |
| Container Number | BEAU5051780 |
|---|---|
| Seal Number 1 | A4250671896 |
| Seal Number 1 | A4250671896 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | TOOLING RR BRKT OUTBOARD LH-RHCABIN CARPET R EAR,RISER BRACKET,OUTBOARD RHCABIN CARPET RE AR,RISER BRACKET,OUTBOARD LHCHCK FIXT RR BRK T OUTBOARD RH CHCK FIXT RR BRKT OUTBOARD LH TOOLING RR BRKT INBOARD LH-RH CABIN CARPET REAR,RISER BRACKET,INBOARD RHCABIN CARPET RE AR,RISER BRACKET,INBOARD LHCHCK FIXT RR BRKT |
| Additional Cargo 1 | INBOARD RH CHCK FIXT RR BRKT INBOARD LH |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 2,350 | 2026-05-12 |
| Los Angeles, California | 834 | 2026-05-21 |
| Savannah, Georgia | 159 | 2016-12-16 |
| Oakland, California | 65 | 2026-03-06 |
| Houston, Texas | 29 | 2026-03-04 |
| Seattle, Washington | 21 | 2022-08-25 |
| Tacoma, Washington | 18 | 2023-09-29 |
| Charleston, South Carolina | 10 | 2015-12-08 |
| San Diego, California | 2 | 2017-06-30 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 2,897 | 2026-05-21 |
| Yangshan China (Mainland) | 506 | 2026-03-03 |
| Ningbo China (Mainland) | 41 | 2025-12-12 |
| Pusan South Korea | 30 | 2026-01-22 |
| Yantian China (Mainland) | 10 | 2025-09-10 |
| Qingdao China (Mainland) | 3 | 2017-04-27 |
| Kwangyang South Korea | 1 | 2019-02-20 |
Below are the top 10 company names and addresses for Kunshan ESON Precision Engineering that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| KUNSHAN ESON PRECISION ENGINEERING | NO.88 YUANFENG RD. KUNSHAN CITY JIA NGSU, CHINA | 2026-03-03 | 1,078 |
| KUNSHAN ESON PRECISION ENGINEERING | NO.88 YUANFENG RD.KUNSHAN CITY, JIANGSU,CHINA 215300 | 2026-05-21 | 470 |
| KUNSHAN ESON PRECISION ENGINEERING | 2026-05-14 | 135 | |
| KUNSHAN ESON PRECISION ENGINEERING | 2025-07-22 | 78 | |
| KUNSHAN ESON PRECISION ENGINEERING | 2026-04-16 | 7 | |
| KUNSHAN ESON PRECISION ENGINEERING | 2025-11-26 | 5 | |
| KUNSHAN ESON PRECISION ENGINEERING | 2026-02-07 | 4 | |
| KUNSHAN ESON PRECISION ENGINEERING | 2026-05-21 | 4 | |
| KUNSHAN ESON PRECISION ENGINEERING | 2025-08-05 | 1 | |
| KUNSHAN ESON PRECISION ENGINEERING | 2023-05-10 | 315 |
Below are the top 7 phone numbers on file for Kunshan ESON Precision Engineering.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-21 | 539 | |
| 2025-01-27 | 27 | |
| 2024-05-22 | 4 | |
| 2023-05-08 | 12 | |
| 2013-08-29 | 1 | |
| 2012-12-21 | 12 | |
| 2012-11-27 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Kunshan ESON Precision Engineering.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-05-22 | 4 |