There are a total of 3,955 bills of lading on file for RL Jones between October 29th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 3,955 bills of lading, 55 were within the past 30 days and 145 were within the past 90 days.
| Total Records | 3,955 |
|---|---|
| Shipper Records | 2 |
| Consignee Records | 1,463 |
| Notify Party Records | 3,059 |
| First Shipment on File | Oct 29th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 55 |
| Records in Last 90 Days | 145 |
| Records in the Past Year | 522 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for RL JONES.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with RL Jones, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with RL Jones in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| LARSON MFG COMPANY | Oct 2025 | 2,868 | 256 |
| ROLLEASE ACMEDA | Dec 2025 | 2,336 | 194 |
| SUCDEN AMERICAS CORP | May 2026 | 1,976 | 106 |
| TRIFORCE INTERNATIONAL COMPANY LIMITED | May 2026 | 378 | 98 |
| CMECH (GUANG ZHOU) INDUSTRIAL LTD. | May 2026 | 448 | 85 |
| JAANUU INC | May 2026 | 250 | 83 |
| YANCHENG TIANDI INTERNATIONAL TRADE | May 2026 | 1,045 | 77 |
| PT. HANJAYAPERKASA METALS INDONESIA | Apr 2026 | 309 | 63 |
| PHASE II OTAY MESA DISTRIBUTION | May 2026 | 1,188 | 58 |
| PHASE II PRODUCTS INC. | May 2026 | 2,023 | 56 |
| ANSON | Feb 2026 | 376 | 55 |
| DUC THANH 2 GARMENT IMPORT EXPORT C | May 2026 | 764 | 52 |
| NUERA INTERNATIONAL LTD | Apr 2026 | 113 | 50 |
| DJO CONSUMER, LLC | May 2026 | 305 | 47 |
| ASOCIACION DE AZUCAREROS DE | May 2026 | 5,767 | 42 |
| COMPANIA AZUCARERA SALVADORENA SADE | May 2026 | 1,137 | 40 |
| LI PENG ENTERPRISE CO., LTD. | May 2026 | 1,512 | 38 |
| CRESTMONT FABRICS LTD | Apr 2026 | 1,426 | 38 |
| BRADY WORLDWIDE INC | May 2026 | 2,231 | 34 |
| MAXSWALL DEVELOPMENT LTD | May 2026 | 186 | 32 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to RL Jones.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| RKW KLERKS INC. | May 2026 | 793 | 40 |
| RKW NORTH AMERICA INC | Mar 2026 | 279 | 2 |
| RKW SAINT FRERES EMBALLAGE SAS | Jun 2022 | 475 | 0 |
| RKW SE | May 2026 | 2,302 | 104 |
| RKW SE ZWEIGNIEDERLASSUNG NORDHORN | Jan 2025 | 75 | 0 |
| RKW SE ZWEIGNIEDERLASSUNG PETERSAUR | Feb 2025 | 747 | 0 |
| RKW SWEDEN AB | Apr 2026 | 154 | 1 |
| RL DISTRIBUTORS CORP | May 2026 | 2,184 | 28 |
| RL INDUSTRY COMPANY LIMITED | Feb 2024 | 427 | 0 |
| RL INTERNATIONAL SDN BHD | Mar 2026 | 89 | 1 |
| RL JONES ASTEELFLASH | Apr 2026 | 244 | 1 |
| RL JONES CHB | May 2026 | 1,671 | 80 |
| RL JONES CUSTOMHOUSE BROKERS | May 2026 | 22,739 | 1,203 |
| RL JONES CUSTOMS | May 2026 | 1,114 | 571 |
| RL JONES CUSTOMS HOUSE BROKERS OF T | May 2026 | 130 | 13 |
| RL JONES IN | May 2026 | 86 | 5 |
| RL JONES LOGISTICS DIVISION | Mar 2026 | 284 | 2 |
| RL JONES SAN DIEGO INC | Apr 2026 | 652 | 2 |
| RL JONES US CUSTOMHOUSE BROKERS | Apr 2026 | 333 | 3 |
| RL MORRISSEY ASSOC INC | May 2026 | 658 | 3 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-28 | MAEU270461344 | KFUNA2605390019 | 618E | House Bill | KFUN | GERNER MAERSK | 2026-05-27 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 584 PKG | 12,843 KG | Container Yard | J ALLEN FABRIC | LIVING SPACES-ENTMEX MANUFACTURING | RL JONES | UPHOLSTERY FABRICS/HS CODE 580131 | |
| 2026-05-28 | ONEYSZPG97768500 | 024E | In-bond Automated | ONEY | 9878515 | YM TOPMOST | 2026-05-27 | TACOMA, WASHINGTON | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 25 PKG | 16,102 KG | Container Yard | RL JONES | "SHIPPER_DESCRIPTION" (NON-LOCKING STORM DOOR SURFACE LATCH SETS, (ZINC/STEEL) NON-LOC KING STORM DOOR SURFACE CLOSER SETS, (ZIN... | |||
| 2026-05-28 | ONEYSZPG85534700 | 024E | In-bond Automated | ONEY | 9878515 | YM TOPMOST | 2026-05-27 | TACOMA, WASHINGTON | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 35 PKG | 19,053 KG | Container Yard | RL JONES | "SHIPPER_DESCRIPTION" (NON-LOCKING STORM DOOR SURFACE CLOSER SETS, (ZINC/STEEL) NON-LOCKIN G STORM DOOR SURFACE LATCH SETS, (ZIN... | |||
| 2026-05-28 | MEDUXK737211 | 615W | In-bond Automated | MEDU | 9290488 | MSC NIOVI VIII | 2026-05-22 | HOUSTON, TEXAS | GIOIA TAURO ITALY | 1,383 BAG | 28,270 K | House to House | KARLOSAN DIS TIC.LTD.STI. | MUSSA GLOBAL IMPORTACIONES SA DE CV | RL JONES | %100 ACRYLIC YARN THE GOODS ARE IN TRANSIT TO XXXXXX HD CODE 550932 %100 ACRYLIC YARN THE GOODS ARE IN TRANSIT TO XXXXXX | |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-25 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-05-08 |
| Master BOL # | EGLV142650836998 |
|---|---|
| House BOL # | OIAGS02150025 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | OIAG |
| Voyage # | 058E |
| IMO # | 9622605 |
| Vessel Name | OOCL BERLIN |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 620 KG |
| Weight in KG | 620 KG |
| Quantity | 59 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
EMCU5567139 |
| Commodity Description |
LOFLO SAMPLE CELL |
| Shipper Name | CARCLO TECHNICAL PLASTICS TAICANG C |
|---|---|
| Address Line 1 | 8 XI XIN ROAD CHENGXIANG TOWN |
| City | TAICANG CITY |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | RL JONES |
|---|---|
| Address Line 1 | 2020 PIPER RANCH RD STE 110 |
| City | SAN DIEGO |
| State Province | CA |
| Zip Code | 92154 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +16196618182 |
| Notify Party Name | OIA GLOBAL LOGISTICS |
|---|---|
| Address Line 1 | 70 EAST SUNRISE HIGHWAY, SUITE 410 |
| City | VALLEY STREAM |
| State Province | NY |
| Zip Code | 11581 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | FX |
| COMM Number | +17186567620 |
| Notify Party Name | OIA GLOBAL LOGISTICS |
|---|---|
| Address Line 1 | 70 EAST SUNRISE HIGHWAY, SUITE 410 |
| City | VALLEY STREAM |
| State Province | NY |
| Zip Code | 11581 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +17186567608 |
| Container Number | EMCU5567139 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCWXE2794 |
| Seal Number 1 | EMCWXE2794 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45R1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | LOFLO SAMPLE CELL |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 730799 | 00000000 | 0000000620 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 1,744 | 2026-05-22 |
| Long Beach, California | 1,581 | 2026-05-23 |
| Tacoma, Washington | 225 | 2026-05-23 |
| Charleston, South Carolina | 126 | 2026-05-19 |
| New Orleans, Louisiana | 86 | 2026-01-19 |
| Oakland, California | 49 | 2026-04-17 |
| Houston, Texas | 46 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 23 | 2026-05-01 |
| New York, New York | 17 | 2025-10-04 |
| Seattle, Washington | 11 | 2025-03-01 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 668 | 2026-05-21 |
| Yantian China (Mainland) | 578 | 2026-05-23 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 576 | 2026-05-23 |
| Pusan South Korea | 236 | 2026-05-19 |
| Ningbo China (Mainland) | 194 | 2026-05-15 |
| Xiamen China (Mainland) | 178 | 2026-04-17 |
| Hong Kong Hong Kong | 154 | 2026-05-13 |
| La Spezia Italy | 122 | 2026-01-21 |
| Vung Tau Vietnam | 109 | 2026-04-25 |
| Taibei China (Taiwan) | 108 | 2026-04-17 |
Below are the top 10 company names and addresses for RL Jones that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| RL JONES | 8830 SIEMPRE VIVA RD SAN DIEGO, CA 92154 US | 2026-01-15 | 202 |
| RL JONES | ATTN MARIA ECHEVERIA NOGALES AZ 856 21 US | 2026-05-18 | 167 |
| RL JONES | 2026-05-09 | 83 | |
| RL JONES | 2025-10-04 | 76 | |
| RL JONES | 2026-03-06 | 58 | |
| RL JONES | 2026-05-23 | 57 | |
| RL JONES | 2026-05-07 | 56 | |
| RL JONES | 2026-04-11 | 53 | |
| RL JONES | 2026-04-02 | 44 | |
| RL JONES | 2025-08-06 | 42 |
Below are the top 10 phone numbers on file for RL Jones.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-22 | 6 | |
| 2026-05-11 | 1 | |
| 2026-05-01 | 78 | |
| 2026-05-01 | 60 | |
| 2026-04-15 | 1 | |
| 2026-04-11 | 159 | |
| 2026-04-06 | 1 | |
| 2026-02-10 | 1 | |
| 2026-02-05 | 10 | |
| 2026-01-19 | 45 |
Below are the top 10 email addresses on file for RL Jones.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-11 | 1 | |
| 2026-05-07 | 2 | |
| 2026-05-02 | 4 | |
| 2026-05-02 | 2 | |
| 2026-05-01 | 115 | |
| 2026-05-01 | 15 | |
| 2026-04-10 | 9 | |
| 2026-04-10 | 5 | |
| 2026-04-10 | 1 | |
| 2026-03-20 | 7 |