There are a total of 201 bills of lading on file for Leggero LCC between December 6th, 2017 and May 18th, 2026.
Of those 201 bills of lading, 6 were within the past 30 days and 14 were within the past 90 days.
| Total Records | 201 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 202 |
| Notify Party Records | 1 |
| First Shipment on File | Dec 6th, 2017 |
| Most Recent Shipment on File | May 18th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 6 |
| Records in Last 90 Days | 14 |
| Records in the Past Year | 44 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for LEGGERO LCC.
Below is a Sankey Diagram of the top 4 companies associated with Leggero LCC, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 4 companies associated with Leggero LCC in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| BENASIA LIMITED | May 2026 | 301 | 80 |
| B2B HARDWARE XUANCHENG CO.,LTD | May 2026 | 617 | 61 |
| VISCOUNT INDUSTRIES CO., LTD | May 2026 | 782 | 6 |
| MANDO INTERNATIONAL CORP. | Apr 2026 | 215 | 6 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Leggero LCC.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| LEGEND VALVE AND FITTING INC | May 2026 | 4,706 | 129 |
| LEGEND WATCH MANUFACTURERS LTD | Mar 2026 | 600 | 1 |
| LEGENDARY FLOORS, INC. | Dec 2025 | 169 | 0 |
| LEGENDARY MYANMAR INT'L SHIPPING | Jun 2025 | 142 | 0 |
| LEGENDS FURNITURE | May 2026 | 3,079 | 33 |
| LEGENDS GLOBAL MERCHANDISE | May 2026 | 135 | 6 |
| LEGENDZWAY | Jul 2024 | 282 | 0 |
| LEGENS | Apr 2026 | 228 | 4 |
| LEGEP MINERACAO LTDA | Apr 2026 | 484 | 5 |
| LEGG CO.,INC | Dec 2023 | 450 | 0 |
| LEGGETT & PLATT (JIAXING) CO., LTD | Oct 2025 | 4,216 | 0 |
| LEGGETT & PLATT GLOBAL SERVICES | May 2026 | 22,335 | 7 |
| LEGGETT & PLATT LOGISTICS | Jan 2026 | 23,108 | 0 |
| LEGGETT & PLATT RESIDENCIAL, S DE R | Apr 2025 | 138 | 0 |
| LEGGETT & PLATT, INCORPORATED | May 2026 | 1,288 | 12 |
| LEGGETT AND PLATT AUTOMOTIVE GROUP | Oct 2025 | 371 | 0 |
| LEGHAN TRADE | May 2026 | 402 | 8 |
| LEGHAN TRADE & LOGISTICS SERVICES S | Jan 2025 | 309 | 0 |
| LEGIO UNIFORM MFG. | May 2026 | 129 | 3 |
| LEGION FURNITURE, LLC | Mar 2025 | 866 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-07 | YMJAE226236822 | FTNVSSZXS0013636 | 104E | House Bill | FTNV | 9321251 | MOL CELEBRATION | 2026-05-06 | HOUSTON, TEXAS | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 353 CTN | 6,458 KG | House to House | BENEASIA LIMITED | LEGGERO LLC | XXXXX STROLLER,PARTS SPECIFICALLY DESIGNED FO R MEDICAL DEVICES,PARTS AND ACCESSORIES OF IN VALID CARRIAGES,PER NAIROBI PROTOCOL... | |
| 2026-05-06 | YMJAW237308752 | FTNVSSHAS0011262 | 0025E | House Bill | FTNV | 9869239 | HMM HANUL | 2026-05-05 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 46 CTN | 466 KG | House to House | B2B HARDWARE(XUANCHENG) | LEGGERO LLC | PARTS FOR DISABLED CHAIR(FRAME,SUPPORTING ITE MS) | |
| 2026-04-24 | YMJAE226235756 | FTNVSSZXS0013465 | 066E | House Bill | FTNV | 9321263 | MOL COURAGE | 2026-04-23 | HOUSTON, TEXAS | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 431 CTN | 5,997 KG | House to House | BENEASIA LIMITED | LEGGERO LLC | REHAB STROLLER,PARTS SPECIFICALLY DESIGNED FO R MEDICAL DEVICES,PARTS AND ACCESSORIES OF IN VALID CARRIAGES,PER NAIROBI PROTOCOL... | |
| 2026-04-20 | YMJAW237300038 | FTNVSSHAS0011048 | 034E | House Bill | FTNV | 9741437 | ONE SWAN | 2026-04-19 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 72 CTN | 466 KG | House to House | B2B HARDWARE(XUANCHENG) | LEGGERO LLC | PARTS FOR DISABLED CHAIR(FRAME,SUPPORTING ITE MS) | |
| Run Date | 2026-05-12 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-09 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-11 |
| Trade Update Date | 2026-04-15 |
| Master BOL # | YMJAW226790432 |
|---|---|
| House BOL # | FTNVSSZXS0014205 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | FTNV |
| Voyage # | 083E |
| IMO # | 9462691 |
| Vessel Name | YM UNIFORMITY |
| Vessel Country | TW |
| Place of Receipt | YANTIAN PT |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 560 KG |
| Weight in KG | 560 KG |
| Quantity | 38 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TGBU5088319 |
| Commodity Description |
HINGE ASSEMBLY WITH BRACKETS,HEADREST CLAMP F RONT,HEADREST CLAMP BACK,CALF PAD |
| Shipper Name | VISCOUNT INDUSTRIES CO LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | NO 39 DINGTIANLIAO RD |
| Address Line 3 | TAMSUI DIST |
| City | NEW TAIPEI CITY |
| Country Code | TW |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +886226215630 |
| Shipper Name | VISCOUNT INDUSTRIES CO LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | NO 39 DINGTIANLIAO RD |
| Address Line 3 | TAMSUI DIST |
| City | NEW TAIPEI CITY |
| Country Code | TW |
| COMM Number Qualifier | FX |
| COMM Number | 886226252280 |
| Consignee Name | LEGGERO LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1 E. LEGGERO WAY |
| City | BURNET |
| State Province | TX |
| Zip Code | 78611 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | LEGGERO LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1 E. LEGGERO WAY |
| City | BURNET |
| State Province | TX |
| Zip Code | 78611 |
| Country Code | US |
| Container Number | TGBU5088319 |
|---|---|
| Seal Number 1 | YMAV959135 |
| Seal Number 1 | YMAV959135 |
| Equipment Description Code | |
| Equipment Description | |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | HINGE ASSEMBLY WITH BRACKETS,HEADREST CLAMP F RONT,HEADREST CLAMP BACK,CALF PAD |
| Marks and Numbers 1 | LEGGERO??BURNET,TX??P.O# P7962,P7986,P8047?? C/NO.:1-38??MADE IN CHINA?? |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 871420 | 00000000 | 0000000560 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Houston, Texas | 84 | 2026-05-19 |
| Tacoma, Washington | 38 | 2024-06-29 |
| Los Angeles, California | 31 | 2026-05-18 |
| Long Beach, California | 28 | 2026-05-06 |
| Seattle, Washington | 16 | 2024-04-09 |
| Port Hueneme, California | 3 | 2022-10-20 |
| Newark, New Jersey | 1 | 2019-08-22 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 101 | 2026-05-19 |
| Yangshan China (Mainland) | 41 | 2024-09-07 |
| Shanghai China (Mainland) | 34 | 2026-05-06 |
| Shilong China (Taiwan) | 5 | 2025-07-15 |
| Hong Kong Hong Kong | 5 | 2022-03-28 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 4 | 2022-12-28 |
| Pusan South Korea | 3 | 2025-06-30 |
| Ningbo China (Mainland) | 3 | 2022-07-14 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 2 | 2026-03-19 |
| Taibei China (Taiwan) | 1 | 2024-10-10 |
Below are the top 10 company names and addresses for Leggero LCC that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| LEGGERO LCC | 1 E. LEGGERO WAY BURNET TX 78611 US | 2026-02-05 | 52 |
| LEGGERO LCC | 2802 SOUTH WATER ST. BURNET TX 78611 US | 2023-12-19 | 65 |
| LEGGERO LLC | 2026-05-19 | 33 | |
| LEGGERO LLC | 2019-09-13 | 19 | |
| LEGGERO LLC | 2024-08-29 | 12 | |
| LEGGERO LLC | 2026-05-12 | 10 | |
| LEGGERO LLC | 2021-04-29 | 7 | |
| LEGGERO, LLC | 2022-08-01 | 2 | |
| LEGGERO LLC | 2026-03-24 | 1 | |
| LEGGERO, LLC | 2019-01-03 | 1 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Leggero LCC.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-19 | 17 | |
| 2026-03-24 | 1 | |
| 2022-08-01 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Leggero LCC.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2022-08-01 | 1 |