There are a total of 1,288 bills of lading on file for Leggett & Platt, Incorporated between September 8th, 2012 and May 5th, 2026.
Of those 1,288 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 12 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,288 |
|---|---|
| Shipper Records | 55 |
| Consignee Records | 881 |
| Notify Party Records | 634 |
| First Shipment on File | Sep 8th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 5th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 12 |
| Records in the Past Year | 52 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for LEGGETT & PLATT, INCORPORATED.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Leggett & Platt, Incorporated, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Leggett & Platt, Incorporated in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| LEGGETT & PLATT GLOBAL SERVICES | May 2026 | 22,335 | 36 |
| EUROFED SRL | May 2026 | 1,163 | 31 |
| FOAM TRANS GMBH & CO. KG | May 2026 | 4,067 | 22 |
| KPX CHEMICAL CO.,LTD | May 2026 | 6,916 | 21 |
| LEGGETT & PLATT AUTOMATIVE INDIA PV | Oct 2025 | 22 | 16 |
| VARMAC INDUSTRIES | Mar 2026 | 18 | 13 |
| ZHEJIANG MEILI HIGH TECHNOLOGY CO., LTD | May 2026 | 2,002 | 9 |
| HORIZON FIXTURE GROUP | May 2026 | 2,156 | 9 |
| ATEX SPA | Oct 2023 | 122 | 9 |
| SINCA FURNITURE & SUPPLIERS BEDDING | May 2026 | 165 | 8 |
| QINGDAO NU-TIDE INDUSTRIAL CO.,LTD. | Mar 2026 | 773 | 8 |
| CAP DESIGN SPA | May 2026 | 1,881 | 8 |
| SOUTHERN MOTION | May 2026 | 7,383 | 7 |
| JOFO NONWOVEN (THAILAND) CO.,LTD | Mar 2025 | 235 | 7 |
| GLOBALINK INTERNATIONAL INC | May 2026 | 2,860 | 7 |
| SCHUKRA OF NORTH AMERICA | Oct 2025 | 422 | 6 |
| LEGGETT & PLATT (JIAXING) CO., LTD | Oct 2025 | 4,216 | 6 |
| A.B. EMME FLEX 2B S.R.L. | May 2026 | 98 | 6 |
| ZHEJIANG CHUMPEN SMART HOME CO. | Mar 2024 | 31 | 5 |
| ENGLAND INC. | May 2026 | 159 | 5 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Leggett & Platt, Incorporated.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| LEGENDARY MYANMAR INT'L SHIPPING | Jun 2025 | 142 | 0 |
| LEGENDS FURNITURE | May 2026 | 3,079 | 33 |
| LEGENDS GLOBAL MERCHANDISE | May 2026 | 135 | 6 |
| LEGENDZWAY | Jul 2024 | 282 | 0 |
| LEGENS | Apr 2026 | 228 | 4 |
| LEGEP MINERACAO LTDA | Apr 2026 | 484 | 5 |
| LEGG CO.,INC | Dec 2023 | 450 | 0 |
| LEGGERO LCC | May 2026 | 201 | 14 |
| LEGGETT & PLATT (JIAXING) CO., LTD | Oct 2025 | 4,216 | 0 |
| LEGGETT & PLATT GLOBAL SERVICES | May 2026 | 22,335 | 7 |
| LEGGETT & PLATT LOGISTICS | Jan 2026 | 23,108 | 0 |
| LEGGETT & PLATT RESIDENCIAL, S DE R | Apr 2025 | 138 | 0 |
| LEGGETT AND PLATT AUTOMOTIVE GROUP | Oct 2025 | 371 | 0 |
| LEGHAN TRADE | May 2026 | 402 | 8 |
| LEGHAN TRADE & LOGISTICS SERVICES S | Jan 2025 | 309 | 0 |
| LEGIO UNIFORM MFG. | May 2026 | 129 | 3 |
| LEGION FURNITURE, LLC | Mar 2025 | 866 | 0 |
| LEGION LTD | Sep 2023 | 439 | 0 |
| LEGION PAPER CORP | May 2026 | 1,282 | 24 |
| LEGNANO TEKNOELECTRIC COMPANY | May 2026 | 1,228 | 52 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-31 | WHLC039GX11627 | SEBFSEJ023326 | 2533E | House Bill | SEBF | 9450399 | PRAGUE EXPRESS | 2026-03-30 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | TAN CANG VIETNAM | 15 PKG | 10,418 KG | LEGGETT & PLATT | ENGLAND INC. | FLEXPORT CUSTOMS LLC | RECLINER MECHANISM | |
| 2026-03-27 | WHLC039GX11638 | SEBFSEJ017026 | E015 | House Bill | SEBF | 9555101 | WAN HAI A08 | 2026-03-26 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | TAN CANG VIETNAM | 30 PKG | 17,490 KG | LEGGETT & PLATT | ENGLAND INC. | FLEXPORT CUSTOMS LLC | RECLINER MECHANISM AND ACCESSORIES | |
| 2026-03-13 | OOLU2319601520 | SYXOSH00022954 | 0INLT | House Bill | SYXO | 9532783 | APL OREGON | 2026-03-12 | SAVANNAH, GEORGIA | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 1,440 BOX | 22,000 KG | House to House | VARMAC INDUSTRIES | LEGGET & PLATT INC | LEGGET & PLATT INC | ARTICLES MADE OF IRON AND STEEL INV NO. D T. --H.S CODE FREIGHT: PREPAID |
| 2026-03-11 | CMDUSEL2023541 | DCLMUS2600917001 | 0PGMX | House Bill | DCLM | 9706308 | CMA CGM AMAZON | 2026-03-10 | HOUSTON, TEXAS | PUSAN SOUTH KOREA | 3 LBK | 60,010 KG | Pier to Pier | KPX CHEMICAL | LEGGETT PLATT INCORPORATED | 1 LMG WORLD LLC | TC |
| Run Date | 2026-04-20 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-03 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-18 |
| Trade Update Date | 2026-03-09 |
| Master BOL # | MEDURL591209 |
|---|---|
| House BOL # | DCSD1503126A |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | DCSD |
| Voyage # | 611A |
| IMO # | |
| Vessel Name | MSC HORTENSE |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | LA SPEZIA |
| Foreign Port of Lading | LA SPEZIA ITALY (47531) |
| Port of Unlading | OAKLAND, CALIFORNIA (2811) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 19520 K |
| Weight in KG | 19,520 KG |
| Quantity | 44 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MSMU8480094 |
| Commodity Description |
POLYURETHANE FOAM - HTS |
| Shipper Name | EUROFED SRL |
|---|---|
| Address Line 1 | VIA PO 23 |
| Address Line 2 | CESANO MADERNO 20811 IT |
| Consignee Name | LEGGETT & PLATT INC BERWICK |
|---|---|
| Address Line 1 | 0383 515 SALEM LVD. |
| Address Line 2 | BERWICK 18603 US |
| Notify Party Name | LEGGETT & PLATT INC BERWICK |
|---|---|
| Address Line 1 | 0383 515 SALEM LVD. |
| Address Line 2 | BERWICK 18603 US |
| Container Number | MSMU8480094 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 3199474 |
| Seal Number 1 | 3199474 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | POLYURETHANE FOAM - HTS |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 299 | 2026-01-06 |
| Houston, Texas | 255 | 2026-05-05 |
| Charleston, South Carolina | 149 | 2026-03-31 |
| Los Angeles, California | 137 | 2025-10-16 |
| Newark, New Jersey | 116 | 2026-05-06 |
| Norfolk, Virginia | 83 | 2026-03-04 |
| Savannah, Georgia | 75 | 2026-03-13 |
| Oakland, California | 55 | 2026-04-20 |
| New York, New York | 34 | 2024-05-07 |
| Seattle, Washington | 27 | 2025-10-25 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 249 | 2025-10-22 |
| Bremerhaven Germany | 171 | 2024-10-08 |
| Ningbo China (Mainland) | 92 | 2025-08-12 |
| Anvers Belgium | 83 | 2023-10-20 |
| Pusan South Korea | 64 | 2026-05-05 |
| Genoa Italy | 63 | 2024-08-20 |
| Mundra India | 52 | 2025-08-19 |
| Qingdao China (Mainland) | 52 | 2024-07-29 |
| Yantian China (Mainland) | 50 | 2024-07-13 |
| Stade Germany | 42 | 2025-11-19 |
Below are the top 10 company names and addresses for Leggett & Platt, Incorporated that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| LEGGETT & PLATT, INCORPORATED | - CEN PO BOX 1027CARTHAGE, MO 64836IM PORT CONTACT : RUBY AN-BAEK | 2025-09-11 | 3 |
| LEGGETT & PLATT, INCORPORATED | - CEN PO BOX 1027 CARTHAGE, MO 64836IMPOR T CONTACT - RUBY AN-BAEK ?+1 7 | 2025-07-28 | 2 |
| LEGGETT & PLATT, INCORPORATED | 2025-08-20 | 1 | |
| LEGGETT & PLATT, INCORPORATED | 2026-01-06 | 1 | |
| LEGGETT & PLATT, INCORPORATED | 2024-07-30 | 178 | |
| LEGGETT & PLATT, INCORPORATED | 2018-10-23 | 71 | |
| LEGGETT AND PLATT G | 2015-11-18 | 65 | |
| LEGGETT & PLATT INC | 2018-10-24 | 64 | |
| LEGGETT & PLATT | 2021-01-28 | 54 | |
| LEGGETT & PLATT INC. | 2014-05-13 | 40 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Leggett & Platt, Incorporated.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-10-18 | 7 | |
| 2025-09-11 | 5 | |
| 2021-04-14 | 6 | |
| 2021-04-14 | 6 | |
| 2021-04-07 | 6 | |
| 2021-04-07 | 2 | |
| 2021-03-25 | 6 | |
| 2021-01-05 | 3 | |
| 2020-11-04 | 1 | |
| 2020-10-29 | 1 |
Below are the top 5 email addresses on file for Leggett & Platt, Incorporated.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2023-04-03 | 1 | |
| 2020-10-29 | 1 | |
| 2020-09-02 | 17 | |
| 2018-04-12 | 1 | |
| 2014-05-13 | 12 |