There are a total of 493 bills of lading on file for Legoland Florida between November 18th, 2012 and May 12th, 2026.
Of those 493 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 8 were within the past 90 days.
| Total Records | 493 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 577 |
| Notify Party Records | 190 |
| First Shipment on File | Nov 18th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 12th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 8 |
| Records in the Past Year | 17 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for LEGOLAND FLORIDA.
Below is a Sankey Diagram of the top 12 companies associated with Legoland Florida, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 12 companies associated with Legoland Florida in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| LEGO PRODUCTION SRO | May 2026 | 2,390 | 38 |
| HIKING TEXTILE(SHANDONG)CO.,LTD | Apr 2026 | 227 | 11 |
| LEGO SYSTEM A S | May 2026 | 6,693 | 9 |
| ATECH GROUP INTERNATIONAL | Jan 2026 | 67 | 6 |
| S&B INTERNATIONAL CORPORATION | May 2026 | 4,042 | 2 |
| PT. XUI LONG OUTDOOR | May 2026 | 254 | 2 |
| MMM HUB | Mar 2026 | 39 | 2 |
| Jul 2025 | 2 | 1 | |
| METALLBAU EMMELN - GMBH U. CO. KG | Aug 2025 | 13 | 1 |
| Aug 2025 | 7 | 1 | |
| Jul 2025 | 9 | 1 | |
| ART PRODUCT GMBH | Mar 2026 | 136 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Legoland Florida.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| LEGO MANUFACTURING KFT. | May 2026 | 4,210 | 35 |
| LEGO OPERACIONES DE MEXICO SA DE CV | May 2026 | 9,849 | 29 |
| LEGO PRODUCTION SRO | May 2026 | 2,390 | 28 |
| LEGO RDC - FORT WORTH | May 2026 | 780 | 15 |
| LEGO SINGAPORE PTE LTD | May 2026 | 587 | 4 |
| LEGO SPA | May 2026 | 474 | 1 |
| LEGO SYSTEM A S | May 2026 | 6,693 | 63 |
| LEGO SYSTEM A S EDC | May 2026 | 70 | 1 |
| LEGO SYSTEM A S SHIPPING DC | Nov 2025 | 4,420 | 0 |
| LEGOLAND CALIFORNIA INC | May 2026 | 495 | 7 |
| LEGOPRODUKTION I BOTA AB | May 2026 | 280 | 19 |
| LEGRAND | May 2026 | 1,569 | 19 |
| LEGRAND - CABLOFIL | Oct 2025 | 163 | 0 |
| LEGRAND AV INC. | May 2026 | 2,051 | 218 |
| LEGRAND AVD DAYTON | May 2026 | 398 | 5 |
| LEGRAND AVD FAIRFIELD | May 2026 | 241 | 5 |
| LEGRAND CABLE MANAGEMENT | Apr 2025 | 446 | 0 |
| LEGRAND CANADA INC | May 2026 | 137 | 9 |
| LEGRAND COLOMBIA S.A. | May 2026 | 268 | 6 |
| LEGRAND DPC, LLC | May 2026 | 937 | 76 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-26 | COSU6443973420 | EXDO62Y0283246 | 034E | House Bill | EXDO | 9785756 | COSCO SHIPPING AZALEA | 2026-03-25 | NEWARK, NEW JERSEY | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 25 CTN | 212 KG | House to House | HIKING TEXTILE(SHANDONG) | LEGOLAND FLORIDA | HIKING TEXTILE(SHA HTS: | |
| 2026-03-26 | COSU6443973420 | EXDO62Y0282898 | 034E | House Bill | EXDO | 9785756 | COSCO SHIPPING AZALEA | 2026-03-25 | NEWARK, NEW JERSEY | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 56 CTN | 522 KG | House to House | HIKING TEXTILE(SHANDONG) | LEGOLAND FLORIDA | HIKING TEXTILE(SHA HTS: | |
| 2026-03-12 | ONEYSUBG01555900 | EXDO620032805 | 002E | House Bill | EXDO | 9618288 | EMERALD TOWER | 2026-02-23 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SINGAPORE SINGAPORE | 578 CTN | 4,730 KG | PT. XUILONG OUTDOOR | LEGOLAND FLORIDA | OUTDOOR BAG HTS: | ||
| 2026-03-06 | ONEYHAMG01784900 | SSLLMIA228366 | 013W | House Bill | SSLL | 9317963 | CMA CGM BLUE WHALE | 2026-03-05 | MIAMI, FLORIDA | STADE GERMANY | 5 CAS | 1,871 KG | Container Yard | ART PRODUCT GMBH | LEGOLAND FLORIDA | AMUSEMENT RIDE SPARE PARTS AS PER PACKING LIST --E-SF-PF HS-CODE . SCAC SSLL AMS REF. MIA | |
| Run Date | 2026-04-02 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-01 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-01 |
| Trade Update Date | 2026-03-18 |
| Master BOL # | COSU6446152160 |
|---|---|
| House BOL # | EXDO62Y0284233 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | EXDO |
| Voyage # | 081E |
| IMO # | 9645920 |
| Vessel Name | CSCL SOUTH CHINA SEA |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | QINGDAO |
| Foreign Port of Lading | QINGDAO CHINA (MAINLAND) (57047) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1018 KG |
| Weight in KG | 1,018 KG |
| Quantity | 110 CTN |
| Volume | 7 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TCNU4360989 |
| Commodity Description |
ADULT'S SWAETSHIRT/BOY'S T-SHIRT HTS: |
| Shipper Name | HIKING TEXTILE(SHANDONG)CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | FL9, GOLDEN PLAZA |
| Address Line 2 | 22 HONG KONG ROAD M |
| Address Line 3 | QINGDAO, SHANDONG 266000 CN |
| Consignee Name | LEGOLAND FLORIDA |
|---|---|
| Address Line 1 | 1 LEGOLAND WAY |
| Address Line 2 | WINTER HAVEN FL 33884 US |
| Container Number | TCNU4360989 |
|---|---|
| Seal Number 1 | NJ738175 |
| Seal Number 1 | NJ738175 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | ADULT'S SWAETSHIRT/BOY'S T-SHIRT HTS: |
| Marks and Numbers 1 | G.W.: N.W.: MEAS: |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Miami, Florida | 144 | 2026-05-13 |
| Port Everglades, Florida | 120 | 2025-07-08 |
| Savannah, Georgia | 87 | 2022-03-31 |
| Houston, Texas | 50 | 2015-11-10 |
| New York, New York | 33 | 2016-06-20 |
| Newark, New Jersey | 25 | 2026-04-13 |
| Los Angeles, California | 13 | 2026-03-12 |
| Long Beach, California | 9 | 2026-04-02 |
| Charleston, South Carolina | 6 | 2023-06-20 |
| Jacksonville, Florida | 3 | 2026-03-05 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Hong Kong Hong Kong | 229 | 2016-06-15 |
| Bremerhaven Germany | 142 | 2022-04-28 |
| Stade Germany | 67 | 2026-03-06 |
| Qingdao China (Mainland) | 11 | 2026-04-02 |
| Yantian China (Mainland) | 9 | 2025-01-22 |
| Anvers Belgium | 7 | 2023-01-13 |
| Pusan South Korea | 4 | 2015-12-14 |
| Singapore Singapore | 3 | 2026-03-12 |
| Valencia Spain | 3 | 2016-10-26 |
| 2 | 2026-05-13 |
Below are the top 10 company names and addresses for Legoland Florida that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| LEGOLAND FLORIDA | ONE LEGOLAND WAY WINTER HAVEN FL 33884 US | 2026-03-06 | 254 |
| LEGOLAND FLORIDA | 1 LEGOLAND WAY WINTER HAVEN FL 33884 US | 2026-05-13 | 72 |
| LEGOLAND FLORIDA | 2025-04-11 | 68 | |
| LEGOLAND FLORIDA | 2016-06-27 | 52 | |
| LEGOLAND FLORIDA | 2016-01-20 | 13 | |
| LEGOLAND FLORIDA | 2016-11-08 | 6 | |
| LEGOLAND FLORIDA | 2015-11-10 | 5 | |
| LEGOLAND FLORIDA | 2016-08-26 | 2 | |
| LEGOLAND FLORIDA | 2016-10-26 | 1 | |
| LEGOLAND FLORIDA | 2016-07-11 | 1 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Legoland Florida.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-13 | 90 | |
| 2021-03-25 | 2 | |
| 2016-11-08 | 3 |
Below are the top 1 email addresses on file for Legoland Florida.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-13 | 90 |