There are a total of 4,443 bills of lading on file for Lehmann VOSS Co. KG between October 22nd, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 4,443 bills of lading, 32 were within the past 30 days and 64 were within the past 90 days.
| Total Records | 4,443 |
|---|---|
| Shipper Records | 673 |
| Consignee Records | 3,887 |
| Notify Party Records | 3,870 |
| First Shipment on File | Oct 22nd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 32 |
| Records in Last 90 Days | 64 |
| Records in the Past Year | 200 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for LEHMANN VOSS CO. KG.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Lehmann VOSS Co. KG, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Lehmann VOSS Co. KG in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| IMERYS ALMERIA SA DE CV | May 2026 | 2,425 | 523 |
| QUIMICA DEL REY SA DE CV | May 2026 | 2,787 | 471 |
| IMERYS DIATOMITA MEXICO, S.A. | Apr 2023 | 7,148 | 114 |
| LEHVOSS NORTH AMERICA LLC | May 2026 | 273 | 97 |
| B BRAUN MEDICAL INC | May 2026 | 13,020 | 12 |
| KONOSHIMA CHEMICAL CO., LTD. | Jan 2025 | 11 | 11 |
| PERFORMANCE COMPOUNDING LLC | Feb 2024 | 58 | 8 |
| TEAM FREIGHT WAREHOUSE | Nov 2022 | 51 | 6 |
| SIKA CORPORATION | May 2026 | 11,827 | 4 |
| RAILROAD FRICTION PRODUCTS CORP | May 2026 | 642 | 4 |
| LINTECH INTERNATIONAL | May 2026 | 1,630 | 4 |
| KYOWA CHEMICAL INDUSTRY CO.,LTD. | Apr 2026 | 513 | 4 |
| SUR QUIMICA S.A. | Apr 2026 | 962 | 3 |
| IMERYS STEELCASTING USA, INC. | Jul 2023 | 75 | 3 |
| PROGRESSIVE DISTRIBUTION CENTERS | May 2026 | 714 | 2 |
| Feb 2022 | 4 | 2 | |
| MOCOM COMPOUNDS CORPORATION | May 2026 | 836 | 2 |
| Jan 2022 | 5 | 2 | |
| Dec 2025 | 3 | 2 | |
| HAIR SYSTEMS INC | May 2026 | 319 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Lehmann VOSS Co. KG.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| LEGRO POTGRONDBEDRIJF B.V. | May 2026 | 813 | 4 |
| LEGUMBRES PENELAS, S.L. | May 2026 | 159 | 16 |
| LEGWEAR CONCEPTS,INC | Feb 2025 | 138 | 0 |
| LEHIGH CEMENT COMPANY LLC | Nov 2025 | 1,148 | 0 |
| LEHIGH HANSON HEIDELBERG | Mar 2024 | 320 | 0 |
| LEHIGH MATERIALS | Dec 2023 | 488 | 0 |
| LEHIGH NORTHWEST CEMENT | Jan 2024 | 660 | 0 |
| LEHIGH SOUTHWEST CEMENT CO | Dec 2023 | 289 | 0 |
| LEHIGH WHITE CEMENT COMPANY, LLC | May 2026 | 127 | 2 |
| LEHIGH-ARMSTRONG INC. | May 2026 | 625 | 8 |
| LEHMANS HARDWARE, INC | May 2026 | 106 | 4 |
| LEHOME FURNITURE CO.,LTD | May 2026 | 1,450 | 74 |
| LEHVOSS NORTH AMERICA LLC | May 2026 | 273 | 6 |
| LEI CUSTOMS BROKERS INC. | May 2026 | 1,390 | 8 |
| LEI INTERNATIONAL LLC | May 2026 | 116 | 10 |
| LEI JIA (SHENZHEN) TRADING CO., LTD | Sep 2025 | 89 | 0 |
| LEI LEI INT'L TRADING COMPANY | May 2026 | 759 | 13 |
| LEI LOGISTICS INC | May 2026 | 77 | 39 |
| LEI WANG | Jan 2025 | 248 | 0 |
| LEI WU | Sep 2025 | 104 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-23 | OOLU2325409590 | 236E | Simple BOL FROB | OOLU | 9262716 | ARGUS | 2026-05-22 | HOUSTON, TEXAS | TAMPICO MEXICO | 819 BAG | 19,260 KG | House to House | IMERYS ALMERIA SA DE CV | LEHMANN & VOSS | LEHMANN & VOSS | 21 PALLETS WITH 819 BAGS WITH STANDARD SUPER CEL DIATOMACEOUS EARTH HS CODE: 251200 | |
| 2026-05-23 | MAEU269699259 | 616W | Simple BOL FROB | MAEU | 9222986 | GSL TEGEA | 2026-05-22 | MIAMI, FLORIDA | TAMPICO MEXICO | 1,920 CTN | 108,064 LB | Container Yard | QUIMICA DEL REY | LEHMANN VOSS CO | LEHMANN VOSS CO | PER EACH CONTAINER 960 PAPER BAGS ON 16 PLAST IC PALLETS WITH MAGNESIUM HYDROXIDE NET WEIGH T 24000.00 KGS GROSS WEIGHT 24508.50... | |
| 2026-05-16 | HLCUHAM2604AUKH9 | DSVFHA60018297 | 618W | House Bill | DSVF | 9280641 | GSL CHRISTEL ELISABETH | 2026-05-15 | NORFOLK, VIRGINIA | 42876 | 8 PKG | 4,928 KG | House to House | LEHMANN & VOSS | SIKA GRANDVIEW US-MO SIKA CORPORATI | XXXXXXX HP | |
| 2026-05-15 | ONEYHAMG22514300 | SSLLNYC294323 | 075W | House Bill | SSLL | 9472165 | COSCO HOPE | 2026-05-14 | NEWARK, NEW JERSEY | BREMERHAVEN GERMANY | 40 PKG | 3,024 KG | Container Yard | LEHMANN AND VOSS CO | HAIR SYSTEMS INC | STOWED ON 3 PALLETS, S.L.A.C. LUVOMAG C060 (MAGNESIUM CARBONATE) HS-CODE 28369911 SCAC SSLL AMS REF. NYC294323 | |
| Run Date | 2026-05-23 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-22 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-22 |
| Trade Update Date | 2026-05-15 |
| Master BOL # | OOLU2325409640 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 605371 |
| Bill Type | Simple BOL FROB |
| Carrier Code | OOLU |
| Voyage # | 236E |
| IMO # | 9262716 |
| Vessel Name | ARGUS |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | ALTAMIRA |
| Foreign Port of Lading | TAMPICO MEXICO (20193) |
| Port of Unlading | HOUSTON, TEXAS (5301) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 19260 KG |
| Weight in KG | 19,260 KG |
| Quantity | 819 BAG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TCKU7534776 |
| Commodity Description |
21 PALLETS WITH 819 BAGS WITH STANDARD SUPER CEL DIATOMACEOUS EARTH HS CODE: 251200 |
| Shipper Name | IMERYS ALMERIA SA DE CV |
|---|---|
| Address Line 1 | JOSE ANTONIO TORRES NO.400 |
| Address Line 2 | ZACOALCO DE TORRES JA |
| Address Line 3 | MEXICO |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 4340000 |
| Consignee Name | LEHMANN & VOSS & CO. KG |
|---|---|
| Address Line 1 | ALSTERUFER 19 |
| Address Line 2 | HAMBURG HH 20354 |
| Address Line 3 | GERMANY |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 44197219 |
| Notify Party Name | LEHMANN & VOSS & CO. KG |
|---|---|
| Address Line 1 | ALSTERUFER 19 |
| Address Line 2 | HAMBURG HH 20354 |
| Address Line 3 | GERMANY |
| Container Number | TCKU7534776 |
|---|---|
| Seal Number 1 | VPD210442606 |
| Seal Number 1 | VPD210442606 |
| Equipment Description Code | G1 |
| Equipment Description | Passive vents at upper part of cargo space. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | 21 PALLETS WITH 819 BAGS WITH STANDARD SUPER CEL DIATOMACEOUS EARTH HS CODE: 251200 |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Houston, Texas | 2,783 | 2026-05-23 |
| New Orleans, Louisiana | 908 | 2026-01-12 |
| Newark, New Jersey | 245 | 2026-05-15 |
| Mobile, Alabama | 191 | 2024-07-02 |
| New York, New York | 103 | 2025-08-08 |
| Charleston, South Carolina | 66 | 2025-04-15 |
| Los Angeles, California | 48 | 2026-03-30 |
| Savannah, Georgia | 37 | 2025-04-14 |
| Norfolk, Virginia | 14 | 2026-05-16 |
| Long Beach, California | 14 | 2024-07-23 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Tampico Mexico | 3,857 | 2026-05-23 |
| Stade Germany | 323 | 2026-05-14 |
| Bremerhaven Germany | 132 | 2026-05-15 |
| Anvers Belgium | 25 | 2022-07-21 |
| Liverpool United Kingdom | 16 | 2025-03-29 |
| Kobe Japan | 15 | 2025-01-17 |
| Rotterdam Netherlands | 15 | 2021-12-15 |
| Pusan South Korea | 14 | 2024-07-23 |
| Hamble United Kingdom | 8 | 2025-09-15 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 6 | 2024-09-13 |
Below are the top 10 company names and addresses for Lehmann VOSS Co. KG that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| LEHMANN & VOSS CO. | & KG ALSTERUFER 19 HAMBURG HH 20354 GERMANY | 2024-10-08 | 776 |
| LEHMANN & VOSS & CO. KG | ALSTERUFER 19 HAMBURG HH 20354 GERMANY | 2025-09-30 | 614 |
| LEHMANN VOSS CO. KG | 2023-04-03 | 557 | |
| LEHMANN & VOSS & CO | 2018-01-06 | 358 | |
| LEHMANN VOSS CO. KG | 2017-12-28 | 330 | |
| LEHMANN & VOSS & CO. KG | 2025-09-30 | 303 | |
| LEHMANN VOSS CO | 2025-03-05 | 206 | |
| LEHMANN VOSS CO. KG | 2014-05-26 | 192 | |
| LEHMANN & VOSS & CO. | 2017-11-24 | 169 | |
| LEHMANN & VOSS & CO | 2017-05-08 | 158 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Lehmann VOSS Co. KG.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-03-05 | 637 | |
| 2024-06-12 | 1 | |
| 2020-01-14 | 11 | |
| 2019-11-25 | 8 | |
| 2019-08-03 | 250 | |
| 2018-07-16 | 1 | |
| 2018-04-04 | 1 | |
| 2018-01-06 | 524 | |
| 2017-03-22 | 1 | |
| 2016-09-24 | 39 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||