There are a total of 1,450 bills of lading on file for Lehome Furniture Co.,Ltd between February 15th, 2016 and May 20th, 2026.
Of those 1,450 bills of lading, 21 were within the past 30 days and 74 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,450 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,475 |
| Consignee Records | 2 |
| Notify Party Records | 2 |
| First Shipment on File | Feb 15th, 2016 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 21 |
| Records in Last 90 Days | 74 |
| Records in the Past Year | 266 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for LEHOME FURNITURE CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Lehome Furniture Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Lehome Furniture Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| LEGACY CLASSIC FURNITURE | May 2026 | 10,673 | 434 |
| RTG FURNITURE CORP. | May 2026 | 97,783 | 147 |
| AMERICAN FURNITURE WAREHOUSE | May 2026 | 80,520 | 137 |
| GAINWELL INTERNATIONAL CO.,LIMITED | Apr 2026 | 318 | 101 |
| EDGECOMBE FURNITURE | May 2026 | 318 | 45 |
| GREENTOUCH USA INC. | Nov 2024 | 1,237 | 24 |
| ROOMS TO GO FURNITURE | May 2026 | 30,723 | 20 |
| QUANTUM TRADING INC | May 2026 | 894 | 18 |
| MARTIN FURNITURE | May 2026 | 1,915 | 16 |
| RENOVA FAST LLC | May 2026 | 483 | 15 |
| CITY FURNITURE | May 2026 | 51,281 | 14 |
| VIVEN INC. | May 2026 | 3,035 | 12 |
| ROOMS TO GO PR, INC | May 2026 | 9,354 | 12 |
| RICHMOND SALES INC | May 2026 | 2,406 | 11 |
| PALMETTO HOME, LLC | May 2026 | 802 | 11 |
| MERIDIAN FURNITURE INC | Feb 2026 | 2,800 | 11 |
| HOM FURNITURE INC | May 2026 | 8,364 | 10 |
| RB DELUXE INC. | May 2026 | 103 | 7 |
| FIRST RATE FURNITURE | Apr 2026 | 1,896 | 7 |
| MGA COMMODITIES INC | May 2026 | 1,689 | 6 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Lehome Furniture Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| LEGWEAR CONCEPTS,INC | Feb 2025 | 138 | 0 |
| LEHIGH CEMENT COMPANY LLC | Nov 2025 | 1,148 | 0 |
| LEHIGH HANSON HEIDELBERG | Mar 2024 | 320 | 0 |
| LEHIGH MATERIALS | Dec 2023 | 488 | 0 |
| LEHIGH NORTHWEST CEMENT | Jan 2024 | 660 | 0 |
| LEHIGH SOUTHWEST CEMENT CO | Dec 2023 | 289 | 0 |
| LEHIGH WHITE CEMENT COMPANY, LLC | May 2026 | 127 | 2 |
| LEHIGH-ARMSTRONG INC. | May 2026 | 625 | 8 |
| LEHMANN VOSS CO. KG | May 2026 | 4,443 | 64 |
| LEHMANS HARDWARE, INC | May 2026 | 106 | 4 |
| LEHVOSS NORTH AMERICA LLC | May 2026 | 273 | 6 |
| LEI CUSTOMS BROKERS INC. | May 2026 | 1,390 | 8 |
| LEI INTERNATIONAL LLC | May 2026 | 116 | 10 |
| LEI JIA (SHENZHEN) TRADING CO., LTD | Sep 2025 | 89 | 0 |
| LEI LEI INT'L TRADING COMPANY | May 2026 | 759 | 13 |
| LEI LOGISTICS INC | May 2026 | 77 | 39 |
| LEI WANG | Jan 2025 | 248 | 0 |
| LEI WU | Sep 2025 | 104 | 0 |
| LEI YUE WEI JIA | May 2026 | 69 | 25 |
| LEI ZHANG | Dec 2024 | 161 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-25 | ONEYSGNG52568500 | 030E | Regular Bill | ONEY | 9757204 | ONE MONACO | 2026-05-23 | SAVANNAH, GEORGIA | VUNG TAU VIETNAM | 144 CTN | 6,532 KG | Container Yard | LEHOME FURNITURE | RTG FURNITURE CORP. | ROOMS TO GO CUSTOMS HOUSE BROKER | BEDROOM FURNITURE, OF WOOD AND WOODEN FURNITU RE (DRESSER, MIRROR, BED, NIGHTSTAND, CHEST) | |
| 2026-05-21 | MAEU269116241 | SHPT26019713 | 617E | House Bill | SHPT | 9687576 | CISNES | 2026-05-20 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | VUNG TAU VIETNAM | 85 CTN | 8,401 KG | Container Yard | LEHOME FURNITURE | EDULIS SUPPLIES LLC | WOODEN FURNITURE BATH VANITY | |
| 2026-05-20 | MAEU266966730 | 620N | Regular Bill | MAEU | 9410260 | AS SAMANTA | 2026-05-19 | NEW ORLEANS, LOUISIANA | CARTAGENA COLOMBIA | 74 CTN | 10,691 LB | Container Yard | LEHOME FURNITURE | ROOMS TO GO FURNITURE CORP | ROOMS TO GO FURNITURE CORP | WOODEN FURNITURE (CREDENZA UNIVERSAL PIER CHE ST ) P.O. NO. XXXXXXXXXX THIS SHIPMENT CONTAI NS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS | |
| 2026-05-20 | CMDUSGN3103546 | 0PGNI | Regular Bill | CMDU | 9951537 | CMA CGM LEGACY | 2026-05-19 | HOUSTON, TEXAS | PUSAN SOUTH KOREA | 162 CTN | 11,120 KG | Pier to Pier | LEHOME FURNITURE | RTG FURNITURE CORP. | ROOMS TO GO CUSTOMS HOUSE BROKER | FREIGHT COLLECT WOODEN FURNITURE (DRESSER, MIRROR, BED, NIGHTSTAND, CHEST) P.O. NO.: XXXXXXXXXX AS PER SHIPPER DECLARED, CARRIER... | |
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-24 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-24 |
| Trade Update Date | 2026-04-29 |
| Master BOL # | MAEU269296520 |
|---|---|
| House BOL # | SHPT26019966 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SHPT |
| Voyage # | 618E |
| IMO # | |
| Vessel Name | MAERSK ALFIRK |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | HO CHI MINH CITY |
| Foreign Port of Lading | VUNG TAU VIETNAM (55206) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 16434 KG |
| Weight in KG | 16,434 KG |
| Quantity | 170 CTN |
| Volume | 1 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
CAAU6650147 MIEU3044942 |
| Commodity Description |
WOODEN FURNITURE BATH VANITY WOODEN FURNITURE BATH VANITY |
| Shipper Name | LEHOME FURNITURE CO LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | LAND NO 179 MAP NO 39 ZONE 7 |
| Address Line 2 | TAN UYEN WARD |
| Address Line 3 | HO CHI MINH CITY VN |
| Consignee Name | BRIGHT GATE INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1205 FLUSHING AVE UNIT |
| Address Line 2 | BBROOKLYN, NY 11237 US |
| Container Number | CAAU6650147 |
|---|---|
| Seal Number 1 | VN1380839 |
| Seal Number 1 | VN1380839 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 6in (00000906) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | WOODEN FURNITURE BATH VANITY |
| Marks and Numbers 1 | NM |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00161820 | 0000008091 KG |
| Container Number | MIEU3044942 |
|---|---|
| Seal Number 1 | VN1380804 |
| Seal Number 1 | VN1380804 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 6in (00000906) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | WOODEN FURNITURE BATH VANITY |
| Marks and Numbers 1 | NM |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00166860 | 0000008343 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 289 | 2026-05-21 |
| Charleston, South Carolina | 219 | 2026-04-27 |
| Long Beach, California | 192 | 2026-04-15 |
| Houston, Texas | 148 | 2026-05-20 |
| Newark, New Jersey | 124 | 2026-03-26 |
| Savannah, Georgia | 76 | 2026-05-02 |
| Norfolk, Virginia | 72 | 2026-03-09 |
| Tampa, Florida | 62 | 2026-05-11 |
| Miami, Florida | 44 | 2025-10-13 |
| Tacoma, Washington | 40 | 2025-06-10 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Vung Tau Vietnam | 928 | 2026-05-21 |
| All Other Viet Nam Ports | 144 | 2026-03-05 |
| Yantian China (Mainland) | 99 | 2026-04-20 |
| Shanghai China (Mainland) | 34 | 2026-03-30 |
| Xiamen China (Mainland) | 31 | 2026-05-11 |
| Ningbo China (Mainland) | 27 | 2026-05-11 |
| Thanh Pho Ho Chi Minh Vietnam | 26 | 2026-05-02 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 21 | 2025-02-11 |
| Hong Kong Hong Kong | 20 | 2025-02-18 |
| Pusan South Korea | 19 | 2026-05-20 |
Below are the top 10 company names and addresses for Lehome Furniture Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| LEHOME FURNITURE CO.,LTD | LAND LOT 179 MAP 39 ZONE 7 UYEN WAR TAN UYEN 57 VIET NAM | 2025-09-30 | 52 |
| LEHOME FURNITURE CO.,LTD | ZONE 7 , UYEN HUNG WARD , TAN UYEN DISTRICT,BINH DUONG,VN | 2025-07-24 | 45 |
| LEHOME FURNITURE CO.,LTD | 2025-08-28 | 28 | |
| LEHOME FURNITURE CO.,LTD | 2025-07-25 | 16 | |
| LEHOME FURNITURE CO.,LTD | 2025-10-03 | 9 | |
| LEHOME FURNITURE CO.,LTD | 2025-10-06 | 7 | |
| LEHOME FURNITURE CO.,LTD | 2025-08-26 | 3 | |
| LEHOME FURNITURE CO.,LTD | 2025-06-24 | 3 | |
| LEHOME FURNITURE CO.,LTD | 2025-10-07 | 3 | |
| LEHOME FURNITURE CO.,LTD | 2025-10-01 | 1 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Lehome Furniture Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-20 | 49 | |
| 2026-04-21 | 152 | |
| 2026-04-21 | 69 | |
| 2026-01-27 | 4 | |
| 2025-11-14 | 2 | |
| 2025-08-27 | 12 | |
| 2025-07-24 | 6 | |
| 2025-04-08 | 8 | |
| 2024-02-23 | 4 | |
| 2024-02-07 | 75 |
Below are the top 3 email addresses on file for Lehome Furniture Co.,Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-20 | 20 | |
| 2025-07-04 | 1 | |
| 2020-02-10 | 2 |