There are a total of 75 bills of lading on file for Luminara Quest Holdings between March 1st, 2026 and May 20th, 2026.
Of those 75 bills of lading, 32 were within the past 30 days and 75 were within the past 90 days.
| Total Records | 75 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 75 |
| Notify Party Records | 75 |
| First Shipment on File | Mar 1st, 2026 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 32 |
| Records in Last 90 Days | 75 |
| Records in the Past Year | 75 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for LUMINARA QUEST HOLDINGS.
Below is a Sankey Diagram of the top 1 companies associated with Luminara Quest Holdings, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 1 companies associated with Luminara Quest Holdings in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| CHANGSHA SHUOYUEHENG TRADING | May 2026 | 75 | 75 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Luminara Quest Holdings.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| LUMIHOME INC | May 2026 | 186 | 47 |
| LUMILEDS (SHANGHAI) MANAGEMENT CO | Mar 2026 | 108 | 2 |
| LUMILEDS LLC | May 2026 | 1,693 | 11 |
| LUMILEDS MALAYSIA SDN BHD | May 2026 | 735 | 11 |
| LUMILEDS POLAND S.A. | Jun 2025 | 416 | 0 |
| LUMIN FOREST PRODUCTS LLC | May 2026 | 1,948 | 68 |
| LUMINA PEAK TRADING LIMITED | Apr 2026 | 85 | 16 |
| LUMINA TRADING INC | May 2026 | 438 | 191 |
| LUMINACORE INC | May 2026 | 795 | 105 |
| LUMINAIRE INC. | May 2026 | 10,198 | 195 |
| LUMINARY AUTOMOTIVE CORP | May 2026 | 773 | 13 |
| LUMINARY GROUP LIMITED | May 2026 | 93 | 92 |
| LUMINARY LOGISTICS SOLUTIONS LLC | May 2026 | 255 | 61 |
| LUMINATOR MASS TRANSIT LLC | May 2026 | 372 | 3 |
| LUMINATOR TECHNOLOGY GROUP | May 2026 | 504 | 22 |
| LUMINESS DIRECT LLC | Mar 2026 | 427 | 2 |
| LUMINEX INTERNATIONAL CO LTD | Jun 2025 | 1,608 | 0 |
| LUMINEX PRODUCTS INC. | May 2026 | 249 | 1 |
| LUMINII CORP. | May 2026 | 183 | 6 |
| LUMINO INC | May 2025 | 147 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-21 | HDUJGLA26MM00198 | YKSEKM260501077 | 2604E | House Bill | YKSE | 9982483 | G. CROWN | 2026-05-20 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NANSHA CHINA (MAINLAND) | 1,029 CTN | 14,294 KG | Container Yard | CHANGSHA SHUOYUEHENG TRADING | LUMINARA QUEST HOLDINGS | LUMINARA QUEST HOLDINGS | CLEANING BRUSH KEYBOARD HAIR CLIP HOOKS XXXXX LLA |
| 2026-05-21 | HDUJGLA26MM00197 | YKSEKM260501076 | 2604E | House Bill | YKSE | 9982483 | G. CROWN | 2026-05-20 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NANSHA CHINA (MAINLAND) | 814 CTN | 13,010 KG | Container Yard | CHANGSHA SHUOYUEHENG TRADING | LUMINARA QUEST HOLDINGS | LUMINARA QUEST HOLDINGS | KEYBOARD PHONE HOLDER HEADSET TENT HAIR CLIP |
| 2026-05-21 | HDUJGLA26MM00196 | YKSEKM260501075 | 2604E | House Bill | YKSE | 9982483 | G. CROWN | 2026-05-20 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NANSHA CHINA (MAINLAND) | 816 CTN | 14,716 KG | Container Yard | CHANGSHA SHUOYUEHENG TRADING | LUMINARA QUEST HOLDINGS | LUMINARA QUEST HOLDINGS | TENT ARTIFICIAL FLOWER KEYBOARD HAIR CLIP CLE ANING BRUSH |
| 2026-05-21 | HDUJGLA26MM00195 | YKSEKM260501074 | 2604E | House Bill | YKSE | 9982483 | G. CROWN | 2026-05-20 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NANSHA CHINA (MAINLAND) | 1,165 CTN | 15,167 KG | Container Yard | CHANGSHA SHUOYUEHENG TRADING | LUMINARA QUEST HOLDINGS | LUMINARA QUEST HOLDINGS | KEYBOARD BROOM HAIR CLIP HEADSET TENT |
| Run Date | 2026-05-26 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-26 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-25 |
| Trade Update Date | 2026-05-08 |
| Master BOL # | COSU6451308470 |
|---|---|
| House BOL # | YKSEKM260429001 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | YKSE |
| Voyage # | 084E |
| IMO # | |
| Vessel Name | OOCL UTAH |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | YANTIAN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 10909 KG |
| Weight in KG | 10,909 KG |
| Quantity | 1150 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CSGU6944360 |
| Commodity Description |
GLASS JAR KEYBOARD CLEANING BRUSH HAIR CLIP T ENT |
| Shipper Name | CHANGSHA SHUOYUEHENG TRADING CO., L |
|---|---|
| Address Line 1 | 118, ZONE C, BLDG 15, PH II COMMERC |
| Address Line 2 | IAL, JINYUE YAYUAN, 268 LUYUN RD, T |
| Address Line 3 | IANDING SUB-DIST,,CHANGSHA,CN |
| Consignee Name | LUMINARA QUEST HOLDINGS |
|---|---|
| Address Line 1 | 136 E 2ND ST CASPER WY 82601,CASPER |
| Address Line 2 | , ,US |
| Notify Party Name | LUMINARA QUEST HOLDINGS |
|---|---|
| Address Line 1 | 136 E 2ND ST CASPER WY 82601,CASPER |
| Address Line 2 | ,US |
| Container Number | CSGU6944360 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 11519623 |
| Seal Number 1 | 11519623 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | GLASS JAR KEYBOARD CLEANING BRUSH HAIR CLIP T ENT |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 67 | 2026-05-20 |
| Los Angeles, California | 8 | 2026-05-21 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 68 | 2026-05-20 |
| Nansha China (Mainland) | 7 | 2026-05-21 |
Below are the top 1 company names and addresses for Luminara Quest Holdings that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| LUMINARA QUEST HOLDINGS | 136 E 2ND ST CASPER WY 82601,CASPER , ,US | 2026-05-21 | 75 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||