There are a total of 183 bills of lading on file for Luminii Corp. between November 3rd, 2012 and May 17th, 2026.
Of those 183 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 6 were within the past 90 days.
| Total Records | 183 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 182 |
| Notify Party Records | 92 |
| First Shipment on File | Nov 3rd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 6 |
| Records in the Past Year | 26 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for LUMINII CORP..
Below is a Sankey Diagram of the top 15 companies associated with Luminii Corp., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 15 companies associated with Luminii Corp. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| AMPCO LIGHTING LTD | May 2026 | 1,969 | 53 |
| WINLITES IND.CO.,LTD. | May 2026 | 140 | 26 |
| FARWISE TECHNOLOGY CO LTD | May 2026 | 123 | 11 |
| ZHUHAI SHENGCHANG ELECTRONICS CO. | May 2026 | 653 | 10 |
| SURETRON ELECTRONICS | May 2026 | 48 | 6 |
| TOBI LED CO., LTD | May 2025 | 77 | 3 |
| JIANGSU TONGLING ELECTRIC CO; LTD. | May 2026 | 226 | 3 |
| DJ CO.,LTD | Sep 2025 | 92 | 3 |
| Apr 2024 | 2 | 2 | |
| ZHEJIANG LONDA ELECTRONIC WIRE CABL | Aug 2022 | 13 | 2 |
| WILSONIC DEVELOPMENT CO., LTD | Apr 2026 | 589 | 1 |
| SHANGHAI LINPIN INSTRUMENT STOCK CO | Apr 2026 | 65 | 1 |
| LIFONG(HK) INDUSTRIAL CO., LIMITED | Jan 2026 | 73 | 1 |
| Jan 2022 | 1 | 1 | |
| Dec 2021 | 1 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Luminii Corp.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| LUMINAIRE INC. | May 2026 | 10,198 | 195 |
| LUMINARA QUEST HOLDINGS | May 2026 | 75 | 75 |
| LUMINARY AUTOMOTIVE CORP | May 2026 | 773 | 13 |
| LUMINARY GROUP LIMITED | May 2026 | 93 | 92 |
| LUMINARY LOGISTICS SOLUTIONS LLC | May 2026 | 255 | 61 |
| LUMINATOR MASS TRANSIT LLC | May 2026 | 372 | 3 |
| LUMINATOR TECHNOLOGY GROUP | May 2026 | 504 | 22 |
| LUMINESS DIRECT LLC | Mar 2026 | 427 | 2 |
| LUMINEX INTERNATIONAL CO LTD | Jun 2025 | 1,608 | 0 |
| LUMINEX PRODUCTS INC. | May 2026 | 249 | 1 |
| LUMINO INC | May 2025 | 147 | 0 |
| LUMINOR ENVIRONMENTAL INC | Apr 2026 | 147 | 2 |
| LUMINOSITY INTERNATIONAL INC. | Apr 2025 | 867 | 0 |
| LUMINOUS OPTICAL TECHNOLOGY CO. | May 2026 | 1,596 | 20 |
| LUMINUS CO. LTD. | May 2026 | 436 | 30 |
| LUMINUS JAPAN | May 2026 | 411 | 5 |
| LUMINUS KOREA INC. | May 2023 | 668 | 0 |
| LUMINVISTA INC | Jun 2025 | 159 | 0 |
| LUMINYS SYSTEMS CORPORATION | Mar 2026 | 248 | 12 |
| LUMIREFLECT INC | May 2026 | 341 | 62 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-05 | CMDUSHZ8009450 | EMLTSZXS00351192 | 1TUHS | House Bill | EMLT | 9463011 | EDISON | 2026-05-04 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 10 CTN | 344 KG | Container Station | FARWISE TECHNOLOGY | LUMINII CORP. | POLUM13923ASM116-144-BKSTENOS REC TRIM FLANGE GEN2 148.5IN BK(LED ALUMINUM TRACK) ALUMINU M+COPPER+PLASTIC USED FOR LIGHTING 5CT... | |
| 2026-04-14 | CMDUSHZ7963140 | EMLTSZXS00339876 | 1TUHG | House Bill | EMLT | 9399222 | CMA CGM TITAN | 2026-04-13 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 109 CTN | 1,844 KG | Pier to Pier | WINLITES IND. | LUMINII CORP. | POWER SUPPLYHS#.. CTNS= PALLETS | |
| 2026-04-02 | WHLC039GX13189 | EMLTSGNS00335116 | E005 | House Bill | EMLT | 9968542 | WAN HAI A19 | 2026-03-31 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | ALL OTHER VIET NAM PORTS | 285 CTN | 4,735 K | Container Yard | SURETRON ELECTRONICS | LUMINII CORP. | LED ELECTRONIC DRIVER | |
| 2026-03-05 | WHLC039GX03538 | EMLTSGNS00320795 | E014 | House Bill | EMLT | 9935117 | WAN HAI A05 | 2026-03-04 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | ALL OTHER VIET NAM PORTS | 285 CTN | 4,726 K | SURETRON ELECTRONICS | LUMINII CORP. | LED ELECTRONIC DRIVER | ||
| Run Date | 2026-05-11 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-08 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-10 |
| Trade Update Date | 2026-04-17 |
| Master BOL # | OOLU2324619650 |
|---|---|
| House BOL # | EMLTSZXS00345801 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | EMLT |
| Voyage # | 076E |
| IMO # | 9695157 |
| Vessel Name | CSCL INDIAN OCEAN |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | YANTIAN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 2742 KG |
| Weight in KG | 2,742 KG |
| Quantity | 168 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
OOLU9277550 |
| Commodity Description |
POWER SUPPLYHS#8537.10.9090168 CTNS ON 6 PALL ETSTHIS SHIPMENT DOES NOT CONTAINS ANY SOLID WOOD PACKING MATERIALS |
| Shipper Name | WINLITES IND.CO.,LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 2F,NO.261,SEC 3, NANJING E.RD |
| City | TAIPEI |
| Country Code | TW |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | WINLITESCINDY@GMAIL.COM |
| Shipper Name | WINLITES IND.CO.,LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 2F,NO.261,SEC 3, NANJING E.RD |
| City | TAIPEI |
| Country Code | TW |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +886227152514 |
| Consignee Name | LUMINII CORP. |
|---|---|
| Address Line 1 | 7777 N MERRIMAC AVE |
| City | NILES |
| State Province | IL |
| Zip Code | 60714 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +12243336033 |
| Container Number | OOLU9277550 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLKYH4016 |
| Seal Number 1 | OOLKYH4016 |
| Equipment Description Code | HV |
| Equipment Description | High Cube Van |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 42G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Station |
| Cargo Description 1 | POWER SUPPLYHS#8537.10.9090168 CTNS ON 6 PALL ETSTHIS SHIPMENT DOES NOT CONTAINS ANY SOLID WOOD PACKING MATERIALS |
| Marks and Numbers 1 | TO: LUMINII??7777 MERRIMAC,??NILES, IL60714, USA??TEL: 224-333-6033??ORD#POLUM13098??C/NO. ??MADE IN CHINA |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000002742 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 105 | 2026-05-18 |
| Los Angeles, California | 59 | 2026-05-05 |
| Tacoma, Washington | 8 | 2026-02-19 |
| Seattle, Washington | 4 | 2021-12-21 |
| Charleston, South Carolina | 3 | 2014-12-04 |
| Newark, New Jersey | 1 | 2025-07-23 |
| Baltimore, Maryland | 1 | 2022-07-08 |
| New York, New York | 1 | 2014-11-15 |
| Chicago, Illinois | 1 | 2013-02-28 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 124 | 2026-05-11 |
| Ningbo China (Mainland) | 20 | 2022-08-26 |
| Shanghai China (Mainland) | 11 | 2023-02-28 |
| Hong Kong Hong Kong | 8 | 2026-01-03 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 5 | 2025-09-23 |
| All Other Viet Nam Ports | 4 | 2026-04-02 |
| Pusan South Korea | 3 | 2023-11-27 |
| Bremerhaven Germany | 3 | 2014-12-04 |
| Vung Tau Vietnam | 2 | 2026-05-18 |
| Zhongshan China (Mainland) | 1 | 2025-06-14 |
Below are the top 10 company names and addresses for Luminii Corp. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| LUMINII CORP. | 7777 N MERRIMAC AVE NILES IL 60714 US | 2026-05-18 | 47 |
| LUMINII | 7777 MERRIMAC, NILES, IL 60714,USA NILES IL US | 2022-03-14 | 21 |
| LUMINII | 2023-09-02 | 15 | |
| LUMINII CORP | 2022-08-26 | 13 | |
| LUMINII LLC | 2024-08-20 | 12 | |
| LUMINII | 2021-04-30 | 8 | |
| LUMINII | 2023-08-15 | 7 | |
| LUMINII | 2015-07-10 | 4 | |
| LUMINII CORP. | 2024-07-13 | 4 | |
| LUMINII CORP | 2014-03-21 | 4 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Luminii Corp.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-11 | 44 | |
| 2025-08-19 | 1 | |
| 2014-06-23 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||