There are a total of 796 bills of lading on file for Madem-Moorecraft Reels USA Inc. between October 7th, 2017 and May 7th, 2026.
Of those 796 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 13 were within the past 90 days.
| Total Records | 796 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 813 |
| Notify Party Records | 15 |
| First Shipment on File | Oct 7th, 2017 |
| Most Recent Shipment on File | May 7th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 13 |
| Records in the Past Year | 83 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for MADEM-MOORECRAFT REELS USA INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 18 companies associated with Madem-Moorecraft Reels USA Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 18 companies associated with Madem-Moorecraft Reels USA Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| MADEM S.A. | Mar 2026 | 696 | 316 |
| TIANJIN SUNCOSUN IMPORT & EXPORT | May 2026 | 88 | 86 |
| MADEM S A INDUSTRIA E COMERCIO DE M | Dec 2025 | 109 | 53 |
| TRAFILERIA PUNTERIA GHEZZI SAS | Apr 2026 | 47 | 30 |
| MADEM MAQUINAS LTDA | May 2026 | 37 | 28 |
| MADEM S A IND E COM DE MADEIRAS E | Jan 2026 | 334 | 18 |
| MASTER NAILS AND PINS MANUFACTURING | Sep 2024 | 358 | 10 |
| Mar 2025 | 5 | 5 | |
| Jan 2023 | 4 | 4 | |
| INDUSTRIA DE COM SUDATI LTDA | Mar 2026 | 33 | 3 |
| YAKA GROUP CORPORATION | May 2026 | 190 | 2 |
| Mar 2026 | 8 | 2 | |
| INDUSTRIA DE COMPENSADOS SUDATI LTD | May 2026 | 5,310 | 2 |
| INDUSTRIA DE COMP | Aug 2025 | 20 | 2 |
| STROMAB SPA | Jul 2025 | 25 | 1 |
| Feb 2026 | 3 | 1 | |
| DHL LOGISTICS SRL | May 2026 | 1,710 | 1 |
| DANZAS AEI EMIRATES LLC | Nov 2025 | 542 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Madem-Moorecraft Reels USA Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| MADEIREIRA GRAMADOS LTDA | May 2026 | 419 | 4 |
| MADEIREIRA HENRIQUE LTDA | May 2026 | 223 | 10 |
| MADEIREIRA IDEAL IND. COM. EXP. LTD | May 2026 | 383 | 5 |
| MADEIREIRA RIO CLARO LTDA | May 2026 | 491 | 6 |
| MADEIREIRA ROCHEMBACH LTDA | Mar 2026 | 412 | 3 |
| MADEIREIRA SCHMITT LTDA | May 2026 | 197 | 5 |
| MADEIREIRA SELEME LTDA | May 2026 | 497 | 10 |
| MADELAINE CHOC NOVELTIES INC | May 2026 | 227 | 3 |
| MADELEINE HOME INC | May 2026 | 615 | 23 |
| MADELI-USA LLC | May 2026 | 680 | 11 |
| MADEM S.A. | Mar 2026 | 696 | 1 |
| MADEMECO S.A. | May 2026 | 632 | 13 |
| MADEMOISELLE DESSERTS FRANCE | May 2026 | 592 | 111 |
| MADEMOISELLE DESSERTS TINCQUES - LE | May 2026 | 171 | 4 |
| MADENAT CHILE LIMITADA | May 2026 | 159 | 6 |
| MADEPAR INDUSTRIA E COMERCIO DE MAD | May 2026 | 1,581 | 30 |
| MADERA TRADE | May 2026 | 162 | 11 |
| MADERAS 3C | May 2026 | 1,676 | 37 |
| MADERAS ALFA INC. | May 2026 | 1,231 | 23 |
| MADERAS ARAUCO S.A. | May 2026 | 29,572 | 907 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-17 | HLCUGOA260312783 | 613W | Regular Bill | HLCU | 9315214 | MAERSK SERANGOON | 2026-04-16 | NORFOLK, VIRGINIA | GENOA ITALY | 14 PCS | 21,760 K | House to House | TRAFILERIA PUNTERIA GHEZZI SAS | MADEM MOORECRAFT REELS USA INC. | JEFERSON PERIN - PERIN TRADING | NO. PALLETS ISPM X CM LOOSE NAILS | |
| 2026-04-13 | WHLC027G528190 | UULNSH26029177 | E014 | House Bill | UULN | 9935105 | WAN HAI A03 | 2026-04-12 | NORFOLK, VIRGINIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 50 PKG | 44,360 K | TIANJIN SUNCOSUN IMPORT & EXPORT | MADEM-MOORECRAFT REELS USA INC. | PERIN TRADING | HEX HEAD LONG BOLTS | |
| 2026-04-06 | WHLC027G532205 | UULNSH26029086 | E527 | House Bill | UULN | 9295256 | KYOTO EXPRESS | 2026-04-04 | NORFOLK, VIRGINIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 24 PKG | 22,283 K | TIANJIN SUNCOSUN IMPORT & EXPORT | MADEM-MOORECRAFT REELS USA INC. | PERIN TRADING | HEX HEAD LONG BOLTS | |
| 2026-03-27 | MAEU263777264 | PYMNIN205947291 | 607W | House Bill | PYMN | 9333010 | MAERSK KENSINGTON | 2026-03-26 | HOUSTON, TEXAS | JEBEL ALI UNITED ARAB EMIRATES | 23 PKG | 23,110 KG | Container Yard | SAWP STEEL LIMITED | MADEM MOORECRAFT REELS USA, INC | PERIN TRADING | TOTAL PACKAGESMOOTH NAILINVOICE NO. SAWP/E XP/-INVOICE DT:--SB NO. DT...HS CODE: ...NET WT: (KGS)FREIGHT COLLECT AT DESTINATION |
| Run Date | 2026-04-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-20 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-23 |
| Trade Update Date | 2026-03-14 |
| Master BOL # | CMDUCHN3184023 |
|---|---|
| House BOL # | SZILSHZH26031071 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SZIL |
| Voyage # | 087E |
| IMO # | |
| Vessel Name | COSCO PRIDE |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | NORFOLK, VIRGINIA (1401) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 21645 KG |
| Weight in KG | 21,645 KG |
| Quantity | 21 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
XHCU2958138 |
| Commodity Description |
HEX HEAD LONG BOLTS |
| Shipper Name | TIANJIN SUNCOSUN IMPORT & EXPORT |
|---|---|
| Address Line 1 | CO LTD. 1-1-2307 GUANCHENGE,SOUTHWE |
| Address Line 2 | ST OF THE CROSS OF JINGJIN AND LIUT |
| Address Line 3 | AN ROAD, TIANMU TOWN,TIANJIN |
| Consignee Name | MADEM-MOORECRAFT REELS USA INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 3006 ANACONDA ROAD PO BOX 1528 TARB |
| Address Line 2 | ORO, NC 27886 |
| Notify Party Name | PERIN TRADING CO. LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 4160 TEMESCAL CANYON RD, SUITE 401, |
| Address Line 2 | CORONA, CA |
| Container Number | XHCU2958138 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M3310123 |
| Seal Number 1 | M3310123 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 2200 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | HEX HEAD LONG BOLTS |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000021645 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Houston, Texas | 374 | 2026-05-04 |
| Norfolk, Virginia | 322 | 2026-05-08 |
| Philadelphia, Pennsylvania | 62 | 2025-06-14 |
| Newark, New Jersey | 24 | 2025-08-06 |
| Baltimore, Maryland | 5 | 2025-04-04 |
| Charleston, South Carolina | 4 | 2022-02-08 |
| New Orleans, Louisiana | 3 | 2021-01-09 |
| Savannah, Georgia | 1 | 2022-06-13 |
| Long Beach, California | 1 | 2020-09-17 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Port Itapoa Brazil | 229 | 2026-03-03 |
| Navegantes Brazil | 164 | 2025-02-11 |
| Salvador Brazil | 84 | 2025-11-15 |
| Shanghai China (Mainland) | 56 | 2026-05-04 |
| Cartagena Colombia | 28 | 2026-05-08 |
| Sao Francisco do Sul Brazil | 27 | 2021-08-03 |
| Itajai Brazil | 26 | 2025-03-11 |
| Ningbo China (Mainland) | 26 | 2024-07-16 |
| Genoa Italy | 24 | 2026-04-17 |
| Mundra India | 23 | 2026-01-09 |
Below are the top 10 company names and addresses for Madem-Moorecraft Reels USA Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| MADEM-MOORECRAFT REELS USA INC. | 3006 ANACONDA ROAD PO BOX 1528 TARBORO, NC 27886 - USA | 2026-05-08 | 92 |
| MADEM-MOORECRAFT REELS USA INC. | 3006 ANACONDA ROAD TARBORO NC 27886 UNITED STATES | 2025-06-03 | 76 |
| MADEM-MOORECRAFT REELS USA INC. | 2026-05-04 | 28 | |
| MADEM-MOORECRAFT REELS USA INC. | 2026-01-22 | 22 | |
| MADEM-MOORECRAFT REELS USA INC. | 2025-08-06 | 20 | |
| MADEM-MOORECRAFT REELS USA INC. | 2026-01-01 | 15 | |
| MADEM-MOORECRAFT REELS USA INC. | 2026-04-13 | 15 | |
| MADEM-MOORECRAFT REELS USA INC. | 2026-03-26 | 8 | |
| MADEM-MOORECRAFT REELS USA INC. | 2026-01-30 | 3 | |
| MADEM-MOORECRAFT REELS USA INC. | 2025-11-12 | 2 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Madem-Moorecraft Reels USA Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-18 | 1 | |
| 2026-01-29 | 33 | |
| 2025-11-08 | 2 | |
| 2025-11-07 | 95 | |
| 2024-10-14 | 5 | |
| 2024-07-25 | 3 | |
| 2023-01-31 | 1 | |
| 2022-12-30 | 12 | |
| 2022-12-17 | 1 | |
| 2022-06-13 | 4 |
Below are the top 2 email addresses on file for Madem-Moorecraft Reels USA Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-06-11 | 1 | |
| 2019-06-05 | 1 |