There are a total of 1,581 bills of lading on file for Madepar Industria E Comercio De Mad between November 15th, 2012 and May 21st, 2026.
Of those 1,581 bills of lading, 13 were within the past 30 days and 30 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,581 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,626 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 2 |
| First Shipment on File | Nov 15th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 13 |
| Records in Last 90 Days | 30 |
| Records in the Past Year | 101 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for MADEPAR INDUSTRIA E COMERCIO DE MAD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Madepar Industria E Comercio De Mad, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Madepar Industria E Comercio De Mad in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| DOORSCAPES INC | May 2026 | 1,972 | 196 |
| RENIN US LLC | May 2026 | 1,823 | 161 |
| SANTREE SUPPLY CORP | May 2026 | 838 | 62 |
| CAULKTITE CORP | Mar 2026 | 195 | 42 |
| SIMPSON DOOR COMPANY | May 2026 | 2,121 | 34 |
| SUNSET TRANSPORTATION | May 2026 | 7,098 | 29 |
| ECO-FLEX FURNITURE LLC | May 2026 | 1,769 | 26 |
| SOUTHEASTERN SALVAGE | May 2026 | 136 | 25 |
| COLONIAL ELEGANCE INC. | Aug 2024 | 449 | 20 |
| BRAZIL-CANADA TRADING HOUSE INC. | Apr 2026 | 48 | 20 |
| STALLION DOORS AND MILLWORK | Feb 2025 | 142 | 18 |
| 2NDS IN BUILDING MATERIALS | May 2026 | 3,302 | 17 |
| PRIME LUMBER AND HOME CENTER | Nov 2025 | 20 | 16 |
| HOME SURPLUS HOLDING LLC | May 2025 | 20 | 15 |
| UNITED CO | May 2026 | 9,859 | 14 |
| BUILDERS SURPLUS | May 2026 | 987 | 14 |
| JELD-WEN INTERNATIONAL SUPPLY | Jun 2025 | 12,507 | 12 |
| HOME SURPLUS OF KEYPORT | Sep 2023 | 105 | 12 |
| R&D WHOLESALE LLC | May 2026 | 21 | 11 |
| SUMMIT SPECIALTY INTERNATIONAL LLC | Dec 2024 | 182 | 9 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Madepar Industria E Comercio De Mad.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| MADEIREIRA SELEME LTDA | May 2026 | 497 | 10 |
| MADELAINE CHOC NOVELTIES INC | May 2026 | 227 | 3 |
| MADELEINE HOME INC | May 2026 | 615 | 23 |
| MADELI-USA LLC | May 2026 | 680 | 11 |
| MADEM S.A. | Mar 2026 | 696 | 1 |
| MADEM-MOORECRAFT REELS USA INC. | May 2026 | 796 | 13 |
| MADEMECO S.A. | May 2026 | 632 | 13 |
| MADEMOISELLE DESSERTS FRANCE | May 2026 | 592 | 111 |
| MADEMOISELLE DESSERTS TINCQUES - LE | May 2026 | 171 | 4 |
| MADENAT CHILE LIMITADA | May 2026 | 159 | 6 |
| MADERA TRADE | May 2026 | 162 | 11 |
| MADERAS 3C | May 2026 | 1,676 | 37 |
| MADERAS ALFA INC. | May 2026 | 1,231 | 23 |
| MADERAS ARAUCO S.A. | May 2026 | 29,572 | 907 |
| MADERAS CULTIVADAS DE COSTA RICA | May 2026 | 113 | 1 |
| MADERAS DE AMERICA SA DE CV | May 2026 | 339 | 3 |
| MADERAS DEL CENTRO LLC | May 2026 | 209 | 5 |
| MADERAS IGLESIAS S.A. | Sep 2024 | 198 | 0 |
| MADERAS IMPREGNADAS PRESERVA LTDA | May 2026 | 202 | 4 |
| MADERAS JDS CORP. | Apr 2026 | 418 | 5 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-19 | MAEU269510983 | AWSLAWSL310052 | 617N | House Bill | AWSL | 9623673 | RDO FORTUNE | 2026-05-18 | NEWARK, NEW JERSEY | PORT ITAPOA BRAZIL | 900 PCS | 22,750 K | MADEPAR INDUSTRIA E COMERCIO DE MAD EIRAS LTDA. | EXCLUSIVE DOORS | EXCLUSIVE DOORS | WOOD, CHARCOAL AND WOOD PRODUCTS - PARTICLEBOARD, ORIENTED STRAND BOARD (OSB) AND SIMILAR PANELS (E.G., WAFERBOARD), OF WOOD OR ... | |
| 2026-05-09 | MAEU267151511 | STQMSAFE01049674 | 616N | House Bill | STQM | 9786786 | POLAR BRASIL | 2026-05-08 | SAVANNAH, GEORGIA | CARTAGENA COLOMBIA | 864 PCS | 18,200 KG | Container Yard | MADEPAR INDUSTRIA E COMERCIO DE MAD | SOUTHEASTERN SALVAGE | KNOTTY PINE KITS | |
| 2026-05-07 | MAEU268617531 | GCBJSAFE01049748 | 614N | House Bill | GCBJ | 9991202 | MAERSK FREEPORT | 2026-05-06 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | PORT ITAPOA BRAZIL | 766 PCS | 14,600 KG | Container Yard | MADEPAR INDUSTRIA E COMERCIO DE MAD | RENIN USA LLC | BCB INTERNATIONAL, INC. | 01 CNTR. WITH 766 PIECES,PINE DOORS,CORRESPO NDENT ABOUT 48,512 CUBIC METERSAND 14.102,000 KGS NETAND 14.600,000 KGS GROSS.CLEAN... |
| 2026-05-07 | MAEU268674210 | GCBJSAFE01049747 | 614N | House Bill | GCBJ | 9991202 | MAERSK FREEPORT | 2026-05-06 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | PORT ITAPOA BRAZIL | 780 PCS | 16,700 KG | Container Yard | MADEPAR INDUSTRIA E COMERCIO DE MAD | RENIN USA LLC | BCB INTERNATIONAL, INC. | 01X40 HC CNTR. WITH 780 PIECES,PINE DOORS,CO RRESPONDENT ABOUT 48,512CUBIC METERS AND 16.2 60,000 KGSNET AND 16.700,000 KGS GROS... |
| Run Date | 2026-05-20 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-19 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-19 |
| Trade Update Date | 2026-04-17 |
| Master BOL # | MEDUKO056312 |
|---|---|
| House BOL # | GCBJSAFE01049817 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | GCBJ |
| Voyage # | 2610N |
| IMO # | 9332872 |
| Vessel Name | LE HAVRE EXPRESS |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | ITAJAI |
| Foreign Port of Lading | ITAJAI BRAZIL (35138) |
| Port of Unlading | HOUSTON, TEXAS (5301) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 17200 KG |
| Weight in KG | 17,200 KG |
| Quantity | 896 PCS |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MEDU9418550 |
| Commodity Description |
01 CNTR. WITH 896 PIECES,KNOTTY PINE DOORS,C ORRESPONDENT ABOUT 48,512 CUBIC METERSAND 16. 832,000 KGS NETAND 17.200,000 KGS GROSS.CLEAN ON BOARDFREIGHT PREPAIDRUC: XXXXXXXXXXXXXXXX 0000000MADEPAR04826NCM: 44182900NALADI/SH: 44 182000CONTRACT: DSP30433N.W.: 16.832,000 KGSC OMMERCIAL INVOICE #XXXXXXXXXXXXXX TERMS: 30% |
| Shipper Name | MADEPAR INDUSTRIA E COMERCIO DE MAD |
|---|---|
| Address Line 1 | RUA HELIODORO MUNIZ, 1.480 |
| City | LAGES |
| Country Code | BR |
| Consignee Name | DOORSCAPES, INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 15930 TOMBALL PARKWAY |
| City | HOUSTON |
| State Province | TX |
| Zip Code | 77086 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | DOORSCAPES, INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 15930 TOMBALL PARKWAY |
| City | HOUSTON |
| State Province | TX |
| Zip Code | 77086 |
| Country Code | US |
| Container Number | MEDU9418550 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FJ25268920 |
| Seal Number 1 | FJ25268920 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | 01 CNTR. WITH 896 PIECES,KNOTTY PINE DOORS,C ORRESPONDENT ABOUT 48,512 CUBIC METERSAND 16. 832,000 KGS NETAND 17.200,000 KGS GROSS.CLEAN ON BOARDFREIGHT PREPAIDRUC: XXXXXXXXXXXXXXXX 0000000MADEPAR04826NCM: 44182900NALADI/SH: 44 182000CONTRACT: DSP30433N.W.: 16.832,000 KGSC OMMERCIAL INVOICE #XXXXXXXXXXXXXX TERMS: 30% |
| Additional Cargo 1 | ADVANCED, 70% WITH 20DAYS AFTER BL DATENOTES: ORIGIN OF GOODS = BRAZILHTS CODE 4818.29.806 0WOODEN PACKING: TREATED AND CERTIFIED |
| Marks and Numbers 1 | MADEPAR ? BRAZIL |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000017200 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 452 | 2026-05-19 |
| Houston, Texas | 354 | 2026-05-22 |
| New York, New York | 178 | 2025-02-17 |
| New Orleans, Louisiana | 166 | 2026-02-03 |
| Norfolk, Virginia | 126 | 2025-12-24 |
| Savannah, Georgia | 112 | 2026-05-09 |
| Charleston, South Carolina | 48 | 2026-05-07 |
| Philadelphia, Pennsylvania | 44 | 2025-05-10 |
| Boston, Massachusetts | 39 | 2023-10-18 |
| Baltimore, Maryland | 15 | 2025-07-03 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Navegantes Brazil | 448 | 2025-05-13 |
| All Other Brazil Ports South of Recife | 400 | 2026-05-01 |
| All Other Brazil Ports North of Recife | 287 | 2024-08-01 |
| Port Itapoa Brazil | 163 | 2026-05-22 |
| Itajai Brazil | 63 | 2026-05-20 |
| Cartagena Colombia | 61 | 2026-05-09 |
| Rotterdam Netherlands | 35 | 2021-10-02 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 30 | 2024-11-27 |
| Cristobal Panama | 21 | 2024-08-22 |
| Tampico Mexico | 15 | 2025-09-08 |
Below are the top 10 company names and addresses for Madepar Industria E Comercio De Mad that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| MADEPAR INDUSTRIA E COMERCIO DE MAD | RUA HELIODORO MUNIZ, 1.480 LAGES SC BR | 2025-11-01 | 351 |
| MADEPAR INDUSTRIA E COMERCIO DE MAD | RUA HELIODORO MUNIZ, 1480 LAGES SC 88514-600 BRAZIL | 2025-08-30 | 125 |
| MADEPAR INDUSTRIA E COMERCIO DE MAD | 2026-05-09 | 119 | |
| MADEPAR INDUSTRIA E COMERCIO DE MAD | 2025-12-24 | 93 | |
| MADEPAR INDUSTRIA E COMERCIO DE MAD | 2026-05-01 | 41 | |
| MADEPAR INDUSTRIA E COMERCIO DE MAD | 2026-05-22 | 26 | |
| MADEPAR INDUSTRIA E COMERCIO DE MAD | 2025-07-16 | 3 | |
| MADEPAR INDUSTRIA E COMERCIO DE | 2025-04-07 | 161 | |
| MADEPAR INDUSTRIA E COMERCIO DE MAD | 2023-11-02 | 107 | |
| MADEPAR INDSTRIA E COMRCIO DE MAD | 2024-11-01 | 48 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Madepar Industria E Comercio De Mad.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-01 | 103 | |
| 2026-05-01 | 41 | |
| 2022-04-02 | 1 |
Below are the top 2 email addresses on file for Madepar Industria E Comercio De Mad.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-07-26 | 4 | |
| 2015-12-21 | 1 |