There are a total of 123 bills of lading on file for Monidex DIST International between October 22nd, 2012 and May 15th, 2026.
Of those 123 bills of lading, 6 were within the past 30 days and 18 were within the past 90 days.
| Total Records | 123 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 123 |
| Notify Party Records | 61 |
| First Shipment on File | Oct 22nd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 15th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 6 |
| Records in Last 90 Days | 18 |
| Records in the Past Year | 63 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for MONIDEX DIST INTERNATIONAL.
Below is a Sankey Diagram of the top 4 companies associated with Monidex DIST International, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 4 companies associated with Monidex DIST International in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| EAGLE EYES TRAFFIC INDUSTRIAL CO | May 2026 | 3,872 | 5 |
| GLOBAL NET AUTOMOTIVE CO., LTD | Oct 2025 | 1,996 | 4 |
| GLOBAL NET AUTOMOTIVE | May 2026 | 303 | 4 |
| COBRA KING INDUSTRY CO., LTD | Oct 2024 | 3,095 | 4 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Monidex DIST International.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| MONIBAO (NINGBO) INTERNATIONAL TRADE CO., LTD | May 2026 | 981 | 51 |
| MONICA | May 2026 | 809 | 10 |
| MONICA & ANDY INC | May 2026 | 370 | 29 |
| MONICA GONZALES | Jan 2025 | 106 | 0 |
| MONICA HERNANDEZ | Dec 2024 | 101 | 0 |
| MONICA JOHNSON | Dec 2024 | 106 | 0 |
| MONICA MARTINEZ | Jan 2025 | 102 | 0 |
| MONICA STAR ENTERPRISE CO., LTD. | May 2026 | 258 | 7 |
| MONICA TRADING LLC | Dec 2024 | 561 | 0 |
| MONICO ALLOYS, INC. | Dec 2025 | 1,465 | 0 |
| MONIDEX DISTRIBUTION INT L INC. | May 2026 | 600 | 5 |
| MONIKA SMITH | Dec 2024 | 127 | 0 |
| MONIN INC | May 2026 | 583 | 6 |
| MONINI NORTH AMERICA, INC. | May 2026 | 1,755 | 17 |
| MONINI SPA | May 2026 | 931 | 12 |
| MONIP GROUP INC | May 2026 | 112 | 8 |
| MONIQUE | Jan 2025 | 103 | 0 |
| MONIQUE HUGHES | Mar 2025 | 110 | 0 |
| MONITEX INDUSTRIAL CO., LTD. | May 2026 | 218 | 6 |
| MONITILLO MARMI SRL | May 2026 | 118 | 10 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-18 | YMJAW209225802 | SMMBSTPE7430203 | 112E | House FROB | SMMB | 9455870 | YM MUTUALITY | 2026-05-15 | TACOMA, WASHINGTON | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 746 CTN | 3,324 KG | House to House | MONIDEX DIST INTERNATIONAL | MONIDEX DIST INTERNATIONAL | AFTERMARKET REPLACEMENT AUTO PARTS(FENDER,BUM PER)H.S.CODE: 8708.10 / 8708.29. | |
| 2026-05-13 | YMJAW216177091 | SMMBSTPE7416292 | 611E | House FROB | SMMB | 9665657 | CHARLOTTE SCHULTE | 2026-05-12 | TACOMA, WASHINGTON | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 531 CTN | 2,347 KG | House to House | MONIDEX DIST INTERNATIONAL | MONIDEX DIST INTERNATIONAL | NEW REPLACEMENT AUTO PARTS(BUMPER & GRILLE )H S NO.8708.10 & 8708.29 | |
| 2026-05-13 | YMJAW209225803 | SMMBSTPE7416357 | 611E | House FROB | SMMB | 9665657 | CHARLOTTE SCHULTE | 2026-05-12 | TACOMA, WASHINGTON | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 606 CTN | 2,770 KG | House to House | MONIDEX DIST INTERNATIONAL | MONIDEX DIST INTERNATIONAL | AFTERMARKET REPLACEMENT AUTO PARTS(FENDER,BUM PER)H.S.CODE: 8708.10 / 8708.29 | |
| 2026-04-24 | OOLU2322523170 | SMMBSTPE7397008 | 157E | House FROB | SMMB | 9300386 | EVER SHINE | 2026-04-23 | TACOMA, WASHINGTON | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 678 CTN | 3,861 KG | House to House | MONIDEX DIST INTERNATIONAL | MONIDEX DIST INTERNATIONAL | AUTO BODY REPLACEMENT PARTSFENDER, BUMPER... | |
| Run Date | 2026-05-18 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-15 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-15 |
| Trade Update Date | 2026-04-15 |
| Master BOL # | YMJAW202208605 |
|---|---|
| House BOL # | SMMBSTPE7430193 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House FROB |
| Carrier Code | SMMB |
| Voyage # | 112E |
| IMO # | 9455870 |
| Vessel Name | YM MUTUALITY |
| Vessel Country | SI |
| Place of Receipt | KAOHSIUNG |
| Foreign Port of Lading | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) (58309) |
| Port of Unlading | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 3362 KG |
| Weight in KG | 3,362 KG |
| Quantity | 781 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
YMMU6565233 |
| Commodity Description |
AUTO PARTS(FT FENDER FT BUMPER ...).)HS CODE :8708.99 |
| Shipper Name | GLOBAL NET AUTOMOTIVE CO LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.1118, SEC. 3, FUGUO RD., LUZHU D |
| Address Line 2 | IST., |
| Address Line 3 | TAIWAN (R.O.C) |
| City | TAOYUAN CITY |
| Country Code | TW |
| COMM Number Qualifier | FX |
| COMM Number | +88633119918 |
| Shipper Name | GLOBAL NET AUTOMOTIVE CO LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.1118, SEC. 3, FUGUO RD., LUZHU D |
| Address Line 2 | IST., |
| Address Line 3 | TAIWAN (R.O.C) |
| City | TAOYUAN CITY |
| Country Code | TW |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +88633117368 |
| Consignee Name | MONIDEX DIST INTERNATIONAL |
|---|---|
| Address Line 1 | 10700 RUE COLBERT VILLE D'ANJOU |
| City | QUEBEC |
| Country Code | CA |
| Notify Party Name | MONIDEX DIST INTERNATIONAL |
|---|---|
| Address Line 1 | 10700 RUE COLBERT VILLE D'ANJOU |
| City | QUEBEC |
| Country Code | CA |
| Container Number | YMMU6565233 |
|---|---|
| Seal Number 1 | YMAV122842 |
| Seal Number 1 | YMAV122842 |
| Equipment Description Code | |
| Equipment Description | |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | AUTO PARTS(FT FENDER FT BUMPER ...).)HS CODE :8708.99 |
| Marks and Numbers 1 | MONIDEX DISTRIBUTION INTERNATIONAL INC.??PO#W D3-GNA2605??QTY??CTN#??CUSTOMER#??BIN??DES1?? DES2??PARTLINK??SUPPLIER NO.??GNA#??BARCODE?? MADE IN TAIWAN?? |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 870899 | 00000000 | 0000003362 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Tacoma, Washington | 107 | 2026-05-18 |
| Seattle, Washington | 12 | 2025-04-01 |
| Newark, New Jersey | 4 | 2025-02-08 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Kaohsiung China (Taiwan) | 118 | 2026-05-18 |
| Hong Kong Hong Kong | 4 | 2014-05-15 |
| Kingston Jamaica | 1 | 2023-11-15 |
Below are the top 10 company names and addresses for Monidex DIST International that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| MONIDEX DIST INTERNATIONAL | 10700 RUE COLBERT VILLE D'ANJOU QUEBEC CA | 2026-05-18 | 84 |
| MONIDEX DIST. INT L INC. | 10700 COLBERT VILLE D ANJOU QUEBEC H1J 2H8 | 2017-01-12 | 6 |
| MONIDEX DIST INT L INC | 2021-02-20 | 5 | |
| MONIDEX DIST INTERNATIONAL | 2024-01-08 | 4 | |
| MONIDEX DIST. INT L INC. | 2016-01-13 | 4 | |
| MONIDEX DIST. INT L INC | 2015-02-26 | 3 | |
| MONIDEX DIST. INT'L INC. | 2016-04-12 | 3 | |
| MONIDEX DIST INTERNATIONAL | 2025-02-08 | 2 | |
| MONIDEX DIST. INT'L INC | 2014-01-18 | 1 | |
| MONIDEX DIST. INT'L INC. | 2015-10-27 | 1 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Monidex DIST International.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2019-05-13 | 24 |
Below are the top 1 email addresses on file for Monidex DIST International.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2017-01-12 | 1 |