There are a total of 981 bills of lading on file for Monibao (Ningbo) International Trade Co., Ltd between August 1st, 2021 and May 20th, 2026.
Of those 981 bills of lading, 18 were within the past 30 days and 51 were within the past 90 days.
| Total Records | 981 |
|---|---|
| Shipper Records | 986 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Aug 1st, 2021 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 18 |
| Records in Last 90 Days | 51 |
| Records in the Past Year | 167 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for MONIBAO (NINGBO) INTERNATIONAL TRADE CO., LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Monibao (Ningbo) International Trade Co., Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Monibao (Ningbo) International Trade Co., Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| PUNDARIKA LLC | May 2026 | 1,562 | 575 |
| DNA MOTOR INC. | May 2026 | 2,574 | 83 |
| DNA MOTORING INC | May 2026 | 6,464 | 50 |
| ZHENGDONG ELECTRONICS(HK) CO.,LIMIT | Jun 2025 | 188 | 42 |
| JIFFINER INC | May 2026 | 56 | 31 |
| CSW TRADE INC | Apr 2025 | 1,162 | 23 |
| BEST HOME FURNISHINGS INC | May 2026 | 1,712 | 21 |
| KITEND GROUP INC | Apr 2026 | 56 | 16 |
| GAXGA INC | May 2026 | 6,245 | 16 |
| VERTEX TRADING PARTNERS INC | Feb 2026 | 22 | 15 |
| BESTOP OFFICE INC. | May 2026 | 2,254 | 15 |
| GOSMARTERR CO | Mar 2026 | 520 | 10 |
| GOLDEN LAND PHNIX INC | May 2026 | 237 | 10 |
| LUMEAR LTD | Apr 2026 | 37 | 8 |
| TRADENATION USA INC | May 2026 | 27 | 7 |
| MJ88 TRADING INC | Oct 2025 | 2,793 | 7 |
| GREEN TIME INC | Apr 2026 | 2,805 | 7 |
| ELITE FRONTIER INTERNATIONAL INC | Mar 2026 | 17 | 7 |
| GOGO VAN INC | Nov 2025 | 265 | 6 |
| MELES INC. | May 2026 | 3,092 | 5 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Monibao (Ningbo) International Trade Co., Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| MONET IMPORT | Mar 2026 | 235 | 1 |
| MONETTE SEEDS LTD | May 2026 | 260 | 16 |
| MONEY APPARELS | Feb 2026 | 618 | 1 |
| MONEYSWORTH & BEST USA INC | Mar 2026 | 108 | 2 |
| MONFREIGHT INC. | May 2026 | 3,839 | 142 |
| MONG & ASSOCIATES | May 2026 | 262 | 4 |
| MONG PACKAGING COMPANY LIMITED | May 2026 | 129 | 8 |
| MONGA STRAYFIELD PVT LTD. | May 2026 | 351 | 4 |
| MONGGO FOODS CO.,LTD. | May 2026 | 418 | 3 |
| MONGOREN TRADING INC | Feb 2024 | 106 | 0 |
| MONICA | May 2026 | 809 | 10 |
| MONICA & ANDY INC | May 2026 | 370 | 29 |
| MONICA GONZALES | Jan 2025 | 106 | 0 |
| MONICA HERNANDEZ | Dec 2024 | 101 | 0 |
| MONICA JOHNSON | Dec 2024 | 106 | 0 |
| MONICA MARTINEZ | Jan 2025 | 102 | 0 |
| MONICA STAR ENTERPRISE CO., LTD. | May 2026 | 258 | 7 |
| MONICA TRADING LLC | Dec 2024 | 561 | 0 |
| MONICO ALLOYS, INC. | Dec 2025 | 1,465 | 0 |
| MONIDEX DIST INTERNATIONAL | May 2026 | 123 | 18 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-25 | ONEYNB6BDA109300 | 248E | Regular Bill | ONEY | 9337482 | YM UNIFORM | 2026-05-24 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 909 CTN | 7,939 KG | Container Yard | MONIBAO (NINGBO) INTERNATIONAL | PUNDARIKA LLC | QUARTZ LOGISTICS INC. | "SHIPPER_DESCRIPTION" (BEACH CHAIR) - "HSCD_D ESCRIPTION" (CHAIRS, OF METAL, NOT UPHOLSTERE D) PLEASE NOTE - QUANTITY AND DESCRI... | |
| 2026-05-22 | ZIMUNGB20882919 | NIOGSE26041510 | E615E | House Bill | NIOG | 9294991 | MSC MUMBAI VIII | 2026-05-19 | NEWARK, NEW JERSEY | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 838 CTN | 10,684 KG | Pier to Pier | MONIBAO (NINGBO) INTERNATIONAL TRAD | JIFFINER INC | ONPOINT TRADE SERVICES, LLC | OFFICE CHAIR |
| 2026-05-22 | ZIMUNGB20882882 | NIOGSE26041511 | E615E | House Bill | NIOG | 9294991 | MSC MUMBAI VIII | 2026-05-19 | NEWARK, NEW JERSEY | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 838 CTN | 10,684 KG | Pier to Pier | MONIBAO (NINGBO) INTERNATIONAL TRAD | JIFFINER INC | ONPOINT TRADE SERVICES, LLC | OFFICE CHAIR |
| 2026-05-21 | EGLV143668420082 | 1261E | Regular Bill | EGLV | 9850903 | EVER FULL | 2026-05-20 | SAVANNAH, GEORGIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 555 CTN | 9,419 K | House to House | MONIBAO (NINGBO) INTERNATIONAL | PUNDARIKA LLC | BENJAMIN LEE CHB | FOLDING TABLE FOLDING TABLE BAR HIGH TABLE OFFICE CHAIR @JIANGKOU STREET, FENGHUA DISTRICT, XXXXXX CITY, | |
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-25 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-24 |
| Trade Update Date | 2026-05-06 |
| Master BOL # | ONEYNB6BDA557300 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | ONEY |
| Voyage # | 248E |
| IMO # | 9337482 |
| Vessel Name | YM UNIFORM |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | NINGBO, ZHEJIANG |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 15558 KG |
| Weight in KG | 15,558 KG |
| Quantity | 967 CTN |
| Volume | 70 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
TXGU8973770 |
| Commodity Description |
"SHIPPER_DESCRIPTION" (BAMBOO CABINET) - "HSC D_DESCRIPTION" (OTHER WOODEN FURNITURE) PLEASE NOTE - QUANTITY AND DESCRIPTION OF THE CARGO ARE BASED ON THE SHIPPER'S LOAD AND CO UNT. OCEAN CARRIER HAS NO KNOWLEDGE, INFORMAT ION, OR REASON TO BELIEVE OR SUSPECT THAT TH E INFORMATION FURNISHED BY THE SHIPPER IS INC |
| Shipper Name | MONIBAO (NINGBO) INTERNATIONAL |
|---|---|
| Address Line 1 | TRADE CO., LTD |
| Address Line 2 | 2ND FLOOR, ROOM 202, BUILDING 3, NI |
| Address Line 3 | NGBO 33 315000 CN |
| Consignee Name | PUNDARIKA LLC |
|---|---|
| Address Line 2 | 19469 SAN JOSE AVE STE 100 CITY OF |
| Address Line 3 | INDUSTRY, CA 91 CITY OF INDUSTRY CA |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 91748 US |
| Notify Party Name | 1.QUARTZ LOGISTICS INC. |
|---|---|
| Address Line 2 | 780 S. NOGALES STREE CITY OF INDUST |
| Address Line 3 | RY CA 91748 US |
| Container Number | TXGU8973770 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CNDY33389 |
| Seal Number 1 | CNDY33389 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | "SHIPPER_DESCRIPTION" (BAMBOO CABINET) - "HSC D_DESCRIPTION" (OTHER WOODEN FURNITURE) PLEASE NOTE - QUANTITY AND DESCRIPTION OF THE CARGO ARE BASED ON THE SHIPPER'S LOAD AND CO UNT. OCEAN CARRIER HAS NO KNOWLEDGE, INFORMAT ION, OR REASON TO BELIEVE OR SUSPECT THAT TH E INFORMATION FURNISHED BY THE SHIPPER IS INC |
| Additional Cargo 1 | OMPLETE, INACCURATE, OR FALSE |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 940360 | 00311160 | 0000015558 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 332 | 2026-05-15 |
| Houston, Texas | 208 | 2026-02-12 |
| Newark, New Jersey | 201 | 2026-05-22 |
| Los Angeles, California | 169 | 2026-05-19 |
| Savannah, Georgia | 60 | 2026-05-21 |
| New York, New York | 8 | 2026-04-27 |
| Tacoma, Washington | 2 | 2025-07-18 |
| Charleston, South Carolina | 1 | 2025-09-26 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 744 | 2026-05-22 |
| Shanghai China (Mainland) | 96 | 2026-03-17 |
| Yangshan China (Mainland) | 47 | 2026-05-13 |
| Pusan South Korea | 47 | 2025-12-01 |
| Yantian China (Mainland) | 21 | 2024-05-29 |
| Colon Panama | 12 | 2024-05-13 |
| Lazaro Cardenas Mexico | 4 | 2026-01-03 |
| Xingang China (Mainland) | 3 | 2024-07-27 |
| Qingdao China (Mainland) | 3 | 2023-11-08 |
| Kwangyang South Korea | 2 | 2025-11-14 |
Below are the top 10 company names and addresses for Monibao (Ningbo) International Trade Co., Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| MONIBAO (NINGBO) INTERNATIONAL TRADE CO., LTD | 2ND FLOOR, ROOM 202, BUILDING 3, QIANREN ENTREPRENEURSHIP PARK, NO. 98HUIMING ROAD, @ | 2025-09-15 | 108 |
| MONIBAO (NINGBO) INTERNATIONAL TRADE CO., LTD | 2ND FLOOR, ROOM 202, BUILDING 3, QIANREN ENTREPRENEURSHIP PARK, NO. 98HUIMING ROAD, JIANGKOU | 2025-08-29 | 73 |
| MONIBAO (NINGBO) INTERNATIONAL TRADE CO., LTD | 2025-09-29 | 46 | |
| MONIBAO (NINGBO) INTERNATIONAL TRADE CO., LTD | 2025-10-04 | 1 | |
| MONIBAO (NINGBO) INTERNATIONAL TRADE CO., LTD | 2025-09-11 | 1 | |
| MONIBAO (NINGBO) INTERNATIONAL TRADE CO., LTD | 2023-10-12 | 112 | |
| MONIBAO (NINGBO) INTERNATIONAL TRADE CO., LTD | 2025-02-22 | 62 | |
| MONIBAO (NINGBO) INTERNATIONAL TRAD | 2026-02-04 | 60 | |
| MONIBAO (NINGBO) INTERNATIONAL TRADE CO., LTD. | 2024-05-03 | 53 | |
| MONIBAO ( NINGBO ) INTERNATIONAL TRADE CO.,LTD | 2023-09-12 | 47 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Monibao (Ningbo) International Trade Co., Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-15 | 2 | |
| 2023-10-12 | 121 | |
| 2022-11-09 | 10 |
Below are the top 2 email addresses on file for Monibao (Ningbo) International Trade Co., Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-09 | 5 | |
| 2023-09-06 | 10 |