There are a total of 363 bills of lading on file for Monos Travel Ltd. between October 27th, 2019 and May 22nd, 2026.
Of those 363 bills of lading, 10 were within the past 30 days and 12 were within the past 90 days.
| Total Records | 363 |
|---|---|
| Shipper Records | 4 |
| Consignee Records | 353 |
| Notify Party Records | 176 |
| First Shipment on File | Oct 27th, 2019 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 10 |
| Records in Last 90 Days | 12 |
| Records in the Past Year | 26 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for MONOS TRAVEL LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 19 companies associated with Monos Travel Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 19 companies associated with Monos Travel Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| GUANGDONG MEIJIAMEI NEW MATERIAL TE | Apr 2026 | 165 | 120 |
| SHANGHAI DAMAO-SHINE TECHNICAL CO | Feb 2024 | 122 | 86 |
| NANTONG SHARION IMPORT AND EXPORT T | Mar 2026 | 78 | 45 |
| JOURNEY ON LUGGAGE BAGS LTD | May 2026 | 38 | 27 |
| HESHAN MONOS LUGGAGE COMPANY LIMITE | Jan 2024 | 25 | 25 |
| NANTONG DAMAO-SHINE NEW MATERIALS TECHNOLOGY CO.,LTD. | May 2026 | 22 | 19 |
| May 2023 | 6 | 6 | |
| Oct 2021 | 4 | 4 | |
| GUANGZHOU MAODA LEATHER COMPANY | Jun 2023 | 321 | 4 |
| ALLIED WINNER (HK) LIMITED | Apr 2026 | 218 | 4 |
| May 2026 | 7 | 2 | |
| Aug 2022 | 2 | 2 | |
| Oct 2022 | 1 | 1 | |
| SHANGHAI EASTERN RESOURCES ARTS & CRAFTS CO.,LTD | Mar 2026 | 351 | 1 |
| Jan 2025 | 3 | 1 | |
| MONOS TRAVEL USA OPERATION LTD | May 2026 | 60 | 1 |
| Sep 2022 | 2 | 1 | |
| Dec 2021 | 1 | 1 | |
| Apr 2023 | 1 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Monos Travel Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| MONOGRAM FOOD SOLUTIONS LLC | Apr 2026 | 523 | 16 |
| MONOGRAM HOME VIET NAM COMPANY LIMI | May 2026 | 533 | 34 |
| MONOGRAM INTERNATIONAL INC | May 2026 | 454 | 31 |
| MONOGRAM PRODUCTS (H.K.) LIMITED | May 2026 | 764 | 20 |
| MONOPIA (CAMBODIA) CO.,LTD. | Oct 2025 | 210 | 0 |
| MONOPOLE LAB, SL | May 2026 | 732 | 32 |
| MONOPOLY TEXTILE | Jun 2023 | 1,145 | 0 |
| MONOPRICE INC | May 2026 | 4,119 | 75 |
| MONOPY | May 2026 | 112 | 91 |
| MONOPY INTERNATIONAL INC | Mar 2026 | 79 | 1 |
| MONOS TRAVEL USA OPERATION LTD | May 2026 | 60 | 8 |
| MONOSEM INC. | May 2026 | 212 | 8 |
| MONOSOL, LLC | May 2026 | 866 | 61 |
| MONOSOL, LLC C.O GLC LP | May 2026 | 404 | 70 |
| MONPI COFFEE EXPORTS LTD | Apr 2026 | 613 | 4 |
| MONROE ENERGY LLC | May 2026 | 1,375 | 50 |
| MONROE ENGINEERING | May 2026 | 3,341 | 96 |
| MONROE ENGINEERING LLC | May 2026 | 1,790 | 74 |
| MONROE FORD ATLANTIC LLC | May 2026 | 317 | 62 |
| MONROE MECHANICAL (SHANGHAI)LIMITED COMPANY | May 2026 | 160 | 2 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-23 | EGLV142650825066 | 0160E | Simple BOL FROB | EGLV | 9300415 | EVER SMILE | 2026-05-22 | TACOMA, WASHINGTON | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 1,258 CTN | 7,535 K | House to House | NANTONG DAMAO-SHINE NEW MATERIALS | MONOS TRAVEL LTD. | MONOS TRAVEL LTD | TROLLEY CASE TROLLEY CASE TROLLEY CASE @XXXXXXXXXXXXXXXX@@XXXXXXXXXXXX XXXXXXXXXXXXXXXXXXX | |
| 2026-05-08 | ANLCUSC0144573 | ANLCUSC0144706 | 0Y1LV | House FROB | ANLC | 9644990 | MATE | 2026-05-07 | OAKLAND, CALIFORNIA | VANCOUVER, BC CANADA | 991 PKG | 3,818 KG | Pier to Pier | MONOS TRAVEL LTD. | INVENCO PTY LIMITED | ------------ CMAU9919174 DESCRIPTION--------- PACKAGE(S) 420292 (HS) LUGGAGE, BAGS TRAVEL ACCESSORIES HS CODE: 4202.12.90.00, 42... | |
| 2026-05-08 | ANLCUSC0144573 | PYMNCA106667329 | 0Y1LV | House FROB | PYMN | 9644990 | MATE | 2026-05-07 | OAKLAND, CALIFORNIA | VANCOUVER, BC CANADA | 991 CTN | 3,818 KG | Pier to Pier | MONOS TRAVEL LTD. | INVENCO PTY LIMITED | INVENCO PTY LIMITED | LUGGAGE, BAGS & TRAVEL ACCESSORIES |
| 2026-05-06 | COSU6448049870 | 0LBM1 | In-bond Automated | COSU | 9597501 | CMA CGM PHOENIX | 2026-05-04 | SAVANNAH, GEORGIA | HAMBLE UNITED KINGDOM | 2,291 CTN | 24,090 KG | House to House | MONOS TRAVEL LTD | MONOS TRAVEL USA OPERATIONS LIMITED | MONOS TRAVEL USA OPERATIONS LIMITED | SUITCASES OR BAGS | |
| Run Date | 2026-05-23 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-21 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-22 |
| Trade Update Date | 2026-05-13 |
| Master BOL # | EGLV142650839695 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Simple BOL FROB |
| Carrier Code | EGLV |
| Voyage # | 0160E |
| IMO # | 9300415 |
| Vessel Name | EVER SMILE |
| Vessel Country | GB |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) (57037) |
| Port of Unlading | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 2372 K |
| Weight in KG | 2,372 KG |
| Quantity | 221 CTN |
| Volume | 19 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
EMCU1703279 |
| Commodity Description |
METRO BRIEFCASE,PACKABLE HANGING CLOSET BACKPACK COSMETIC CASE METRO BRIEFCASE PACKABLE HANGING CLOSET WASHABLE LUGGAGE COVER TRAVEL WALLET |
| Shipper Name | JOURNEY ON LUGGAGE & BAGS LIMITED. |
|---|---|
| Address Line 1 | NO. 003,NO. 9-4, JIANYE ROAD, |
| Address Line 2 | YAYAO TOWN, HESHAN CITY, |
| Address Line 3 | JIANGMEN CITY, GUANGDONG |
| Address Line 4 | PROVINCE,CHINA 529724. |
| Consignee Name | MONOS TRAVEL LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | SUITE 2700, THE STACK 1133 |
| Address Line 2 | MELVILLE ST VANCOUVER BC V6E 4E5 |
| Address Line 3 | CANADA |
| Address Line 4 | PHONE:604-961-5923 @@ |
| Notify Party Name | MONOS TRAVEL LTD C/O RICHMOND |
|---|---|
| Address Line 1 | PORTSIDE |
| Address Line 2 | 16068 PORTSIDE ROAD, RICHMOND, |
| Address Line 3 | V6W 1M1, CANADA |
| Address Line 4 | PHONE: 604-961-5923 |
| Container Number | EMCU1703279 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCWWS9094 |
| Seal Number 1 | EMCWWS9094 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | METRO BRIEFCASE,PACKABLE HANGING CLOSET BACKPACK COSMETIC CASE METRO BRIEFCASE PACKABLE HANGING CLOSET WASHABLE LUGGAGE COVER TRAVEL WALLET |
| Additional Cargo 1 | SUNGLASSES @@XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX |
| Marks and Numbers 1 | N/M N/M THE SAME THE SAME THE SAME THE SAME THE SAME THE SAME |
| Marks and Numbers 2 | THE SAME THE SAME |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 420292 | 00047440 | 0000002372 K |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Tacoma, Washington | 198 | 2026-05-23 |
| Seattle, Washington | 145 | 2025-03-12 |
| Los Angeles, California | 8 | 2025-10-13 |
| Long Beach, California | 7 | 2024-02-01 |
| Oakland, California | 3 | 2026-05-08 |
| Savannah, Georgia | 2 | 2026-05-06 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 192 | 2025-10-13 |
| Shanghai China (Mainland) | 120 | 2026-02-04 |
| Yangshan China (Mainland) | 37 | 2026-05-23 |
| Shekou China (Mainland) | 5 | 2022-09-14 |
| Vancouver, BC Canada | 2 | 2026-05-08 |
| Pusan South Korea | 2 | 2024-02-26 |
| Qingdao China (Mainland) | 2 | 2023-05-03 |
| Nantong China (Mainland) | 2 | 2022-07-07 |
| Hamble United Kingdom | 1 | 2026-05-06 |
Below are the top 10 company names and addresses for Monos Travel Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| MONOS TRAVEL LTD. | 2055 COLUMBIA ST 2ND FLOOR VANCOUVER CA | 2025-10-13 | 19 |
| MONOS TRAVEL LTD. | SUITE 2700, THE STACK 1133 MELVILLE ST VANCOUVER BC V6E 4E5 CANADA FAX@@ | 2026-05-23 | 16 |
| MONOS TRAVEL LTD. | 2025-10-27 | 13 | |
| MONOS TRAVEL LTD. | 2026-05-08 | 10 | |
| MONOS TRAVEL LTD. | 2026-05-23 | 6 | |
| MONOS TRAVEL LTD. | 2026-05-23 | 2 | |
| MONOS TRAVEL LTD. | 2026-01-19 | 2 | |
| MONOS TRAVEL LTD. | 2026-05-08 | 1 | |
| MONOS TRAVEL LTD. | 2024-11-27 | 93 | |
| MONOS TRAVEL LIMITED | 2024-09-10 | 33 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Monos Travel Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 54 | |
| 2026-05-08 | 6 | |
| 2022-09-02 | 1 |
Below are the top 3 email addresses on file for Monos Travel Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-08 | 1 | |
| 2024-02-22 | 2 | |
| 2022-09-02 | 1 |