There are a total of 112 bills of lading on file for Monopy between October 13th, 2025 and May 22nd, 2026.
Of those 112 bills of lading, 31 were within the past 30 days and 91 were within the past 90 days.
| Total Records | 112 |
|---|---|
| Shipper Records | 116 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 13th, 2025 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 31 |
| Records in Last 90 Days | 91 |
| Records in the Past Year | 112 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for MONOPY.
Below is a Sankey Diagram of the top 2 companies associated with Monopy, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 2 companies associated with Monopy in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| HOME DEPOT, USA, INC. | May 2026 | 256,345 | 108 |
| THE HOME DEPOT INC | May 2026 | 25,040 | 4 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Monopy.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| MONOGRAM AEROSPACE FASTENERS | May 2026 | 261 | 11 |
| MONOGRAM FLOORS LLC | May 2026 | 754 | 42 |
| MONOGRAM FOOD SOLUTIONS LLC | Apr 2026 | 523 | 16 |
| MONOGRAM HOME VIET NAM COMPANY LIMI | May 2026 | 533 | 34 |
| MONOGRAM INTERNATIONAL INC | May 2026 | 454 | 31 |
| MONOGRAM PRODUCTS (H.K.) LIMITED | May 2026 | 764 | 20 |
| MONOPIA (CAMBODIA) CO.,LTD. | Oct 2025 | 210 | 0 |
| MONOPOLE LAB, SL | May 2026 | 732 | 32 |
| MONOPOLY TEXTILE | Jun 2023 | 1,145 | 0 |
| MONOPRICE INC | May 2026 | 4,119 | 75 |
| MONOPY INTERNATIONAL INC | Mar 2026 | 79 | 1 |
| MONOS TRAVEL LTD. | May 2026 | 363 | 12 |
| MONOS TRAVEL USA OPERATION LTD | May 2026 | 60 | 8 |
| MONOSEM INC. | May 2026 | 212 | 8 |
| MONOSOL, LLC | May 2026 | 866 | 61 |
| MONOSOL, LLC C.O GLC LP | May 2026 | 404 | 70 |
| MONPI COFFEE EXPORTS LTD | Apr 2026 | 613 | 4 |
| MONROE ENERGY LLC | May 2026 | 1,375 | 50 |
| MONROE ENGINEERING | May 2026 | 3,341 | 96 |
| MONROE ENGINEERING LLC | May 2026 | 1,790 | 74 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-26 | MAEU269155291 | 616E | Regular Bill | MAEU | 9525924 | AL QIBLA EXPRESS | 2026-05-25 | NEWARK, NEW JERSEY | VUNG TAU VIETNAM | 1,098 CTN | 115,725 LB | Container Yard | MONOPY | THE HOME DEPOT INC | DAMCO CUSTOMS SERVICES INC | CERAMIC SANITARY WARE POXXXXXXXX TEL NO031556 56205 CERAMIC SANITARY WARE POXXXXXXXX TEL N O03155656205 CERAMIC SANITARY WARE PO... | |
| 2026-05-25 | CMDUTHD1506991 | 1TUI5 | Regular Bill | CMDU | 9860245 | CMA CGM BRAZIL | 2026-05-24 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | LAEM CHABANG THAILAND | 1,391 CTN | 84,912 KG | Pier to Pier | MONOPY | HOME DEPOT USA, INC. | DAMCO CUSTOMS SERVICES INC | CERAMIC SANITARY WARE PO :XXXXXXXX TEL NO:0315-5656205 | |
| 2026-05-25 | EGLV050600330637 | 1354E | Regular Bill | EGLV | 9935399 | EVER MAGNA | 2026-05-24 | SAVANNAH, GEORGIA | HONG KONG HONG KONG | 1,358 CTN | 64,673 K | House to House | MONOPY | HOME DEPOT USA, INC. | DAMCO CUSTOMS SERVICES INC | XXXXXXX SANITARY WARE CERAMIC SANITARY WARE CERAMIC SANITARY WARE PO# XXXXXXXX TEL NO 0315-5656205 CERAMIC SANITARY WARE PO# XXX... | |
| 2026-05-25 | EGLV050600330662 | 1354E | Regular Bill | EGLV | 9935399 | EVER MAGNA | 2026-05-24 | SAVANNAH, GEORGIA | HONG KONG HONG KONG | 780 CTN | 37,362 K | House to House | MONOPY | HOME DEPOT USA, INC. | DAMCO CUSTOMS SERVICES INC | CERAMIC SANITARY WARE CERAMIC SANITARY WARE PO# XXXXXXXX TEL NO 0315-5656205 CERAMIC SANITARY WARE PO# XXXXXXXX TEL NO 0315-5656... | |
| Run Date | 2026-05-27 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-12 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-23 |
| Trade Update Date | 2026-05-08 |
| Master BOL # | HDMUBKKM47287000 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | HDMU |
| Voyage # | 0030E |
| IMO # | 9757204 |
| Vessel Name | ONE MONACO |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | LAEM CHABANG, THA |
| Foreign Port of Lading | LAEM CHABANG THAILAND (54930) |
| Port of Unlading | SAVANNAH, GEORGIA (1703) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 62285 KG |
| Weight in KG | 62,285 KG |
| Quantity | 1296 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
KOCU4153684 CAIU7204435 KOCU4924400 CAIU7349167 TGBU6345978 |
| Commodity Description |
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX SHIPPER LOAD AND COUNT XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX SHIPPER LOAD AND COUNT XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX SHIPPER LOAD AND COUNT XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX SHIPPER LOAD AND COUNT XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX SHIPPER LOAD AND COUNT |
| Shipper Name | MONOPY (THAILAND) CO LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 25 MOO 3,NONGNAMSOM SUB-DISTRICT, U |
| Address Line 2 | THAI DISTRICT,PHRANAKORN SRI AYUTTH |
| Address Line 3 | AYA PROVINCE,13210 THAILA 10120 |
| Consignee Name | HOME DEPOT U.S.A., INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 2455 PACES FERRY ROAD ATLANTA, GA |
| Address Line 2 | 30339 UNITED STATES |
| Address Line 3 | 30339 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | T: F: |
| Container Number | KOCU4153684 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HMM25H0781666 |
| Seal Number 1 | HMM25H0781666 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX SHIPPER LOAD AND COUNT |
| Marks and Numbers 1 | N/M N/M N/M N/M N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 691010 | 00249080 | 0000012454 KG |
| Container Number | CAIU7204435 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HMM25H0781677 |
| Seal Number 1 | HMM25H0781677 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX SHIPPER LOAD AND COUNT |
| Marks and Numbers 1 | N/M N/M N/M N/M N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 691010 | 00249080 | 0000012454 KG |
| Container Number | KOCU4924400 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HMM25H0781665 |
| Seal Number 1 | HMM25H0781665 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX SHIPPER LOAD AND COUNT |
| Marks and Numbers 1 | N/M N/M N/M N/M N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 691010 | 00249228 | 0000012461 KG |
| Container Number | CAIU7349167 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HMM25H0781676 |
| Seal Number 1 | HMM25H0781676 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX SHIPPER LOAD AND COUNT |
| Marks and Numbers 1 | N/M N/M N/M N/M N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 691010 | 00249080 | 0000012454 KG |
| Container Number | TGBU6345978 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HMM25H0781678 |
| Seal Number 1 | HMM25H0781678 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX SHIPPER LOAD AND COUNT |
| Marks and Numbers 1 | N/M N/M N/M N/M N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 691010 | 00249228 | 0000012461 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 30 | 2026-05-11 |
| Savannah, Georgia | 25 | 2026-05-15 |
| Newark, New Jersey | 24 | 2026-05-21 |
| Tacoma, Washington | 23 | 2026-05-23 |
| Houston, Texas | 9 | 2026-05-22 |
| Long Beach, California | 1 | 2025-11-25 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Laem Chabang Thailand | 45 | 2026-05-18 |
| Singapore Singapore | 18 | 2026-05-21 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 17 | 2026-05-23 |
| Tanjung Pelepas Malaysia | 7 | 2026-05-20 |
| Ningbo China (Mainland) | 7 | 2026-05-01 |
| Yantian China (Mainland) | 6 | 2026-04-10 |
| Shanghai China (Mainland) | 5 | 2026-05-22 |
| Hong Kong Hong Kong | 3 | 2026-04-02 |
| Kajang Malaysia | 2 | 2026-03-17 |
| Yangshan China (Mainland) | 1 | 2026-05-11 |
Below are the top 5 company names and addresses for Monopy that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| MONOPY | 25 MOO 3,NONGNAMSOM SUB-DISTRICT, UTHAI DISTRICT,PHRANAKORN SRI AYUTTHAYA PROVINCE,13210 THAILAND | 2026-05-23 | 97 |
| MONOPY | 25 MOO 3,NONGNAMSOM SUB-DISTRICT, U THAI DISTRICT,PHRANAKORN SRI AYUTTH AYA PROVINCE,13210 THAILA 10120 | 2026-05-09 | 9 |
| MONOPY | 2026-05-20 | 4 | |
| MONOPY | 2026-05-20 | 4 | |
| MONOPY | 2026-03-24 | 2 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
Below are the top 1 email addresses on file for Monopy.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-20 | 4 |