There are a total of 137 bills of lading on file for Nantong Baobo Hardware Co.,Ltd between July 6th, 2015 and May 1st, 2026.
Of those 137 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 2 were within the past 90 days.
| Total Records | 137 |
|---|---|
| Shipper Records | 137 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jul 6th, 2015 |
| Most Recent Shipment on File | May 1st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 2 |
| Records in the Past Year | 7 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for NANTONG BAOBO HARDWARE CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Nantong Baobo Hardware Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Nantong Baobo Hardware Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| DANRICK FASTENERS | May 2026 | 1,266 | 23 |
| ALL-SPEC SALES, INC | Dec 2025 | 91 | 14 |
| EC INDUSTRIAL SERVICE INC. | May 2026 | 1,103 | 11 |
| ACERO BUILDING COMPONENTS | May 2026 | 93 | 9 |
| QUICKER PRODUCTS INC. | May 2026 | 3,364 | 5 |
| CENTRAL STEEL BUILDINGS, INC | May 2026 | 313 | 3 |
| Apr 2023 | 3 | 2 | |
| QUALITY CAR IMPORTS LIMITED | May 2026 | 143 | 2 |
| CARPORT CENTRAL, INC | Jan 2026 | 19 | 2 |
| C T TECH CORP. | May 2026 | 2,164 | 2 |
| Jul 2021 | 2 | 2 | |
| AUTOMANN INC. | May 2026 | 3,634 | 2 |
| Sep 2023 | 7 | 1 | |
| Aug 2023 | 6 | 1 | |
| PACIFIC METAL BUILDINGS INC | Apr 2026 | 18 | 1 |
| NORTHEDGE STEEL LLC | Feb 2026 | 15 | 1 |
| LE GROUPE J.S.V.INC. | Nov 2025 | 23 | 1 |
| LCA METAL COMPONENTS INC. | Apr 2025 | 20 | 1 |
| INVENTORY SALES COMPANY | May 2026 | 472 | 1 |
| HESSENN INDUSTRIALS INC | Mar 2026 | 132 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Nantong Baobo Hardware Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| NANSHAN AMERICA CO., LTD. | Feb 2026 | 3,683 | 0 |
| NANSHING CORPORATION | Oct 2025 | 1,096 | 0 |
| NANTONG ACETIC ACID CHEMICAL CO. | Feb 2026 | 1,599 | 0 |
| NANTONG ALBION CASTERS CO.,LTD | May 2026 | 217 | 17 |
| NANTONG ANYU HOUSEHOLD PRODUCTS CO. | Jan 2026 | 567 | 0 |
| NANTONG AOFEI GARMENTS CO.,LTD. | Sep 2022 | 286 | 0 |
| NANTONG AOXUNYI IMPORT AND EXPORT C | Jan 2026 | 172 | 0 |
| NANTONG APPAREL-TECH CO., LTD | Feb 2026 | 264 | 0 |
| NANTONG ATOP SPORTS CO., LTD | Jan 2025 | 225 | 0 |
| NANTONG BAICHUAN NEW MATERIALS CO. | May 2026 | 283 | 15 |
| NANTONG BAOHE HOMETEXTILE CO.,LTD | Apr 2026 | 482 | 4 |
| NANTONG BEISHENG ART&CRAFT CO.,LTD | Feb 2026 | 184 | 0 |
| NANTONG BELOGER METAL PRODUCTS | May 2026 | 71 | 25 |
| NANTONG BESTVIEW SPA CO.,LTD | May 2026 | 284 | 8 |
| NANTONG BESTWIN HOME TEXTILE CO. | May 2026 | 679 | 8 |
| NANTONG BETTER SPORTS& FITNESS | Apr 2026 | 133 | 2 |
| NANTONG BLOSSOM TRADE CO., LTD | Apr 2026 | 107 | 6 |
| NANTONG BNF INT'L TRADE CO.,LTD | Apr 2026 | 480 | 1 |
| NANTONG BO MAN IMPORT AND EXPORT CO | May 2026 | 152 | 1 |
| NANTONG BO SHUANG HOME TEXTILE CO., LTD. | May 2026 | 261 | 13 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-01-16 | ZIMUXNG7001367 | CWQGCGT251201328 | 8W | House Bill | CWQG | 9960526 | PELICAN I | 2026-01-15 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | TIANJINXIN GANG CHINA (MAINLAND) | 21 PKG | 17,660 KG | Container Yard | NANTONG BAOBO HARDWARE | DANRICK FASTENERS | DANRICK FASTENERS | ANCHORS |
| 2025-11-24 | MAEU260709294 | MLILMSH25101370 | 544E | House FROB | MLIL | 9450430 | BUDAPEST EXPRESS | 2025-11-23 | TACOMA, WASHINGTON | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 26 PKG | 21,718 KG | Container Yard | NANTONG BAOBO HARDWARE | LE GROUPE J.S.V.INC. | BOLTS: NUTS: WASHERS: | |
| 2025-08-07 | ONEYTS5ND9031900 | CWQGCGT250700390 | 006E | House Bill | CWQG | 9955272 | HMM OPAL | 2025-08-06 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 21 PKG | 17,546 KG | Container Yard | NANTONG BAOBO HARDWARE CO.,LTD | DANRICK FASTENERS | DANRICK FASTENERS | ANCHORS |
| 2025-07-22 | WHLC031F542252 | UULNB2505LC1973D | E006 | House Bill | UULN | 9941142 | WAN HAI A13 | 2025-07-20 | NEWARK, NEW JERSEY | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 177 PKG | 2,870 K | NANTONG BAOBO HARDWARE CO.,LTD | AUTOMANN INC. | AUTOMANN INC. | BOLTSNUTS177 CARTONS = 4 PALLETS . | |
| Run Date | 2026-02-21 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-02-13 |
| Actual Arrival Date | 2026-02-20 |
| Trade Update Date | 2026-01-27 |
| Master BOL # | COSU6441850520 |
|---|---|
| House BOL # | LUDONGB26010543 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | LUDO |
| Voyage # | 080E |
| IMO # | |
| Vessel Name | COSCO PORTUGAL |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 17188 K |
| Weight in KG | 17,188 KG |
| Quantity | 1023 CTN |
| Volume | 16 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CBHU4113590 |
| Commodity Description |
BOLT NUT WASHER |
| Shipper Name | NANTONG BAOBO HARDWARE CO.,LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | NO 650, JIANGHAI ROAD, NANTONG, JIA |
| Address Line 2 | NGSU, CHINA |
| City | NANTONG |
| Zip Code | 226011 |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | EC INDUSTRIAL SERVICE INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 10832 ADA AVENUE, MONTCLAIR, CA 917 |
| Address Line 2 | 63 |
| City | MONTCLAIR |
| State Province | CA |
| Zip Code | 91763 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | EC INDUSTRIAL SERVICE INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 10832 ADA AVENUE, MONTCLAIR, CA 917 |
| Address Line 2 | 63 |
| City | MONTCLAIR |
| State Province | CA |
| Zip Code | 91763 |
| Country Code | US |
| Container Number | CBHU4113590 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 32466538 |
| Seal Number 1 | 32466538 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | BOLT NUT WASHER |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 54 | 2026-01-16 |
| Long Beach, California | 49 | 2026-05-02 |
| Newark, New Jersey | 14 | 2026-03-05 |
| Tacoma, Washington | 6 | 2025-11-24 |
| Savannah, Georgia | 3 | 2022-09-02 |
| Oakland, California | 3 | 2022-05-16 |
| Charleston, South Carolina | 2 | 2022-05-28 |
| Seattle, Washington | 2 | 2021-07-31 |
| New Orleans, Louisiana | 1 | 2023-08-30 |
| Houston, Texas | 1 | 2023-02-15 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 56 | 2025-11-24 |
| Ningbo China (Mainland) | 28 | 2026-03-05 |
| Pusan South Korea | 23 | 2025-08-07 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 9 | 2023-08-03 |
| Qingdao China (Mainland) | 7 | 2022-03-30 |
| TianjinXin Gang China (Mainland) | 4 | 2026-05-02 |
| Xingang China (Mainland) | 4 | 2024-09-19 |
| Yangshan China (Mainland) | 4 | 2023-04-22 |
| Yantian China (Mainland) | 1 | 2025-03-03 |
| Nantong China (Mainland) | 1 | 2023-08-30 |
Below are the top 10 company names and addresses for Nantong Baobo Hardware Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| NANTONG BAOBO HARDWARE CO.,LTD | NO 650,JIANGHAI ROAD,NANTONG,JIANG SU,CHINA NANTONG CN | 2025-08-07 | 15 |
| NANTONG BAOBO HARDWARE CO.,LTD | NO 650,JIANGHAI ROAD,NANTONG JIANGSU CN | 2025-07-22 | 10 |
| NANTONG BAOBO HARDWARE CO.,LTD | 2024-09-19 | 23 | |
| NANTONG BAOBO HARDWARE CO.,LTD | 2024-10-01 | 15 | |
| NANTONG BAOBO HARDWARE CO., LTD | 2024-06-18 | 7 | |
| NANTONG BAOBO HARDWARE CO.,LTD | 2022-07-27 | 6 | |
| NANTONG BAOBO HARDWARE CO.,LTD | 2021-12-02 | 5 | |
| NANTONG BAOBO HARDWARE CO.,LTD | 2024-01-25 | 4 | |
| NANTONG BAOBO HARDWARE CO LTD | 2023-08-03 | 4 | |
| NANTONG BAOBO HARDWARE CO.,LTD | 2016-05-12 | 2 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Nantong Baobo Hardware Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2016-05-12 | 2 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||