There are a total of 283 bills of lading on file for Nantong Baichuan New Materials Co. between March 10th, 2018 and May 20th, 2026.
Of those 283 bills of lading, 8 were within the past 30 days and 15 were within the past 90 days.
| Total Records | 283 |
|---|---|
| Shipper Records | 282 |
| Consignee Records | 1 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Mar 10th, 2018 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 8 |
| Records in Last 90 Days | 15 |
| Records in the Past Year | 53 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for NANTONG BAICHUAN NEW MATERIALS CO..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Nantong Baichuan New Materials Co., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Nantong Baichuan New Materials Co. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ARKEMA INC | May 2026 | 21,946 | 38 |
| ALLNEX USA INC. | Mar 2026 | 6,623 | 24 |
| KAO SPECIALTIES AMERICAS LLC | May 2026 | 7,372 | 17 |
| BASF COATINGS LLC | May 2026 | 794 | 15 |
| UNIVAR SOLUTIONS CANADA LTD. | Dec 2025 | 274 | 12 |
| DUPONT SPECIALTY PRODUCTS USA, LLC | May 2026 | 25,304 | 10 |
| CHEMENTRY INDUSTRIES INC | May 2026 | 1,064 | 10 |
| AVS CHEMICAL,LLC | May 2026 | 2,943 | 9 |
| AKTOPA MEXICO SA DE CV | May 2026 | 65 | 6 |
| UNIVAR SOLUTIONS USA INC | Apr 2026 | 4,348 | 4 |
| INNUA PETROCHEM LTD | Jun 2025 | 931 | 4 |
| EXXONMOBIL PRODUCT SOLUTIONS CO | May 2026 | 1,999 | 3 |
| ESSEX FURUKAWA MAGNET WIRE USA LLC | Feb 2026 | 321 | 2 |
| BRENNTAG GLOBAL MARKETING, LLC | Apr 2026 | 252 | 2 |
| UNIQUECHEM SOLUTIONS INC. | May 2026 | 754 | 1 |
| TRONOX LLC | May 2026 | 1,591 | 1 |
| TRIBUTE ENERGY, INC. | Apr 2025 | 1,513 | 1 |
| ICC CHEMICAL CORPORATION | Oct 2025 | 866 | 1 |
| HP POLYMER GMBH | May 2025 | 50 | 1 |
| GEON PS CANADA INC. | Apr 2026 | 14 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Nantong Baichuan New Materials Co.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| NANS TRADING INC | May 2026 | 249 | 20 |
| NANSHAN AMERICA CO., LTD. | Feb 2026 | 3,683 | 0 |
| NANSHING CORPORATION | Oct 2025 | 1,096 | 0 |
| NANTONG ACETIC ACID CHEMICAL CO. | Feb 2026 | 1,599 | 0 |
| NANTONG ALBION CASTERS CO.,LTD | May 2026 | 217 | 17 |
| NANTONG ANYU HOUSEHOLD PRODUCTS CO. | Jan 2026 | 567 | 0 |
| NANTONG AOFEI GARMENTS CO.,LTD. | Sep 2022 | 286 | 0 |
| NANTONG AOXUNYI IMPORT AND EXPORT C | Jan 2026 | 172 | 0 |
| NANTONG APPAREL-TECH CO., LTD | Feb 2026 | 264 | 0 |
| NANTONG ATOP SPORTS CO., LTD | Jan 2025 | 225 | 0 |
| NANTONG BAOBO HARDWARE CO.,LTD | May 2026 | 137 | 2 |
| NANTONG BAOHE HOMETEXTILE CO.,LTD | Apr 2026 | 482 | 4 |
| NANTONG BEISHENG ART&CRAFT CO.,LTD | Feb 2026 | 184 | 0 |
| NANTONG BELOGER METAL PRODUCTS | May 2026 | 71 | 25 |
| NANTONG BESTVIEW SPA CO.,LTD | May 2026 | 284 | 8 |
| NANTONG BESTWIN HOME TEXTILE CO. | May 2026 | 679 | 8 |
| NANTONG BETTER SPORTS& FITNESS | Apr 2026 | 133 | 2 |
| NANTONG BLOSSOM TRADE CO., LTD | Apr 2026 | 107 | 6 |
| NANTONG BNF INT'L TRADE CO.,LTD | Apr 2026 | 480 | 1 |
| NANTONG BO MAN IMPORT AND EXPORT CO | May 2026 | 152 | 1 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-16 | WHLC027G600486 | PVIDNJ260400014 | E013 | House Bill | PVID | 9944493 | HMM EMERALD | 2026-05-15 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 120 BAG | 3,080 KG | Container Yard | NANTONG BAICHUAN NEW MATERIALS | BASF COATINGS LLC | KLEARNOW CORPORATION | 3MT OF TRIMELLITIC ANHYDRIDE (TMA) |
| 2026-05-14 | MAEU267356714 | SSCCSTL26017929 | 618N | House Bill | SSCC | 9472103 | AS SAMANTA | 2026-05-13 | NEW ORLEANS, LOUISIANA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 60 BAG | 31,100 K | Container Yard | NANTONG BAICHUAN NEW MATERIALS | TRONOX LLC | BDP INTERNATIONAL, INC | 30.00 MT OF TRIMETHYLOLPROPANE(TMP FLAKES) PACKING:'500KG BAG WITH PALLETS,15MT 20'FCL HTS: 2905.4100 TRONOX ORDER# 7500141515 M... |
| 2026-05-14 | COSU6447530780 | SSNFSPSH26032304 | 1260E | House Bill | SSNF | 9850848 | EVER FOND | 2026-05-13 | SAVANNAH, GEORGIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 20 BAG | 20,570 K | House to House | NANTONG BAICHUAN NEW MATERIALS | AKTOPA LLC | PAGE AND JONES INC | 20MT OF TRIMELLITIC ANHYDRIDE (TMA) PACKING IN 1000KG/BAG WITH PALLETS |
| 2026-05-13 | WHLC115G501500 | PVIDNJ60200100 | E005 | House Bill | PVID | 9968530 | WAN HAI A18 | 2026-05-12 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 50 BAG | 51,300 KG | NANTONG BAICHUAN NEW MATERIALS | EASTMAN CHEMICAL COMPANY | EASTMAN CHEMICAL COMPANY | TRIMELLITIC ANHYDRIDE | |
| Run Date | 2026-05-16 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-15 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-15 |
| Trade Update Date | 2026-04-22 |
| Master BOL # | WHLC027G600485 |
|---|---|
| House BOL # | PVIDNJ260400013 |
| Manifest Number | 428274 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | PVID |
| Voyage # | E013 |
| IMO # | 9944493 |
| Vessel Name | HMM EMERALD |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 8220 KG |
| Weight in KG | 8,220 KG |
| Quantity | 16 BAG |
| Volume | 16 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
BEAU2399535 |
| Commodity Description |
8MT OF TRIMELLITIC ANHYDRIDE (TMA) |
| Shipper Name | NANTONG BAICHUAN NEW MATERIALS CO |
|---|---|
| Address Line 1 | .,LTD.NO.6 XIANGJIANG ROAD |
| Address Line 2 | NANTONG JIANGSU 226532 |
| Address Line 3 | CHINA |
| Consignee Name | BASF COATINGS LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 100 PARK AVE |
| Address Line 2 | FLORHAM PARK NJ 07932 |
| Address Line 3 | USA |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 415-360-5177 |
| Notify Party Name | KLEARNOW CORPORATION |
|---|---|
| Address Line 1 | 3945 FREEDOM CIRCLE STE 400 |
| Address Line 2 | SANTA CLARA CA 95054 |
| Address Line 3 | USA |
| Container Number | BEAU2399535 |
|---|---|
| Seal Number 1 | WHAC517840 |
| Seal Number 1 | WHAC517840 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 2CG0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | 8MT OF TRIMELLITIC ANHYDRIDE (TMA) |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 84 | 2026-05-21 |
| Savannah, Georgia | 72 | 2026-05-14 |
| Long Beach, California | 39 | 2026-01-26 |
| Charleston, South Carolina | 24 | 2026-05-19 |
| Los Angeles, California | 24 | 2026-05-16 |
| Tacoma, Washington | 16 | 2025-09-30 |
| Houston, Texas | 7 | 2024-02-26 |
| Seattle, Washington | 6 | 2026-04-01 |
| Mobile, Alabama | 6 | 2023-12-25 |
| New York, New York | 3 | 2026-02-13 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 255 | 2026-05-21 |
| Yangshan China (Mainland) | 15 | 2025-11-26 |
| Pusan South Korea | 7 | 2025-04-04 |
| Ningbo China (Mainland) | 3 | 2025-09-20 |
| Zhangjiagang China (Mainland) | 2 | 2023-07-07 |
| Shekou China (Mainland) | 1 | 2025-01-07 |
Below are the top 10 company names and addresses for Nantong Baichuan New Materials Co. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| NANTONG BAICHUAN NEW MATERIALS CO. | NO.6 XIANGJIANG ROAD,CHANGJIANG TOW N(RUGAO PORT DISTRICT), RUGAO CITY , JIANGSU PROVINCE,226532, CHINA | 2025-09-24 | 24 |
| NANTONG BAICHUAN NEW MATERIALS CO. | NO.6 XIANG JIANG ROAD,CHANG JIANG T OW (RUGAO PORT DISTRICT) RUGAO CN | 2025-09-20 | 7 |
| NANTONG BAICHUAN NEW MATERIALS CO. | 2025-09-26 | 2 | |
| NANTONG BAICHUAN NEW MATERIALS CO | 2026-05-21 | 23 | |
| NANTONG BAICHUAN NEW MATERIALS CO | 2023-05-19 | 11 | |
| NANTONG BAICHUAN NEW MATERIALS CO., LTD | 2019-01-12 | 10 | |
| NANTONG BAICHUAN NEW MATERIALS CO., LTD | 2020-05-11 | 7 | |
| NANTONG BAICHUAN NEW MATERIALS CO., LTD | 2025-09-20 | 7 | |
| NANTONG BAICHUAN NEW MATERIALS CO. | 2024-07-19 | 7 | |
| NANTONG BAICHUAN NEW MATERIALS CO | 2022-11-15 | 7 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||