There are a total of 462 bills of lading on file for Nantong Ironman Sporting Industrial between December 21st, 2012 and May 16th, 2026.
Of those 462 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 11 were within the past 90 days.
| Total Records | 462 |
|---|---|
| Shipper Records | 477 |
| Consignee Records | 2 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Dec 21st, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 16th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 11 |
| Records in the Past Year | 55 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for NANTONG IRONMAN SPORTING INDUSTRIAL.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Nantong Ironman Sporting Industrial, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Nantong Ironman Sporting Industrial in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| HOIST FITNESS SYSTEMS | May 2026 | 2,185 | 48 |
| RECREATION SUPPLY INC | Oct 2025 | 860 | 45 |
| COMBAT BRANDS LLC | May 2026 | 1,456 | 29 |
| CUSTOMIZED FITNESS SOLUTION | Apr 2026 | 41 | 27 |
| LEGION FITNESS EQUIPMENT, LLC | May 2026 | 16 | 11 |
| E&Y FITNESS SUPPLY CO.LTD | May 2026 | 304 | 8 |
| NAUTILUS. INC. | May 2026 | 4,426 | 6 |
| G & G FITNESS EQUIPMENT,INC. | Feb 2026 | 138 | 5 |
| Jul 2025 | 9 | 4 | |
| Jun 2024 | 9 | 4 | |
| XPLUS OUTDOOR INC | Apr 2026 | 121 | 3 |
| PTS INTERNATIONAL INC | May 2026 | 443 | 3 |
| MARINERISE AMERICAN INC | Mar 2026 | 56 | 3 |
| 360 FITNESS LLC | Mar 2026 | 118 | 3 |
| ZHEJIANG YUEHONG NEW MATERIALS CO. | May 2026 | 63 | 2 |
| ONE BY ONE INTERNATIONAL LTD | Apr 2026 | 238 | 2 |
| KOSMO GROUP CORP | Feb 2025 | 199 | 2 |
| GENETRY INTERNATIONAL INC | Apr 2026 | 148 | 2 |
| Jan 2026 | 8 | 2 | |
| BLUECORE INTERNATIONAL INC | Dec 2025 | 350 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Nantong Ironman Sporting Industrial.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-09 | CMDUCHN3245849 | OERT201738P00048 | 0DBO5 | House Bill | OERT | 9938365 | PRESIDENT MONROE | 2026-05-07 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 533 CTN | 14,271 KG | Pier to Pier | NANTONG IRONMAN SPORTING INDUSTRIAL | HOIST FITNESS SYSTEMS | HOIST FITNESS SYSTEMS | FITNESS EQUIPMENT-FITNESS BENCH |
| 2026-04-30 | ONEYNK5GR3401900 | SYLCPLISH7H14224 | 022E | House Bill | SYLC | 9869174 | HMM GAON | 2026-04-29 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 80 PKG | 8,187 KG | Container Yard | NANTONG IRONMAN SPORTING INDUSTRIAL | CUSTOMIZED FITNESS SOLUTION LLC | CUSTOMIZED FITNESS SOLUTION LLC | COMPREHENSIVE TRAINER , POWER RACK |
| 2026-03-26 | HDMUNKGZ61256500 | BGPL58600094 | 0018E | House Bill | BGPL | 9869203 | HMM HANBADA | 2026-03-25 | OAKLAND, CALIFORNIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 122 PKG | 18,241 KG | Pier to Pier | NANTONG IRONMAN SPORTING INDUSTRIAL | 360 FITNESS LLC | 360 FITNESS LLC | FITNESS EQUIPMENT(CABLE CROSSOVER,SIX-PAK TRA INER,POWER RACK) |
| 2026-03-18 | ONEYNK5GL5753800 | CTYONKG49002621 | 018E | House Bill | CTYO | 9869203 | HMM HANBADA | 2026-03-17 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 109 PKG | 33,290 K | Container Yard | NANTONG IRONMAN SPORTING INDUSTRIAL | LEGION FITNESS EQUIPMENT, LLC | SPORTING GOODS LPHS,G,LC-GLP, DUMBBELL, KETT LEBELL | |
| Run Date | 2026-05-18 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-16 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-16 |
| Trade Update Date | 2026-04-14 |
| Master BOL # | ONEYNK5GL6577600 |
|---|---|
| House BOL # | CTYONKG89140761 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | CTYO |
| Voyage # | 041E |
| IMO # | 9741372 |
| Vessel Name | ONE BLUE JAY |
| Vessel Country | JP |
| Place of Receipt | SHANGHAI CHINA |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 12787 K |
| Weight in KG | 12,787 KG |
| Quantity | 151 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
ONEU0639235 |
| Commodity Description |
SPORTING GOODS LPHS,G7,G6,MAB, 45-HYP, SPARE PARTS |
| Shipper Name | NANTONG IRONMAN SPORTING INDUSTRIAL |
|---|---|
| Address Line 1 | CO., LTD NO.21 CHONGCHUAN ROAD |
| City | NANTONG |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | LEGION FITNESS EQUIPMENT, LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 4100 S 38TH ST 160, |
| City | PHOENIX |
| State Province | AZ |
| Zip Code | 85040 |
| Country Code | US |
| Container Number | ONEU0639235 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CN04181BE |
| Seal Number 1 | CN04181BE |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | SPORTING GOODS LPHS,G7,G6,MAB, 45-HYP, SPARE PARTS |
| Marks and Numbers 1 | LEGION FITNESS EQUIPMENT . |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 243 | 2026-05-18 |
| Los Angeles, California | 132 | 2026-05-09 |
| Tacoma, Washington | 21 | 2026-03-18 |
| Seattle, Washington | 17 | 2025-08-25 |
| Newark, New Jersey | 14 | 2026-01-31 |
| Oakland, California | 11 | 2026-03-26 |
| Norfolk, Virginia | 9 | 2025-11-10 |
| Houston, Texas | 5 | 2018-08-16 |
| Charleston, South Carolina | 2 | 2020-01-27 |
| Tampa, Florida | 2 | 2015-07-31 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 399 | 2026-05-18 |
| Pusan South Korea | 20 | 2026-05-09 |
| Yangshan China (Mainland) | 13 | 2026-03-26 |
| Ningbo China (Mainland) | 13 | 2026-02-14 |
| Nantong China (Mainland) | 8 | 2024-06-12 |
| Qingdao China (Mainland) | 4 | 2025-12-23 |
| Shekou China (Mainland) | 2 | 2026-01-12 |
| Kingston Jamaica | 2 | 2015-07-31 |
| Yantian China (Mainland) | 1 | 2026-01-08 |
Below are the top 10 company names and addresses for Nantong Ironman Sporting Industrial that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| NANTONG IRONMAN SPORTING INDUSTRIAL | NO.21 CHONGEHUAN ROAD CHONGEHUAN ECONOMIC DEVELOPMENT ZONE NANTONG JIANGSU,CHINA | 2026-05-09 | 75 |
| NANTONG IRONMAN SPORTING INDUSTRIAL | NO.21 CHONGCHUAN ROAD NANTONG CN | 2026-05-18 | 59 |
| NANTONG IRONMAN SPORTING INDUSTRIAL | 2025-09-26 | 13 | |
| NANTONG IRONMAN SPORTING INDUSTRIAL | 2026-04-30 | 8 | |
| NANTONG IRONMAN SPORTING INDUSTRIAL | 2026-01-12 | 7 | |
| NANTONG IRONMAN SPORTING INDUSTRIAL | 2026-03-18 | 6 | |
| NANTONG IRONMAN SPORTING INDUSTRIAL | 2026-03-04 | 5 | |
| NANTONG IRONMAN SPORTING INDUSTRIAL | 2026-03-03 | 2 | |
| NANTONG IRONMAN SPORTING INDUSTRIAL | 2025-07-21 | 2 | |
| NANTONG IRONMAN SPORTING INDUSTRIAL | 2025-08-01 | 1 |
Below are the top 6 phone numbers on file for Nantong Ironman Sporting Industrial.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-01-30 | 1 | |
| 2025-02-10 | 22 | |
| 2024-06-01 | 19 | |
| 2022-10-26 | 17 | |
| 2021-04-27 | 1 | |
| 2017-09-18 | 7 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||