There are a total of 257 bills of lading on file for Nantong Liangnuo Home Textile between June 4th, 2024 and May 19th, 2026.
Of those 257 bills of lading, 11 were within the past 30 days and 44 were within the past 90 days.
| Total Records | 257 |
|---|---|
| Shipper Records | 259 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jun 4th, 2024 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 11 |
| Records in Last 90 Days | 44 |
| Records in the Past Year | 164 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for NANTONG LIANGNUO HOME TEXTILE.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Nantong Liangnuo Home Textile, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Nantong Liangnuo Home Textile in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| BECO INDUSTRIES LP | May 2026 | 3,602 | 102 |
| TORROMY INC | May 2026 | 212 | 24 |
| URBAN NEST INC | Mar 2026 | 313 | 23 |
| HUY INTERNATIONAL TRADE LTD | Apr 2026 | 464 | 14 |
| AURORA NEXUS INC | Apr 2026 | 343 | 14 |
| RUSTIC CHEERISH INTERNATIONAL INC | Jan 2026 | 124 | 13 |
| BIG ARCHWAY LLC | May 2026 | 680 | 6 |
| YUANTAI INTERNATIONAL INC | Apr 2026 | 72 | 4 |
| Apr 2026 | 6 | 4 | |
| FELIPE SUPPLIES LLC | May 2026 | 14 | 4 |
| EVRANTIS INC | Mar 2026 | 67 | 4 |
| XALITH TRADING LLC | Apr 2026 | 38 | 3 |
| VORLYN TRADING LLC | May 2026 | 28 | 3 |
| SAINT BIRCH LLC | May 2026 | 631 | 3 |
| OLTHERION INC | Mar 2026 | 46 | 3 |
| GLOBE SOURCE TRADING LTD | May 2026 | 53 | 3 |
| CINDER AVENUE | May 2026 | 11 | 3 |
| BAI ANDA TRADING INC | May 2026 | 65 | 3 |
| 333 WALLER NORTH PARK GROUP INC | May 2026 | 324 | 3 |
| May 2026 | 5 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Nantong Liangnuo Home Textile.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| NANTONG KFINE INTL CO.,LTD | May 2026 | 592 | 15 |
| NANTONG KINEDYNE LIMITED | May 2026 | 4,564 | 32 |
| NANTONG KING WING CLOTHING CO.LTD | May 2026 | 316 | 2 |
| NANTONG KUNNA TEXTILE CO.,LTD | Apr 2026 | 166 | 2 |
| NANTONG L-S LIGHT METAL FORMING | May 2026 | 1,739 | 57 |
| NANTONG LAIYI TEXTILE CO.,LTD | Nov 2025 | 1,165 | 0 |
| NANTONG LAMBDA MARINE SUPPLY CO. | May 2026 | 127 | 8 |
| NANTONG LANZHITING INTERNATIONAL TR | May 2026 | 424 | 48 |
| NANTONG LEETON FITNESS CO., LTD | May 2026 | 937 | 8 |
| NANTONG LEITE SAFETY PRODUCTS CO. | May 2026 | 156 | 3 |
| NANTONG LIANRONG GROUP CO., LTD. | May 2026 | 734 | 4 |
| NANTONG LINENS CO., LTD | May 2026 | 128 | 7 |
| NANTONG LINGCUN TEXTILE CO.,LTD | May 2026 | 99 | 8 |
| NANTONG LINGYA HOME FURNISHING TECH | May 2026 | 682 | 129 |
| NANTONG LITAI JIANLONG FOOD CO.,LTD | May 2026 | 863 | 29 |
| NANTONG LIVEUP SPORTS CO.,LTD | May 2026 | 426 | 8 |
| NANTONG LOHAS TEXTILE AND TECHNOLOG | Feb 2025 | 175 | 0 |
| NANTONG LONG TENG INTERNATIONAL TRA | Feb 2026 | 247 | 1 |
| NANTONG LONGDU HOME TEXTILE CO.,LTD | Apr 2026 | 629 | 2 |
| NANTONG LONGYANG INTERNATIONAL | May 2026 | 315 | 19 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-13 | SMLMSHUH6A552300 | NXHSSHXH26041869 | 2603E | House Bill | NXHS | 9347425 | SM KWANGYANG | 2026-05-12 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1,210 CTN | 8,494 KG | Container Yard | NANTONG LIANGNUO HOME TEXTILE | CIGNALE SOLUTIONS LLC | COMFORTER SET | |
| 2026-05-06 | SMLMSHBW5A009200 | NXHSSHXH26041540 | 2603E | House Bill | NXHS | 9312779 | SM SHANGHAI | 2026-05-05 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 965 CTN | 6,643 KG | Container Yard | NANTONG LIANGNUO HOME TEXTILE | SANATOVIA INC | COMFORTER SET | |
| 2026-05-06 | SMLMSHUH6A397300 | NXHSSHXH26040927 | 2603E | House Bill | NXHS | 9312779 | SM SHANGHAI | 2026-05-05 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 820 CTN | 7,705 KG | Container Yard | NANTONG LIANGNUO HOME TEXTILE | CINDER AVENUE | COMFORTER SET | |
| 2026-05-06 | SMLMSHUH6A398400 | NXHSSHXH26040926 | 2603E | House Bill | NXHS | 9312779 | SM SHANGHAI | 2026-05-05 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1,210 CTN | 8,494 KG | Container Yard | NANTONG LIANGNUO HOME TEXTILE | TRAVIA TRADE LLC | COMFORTER SET | |
| Run Date | 2026-05-20 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-13 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-19 |
| Trade Update Date | 2026-04-23 |
| Master BOL # | SMLMSHUH6A492600 |
|---|---|
| House BOL # | NXHSSHXH26041731 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | NXHS |
| Voyage # | 2603E |
| IMO # | 9312949 |
| Vessel Name | SM YANTIAN |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 6400 KG |
| Weight in KG | 6,400 KG |
| Quantity | 1048 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
SMCU1312663 |
| Commodity Description |
COMFORTER SET |
| Shipper Name | NANTONG LIANGNUO HOME TEXTILE CO.,L |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.11 GROUP,JIANGCHUAN VILLAGE,CHUA |
| Address Line 2 | NJIANGTOWN,TONGZHOU,NANTONG,CN |
| Consignee Name | CINDER AVENUE |
|---|---|
| Address Line 1 | 2280 LINCOLN AVE STE 150 SAN JOSE,C |
| Address Line 2 | ALIFORNIA, 95125,US |
| Container Number | SMCU1312663 |
|---|---|
| Seal Number 1 | SML310780 |
| Seal Number 1 | SML310780 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 7in (00000907) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 4FG0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | COMFORTER SET |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 198 | 2026-05-20 |
| Los Angeles, California | 48 | 2026-04-16 |
| Tacoma, Washington | 4 | 2025-07-19 |
| Seattle, Washington | 4 | 2025-02-24 |
| San Juan, Puerto Rico | 3 | 2025-01-09 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 248 | 2026-05-20 |
| Pusan South Korea | 5 | 2025-02-10 |
| Kingston Jamaica | 2 | 2025-01-09 |
| Yangshan China (Mainland) | 1 | 2025-10-18 |
| Puerto Manzanillo Panama | 1 | 2024-11-05 |
Below are the top 10 company names and addresses for Nantong Liangnuo Home Textile that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| NANTONG LIANGNUO HOME TEXTILE | ,L NO.11 GROUP,JIANGCHUAN VILLAGE,CHUA NJIANGTOWN,TONGZHOU,NANTONG,CN | 2026-05-20 | 60 |
| NANTONG LIANGNUO HOME TEXTILE | ,L NO.11 GROUP,JIANGCHUAN VILLAGE,CHUA NJIANG TOWN,TONGZHOU,NANTONG,JIANGS U,CHINA,NANTONG,CN | 2026-05-06 | 33 |
| NANTONG LIANGNUO HOME TEXTILE | 2026-01-14 | 1 | |
| NANTONG LIANGNUO HOME TEXTILE | 2025-10-11 | 1 | |
| NANTONG LIANGNUO HOME TEXTILE | 2026-03-09 | 1 | |
| NANTONG LIANGNUO HOME TEXTILE CO | 2026-02-28 | 47 | |
| NANTONG LIANGNUO HOME TEXTILE CO. | 2025-09-29 | 39 | |
| NANTONG LIANGNUO HOME TEXTILE CO. | 2025-07-19 | 17 | |
| NANTONG LIANGNUO HOME TEXTILE CO. | 2025-09-25 | 16 | |
| NANTONG LIANGNUO HOME TEXTILE CO | 2024-12-27 | 10 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Nantong Liangnuo Home Textile.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-12-14 | 1 | |
| 2024-09-10 | 2 |
Below are the top 1 email addresses on file for Nantong Liangnuo Home Textile.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-09-10 | 2 |