There are a total of 6,670 bills of lading on file for Ningbo Cixing Imp.& EXP. Company Li between October 22nd, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 6,670 bills of lading, 30 were within the past 30 days and 71 were within the past 90 days.
| Total Records | 6,670 |
|---|---|
| Shipper Records | 6,670 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 22nd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 30 |
| Records in Last 90 Days | 71 |
| Records in the Past Year | 353 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for NINGBO CIXING IMP.& EXP. COMPANY LI.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Ningbo Cixing Imp.& EXP. Company Li, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Ningbo Cixing Imp.& EXP. Company Li in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| CW BEARING (USA), INC. | May 2026 | 7,423 | 2,095 |
| CW BEARING | Aug 2025 | 187 | 162 |
| CW MANUFACTURING LLC | May 2026 | 204 | 157 |
| DOUBLE FLYING INC. | May 2026 | 380 | 22 |
| LUMINOSITY INTERNATIONAL INC. | Apr 2025 | 867 | 17 |
| COSTCO WHOLESALE CANADA LTD | May 2026 | 108,996 | 15 |
| ROWAN ELECTRIC APPLIANCE LLC | May 2026 | 3,066 | 14 |
| GRANDO INTERNATIONAL INC. | Dec 2025 | 821 | 12 |
| GMB NORTH AMERICA INC. | May 2026 | 3,216 | 10 |
| MUTUAL SALES,INC. | May 2026 | 563 | 8 |
| FCA US LLC | May 2026 | 13,944 | 8 |
| HUNTER PRODUCTS USA LLC | Apr 2026 | 161 | 7 |
| FUNCUBIR LTD | May 2026 | 1,571 | 7 |
| POLARIS INDUSTRIES INC. | Apr 2026 | 28,704 | 6 |
| MIAOMIAO SHIPPING INC | May 2026 | 5,766 | 5 |
| DIAL MANUFACTURING,INC. | May 2026 | 1,098 | 5 |
| ASCOT ENTERPRISES | May 2026 | 1,074 | 5 |
| TOP BRIGHT INTERNATIONAL DEVELOPMEN | May 2026 | 111 | 4 |
| INSECT INFLUENCERS INC | Aug 2025 | 328 | 4 |
| HAOSHIQING INC. | Apr 2025 | 293 | 4 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Ningbo Cixing Imp.& EXP. Company Li.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| NINGBO CIM CASTERS CO.,LTD. | Dec 2024 | 199 | 0 |
| NINGBO CIMEI IMPORT & EXPORT | May 2026 | 108 | 24 |
| NINGBO CINEMOUNT DESIGN AND MANUFAC | May 2026 | 1,362 | 8 |
| NINGBO CIRCLE INTERNATIONAL TRADING | May 2026 | 125 | 8 |
| NINGBO CITY DEBY ELECTRICAL CO.,LTD | May 2026 | 297 | 6 |
| NINGBO CITY FRESH TECHNOLOGY CO. | May 2026 | 1,086 | 14 |
| NINGBO CITY MAYTIN TRADING CO.,LTD | Mar 2022 | 109 | 0 |
| NINGBO CITY SWORD MACHINERY CO LTD | May 2026 | 311 | 9 |
| NINGBO CIXI IMPORT AND EXPORT HOLDI | Apr 2026 | 2,237 | 2 |
| NINGBO CIXING BEARING CO.,LTD. | May 2026 | 428 | 11 |
| NINGBO CLEANIC IMP. & EXP. CO., LTD | May 2026 | 364 | 15 |
| NINGBO CLOUD-BY-CLOUD TRADING | Feb 2026 | 92 | 0 |
| NINGBO CMC CO.,LTD | May 2026 | 1,210 | 22 |
| NINGBO CNA L-TRANS IMP AND EXP CO. | Jun 2025 | 509 | 0 |
| NINGBO CNACC IMPORT & EXPORT CO. | May 2026 | 1,393 | 25 |
| NINGBO CO | May 2026 | 149 | 13 |
| NINGBO CO-WELL IMP & EXP CO., LTD | Oct 2025 | 91 | 0 |
| NINGBO COASTER INTERNATIONAL CO.,LTD. | Sep 2025 | 837 | 0 |
| NINGBO COFAR HOSE & FITTING CO. | Apr 2026 | 468 | 4 |
| NINGBO COLLECTION FAMILY IMP & EXP. | May 2026 | 453 | 46 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-23 | COSU6450049730 | 107E | In-bond Automated | COSU | 9337949 | XIN DA YANG ZHOU | 2026-05-22 | HOUSTON, TEXAS | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 28 PKG | 16,894 KG | House to House | NINGBO CIXING IMP.& EXP. COMPANY LI | CW BEARING (USA), INC. | UNIWORLD EXPRESS, INC. | CAGE AUTOMOTIVE HUB BEARING RADIAL BALL BEARING | |
| 2026-05-23 | COSU6450049470 | 107E | In-bond Automated | COSU | 9337949 | XIN DA YANG ZHOU | 2026-05-22 | HOUSTON, TEXAS | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 43 PKG | 16,215 KG | House to House | NINGBO CIXING IMP.& EXP. COMPANY LI | CW BEARING (USA), INC. | UNIWORLD EXPRESS, INC. | CAGE RADIAL BALL BEARING | |
| 2026-05-23 | COSU6450040830 | 107E | In-bond Automated | COSU | 9337949 | XIN DA YANG ZHOU | 2026-05-22 | HOUSTON, TEXAS | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 42 PKG | 18,835 KG | House to House | NINGBO CIXING IMP.& EXP. COMPANY LI | CW BEARING (USA), INC. | UNIWORLD EXPRESS, INC. | NEEDLE ROLLER BEARING BALL NUT RADIAL BALL BEARING | |
| 2026-05-22 | COSU6449000910 | 0XRAR | Regular Bill | COSU | 9597537 | APL HOUSTON | 2026-05-20 | NORFOLK, VIRGINIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 38 PKG | 16,196 KG | House to House | NINGBO CIXING IMP.& EXP. COMPANY LI | CW BEARING (USA), INC. | UNIWORLD EXPRESS, INC. | NEEDLE ROLLER BEARING RADIAL BALL BEARING | |
| Run Date | 2026-05-23 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-21 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-22 |
| Trade Update Date | 2026-05-15 |
| Master BOL # | COSU6451863020 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 550630 |
| Bill Type | In-bond Automated |
| Carrier Code | COSU |
| Voyage # | 109E |
| IMO # | 9355575 |
| Vessel Name | COSCO TAICANG |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | HOUSTON, TEXAS (5301) |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 18474 KG |
| Weight in KG | 18,474 KG |
| Quantity | 37 PKG |
| Volume | 16 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | Immediate Transportation (IT) |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
NYKU8478103 |
| Commodity Description |
NEEDLE ROLLER BEARING BALL NUT |
| Shipper Name | NINGBO CIXING IMP.& EXP. COMPANY LI |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.188,FIRSTXINXING ROAD, HIGH-TEC |
| Address Line 2 | CIXI ZJ 315300 |
| Address Line 3 | CHINA |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 63729299 |
| Consignee Name | CW BEARING (USA), INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 16300 BAKE PARKWAY |
| Address Line 2 | IRVINE CA 92618 |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 7814102 |
| Notify Party Name | UNIWORLD EXPRESS, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | SUITE 202 4332 CERRITOS AVENUE |
| Address Line 2 | LOS ALAMITOS CA 90720 |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 7236123 |
| Container Number | NYKU8478103 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 32487829 |
| Seal Number 1 | 32487829 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 42G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | NEEDLE ROLLER BEARING |
| Cargo Description 2 | BALL NUT |
| Marks and Numbers 1 | CW MCALLEN MADE IN CHINA NO.1/37-37/37 IEJQ26150 37PKGS=37 PALLETS NO MARKS |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 848240 | 00000000 | 0000000000 |
| 731816 | 00000000 | 0000000000 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 2,069 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 1,777 | 2026-05-19 |
| Newark, New Jersey | 831 | 2026-04-14 |
| Houston, Texas | 806 | 2026-05-23 |
| Norfolk, Virginia | 440 | 2026-05-22 |
| Savannah, Georgia | 397 | 2025-08-19 |
| New York, New York | 88 | 2026-02-04 |
| Wilmington, North Carolina | 85 | 2016-11-02 |
| Charleston, South Carolina | 46 | 2024-09-30 |
| Tacoma, Washington | 30 | 2025-12-08 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 4,043 | 2026-05-23 |
| Shanghai China (Mainland) | 2,269 | 2026-04-24 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 243 | 2017-08-07 |
| Pusan South Korea | 69 | 2026-03-14 |
| Yangshan China (Mainland) | 15 | 2023-12-29 |
| Yantian China (Mainland) | 12 | 2025-02-25 |
| All Other South Korea Ports | 6 | 2022-03-26 |
| Colon Panama | 3 | 2024-04-16 |
| Xiamen China (Mainland) | 3 | 2018-10-11 |
| Qingdao China (Mainland) | 2 | 2022-09-28 |
Below are the top 10 company names and addresses for Ningbo Cixing Imp.& EXP. Company Li that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| NINGBO CIXING IMP.& EXP. COMPANY LI | NO.188,FIRSTXINXING ROAD, HIGH-TEC CIXI ZJ 315300 CHINA 63729299 | 2026-05-23 | 1,545 |
| NINGBO CIXING IMPORT AND EXPORT CO LTD | NO 188 1ST XINXING ROAD ZHEJIANG CHINA | 2020-11-10 | 441 |
| NINGBO CIXING IMP. EXP. CO . LTD | 2025-10-03 | 363 | |
| NINGBO CIXING IMP.& EXP. COMPANY LI | 2018-01-23 | 331 | |
| NINGBO CIXING IMP. EXP. CO. LTD. | 2025-09-24 | 246 | |
| NINGBO CIXING IMPORT AND EXPORT CO | 2020-11-18 | 229 | |
| NINGBO CIXING IMP.&EXP.CO.,LTD | 2016-09-17 | 215 | |
| NINGBO CIXING IMP. EXP. CO. LTD. | 2023-04-11 | 184 | |
| NINGBO CIXING IMP. EXP. CO. LTD. | 2022-11-30 | 177 | |
| NINGBO CIXING IMP. EXP. CO . LTD. | 2025-09-15 | 176 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Ningbo Cixing Imp.& EXP. Company Li.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2013-08-26 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||