There are a total of 1,362 bills of lading on file for Ningbo Cinemount Design And Manufac between October 21st, 2012 and May 19th, 2026.
Of those 1,362 bills of lading, 5 were within the past 30 days and 8 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,362 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,426 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 21st, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 5 |
| Records in Last 90 Days | 8 |
| Records in the Past Year | 71 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for NINGBO CINEMOUNT DESIGN AND MANUFAC.
Below is a Sankey Diagram of the top 19 companies associated with Ningbo Cinemount Design And Manufac, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 19 companies associated with Ningbo Cinemount Design And Manufac in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| MANEHU PRODUCT ALLIANCE LLC | Jun 2025 | 189 | 111 |
| SNAP ONE, LLC | Feb 2026 | 4,230 | 57 |
| BOSE TOLLESON DISTRIBUTION CTR | May 2026 | 3,115 | 38 |
| WIREPATH HOME SYSTEMS LLC | May 2023 | 14,642 | 18 |
| MANTEL MOUNT | Nov 2024 | 85 | 17 |
| SCADLOCK LLC | Sep 2025 | 179 | 12 |
| SKYWALKER COMMUNICATIONS INC | May 2026 | 488 | 10 |
| SR COMPONENTS, INC. | Apr 2026 | 524 | 5 |
| THE SOURCE (BELL) ELECTRONICS INC. | Oct 2022 | 514 | 4 |
| EVOLUTION HOME ENTERTAINMENT CORP | Feb 2026 | 15 | 4 |
| CAMBRE SKY PRODUCTS LIMITED | Nov 2024 | 60 | 4 |
| READY AMERICA INC | May 2026 | 464 | 3 |
| JASCO PRODUCTS COMPANY, LLC | May 2026 | 10,306 | 3 |
| VIDEO MOUNT PRODUCTS, INC. | Apr 2026 | 274 | 2 |
| PANASIA SOLUTIONS USA INC | Oct 2024 | 43 | 2 |
| WELLAND INTERNATIONAL CORPORATION | Apr 2026 | 831 | 1 |
| VANCO INTERNATIONAL LLC | May 2026 | 1,883 | 1 |
| SKY CO.,LTD. | May 2026 | 1,401 | 1 |
| BOSE CORPORATION | May 2026 | 9,614 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Ningbo Cinemount Design And Manufac.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| NINGBO CHUANGSHENG HORTICULTURAL PRODUCTS CO.,LTD. | May 2026 | 2,845 | 22 |
| NINGBO CHUANJING TRANSMISSION TECHN | May 2026 | 78 | 1 |
| NINGBO CHUANLANG INDUSTRIAL CO. | Nov 2025 | 674 | 0 |
| NINGBO CHUANTAIJIU LOGISTICS CO. | Sep 2024 | 130 | 0 |
| NINGBO CHUNDAO INTERNATIONAL TRADE | May 2026 | 1,326 | 8 |
| NINGBO CHUNSHU IMP AND EXP CO.,LTD | Mar 2026 | 179 | 1 |
| NINGBO CHUNSU INTERNATIONAL TRADE C | May 2026 | 319 | 1 |
| NINGBO CHUNXU TRADING | May 2026 | 111 | 40 |
| NINGBO CIM CASTERS CO.,LTD. | Dec 2024 | 199 | 0 |
| NINGBO CIMEI IMPORT & EXPORT | May 2026 | 108 | 24 |
| NINGBO CIRCLE INTERNATIONAL TRADING | May 2026 | 125 | 8 |
| NINGBO CITY DEBY ELECTRICAL CO.,LTD | May 2026 | 297 | 6 |
| NINGBO CITY FRESH TECHNOLOGY CO. | May 2026 | 1,086 | 14 |
| NINGBO CITY MAYTIN TRADING CO.,LTD | Mar 2022 | 109 | 0 |
| NINGBO CITY SWORD MACHINERY CO LTD | May 2026 | 311 | 9 |
| NINGBO CIXI IMPORT AND EXPORT HOLDI | Apr 2026 | 2,237 | 2 |
| NINGBO CIXING BEARING CO.,LTD. | May 2026 | 428 | 11 |
| NINGBO CIXING IMP.& EXP. COMPANY LI | May 2026 | 6,670 | 71 |
| NINGBO CLEANIC IMP. & EXP. CO., LTD | May 2026 | 364 | 15 |
| NINGBO CLOUD-BY-CLOUD TRADING | Feb 2026 | 92 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-08 | COSU6449919640 | CHSL546782704PVG | 065E | House Bill | CHSL | 9628001 | OOCL SINGAPORE | 2026-05-07 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 4 PKG | 56 KG | House to House | NINGBO CINEMOUNT DESIGN AND MANUFAC | STRONG CARBON SERIES TILT MOUNT FOR TVS 49 - 90 | ||
| 2026-04-27 | COSU6448592740 | CHSL545073280PVG | 116E | House Bill | CHSL | 9355563 | COSCO KAOHSIUNG | 2026-04-26 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 283 PKG | 5,049 KG | House to House | NINGBO CINEMOUNT DESIGN AND MANUFAC | STRONG SUSPENDED CEILING TILE ADAPTER PLATE WHITE | ||
| 2026-04-24 | EGLV143669578453 | APLLNGB422569 | 081E | House Bill | APLL | 9516454 | COSCO ITALY | 2026-04-23 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 360 CTN | 2,758 K | Container Station | NINGBO CINEMOUNT DESIGN AND MFG | BOSE TOLLESON DISTRIBUTION CTR | HS CODE SPEAKER MOUNT | |
| 2026-04-18 | COSU6447945120 | CHSL543531138PVG | 081E | House Bill | CHSL | 9516466 | COSCO PORTUGAL | 2026-04-17 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 195 PKG | 3,754 KG | House to House | NINGBO CINEMOUNT DESIGN AND MANUFAC | STRONG OPEN-FACE FEMALE-TO-FEMALE COUPLER FOR CEIL | ||
| Run Date | 2026-05-13 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-11 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-12 |
| Trade Update Date | 2026-04-24 |
| Master BOL # | COSU6450396690 |
|---|---|
| House BOL # | CHSL548927804PVG |
| Manifest Number | 552867 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | CHSL |
| Voyage # | 069E |
| IMO # | 9622590 |
| Vessel Name | OOCL BRUSSELS |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | SHANGHAI CN |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 14701 KG |
| Weight in KG | 14,701 KG |
| Quantity | 731 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CSLU5178791 |
| Commodity Description |
TV MOUNT NAC SNAP ONE LLC |
| Shipper Name | NINGBO CINEMOUNT DESIGN AND MANUFAC |
|---|---|
| Address Line 1 | 128 WEST,SONGLIN ROAD, |
| Address Line 2 | SHANGQIAO SCI-TECH INDUSTRIAL PARK, |
| City | FENGHUA |
| State Province | 33 |
| Zip Code | 315500 |
| Country Code | CN |
| Container Number | CSLU5178791 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CV749436 |
| Seal Number 1 | CV749436 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 42G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | TV MOUNT NAC SNAP ONE LLC |
| Marks and Numbers 1 | N M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 486 | 2026-05-13 |
| Los Angeles, California | 362 | 2026-01-17 |
| Charleston, South Carolina | 191 | 2021-03-10 |
| Oakland, California | 148 | 2020-07-10 |
| Newark, New Jersey | 41 | 2026-03-21 |
| Tacoma, Washington | 41 | 2025-12-31 |
| New York, New York | 24 | 2020-11-02 |
| Houston, Texas | 15 | 2020-07-18 |
| Savannah, Georgia | 13 | 2026-05-21 |
| Wilmington, North Carolina | 12 | 2014-09-17 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 676 | 2026-05-21 |
| Ningbo China (Mainland) | 649 | 2026-04-24 |
| Pusan South Korea | 25 | 2025-08-19 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 7 | 2017-06-06 |
| Manzanillo Mexico | 2 | 2017-05-06 |
| Colon Panama | 1 | 2025-08-30 |
| Yantian China (Mainland) | 1 | 2022-06-29 |
| Puerto Manzanillo Panama | 1 | 2017-05-03 |
Below are the top 10 company names and addresses for Ningbo Cinemount Design And Manufac that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| NINGBO CINEMOUNT DESIGN AND MANUFAC | 128 WEST,SONGLIN ROAD, SHANGQIAO SCI-TECH INDUSTRIAL PARK, FENGHUA 315500 CN | 2026-05-21 | 515 |
| NINGBO CINEMOUNT DESIGN AND MANUFAC | 128 WEST,SONGLIN ROAD,SHANGQIAO SCI NINGBO 33 315000 CHINA | 2025-11-14 | 13 |
| NINGBO CINEMOUNT DESIGN AND MANUFAC | 2026-01-28 | 4 | |
| NINGBO CINEMOUNT DESIGN AND MANUFAC | 2025-08-05 | 2 | |
| NINGBO CINEMOUNT DESIGN AND MANUFAC | 2025-06-30 | 1 | |
| NINGBO CINEMOUNT DESIGN AND MFG.CO | 2020-09-10 | 155 | |
| NINGBO CINEMOUNT DESIGN & MANUFACTU | 2022-11-30 | 61 | |
| NINGBO CINEMOUNT DESIGN & MANUFACTU | 2022-11-30 | 61 | |
| NINGBO CINEMOUNT DESIGN AND MFG CO.,LTD | 2018-08-31 | 54 | |
| NINGBO CINEMOUNT DESIGN AND MANUFACTURING CO.,LTD. | 2023-12-12 | 41 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Ningbo Cinemount Design And Manufac.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-06-06 | 63 | |
| 2012-11-07 | 2 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||