There are a total of 526 bills of lading on file for Ningbo Comfort Industry Co.,Ltd. between June 29th, 2018 and May 22nd, 2026.
Of those 526 bills of lading, 6 were within the past 30 days and 22 were within the past 90 days.
| Total Records | 526 |
|---|---|
| Shipper Records | 528 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jun 29th, 2018 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 6 |
| Records in Last 90 Days | 22 |
| Records in the Past Year | 66 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for NINGBO COMFORT INDUSTRY CO.,LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Ningbo Comfort Industry Co.,Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Ningbo Comfort Industry Co.,Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| FUXING HONGWANG IMP&EXP CO., LTD | Oct 2025 | 791 | 63 |
| VIEWDOO LLC | May 2026 | 161 | 51 |
| SKY CLOUD INTERNATIONAL INC | May 2026 | 214 | 37 |
| HEALTHY SPIRIT, LLC | Aug 2023 | 33 | 27 |
| MOIRA TRADE INC | Jan 2026 | 482 | 18 |
| WERNER MEDIA PARTNERS LLC | Apr 2026 | 757 | 16 |
| LORA PIANA TRADING INC | May 2026 | 43 | 11 |
| LEIYUN INC | Jan 2024 | 616 | 11 |
| NATURE S SLEEP LLC | Sep 2025 | 676 | 5 |
| HAPPY CHEER INC | Dec 2023 | 433 | 5 |
| EMMA SLEEP CANADA INC. | Aug 2025 | 87 | 5 |
| ARIAS TRADING INC | May 2026 | 1,175 | 5 |
| SKYLINE INNOVATION INC | Jan 2026 | 687 | 4 |
| NINGBO KEFEI JIAJU KEJI CO.,LTD | May 2024 | 14 | 4 |
| EMMA MATTRESS INC | Jul 2024 | 20 | 4 |
| 2054361 ALBERTA INC. | Aug 2025 | 12 | 4 |
| HILOPOP INC | Jul 2024 | 211 | 3 |
| FG HABER LIMITED | Mar 2026 | 195 | 3 |
| Sep 2025 | 10 | 3 | |
| QB INTERNATIONAL TRADING INC | May 2026 | 144 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Ningbo Comfort Industry Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| NINGBO CMC CO.,LTD | May 2026 | 1,210 | 22 |
| NINGBO CNA L-TRANS IMP AND EXP CO. | Jun 2025 | 509 | 0 |
| NINGBO CNACC IMPORT & EXPORT CO. | May 2026 | 1,393 | 25 |
| NINGBO CO | May 2026 | 149 | 13 |
| NINGBO CO-WELL IMP & EXP CO., LTD | Oct 2025 | 91 | 0 |
| NINGBO COASTER INTERNATIONAL CO.,LTD. | Sep 2025 | 837 | 0 |
| NINGBO COFAR HOSE & FITTING CO. | Apr 2026 | 468 | 4 |
| NINGBO COLLECTION FAMILY IMP & EXP. | May 2026 | 453 | 46 |
| NINGBO COM-CENTURY INDUSTRIES CO. | Sep 2025 | 163 | 0 |
| NINGBO COMBINE MACHINERY CO.,LTD | May 2026 | 322 | 5 |
| NINGBO COMSAFE INDUSTRIAL CO.,LTD | Nov 2022 | 156 | 0 |
| NINGBO CONDA IMPORT & EXPORT CO. | May 2026 | 1,634 | 56 |
| NINGBO CONNEXION INTERNATIONAL FORWARDING AGENCY CO.,LTD. | Feb 2024 | 154 | 0 |
| NINGBO COOOKO IMPORT&EXPORT CO.,LTD | May 2026 | 214 | 13 |
| NINGBO COPEN STATIONERY CO.,LTD. | May 2026 | 266 | 4 |
| NINGBO COSMOS INTERNATIONAL LOGISTICS LTD | May 2026 | 20,562 | 233 |
| NINGBO COVERWORLD LEISURE PRODUCTS CO.,LTD | May 2026 | 335 | 1 |
| NINGBO COWIN INTERNATIONAL TRADE CO | May 2026 | 66 | 4 |
| NINGBO CRAB RICE HOME FASHION CO. | May 2026 | 115 | 4 |
| NINGBO CREATE VALUE IMP.&EXP.CO.,LT | May 2026 | 246 | 4 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-15 | MAEU266768134 | KFUNTCS4ZQ44722 | 614E | House Bill | KFUN | 9320233 | GJERTRUD MAERSK | 2026-05-14 | NEWARK, NEW JERSEY | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 414 CTN | 15,432 KG | Container Yard | NINGBO COMFORT INDUSTRY | LORA PIANA TRADING INC | LORA PIANA TRADING INC | ADJUSTABLE SOFA BED HSCODE:940320 |
| 2026-05-08 | MAEU267238495 | KFUNTCS4ZQ44721 | 613E | House Bill | KFUN | 9308649 | MAERSK SINGAPORE | 2026-05-07 | SAVANNAH, GEORGIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 353 CTN | 14,587 KG | Container Yard | NINGBO COMFORT INDUSTRY | LORA PIANA TRADING INC | LORA PIANA TRADING INC | ADJUSTABLE SOFA BED HSCODE:940320 |
| 2026-05-05 | EGLV143661485936 | KFUNTCS4ZQ34297 | 1258E | House Bill | KFUN | 9850850 | EVER FAVOR | 2026-05-04 | NEWARK, NEW JERSEY | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 363 CTN | 16,090 KG | House to House | NINGBO COMFORT INDUSTRY | LORA PIANA TRADING INC | LORA PIANA TRADING INC | ADJUSTABLE SOFA BED HSCODE:940320 |
| 2026-05-02 | OOLU2167660740 | KFUNTCS4ZQ44731 | 1259E | House Bill | KFUN | 9850874 | EVER FAST | 2026-05-01 | SAVANNAH, GEORGIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 471 CTN | 18,245 KG | House to House | NINGBO COMFORT INDUSTRY | LORA PIANA TRADING INC | LORA PIANA TRADING INC | ADJUSTABLE SOFA BED HSCODE: |
| Run Date | 2026-05-15 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-14 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-14 |
| Trade Update Date | 2026-04-06 |
| Master BOL # | MAEU266250073 |
|---|---|
| House BOL # | KFUNTCS4ZQ45158 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | KFUN |
| Voyage # | 614E |
| IMO # | |
| Vessel Name | MAERSK SHAMS |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | NINGBO, CN |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | SAVANNAH, GEORGIA (1703) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 17067 KG |
| Weight in KG | 17,067 KG |
| Quantity | 450 CTN |
| Volume | 68 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MRSU9770570 |
| Commodity Description |
ADJUSTABLE SOFA BED HSCODE:940320 |
| Shipper Name | NINGBO COMFORT INDUSTRY CO LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | NO 58 WANGSHAN ROAD JIANGBE |
| Address Line 2 | NINGBO CHINA 315033 |
| Consignee Name | LORA PIANA TRADING INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 3941 S BRISTOL ST STE D SANTA ANA |
| Address Line 2 | CA UNITED STATES 92704 |
| Notify Party Name | LORA PIANA TRADING INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 3941 S BRISTOL ST STE D SANTA ANA |
| Address Line 2 | CA UNITED STATES 92704 |
| Container Number | MRSU9770570 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CN6309105 |
| Seal Number 1 | CN6309105 |
| Equipment Description Code | G0 |
| Equipment Description | Opening(s) at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | ADJUSTABLE SOFA BED HSCODE:940320 |
| Marks and Numbers 1 | AS ADDRESSED |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 148 | 2026-04-18 |
| Long Beach, California | 135 | 2026-04-10 |
| Savannah, Georgia | 81 | 2026-05-23 |
| Tacoma, Washington | 71 | 2026-04-04 |
| Newark, New Jersey | 38 | 2026-05-15 |
| Baltimore, Maryland | 19 | 2023-08-14 |
| Seattle, Washington | 15 | 2025-08-04 |
| Houston, Texas | 7 | 2026-03-30 |
| Oakland, California | 5 | 2025-08-28 |
| Charleston, South Carolina | 2 | 2025-09-26 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 412 | 2026-05-23 |
| Shanghai China (Mainland) | 96 | 2026-04-04 |
| Pusan South Korea | 13 | 2026-03-21 |
| Lazaro Cardenas Mexico | 2 | 2025-07-03 |
| Cartagena Colombia | 1 | 2025-04-15 |
| Colon Panama | 1 | 2023-12-21 |
| Santo Domingo Dominican Republic | 1 | 2023-03-01 |
Below are the top 10 company names and addresses for Ningbo Comfort Industry Co.,Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| NINGBO COMFORT INDUSTRY CO.,LTD. | NO.58 WANGSHAN ROAD,JIANGBEI NINGBO CN | 2025-08-19 | 58 |
| NINGBO COMFORT INDUSTRY CO.,LTD. | NO.58 WANGSHAN ROAD,JIANGBEI,NINGBO ,CHINA.315033,NINGBO,CN | 2025-09-22 | 42 |
| NINGBO COMFORT INDUSTRY CO.,LTD. | 2025-08-14 | 29 | |
| NINGBO COMFORT INDUSTRY CO.,LTD. | 2025-09-15 | 1 | |
| NINGBO COMFORT INDUSTRY CO LTD | 2021-08-20 | 169 | |
| NINGBO COMFORT INDUSTRY CO.,LTD | 2024-06-18 | 33 | |
| NINGBO COMFORT INDUSTRY | 2026-05-23 | 27 | |
| NINGBO COMFORT INDUSTRY CO LTD | 2025-10-01 | 26 | |
| NINGBO COMFORT INDUSTRY CO | 2026-04-04 | 21 | |
| NINGBO COMFORT INDUSTRY CO.,LTD. | 2024-02-14 | 20 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Ningbo Comfort Industry Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-04-28 | 7 | |
| 2021-12-17 | 2 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||