There are a total of 66 bills of lading on file for Ningbo Cowin International Trade Co between August 14th, 2022 and May 5th, 2026.
Of those 66 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 4 were within the past 90 days.
| Total Records | 66 |
|---|---|
| Shipper Records | 56 |
| Consignee Records | 60 |
| Notify Party Records | 38 |
| First Shipment on File | Aug 14th, 2022 |
| Most Recent Shipment on File | May 5th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 4 |
| Records in the Past Year | 26 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for NINGBO COWIN INTERNATIONAL TRADE CO.
Below is a Sankey Diagram of the top 4 companies associated with Ningbo Cowin International Trade Co, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 4 companies associated with Ningbo Cowin International Trade Co in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| COLORTREE GROUP LLC | Mar 2023 | 112 | 2 |
| CALA ACTION INC | Nov 2023 | 22 | 2 |
| RUDSAK USA INC | Aug 2024 | 74 | 1 |
| Apr 2023 | 4 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Ningbo Cowin International Trade Co.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 | HLCUNG12511RPJU9 | AMZDCN262HEBPXTT | 608E | House Bill | AMZD | 9343730 | KUALA LUMPUR EXPRESS | 2026-04-01 | SAVANNAH, GEORGIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 105 CTN | 1,619 KG | House to House | NINGBO COWIN INTERNATIONAL TRADE CO | NINGBO COWIN INTERNATIONAL TRADE | % POLYESTER BLANKET | |
| 2026-01-14 | MAEU264719236 | AMZDCN254KA5UZML | 602E | House Bill | AMZD | 9349526 | POTOMAC EXPRESS | 2026-01-13 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 86 CTN | 1,300 KG | Container Yard | NINGBO COWIN INTERNATIONAL TRADE CO | NINGBO COWIN INTERNATIONAL TRADE | % POLYESTER BLANKET | |
| 2026-01-14 | MAEU264718986 | AMZDCN25YDTWZV3K | 552E | House Bill | AMZD | 9349552 | MISSOURI EXPRESS | 2026-01-13 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 111 CTN | 1,720 KG | Container Yard | NINGBO COWIN INTERNATIONAL TRADE CO | NINGBO COWIN INTERNATIONAL TRADE | % POLYESTER BLANKET | |
| 2025-12-03 | MAEU273641711 | AMZDCN25JH4LEN7E | 546E | House Bill | AMZD | 9349552 | MISSOURI EXPRESS | 2025-12-02 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 214 CTN | 3,360 KG | NINGBO COWIN INTERNATIONAL TRADE CO | NINGBO COWIN INTERNATIONAL TRADE | % POLYESTER BLANKET | ||
| Run Date | 2026-04-15 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-14 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-14 |
| Trade Update Date | 2026-03-27 |
| Master BOL # | MAEU264720883 |
|---|---|
| House BOL # | AMZDCN263VI2IPDM |
| Manifest Number | 542629 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | AMZD |
| Voyage # | 613E |
| IMO # | |
| Vessel Name | HUDSON EXPRESS |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | CNNGB |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1415 KG |
| Weight in KG | 1,415 KG |
| Quantity | 90 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MRSU6409923 |
| Commodity Description |
% POLYESTER BLANKET |
| Shipper Name | NINGBO COWIN INTERNATIONAL TRADE CO |
|---|---|
| Address Line 1 | .,LTD HENGZHANG VILLAGE SHIQI STREE |
| Address Line 2 | T |
| City | NINGBO |
| State Province | ZH |
| Zip Code | 315000 |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | NINGBO COWIN INTERNATIONAL TRADE CO |
|---|---|
| Address Line 1 | .,LTD C/O FBA 36900 W 4TH ST |
| City | BEAUMONT |
| State Province | CA |
| Zip Code | 92223 |
| Country Code | US |
| Container Number | MRSU6409923 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CN6301175 |
| Seal Number 1 | CN6301175 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 0ft 0in (00000) |
| Container Height | 0ft 0in (00000000) |
| Container Width | 0ft 0in (00000000) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | % POLYESTER BLANKET |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 49 | 2026-05-06 |
| Long Beach, California | 12 | 2025-01-20 |
| Savannah, Georgia | 3 | 2026-04-02 |
| Oakland, California | 1 | 2025-02-14 |
| Newark, New Jersey | 1 | 2024-08-23 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 57 | 2026-05-06 |
| Shanghai China (Mainland) | 9 | 2026-04-17 |
Below are the top 10 company names and addresses for Ningbo Cowin International Trade Co that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| NINGBO COWIN INTERNATIONAL TRADE CO | .,LTDHENGZHANG VILLAGE SHIQI STREET NINGBO 315000 CN | 2026-04-02 | 49 |
| NINGBO COWIN INTERNATIONAL TRADE CO | .,LTDHENGZHANG VILLAGE SHIQI STREET NINGBO ZH 31500 US | 2025-11-27 | 34 |
| NINGBO COWIN INTERNATIONAL TRADE CO | 2025-09-04 | 10 | |
| NINGBO COWIN INTERNATIONAL TRADE CO | 2025-07-09 | 3 | |
| NINGBO COWIN INTERNATIONAL TRADE CO | 2025-09-04 | 3 | |
| NINGBO COWIN INTERNATIONAL TRADE CO | 2025-09-08 | 1 | |
| NINGBO COWIN INTERNATIONAL TRADE CO | 2025-10-02 | 1 | |
| NINGBO COWIN INTERNATIONAL TRADE CO | 2024-11-13 | 7 | |
| NINGBO COWIN INTERNATIONAL TRADE CO | 2025-02-15 | 6 | |
| NINGBO COWIN INTERNATIONAL TRADE | 2026-01-14 | 5 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||