There are a total of 70 bills of lading on file for Ningbo Zhenhai Keyda Magnet Co.,Ltd between September 23rd, 2024 and May 19th, 2026.
Of those 70 bills of lading, 5 were within the past 30 days and 9 were within the past 90 days.
| Total Records | 70 |
|---|---|
| Shipper Records | 8 |
| Consignee Records | 62 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Sep 23rd, 2024 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 5 |
| Records in Last 90 Days | 9 |
| Records in the Past Year | 47 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for NINGBO ZHENHAI KEYDA MAGNET CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 1 companies associated with Ningbo Zhenhai Keyda Magnet Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 1 companies associated with Ningbo Zhenhai Keyda Magnet Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| NINGBO ZHENHAI JIDA MAGNET | May 2026 | 12 | 8 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Ningbo Zhenhai Keyda Magnet Co.,Ltd.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-30 | CMDUNGP3474112 | AMZDCN26MMJB34X2 | 0GVME | House Bill | AMZD | 9317975 | CMA CGM WHITE SHARK | 2026-04-29 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 255 CTN | 3,700 KG | Pier to Pier | NINGBO ZHENHAI KEYDA MAGNET | NINGBO ZHENHAI JIDA MAGNET | MAGNETIC HOOKS NMHXXSILVER MAGNETIC HOOKS NPMXBLACK | |
| 2026-04-30 | CMDUNGP3474267 | AMZDCN2622LSZGVH | 0GVME | House Bill | AMZD | 9317975 | CMA CGM WHITE SHARK | 2026-04-29 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 216 CTN | 2,806 KG | Pier to Pier | NINGBO ZHENHAI KEYDA MAGNET | NINGBO ZHENHAI JIDA MAGNET | FISHING MAGNET NFM.XBLACK FISHING MAGNET NFM.XBLACK FISHING MAGNET NFMXBLACK MAGNETIC HOOKS NSTXBLACK MAGNETIC HOOKS NSTXSILVER ... | |
| 2026-04-23 | CMDUNGP3452968 | AMZDCN262HRRFY3F | 0GVMC | House Bill | AMZD | 9331000 | CMA CGM SWORDFISH | 2026-04-22 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 491 CTN | 5,554 KG | Pier to Pier | NINGBO ZHENHAI KEYDA MAGNET | NINGBO ZHENHAI JIDA MAGNET | MAGNETIC HOOKS NPMXWHITE MAGNETIC HOOKS NPMXBLACK MAGNETIC HOOKS NPMXSILVER MAGNETIC HOOKS NPMXGREY MAGNETIC HOOKS NPMXGUNBLACK ... | |
| 2026-04-23 | CMDUNGP3452968 | AMZDCN26ZGL5CDDZ | 0GVMC | House Bill | AMZD | 9331000 | CMA CGM SWORDFISH | 2026-04-22 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 215 CTN | 3,272 KG | Pier to Pier | NINGBO ZHENHAI KEYDA MAGNET | NINGBO ZHENHAI JIDA MAGNET | MAGNETIC HOOKS NMHXGOLD MAGNETIC HOOKS NMHXGOLD MAGNETIC HOOKS NMHXSILVER MAGNETIC HOOKS NMHXNAVYBLUE MAGNETIC HOOKS NMHXBLACK M... | |
| Run Date | 2026-05-08 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-08 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-06 |
| Trade Update Date | 2026-04-19 |
| Master BOL # | CMDUNGP3508985 |
|---|---|
| House BOL # | AMZDCN264TXXO6KY |
| Manifest Number | 552413 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | AMZD |
| Voyage # | 0GVMG |
| IMO # | |
| Vessel Name | CMA CGM MANTA RAY |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | CNNGB |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 2372 KG |
| Weight in KG | 2,372 KG |
| Quantity | 198 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TCNU1321567 |
| Commodity Description |
MAGNETIC HOOKS NPM21X4GUNBLACK MAGNETIC HOOKS NPM18X6BLACK MAGNETIC HOOKS NPM18X4SILVER MAGNETIC HOOKS NPM18X5SILVER MAGNETIC HOOKS NPM32X5NAVYBLUE MAGNETIC HOOKS NPM32X4NAVYBLUE MAGNETIC HOOKS NPM30X5GUNBLACK |
| Shipper Name | NINGBO ZHENHAI KEYDA MAGNET CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | JIUSHUFANG ROAD 216#, ZHENHAI |
| City | NINGBO |
| State Province | ZH |
| Zip Code | 315200 |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | NINGBO ZHENHAI JIDA MAGNET CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | C/O FBA6120 CLINKER DRIVE |
| City | JURUPA VALLEY |
| State Province | CA |
| Zip Code | 92509 |
| Country Code | US |
| Container Number | TCNU1321567 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M9515216 |
| Seal Number 1 | M9515216 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | MAGNETIC HOOKS NPM21X4GUNBLACK MAGNETIC HOOKS NPM18X6BLACK MAGNETIC HOOKS NPM18X4SILVER MAGNETIC HOOKS NPM18X5SILVER MAGNETIC HOOKS NPM32X5NAVYBLUE MAGNETIC HOOKS NPM32X4NAVYBLUE MAGNETIC HOOKS NPM30X5GUNBLACK |
| Additional Cargo 1 | MAGNETIC HOOKS NLH32X2BLACK MAGNETIC HOOKS NLH32X3BLACK MAGNETIC HOOKS NLH32X4SILVER MAGNETIC HOOKS NLH32X6BLACK MAGNETIC HOOKS NMH17X20BLACK MAGNETIC HOOKS NMH17X6WHITE MAGNETIC HOOKS NLH32X2SILVER MAGNETIC HOOKS NLH36X2BLACK |
| Additional Cargo 2 | MAGNETIC HOOKS NLH36X4BLACK MAGNETIC HOOKS NPM21X6NAVYBLUE MAGNETIC HOOKS NPM30X10BLACK MAGNETIC HOOKS NPMH36X6SILVER CUP MAGNET NCM30X10SILVER CUP MAGNET NCM36X6BLACK MAGNETIC HOOKS NFM36X2BLACK FISHING MAGNET NFM44.45X1BLACK |
| Marks and Numbers 1 | N/M N/M N/M N/M N/M N/M N/M N/M |
| Marks and Numbers 2 | N/M N/M N/M N/M N/M N/M N/M N/M |
| Marks and Numbers 3 | N/M N/M N/M N/M N/M N/M N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 67 | 2026-05-21 |
| Long Beach, California | 2 | 2025-12-02 |
| Norfolk, Virginia | 1 | 2025-12-31 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 70 | 2026-05-21 |
Below are the top 4 company names and addresses for Ningbo Zhenhai Keyda Magnet Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| NINGBO ZHENHAI KEYDA MAGNET CO.,LTD | RIALTO CA 92376 US | 2025-10-01 | 40 |
| NINGBO ZHENHAI KEYDA MAGNET | RIALTO CA 92376 US | 2026-02-20 | 21 |
| NINGBO ZHENHAI KEYDA MAGNET | 2026-05-21 | 8 | |
| NINGBO ZHENHAI KEYDA MAGNET | 2026-04-15 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||