There are a total of 186 bills of lading on file for Ningbo Zhenhe Electric Co.,Ltd. between February 3rd, 2013 and May 9th, 2026.
Of those 186 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 1 were within the past 90 days.
| Total Records | 186 |
|---|---|
| Shipper Records | 186 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Feb 3rd, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 9th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 1 |
| Records in the Past Year | 3 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for NINGBO ZHENHE ELECTRIC CO.,LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 10 companies associated with Ningbo Zhenhe Electric Co.,Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 10 companies associated with Ningbo Zhenhe Electric Co.,Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SPECTRUM BRANDS, INC. | May 2026 | 31,163 | 25 |
| EMPOWER BRANDS CANADA, INC | May 2026 | 411 | 8 |
| SPECTRUM BRANDS CONSUMER PRODUCTS, INC | May 2024 | 100 | 3 |
| SPECTRUM BRANDS CANADA, INC. | Aug 2025 | 1,993 | 3 |
| ANDIS COMPANY | Aug 2025 | 3,388 | 3 |
| SPECTRUM BRANDS GLOBAL PET CARE CANADA, INC. | Apr 2026 | 105 | 2 |
| SPECTRUM BRANDS APPLICA | Feb 2024 | 47 | 1 |
| HHI CANADA TORONTO DC | Jun 2025 | 446 | 1 |
| ATBEST SOLUTIONS INC. | May 2026 | 24 | 1 |
| APPLICA CONSUMER PR | Aug 2022 | 1,669 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Ningbo Zhenhe Electric Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| NINGBO ZHENHAI BOLANG METAL PRODUCT | May 2026 | 412 | 1 |
| NINGBO ZHENHAI CHENGDI STATIONERY C | May 2026 | 660 | 13 |
| NINGBO ZHENHAI ELIEL GARMENTS CO. | Mar 2026 | 272 | 1 |
| NINGBO ZHENHAI FENGSHUN MACHINERY F | Apr 2026 | 372 | 4 |
| NINGBO ZHENHAI JIANSHENG WROUGHT IR | Apr 2025 | 325 | 0 |
| NINGBO ZHENHAI KEYDA MAGNET CO.,LTD | May 2026 | 70 | 9 |
| NINGBO ZHENHAI LIDUOYI TRADE CO. | Aug 2025 | 460 | 0 |
| NINGBO ZHENHAI LIU HE PLASTICS CO. | May 2026 | 973 | 97 |
| NINGBO ZHENHAI MELAN INTERNATIONAL | May 2026 | 594 | 17 |
| NINGBO ZHENHAI YAOTIAN STEEL BALL C | Jul 2025 | 401 | 0 |
| NINGBO ZHENHONG IMP. & EXP. CO.,LTD | Jul 2025 | 300 | 0 |
| NINGBO ZHENJIA ELECTRIC CO.,LTD | May 2026 | 199 | 7 |
| NINGBO ZHENLONG AUTO PARTS CO., LTD | Mar 2026 | 538 | 5 |
| NINGBO ZHENMING SHAFT CO.,LTD | May 2026 | 1,490 | 26 |
| NINGBO ZHENPENG PLUMBING FITTINGS C | May 2026 | 88 | 8 |
| NINGBO ZHEXIANG TRADE CO.,LTD | Jan 2026 | 113 | 0 |
| NINGBO ZHIBAO STATIONERY CO.,LTD | May 2026 | 692 | 4 |
| NINGBO ZHIERCHENG ERGONOMICS CO. | May 2026 | 87 | 6 |
| NINGBO ZHIOU IMPORT AND EXPORT CO | Dec 2024 | 138 | 0 |
| NINGBO ZHIQING INDUSTRIAL CO LTD | Jun 2024 | 268 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025-03-01 | ONEYNB4BCLR42700 | AIWLNGB02007115 | 082E | House FROB | AIWL | 9444261 | MOL PREMIUM | 2025-02-28 | TACOMA, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 720 CTN | 1,541 KG | Container Yard | NINGBO ZHENHE ELECTRIC CO.,LTD | HHI CANADA TORONTO DC | HAIRCUT KIT | |
| 2025-02-19 | MEDUOY864425 | AIWLNGB02132123 | 504N | House Bill | AIWL | 9359002 | GERNER MAERSK | 2025-02-18 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,152 CTN | 2,246 KG | Container Yard | NINGBO ZHENHE ELECTRIC CO.,LTD | SPECTRUM BRANDS INC | HAIRCUT KIT | |
| 2025-02-10 | MEDUOY293468 | AIWLNGB02006968 | 501N | House Bill | AIWL | 9728253 | MAERSK SHIVLING | 2025-02-08 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 576 CTN | 1,123 KG | NINGBO ZHENHE ELECTRIC CO.,LTD | SPECTRUM BRANDS INC | HAIRCUT KIT | ||
| 2024-12-17 | MEDUR5335001 | AIWLNGB02115262 | 446N | House Bill | AIWL | 9461398 | MSC ROSA M | 2024-12-14 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 576 CTN | 1,123 KG | NINGBO ZHENHE ELECTRIC CO.,LTD | SPECTRUM BRANDS INC | HAIRCUT KIT | ||
| Run Date | 2025-11-22 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2025-11-22 |
| Actual Arrival Date | 2025-11-21 |
| Trade Update Date | 2025-10-30 |
| Master BOL # | ONEYNB5BHK263800 |
|---|---|
| House BOL # | NAQAGTOR5688520V |
| Manifest Number | 474171 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | NAQA |
| Voyage # | 087E |
| IMO # | 9444261 |
| Vessel Name | ONE PREMIUM |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1541 KG |
| Weight in KG | 1,541 KG |
| Quantity | 720 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TCLU6725179 |
| Commodity Description |
HAIRCUT KIT FINALLY THE CARGO TRANSFER TO CANADA |
| Shipper Name | NINGBO ZHENHE ELECTRIC CO LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | NINGBO GAOQIAO DEVELOPMENT ZONE |
| Address Line 2 | NO 525 XUEYUAN ROAD |
| City | NINGBO |
| Zip Code | 315000 |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | EMPOWER BRANDS CANADA INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 6200 MILLCREEK DRIVE |
| City | MISSISSAUGA |
| State Province | ON |
| Zip Code | L5N 0B5 |
| Country Code | CA |
| Container Number | TCLU6725179 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CNDW05348 |
| Seal Number 1 | CNDW05348 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 0ft 0in (00000) |
| Container Height | 0ft 0in (00000000) |
| Container Width | 0ft 0in (00000000) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | HAIRCUT KIT FINALLY THE CARGO TRANSFER TO CANADA |
| Marks and Numbers 1 | HC2000BCDN |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 851020 | 00010843 | 0000001440 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 89 | 2024-12-17 |
| Los Angeles, California | 70 | 2026-05-11 |
| Tacoma, Washington | 22 | 2025-12-31 |
| Seattle, Washington | 5 | 2024-09-11 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 185 | 2026-05-11 |
| Yantian China (Mainland) | 1 | 2020-07-01 |
Below are the top 10 company names and addresses for Ningbo Zhenhe Electric Co.,Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| NINGBO ZHENHE ELECTRIC CO.,LTD | NINGBO GAOQIAO DEVELOPMENT ZONE, NO.525 ,XUEYUAN ROAD NINGBO CN | 2021-09-01 | 23 |
| NINGBO ZHENHE ELECTRIC CO.,LTD. | NO.525 XUEYUAN ROAD,GAOQIAO DEVELOPMENT ZONE,HAISHU DISTRICT, NINGBO,CHINA. 86-574260226 | 2021-08-23 | 20 |
| NINGBO ZHENHE ELECTRIC CO.,LTD. | 2016-05-27 | 19 | |
| NINGBO ZHENHE ELECTRIC CO.,LTD | 2025-03-01 | 18 | |
| NINGBO ZHENHE ELECTRIC COMPANY LIMI | 2020-08-17 | 18 | |
| NINGBO ZHENHE ELECTRIC CO LTD | 2013-09-14 | 17 | |
| NINGBO ZHENHE ELECTRIC CO LTD | 2024-07-18 | 13 | |
| NINGBO ZHENHE ELECTRIC COMPANY LIMI | 2020-12-15 | 9 | |
| NINGBO ZHENHE ELECTRIC COMPANY LIMI | 2016-09-09 | 9 | |
| NINGBO ZHENHE ELECTRIC CO.,LTD. | 2017-02-04 | 7 |
Below are the top 4 phone numbers on file for Ningbo Zhenhe Electric Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-03-01 | 9 | |
| 2021-05-14 | 1 | |
| 2018-01-17 | 10 | |
| 2013-10-11 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||