There are a total of 207 bills of lading on file for NIPA USA Corp. between November 23rd, 2019 and May 21st, 2026.
Of those 207 bills of lading, 17 were within the past 30 days and 39 were within the past 90 days.
| Total Records | 207 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 195 |
| Notify Party Records | 151 |
| First Shipment on File | Nov 23rd, 2019 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 17 |
| Records in Last 90 Days | 39 |
| Records in the Past Year | 86 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for NIPA USA CORP..
Below is a Sankey Diagram of the top 7 companies associated with NIPA USA Corp., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 7 companies associated with NIPA USA Corp. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SELINA APPARELS LIMITED | May 2026 | 618 | 87 |
| NIPA KNIT WEAR COMPANY | May 2026 | 121 | 85 |
| K.C. JACKET WEAR COMPANY | Feb 2026 | 341 | 15 |
| K.C.BOTTOM AND SHIRT WEAR COMPANY | Mar 2026 | 168 | 6 |
| Mar 2026 | 5 | 5 | |
| SHIRT AND JACKET ZONE LTD. | Dec 2025 | 13 | 2 |
| NIPA FASHION WEAR INDUSTRY LTD | Sep 2025 | 1,213 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to NIPA USA Corp.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| NINON CORPORATION | May 2026 | 266 | 6 |
| NINOX LIMITED | May 2026 | 176 | 2 |
| NINTENDO CO., LTD | Jan 2023 | 259 | 0 |
| NINTENDO OF AMERICA INC. | Jan 2023 | 2,205 | 0 |
| NIOBEC INC. | May 2026 | 702 | 13 |
| NIOBIUM INC | Feb 2025 | 188 | 0 |
| NIOKEM INC | Nov 2024 | 250 | 0 |
| NIOURK LLC | Apr 2026 | 252 | 20 |
| NIPA FASHION WEAR INDUSTRY LTD | Sep 2025 | 1,213 | 0 |
| NIPA KNIT WEAR COMPANY | May 2026 | 121 | 20 |
| NIPHA ENTERPRISES LLP | Apr 2026 | 480 | 3 |
| NIPHA EXPORT P LTD | May 2025 | 2,289 | 0 |
| NIPHA EXPORTS PRIVATE LIMITED | May 2026 | 2,930 | 3 |
| NIPHA LIMITED | May 2026 | 86 | 73 |
| NIPKOW AND KOBELT, INC. | May 2026 | 1,900 | 37 |
| NIPPE TRADING CO., LTD. | May 2021 | 1,001 | 0 |
| NIPPI COLLAGEN NA INC | Apr 2026 | 252 | 3 |
| NIPPI, INCORPORATED | May 2026 | 1,262 | 16 |
| NIPPN CALIFORNIA INC. | May 2026 | 159 | 6 |
| NIPPN CORPORATION | Apr 2026 | 94 | 5 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-19 | OOLU2323422150 | TMLHGTS260300268 | QS1MA | House Bill | TMLH | 9839911 | CMA CGM J. ADAMS | 2026-05-18 | SAVANNAH, GEORGIA | SINGAPORE SINGAPORE | 777 CTN | 10,985 KG | House to House | SELINA APPARELS LIMITED | NIPA USA CORP | 777 CARTON (TOTAL SEVEN HUNDRED AND SEVENTY-S MENS SHORT SLEEVE WARP TEE MENS WARP FLEECE HOOD YOUTH SHORT SLEEVE WARP TEE | |
| 2026-05-19 | OOLU2323081050 | TMLHGTS260300227 | QS1MA | House Bill | TMLH | 9839911 | CMA CGM J. ADAMS | 2026-05-18 | SAVANNAH, GEORGIA | SINGAPORE SINGAPORE | 736 CTN | 10,262 KG | House to House | SELINA APPARELS LIMITED | NIPA USA CORP | 736 CARTON (TOTAL SEVEN HUNDRED AND THIRTY-SI MENS SHORT SLEEVE WARP TEE MENS WARP FLEECE HOOD YOUTH SHORT SLEEVE WARP TEE | |
| 2026-05-14 | ONEYDACG08024800 | TMLHGTS260400302 | 080E | House Bill | TMLH | 9312987 | ONE OLYMPUS | 2026-05-13 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SINGAPORE SINGAPORE | 1,463 CTN | 26,560 KG | Container Yard | SELINA APPARELS LIMITED | NIPA USA CORP | 1463 CARTON (TOTAL ONE THOUSAND FOUR HUNDRED 1463 CARTON (TOTAL ONE THOUSAND FOUR HUNDRED MENS SHORT SLEEVE WARP TEE MENS WARP F... | |
| 2026-05-14 | ONEYDACG07982600 | TMLHGTS260400301 | 080E | House Bill | TMLH | 9312987 | ONE OLYMPUS | 2026-05-13 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SINGAPORE SINGAPORE | 451 CTN | 8,814 KG | Container Yard | SELINA APPARELS LIMITED | NIPA USA CORP | 451 CARTON (TOTAL FOUR HUNDRED AND FIFTY-ONE MENS SHORT SLEEVE WARP TEE MENS WARP FLEECE HOOD YOUTH SHORT SLEEVE WARP TEE | |
| Run Date | 2026-05-22 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-19 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-21 |
| Trade Update Date | 2026-04-13 |
| Master BOL # | ONEYDACG08242300 |
|---|---|
| House BOL # | TMLHGTS260400316 |
| Manifest Number | 552676 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | TMLH |
| Voyage # | 077E |
| IMO # | |
| Vessel Name | ONE ARCADIA |
| Vessel Country | KY |
| Place of Receipt | CHITTAGONG |
| Foreign Port of Lading | SINGAPORE SINGAPORE (55976) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 35452 KG |
| Weight in KG | 35,452 KG |
| Quantity | 1961 CTN |
| Volume | 2 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
ONEU6045225 TCNU6718500 ONEU6164348 BEAU4559503 |
| Commodity Description |
1961 CARTON (TOTAL ONE THOUSAND NINE HUNDRED 1961 CARTON (TOTAL ONE THOUSAND NINE HUNDRED MENS SHORT SLEEVE WARP TEE MENS WARP FLEECE HOOD YOUTH SHORT SLEEVE WARP TEE 1961 CARTON (TOTAL ONE THOUSAND NINE HUNDRED 1961 CARTON (TOTAL ONE THOUSAND NINE HUNDRED |
| Shipper Name | SELINA APPARELS LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | SELINA TOWER (6TH FLOOR) |
| Address Line 2 | HOLAN ROAD, ISLAM BAG, DHAKHINKHAN, |
| City | DHAKA |
| Zip Code | 1230 |
| Country Code | BD |
| Consignee Name | NIPA USA CORP |
|---|---|
| Address Line 1 | 1407 BROADWAY SUITE 3901 |
| City | NEW YORK |
| State Province | NY |
| Zip Code | 10018 |
| Country Code | US |
| Container Number | ONEU6045225 |
|---|---|
| Seal Number 1 | BDA229855 |
| Seal Number 1 | BDA229855 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | 1961 CARTON (TOTAL ONE THOUSAND NINE HUNDRED |
| Marks and Numbers 1 | G&S LOGISTICS LLC-KEARNY |
| Container Number | TCNU6718500 |
|---|---|
| Seal Number 1 | BDA229856 |
| Seal Number 1 | BDA229856 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | 1961 CARTON (TOTAL ONE THOUSAND NINE HUNDRED MENS SHORT SLEEVE WARP TEE MENS WARP FLEECE HOOD YOUTH SHORT SLEEVE WARP TEE |
| Marks and Numbers 1 | G&S LOGISTICS LLC-KEARNY STYLE NO COLOR QNTY |
| Container Number | ONEU6164348 |
|---|---|
| Seal Number 1 | BDA229854 |
| Seal Number 1 | BDA229854 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | 1961 CARTON (TOTAL ONE THOUSAND NINE HUNDRED |
| Marks and Numbers 1 | G&S LOGISTICS LLC-KEARNY |
| Container Number | BEAU4559503 |
|---|---|
| Seal Number 1 | BDA229857 |
| Seal Number 1 | BDA229857 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | 1961 CARTON (TOTAL ONE THOUSAND NINE HUNDRED |
| Marks and Numbers 1 | G&S LOGISTICS LLC-KEARNY |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Savannah, Georgia | 149 | 2026-05-19 |
| Newark, New Jersey | 33 | 2026-05-13 |
| Los Angeles, California | 11 | 2026-05-22 |
| Charleston, South Carolina | 11 | 2025-12-20 |
| New York, New York | 2 | 2022-03-19 |
| Baltimore, Maryland | 1 | 2024-10-30 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Colombo Sri Lanka | 121 | 2026-05-11 |
| Singapore Singapore | 72 | 2026-05-22 |
| Military Port Kelang Malaysia | 7 | 2023-04-07 |
| Valencia Spain | 3 | 2023-05-24 |
| Mundra India | 2 | 2025-03-17 |
| Ningbo China (Mainland) | 1 | 2026-04-30 |
| Kajang Malaysia | 1 | 2022-12-01 |
Below are the top 10 company names and addresses for NIPA USA Corp. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| NIPA USA CORP. | 1407 BROADWAY SUITE 3901 NEW YORK NY 10018 USA | 2026-03-31 | 5 |
| NIPA USA CORP. | 1407 BROADWAY SUITE 3901 NEW YORK N Y 10018 US | 2026-04-04 | 3 |
| NIPA USA CORP. | 2026-04-04 | 3 | |
| NIPA USA CORP. | 2026-01-13 | 1 | |
| NIPA USA CORP. | 2026-03-23 | 1 | |
| NIPA USA CORP. | 2025-03-19 | 83 | |
| NIPA USA CORP | 2026-05-22 | 49 | |
| NIPA USA CORP | 2026-05-11 | 36 | |
| NIPA USA CORP | 2026-02-28 | 18 | |
| NIPA USA CORP. | 2023-05-24 | 3 |
Below are the top 1 phone numbers on file for NIPA USA Corp.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2023-03-11 | 41 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||