There are a total of 466 bills of lading on file for Orion F&B Us Inc. between April 14th, 2021 and May 22nd, 2026.
Of those 466 bills of lading, 16 were within the past 30 days and 52 were within the past 90 days.
| Total Records | 466 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 464 |
| Notify Party Records | 36 |
| First Shipment on File | Apr 14th, 2021 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 16 |
| Records in Last 90 Days | 52 |
| Records in the Past Year | 123 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for ORION F&B US INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 2 companies associated with Orion F&B Us Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 2 companies associated with Orion F&B Us Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ORION CORP. | Apr 2026 | 4,802 | 317 |
| Feb 2025 | 5 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Orion F&B Us Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| ORIHIRO CO., LTD. | May 2026 | 306 | 9 |
| ORIHIRO USA., INC. | May 2026 | 244 | 6 |
| ORIMBA ALAM KREASI | May 2026 | 132 | 20 |
| ORIOLE TEXTILE CO. | May 2026 | 227 | 9 |
| ORION BREWERIES,LTD. | May 2026 | 111 | 16 |
| ORION CARGO CONSOLIDATOR S | May 2026 | 184 | 11 |
| ORION CORP. | Apr 2026 | 4,802 | 45 |
| ORION DECOR LLC | May 2026 | 630 | 33 |
| ORION ENERGY SYSTEMS, INC. | May 2026 | 526 | 14 |
| ORION ENGINEERED CARBONS LLC | May 2026 | 4,335 | 62 |
| ORION FLOORING, INC. | May 2026 | 709 | 8 |
| ORION FOOD INDUSTRIES | May 2026 | 150 | 22 |
| ORION GLOBAL HOLDINGS LLC | May 2026 | 169 | 17 |
| ORION IMAGES CORPORATION | May 2026 | 697 | 7 |
| ORION IMPORT LLC | Sep 2025 | 208 | 0 |
| ORION KOREA CO. LTD. | Apr 2026 | 83 | 2 |
| ORION MACHINERY CO., LTD. | May 2026 | 926 | 20 |
| ORION MACHINERY NORTH AMERICA LLC | May 2026 | 169 | 3 |
| ORION PHOTO INDUSTRIES | Jan 2023 | 560 | 0 |
| ORION PLASTICS INC. | May 2026 | 190 | 10 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-29 | HLCUSEL260443940 | HLCUSELQD43940AA | 616E | House Bill | HLCU | 9320697 | OSAKA EXPRESS | 2026-05-28 | NEWARK, NEW JERSEY | PUSAN SOUTH KOREA | 1,810 PCS | 6,343 K | House to House | ORION F&B US INC. | BINEX LOS ANGELES | CHOCOPIE CHOCOPIE 12P (USA) 468GX8CASES/CTN MARINE BOY 1P (USA) 40GX30CASES/CTN O!TUBE JALAPENO 115GX12CASES/CTN | |
| 2026-05-29 | HLCUSEL260443950 | HLCUSELQD43950AA | 616E | House Bill | HLCU | 9320697 | OSAKA EXPRESS | 2026-05-28 | NEWARK, NEW JERSEY | PUSAN SOUTH KOREA | 1,320 PCS | 3,946 K | House to House | ORION F&B US INC. | BINEX LOS ANGELES | CHOCO CHURROS CHOCO CHURROS L 160G 160GX14CASES/CTN TURTLE TRUFFLE L 160GX12CASES/CTN TURTLECHIP CORN(L) 160GX12CASES/CTN | |
| 2026-05-29 | HLCUSEL260443972 | HLCUSELQD43972AA | 616E | House Bill | HLCU | 9320697 | OSAKA EXPRESS | 2026-05-28 | NEWARK, NEW JERSEY | PUSAN SOUTH KOREA | 1,410 PCS | 4,506 K | House to House | ORION F&B US INC. | BINEX LOS ANGELES | SUN CHIP GARLIC 135G X 12CASES/CTN USA)BROWNIE CHEESE 12P 240GX16CASES/CTN USA)BROWNIE MATCHA 12P 240GX16CASES/CTN USA)BROWNIE O... | |
| 2026-05-27 | SMLMSEL6B7005700 | SMLMSEL6B7005A01 | 2603E | House Bill | SMLM | 9312755 | SM LONG BEACH | 2026-05-25 | LONG BEACH, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 1,300 PKG | 3,744 KG | Container Yard | ORION CORP. | ORION F&B US INC. | BINEX LOS ANGELES H.Q.19515 S.VERMO | TURTLECHIP CORN(L) |
| Run Date | 2026-05-29 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-27 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-28 |
| Trade Update Date | 2026-04-23 |
| Master BOL # | HLCUSEL260443983 |
|---|---|
| House BOL # | HLCUSELQD43983AA |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | HLCU |
| Voyage # | 616E |
| IMO # | 9320697 |
| Vessel Name | OSAKA EXPRESS |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | BUSAN, KR |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 3708 K |
| Weight in KG | 3,708 KG |
| Quantity | 1400 PCS |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
UACU5982649 |
| Commodity Description |
TURTLECHIP K-CHICKEN 160GX12CASES/CTN TURTLECHIP ST(L) 160GX10CASES/CTN USA_TURTLE_CARA_160 160GX12CASES/CTN TURTLECHIP MEXICAN CORN |
| Consignee Name | ORION F&B US INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 3530 WILSHIRE BOULEVARD, |
| Address Line 2 | SUITE 1350 LOS ANGELES, CALIFORNIA, |
| Address Line 3 | 90010 UNITED STATES OF AMERICA |
| Notify Party Name | BINEX LOS ANGELES |
|---|---|
| Address Line 1 | H.Q.19515 S.VERMONT AVE. |
| Address Line 2 | TORRANCE, CA 90502 USA |
| Address Line 3 | TEL 310-416-8600 |
| Address Line 4 | FAX 310-416-8601 |
| Container Number | UACU5982649 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLC1528698 |
| Seal Number 1 | HLC1528698 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | TURTLECHIP K-CHICKEN 160GX12CASES/CTN TURTLECHIP ST(L) 160GX10CASES/CTN USA_TURTLE_CARA_160 160GX12CASES/CTN TURTLECHIP MEXICAN CORN |
| Additional Cargo 1 | 160GX12CASES/CTN O! TUBE CHEESE FLAVOUR 115G 115GX12CASES/CTN O! TUBE SWEETCHILLI 115G 115GX12CASES/CTN CHOCO CHURROS L 160G 160GX14CASES/CTN INV NO. XXXXXXXXXXX |
| Marks and Numbers 1 | N/M . . . . . . . |
| Marks and Numbers 2 | . . . . . . . |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 139 | 2026-05-15 |
| Oakland, California | 71 | 2026-04-20 |
| Tacoma, Washington | 61 | 2024-08-09 |
| Seattle, Washington | 53 | 2026-04-11 |
| Newark, New Jersey | 50 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 43 | 2026-02-23 |
| Savannah, Georgia | 19 | 2025-09-06 |
| Honolulu, Hawaii | 17 | 2026-05-15 |
| New York, New York | 7 | 2026-04-27 |
| Houston, Texas | 6 | 2026-05-19 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Pusan South Korea | 465 | 2026-05-23 |
| Kwangyang South Korea | 1 | 2022-03-29 |
Below are the top 10 company names and addresses for Orion F&B Us Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| ORION F&B US INC. | 3530 WILSHIRE BOULEVARD, SUITE 1350 LOS ANGELES, CALIFORNIA, 90010 UNI TED STATES OF AMERICA | 2026-05-23 | 53 |
| ORION F&B US INC. | 3530 WILSHIRE BOULEVARD, SUITE 1350 LOS ANGELES CA 90010 US | 2026-05-15 | 32 |
| ORION F&B US INC. | 2026-04-03 | 24 | |
| ORION F&B US INC. | 2025-10-11 | 8 | |
| ORION F&B US INC. | 2026-04-11 | 7 | |
| ORION F&B US INC. | 2025-07-19 | 4 | |
| ORION F&B US INC. | 2026-03-24 | 3 | |
| ORION F&B US INC. | 2025-09-23 | 1 | |
| ORION F&B US INC. | 2026-02-10 | 1 | |
| ORION F&B US INC. | 2025-12-23 | 1 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Orion F&B Us Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-07-19 | 4 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||