There are a total of 4,802 bills of lading on file for Orion Corp. between October 22nd, 2012 and April 19th, 2026.
Of those 4,802 bills of lading, 0 were within the past 30 days and 45 were within the past 90 days.
| Total Records | 4,802 |
|---|---|
| Shipper Records | 4,717 |
| Consignee Records | 84 |
| Notify Party Records | 48 |
| First Shipment on File | Oct 22nd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 0 |
| Records in Last 90 Days | 45 |
| Records in the Past Year | 198 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for ORION CORP..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Orion Corp., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Orion Corp. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| GRAND SUPERCENTER INC. | May 2026 | 15,306 | 643 |
| FOOD MATTERS AGAIN | May 2026 | 10,225 | 359 |
| RHEE BROS.,INC. | May 2026 | 22,819 | 339 |
| ORION F&B US INC. | May 2026 | 466 | 317 |
| FOOD CAMP CO. | Aug 2025 | 754 | 265 |
| BANK OF AMERICA | May 2026 | 51,379 | 113 |
| TAWA SERVICES, INC. | May 2026 | 5,109 | 100 |
| T&T SUPERMARKET INC. | May 2026 | 12,284 | 54 |
| PAN ASIA FOOD CO., LTD. | May 2026 | 1,656 | 29 |
| T-BROTHERS(VANCOUVER) | May 2026 | 48 | 26 |
| OF BANK OF AMERICA | Mar 2026 | 65 | 21 |
| AFOD LTD | May 2026 | 2,083 | 19 |
| TO FOOD CAMP13528 EXCELSIOR | Dec 2024 | 17 | 16 |
| T-BROTHERS(TORONTO) | Mar 2026 | 50 | 16 |
| UAL AMERICA LTD | May 2026 | 648 | 14 |
| RHEE BROTHERS, INC. | May 2026 | 863 | 14 |
| WANG GLOBALNET(KFL) | May 2026 | 16,191 | 13 |
| BANK | May 2026 | 1,241 | 13 |
| T-BROTHERS FOOD & TRADING | May 2025 | 33 | 12 |
| TO RHEE BROS., INC. | May 2023 | 68 | 11 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Orion Corp.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| ORIGINS 43 LLC | May 2026 | 110 | 5 |
| ORIGINS BY ALPINE LLC | May 2026 | 325 | 6 |
| ORIGIS PROCUREMENT LLC | Jul 2025 | 297 | 0 |
| ORIGO KLEBE TECHNIK CO.,LTD. | Apr 2026 | 177 | 4 |
| ORIHIRO CO., LTD. | May 2026 | 306 | 9 |
| ORIHIRO USA., INC. | May 2026 | 244 | 6 |
| ORIMBA ALAM KREASI | May 2026 | 132 | 20 |
| ORIOLE TEXTILE CO. | May 2026 | 227 | 9 |
| ORION BREWERIES,LTD. | May 2026 | 111 | 16 |
| ORION CARGO CONSOLIDATOR S | May 2026 | 184 | 11 |
| ORION DECOR LLC | May 2026 | 630 | 33 |
| ORION ENERGY SYSTEMS, INC. | May 2026 | 526 | 14 |
| ORION ENGINEERED CARBONS LLC | May 2026 | 4,335 | 62 |
| ORION F&B US INC. | May 2026 | 466 | 52 |
| ORION FLOORING, INC. | May 2026 | 709 | 8 |
| ORION FOOD INDUSTRIES | May 2026 | 150 | 22 |
| ORION GLOBAL HOLDINGS LLC | May 2026 | 169 | 17 |
| ORION IMAGES CORPORATION | May 2026 | 697 | 7 |
| ORION IMPORT LLC | Sep 2025 | 208 | 0 |
| ORION KOREA CO. LTD. | Apr 2026 | 83 | 2 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-25 | KORPPNC4809097 | KORPPLIHQ4H51705 | 2603E | House Bill | KORP | 9626417 | KMTC SHENZHEN | 2026-05-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 1,990 PCS | 22,000 K | House to House | ORION CORP. | GRAND SUPERCENTER INC. | GRAND SUPERCENTER INC. | 1,990PACKAGE TURTLECHIP ST(L ) 160GX10CASES-CTN XXX TURTLE CA RA 160 160GX12CASES-CTN OTUB E ORIGINAL 50G 8P 50GX8PACKSX1 |
| 2026-05-25 | KORPPNC4805096 | KORPPLIHQ4H51703 | 2603E | House Bill | KORP | 9626417 | KMTC SHENZHEN | 2026-05-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 1,580 PKG | 4,369 K | House to House | ORION CORP. | GRAND SUPERCENTER INC. | GRAND SUPERCENTER INC. | 1,488PACKAGE TURTLECHIP K-CHICKEN 160GX12CASES CTN STRAWBERRY CHOCOMONT 4P 36GX4PACKSX20CASES CTN TURTLE CHIPS MATCHA CHOCO 160G... |
| 2026-04-21 | SMLMSEL6A7879400 | SMLMSEL6A7879A01 | 0010E | House Bill | SMLM | 9955272 | HMM OPAL | 2026-04-19 | OAKLAND, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 1,642 PKG | 4,047 KG | Container Yard | ORION CORP. | TAWA SERVICES INC | WALONG MARKETING, INC | SNACK TURTLECHIP K-CHICKEN |
| 2026-04-16 | KORPPNC4779639 | KORPPLIHQ4H36982 | 2602E | House Bill | KORP | 9626405 | KMTC NINGBO | 2026-04-15 | LONG BEACH, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 3,450 PKG | 1,746,000 K | House to House | ORION CORP. | GRAND SUPERCENTER INC. | GRAND SUPERCENTER INC. | ,PACKAGE TURTLECHIP MIX G P GXPACKSXCASE CTN SWICY MIX (O!TUBE&TURTLE CHIPS) G X CASES CTN TURTLECHIP CHOCO X |
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-17 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-22 |
| Trade Update Date | 2026-04-24 |
| Master BOL # | KORPPNC4800112 |
|---|---|
| House BOL # | KORPPLIHQ4H51701 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | KORP |
| Voyage # | 2603E |
| IMO # | 9626417 |
| Vessel Name | KMTC SHENZHEN |
| Vessel Country | KR |
| Place of Receipt | BUSAN KOREA |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 22000 K |
| Weight in KG | 22,000 KG |
| Quantity | 1360 PCS |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
FFAU4377865 |
| Commodity Description |
1,360PACKAGE TURTLECHIP K-CH IC KEN 160GX12CASES-CTN TURTLEC HI P ST(L) 160GX10CASES-CTN SUN C HIPS GARLIC 135GX12CASES-CTN |
| Shipper Name | ORION CORP.13, 90 DA-GIL,BAEKBEOM-R |
|---|---|
| Address Line 1 | O, YONGSAN-GU, SEOUL, 140-715 KORE |
| Address Line 2 | A |
| Consignee Name | ORION F&B US INC. 3530 WILSHI |
|---|---|
| Address Line 1 | RE BOULEVARD, SUITE 1350 LOS ANGEL |
| Address Line 2 | ES, CALIFORNIA, 90010 UNITED STATES |
| Address Line 3 | OF AMERICA |
| Notify Party Name | BINEX LOS ANGELES H.Q.19515 S |
|---|---|
| Address Line 1 | .VERMONT AVE. TORRANCE, CA 90502 U |
| Address Line 2 | SA TEL: 310-416-8600 FAX: 310-416- |
| Address Line 3 | 8601 |
| Address Line 4 | USLGB |
| Container Number | FFAU4377865 |
|---|---|
| Seal Number 1 | |
| Seal Number 1 | |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | 1,360PACKAGE TURTLECHIP K-CH IC KEN 160GX12CASES-CTN TURTLEC HI P ST(L) 160GX10CASES-CTN SUN C HIPS GARLIC 135GX12CASES-CTN |
| Additional Cargo 1 | T URTLECHIP MEXICAN CORN 160GX 12 |
| Marks and Numbers 1 | N-M NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Marks and Numbers 2 | NO MARKS NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 1,150 | 2026-04-16 |
| Los Angeles, California | 828 | 2025-09-11 |
| Baltimore, Maryland | 807 | 2025-06-20 |
| Newark, New Jersey | 736 | 2026-04-13 |
| Oakland, California | 272 | 2026-04-21 |
| Seattle, Washington | 199 | 2026-04-11 |
| Tacoma, Washington | 195 | 2025-03-31 |
| New York, New York | 182 | 2023-03-07 |
| Savannah, Georgia | 124 | 2026-02-13 |
| Everett, Washington | 68 | 2025-06-27 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Pusan South Korea | 3,986 | 2026-04-21 |
| Le Havre France | 249 | 2020-07-25 |
| Colon Panama | 105 | 2019-10-03 |
| Vung Tau Vietnam | 90 | 2015-12-01 |
| Singapore Singapore | 44 | 2023-07-15 |
| Ningbo China (Mainland) | 40 | 2024-08-29 |
| Bremerhaven Germany | 38 | 2026-04-13 |
| Stade Germany | 31 | 2025-07-03 |
| Shanghai China (Mainland) | 30 | 2022-10-17 |
| Anvers Belgium | 20 | 2026-01-26 |
Below are the top 10 company names and addresses for Orion Corp. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| ORION CORP. | 13,90 DA-GIL, BAEKBUM-RO YONGSAN-GU SEOUL 11 04369 KOREA, REPUBLIC OF | 2025-06-20 | 230 |
| ORION CORP. | 13, 90 DA-GIL,BAEKBEOM-RO, YONGSAN-GU, SEOUL, 140-715 KOREA FDA REG NO. | 2026-03-02 | 193 |
| ORION CORP. | 2026-04-16 | 142 | |
| ORION CORP. | 2025-07-02 | 86 | |
| ORION CORP. | 2026-04-03 | 61 | |
| ORION CORP. | 2026-03-28 | 47 | |
| ORION CORP. | 2026-04-21 | 12 | |
| ORION CORP. | 2025-11-01 | 10 | |
| ORION CORP. | 2025-06-18 | 10 | |
| ORION CORP. | 2025-06-16 | 7 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Orion Corp.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-02 | 322 | |
| 2025-06-18 | 1 | |
| 2025-03-31 | 4 | |
| 2025-03-31 | 2 | |
| 2025-02-01 | 8 | |
| 2021-08-26 | 3 | |
| 2021-08-26 | 3 | |
| 2018-12-28 | 124 | |
| 2018-01-01 | 1 | |
| 2017-08-26 | 1 |
Below are the top 3 email addresses on file for Orion Corp.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-06-18 | 1 | |
| 2025-06-18 | 1 | |
| 2024-11-21 | 1 |