There are a total of 71 bills of lading on file for Pure Textile Inc between November 12th, 2014 and April 30th, 2026.
Of those 71 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 9 were within the past 90 days.
| Total Records | 71 |
|---|---|
| Shipper Records | 1 |
| Consignee Records | 70 |
| Notify Party Records | 46 |
| First Shipment on File | Nov 12th, 2014 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 30th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 9 |
| Records in the Past Year | 33 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for PURE TEXTILE INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Pure Textile Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Pure Textile Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| QDING DAO TAILE GARMENT | Apr 2026 | 14 | 11 |
| QINGDAO BEATY CLOTHING CO.,LTD | Apr 2026 | 44 | 10 |
| HAIYANG TANGSONG GARMENT | May 2026 | 16 | 7 |
| TAIAN YIRAN TRADING CO.,LTD | Sep 2025 | 111 | 6 |
| HUIZHOU SHENGDA CLOTHING CO., LTD | Oct 2025 | 14 | 6 |
| May 2026 | 6 | 3 | |
| SUMEC TEXTILE AND LIGHT INDUSTRY CO | May 2026 | 12,635 | 3 |
| ZAOZHUANG BAOYUAN CLOTHING CO.,LTD | Feb 2026 | 76 | 2 |
| WEIHAI LIANQIAO INTERNATIONAL COOP. | May 2026 | 2,034 | 2 |
| TONGLU LINGHUI IMPORT&EXPORT TRADIN | Jan 2026 | 186 | 2 |
| Jul 2024 | 10 | 2 | |
| Apr 2026 | 4 | 2 | |
| EUCLOTH INTERNATIONAL(CAMBODIA)GARM CO.,LTD. | Aug 2025 | 27 | 2 |
| Nov 2023 | 6 | 1 | |
| ZAOZHUANG CITY AND XING CLOTHING | Feb 2026 | 23 | 1 |
| ZAOZHUANG CHENWEI CLOTHING | Mar 2026 | 20 | 1 |
| WEIHAI SHENGQIANG CLOTHING CO.,LTD | Dec 2025 | 52 | 1 |
| SHANDONG YONGYI CLOTHING | Jan 2026 | 19 | 1 |
| QINGDAO BEAUTY U TEXTILE & GARMENTS | Dec 2025 | 48 | 1 |
| NINGBO HEMAO CLOTHING CO., LTD | May 2026 | 46 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Pure Textile Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| PURE ORGANIC FOODS DMCC | May 2026 | 153 | 7 |
| PURE PEDIC LLC | Mar 2026 | 150 | 2 |
| PURE PLATINUM LLC | Mar 2026 | 216 | 32 |
| PURE POWER TECHNOLOGIES | May 2026 | 644 | 15 |
| PURE PRESTIGE GLOBAL LIMITED | May 2026 | 155 | 4 |
| PURE RESIN COMPANY LIMITED | May 2026 | 906 | 12 |
| PURE SAFETY GROUP INC | May 2026 | 1,499 | 27 |
| PURE SALES | May 2026 | 1,301 | 23 |
| PURE SPORTS DISTRIBUTING INC. | May 2026 | 264 | 10 |
| PURE SWEET HONEY FARM INC | Jul 2025 | 856 | 0 |
| PURE TRADE ASIA LIMITED | May 2026 | 304 | 10 |
| PURE TREATS INC. | Mar 2026 | 169 | 1 |
| PURE WAFER | May 2026 | 243 | 4 |
| PUREA INDUSTRIA ALIMENTICIA LTDA | May 2026 | 373 | 4 |
| PURECARE | May 2026 | 829 | 31 |
| PURECIRCLE SDN BHD | May 2026 | 481 | 18 |
| PURECIRCLE TRADING SDN BHD | Feb 2023 | 230 | 0 |
| PURECIRCLE USA INC | May 2026 | 352 | 14 |
| PURECO PTE. LTD. | May 2026 | 236 | 26 |
| PUREDOWN INC | May 2026 | 1,761 | 151 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-26 | COSU9506175060 | UULNMSE26030004 | 112E | House Bill | UULN | 9334923 | COSCO OCEANIA | 2026-03-25 | LONG BEACH, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 2,734 CTN | 8,521 K | House to House | HAIYANG TANGSONG GARMENT | PURE TEXTILE INC | PURE TEXTILE INC | LADIES KNITTED CARDIGAN LADIES KNITTED VEST T HIS SHIPMENT CONTAINS NO (SOLID) WOOD PACKING MATERIALS. |
| 2026-03-26 | COSU9505968380 | UULNMSE26030001 | 112E | House Bill | UULN | 9334923 | COSCO OCEANIA | 2026-03-25 | LONG BEACH, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 4,065 CTN | 8,521 K | House to House | HAIYANG TANGSONG GARMENT | PURE TEXTILE INC | PURE TEXTILE INC | LADIES KNITTED CARDIGAN LADIES KNITTED DRESS THIS SHIPMENT CONTAINS NO (SOLID) WOOD PACKIN G MATERIALS. |
| 2026-03-05 | HDUJSLA26MI00176 | NXHSSZXH26020597 | 2602E | House Bill | NXHS | 9349875 | PONA | 2026-03-04 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 831 CTN | 7,126 KG | QDING DAO TAILE GARMENT | PURE TEXTILE INC | LADIES KNITTED VEST LADIES KNITTED CARDIGAN THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOODEN PACKIN G MATERIALS. | ||
| 2026-03-05 | HDUJSLX26EC00242 | FILVSHAF26020632 | 2602E | House Bill | FILV | 9349875 | PONA | 2026-03-04 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 2,700 CTN | 8,730 KG | QDING DAO TAILE GARMENT | PURE TEXTILE INC | LADIES KNITTED TUBE TOP LADIES KNITTED SKIRT LADIES KNITTED PULLOVER HS: . / . / . | ||
| Run Date | 2026-03-26 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-25 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-25 |
| Trade Update Date | 2026-03-04 |
| Master BOL # | COSU9506232060 |
|---|---|
| House BOL # | UULNMSE26030015 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | UULN |
| Voyage # | 112E |
| IMO # | 9334923 |
| Vessel Name | COSCO OCEANIA |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | QINGDAO CHINA |
| Foreign Port of Lading | QINGDAO CHINA (MAINLAND) (57047) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 8561 K |
| Weight in KG | 8,561 KG |
| Quantity | 3939 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
DFSU6928206 |
| Commodity Description |
LADIES KNITTED CARDIGAN LADIES KNITTED VEST T HIS SHIPMENT CONTAINS NO (SOLID) WOOD PACKING MATERIALS. |
| Shipper Name | QDING DAO TAILE GARMENT CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.60,NATIONAL ROAD 213, |
| Address Line 3 | CHENGYANG DISTRICT, |
| City | QINGDAO |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | PURE TEXTILE INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 5060 BARCELONA WAY |
| City | COLORADO SPGS |
| State Province | CO |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | PURE TEXTILE INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 5060 BARCELONA WAY |
| City | COLORADO SPGS |
| State Province | CO |
| Country Code | US |
| Container Number | DFSU6928206 |
|---|---|
| Seal Number 1 | NJ714515 |
| Seal Number 1 | NJ714515 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | LADIES KNITTED CARDIGAN LADIES KNITTED VEST T HIS SHIPMENT CONTAINS NO (SOLID) WOOD PACKING MATERIALS. |
| Marks and Numbers 1 | N/M . . |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 56 | 2026-05-01 |
| Los Angeles, California | 14 | 2026-03-05 |
| Newark, New Jersey | 1 | 2014-11-13 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Qingdao China (Mainland) | 32 | 2026-04-16 |
| Shanghai China (Mainland) | 20 | 2026-05-01 |
| Yangshan China (Mainland) | 9 | 2025-12-27 |
| Yantian China (Mainland) | 8 | 2024-11-12 |
| Ningbo China (Mainland) | 1 | 2024-01-04 |
| Colon Panama | 1 | 2014-11-13 |
Below are the top 10 company names and addresses for Pure Textile Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| PURE TEXTILE INC | 5060 BARCELONA WAY COLORADO SPGS CO US | 2026-04-16 | 24 |
| PURE TEXTILE INC | 5060 BARCELONA WAY COLORADO SPGS CO 80917 | 2026-05-01 | 17 |
| PURE TEXTILE INC | 2026-03-05 | 11 | |
| PURE TEXTILE INC | 2025-09-13 | 1 | |
| PURE TEXTILE INC | 2025-06-06 | 1 | |
| PURE TEXTILE INC | 2026-03-05 | 1 | |
| PURE TEXTILE INC | 2024-11-04 | 4 | |
| PURE TEXTILE INC | 2024-07-29 | 2 | |
| PURE TEXTILE INC. | 2025-07-10 | 2 | |
| PURE TEXTILE INC | 2024-06-06 | 2 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||