There are a total of 236 bills of lading on file for Pureco PTE. Ltd. between July 5th, 2022 and May 16th, 2026.
Of those 236 bills of lading, 9 were within the past 30 days and 26 were within the past 90 days.
| Total Records | 236 |
|---|---|
| Shipper Records | 238 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jul 5th, 2022 |
| Most Recent Shipment on File | May 16th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 9 |
| Records in Last 90 Days | 26 |
| Records in the Past Year | 43 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for PURECO PTE. LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Pureco PTE. Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Pureco PTE. Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| CARRYOUT BAGS INC. | May 2026 | 3,170 | 56 |
| ROYAL PAPER CORPORATION | Apr 2025 | 254 | 52 |
| PURICO USA LIMITED | Apr 2026 | 1,682 | 30 |
| CXWHITE SUPPLIES | May 2026 | 77 | 24 |
| SHORELINE SUPPLY COMPANY | Mar 2026 | 65 | 15 |
| HERCULES | May 2026 | 1,281 | 15 |
| TRHTRFRAL HANNAFIT LLC | May 2026 | 112 | 9 |
| SUPREME SOURCE INC | Nov 2025 | 4,378 | 7 |
| POPPA CORN CORP | Jan 2026 | 12 | 5 |
| MARQUEE PRODUCTS, INC. | May 2026 | 493 | 5 |
| Aug 2023 | 4 | 4 | |
| JUSTKOL INC | May 2026 | 408 | 4 |
| KATOPS LLC | May 2026 | 258 | 3 |
| Mar 2026 | 1 | 1 | |
| Sep 2024 | 7 | 1 | |
| INSIGHT IMPORT | May 2026 | 834 | 1 |
| IMPERIAL DADE | May 2026 | 955 | 1 |
| DXYS GLOBAL TRADING LLC | May 2026 | 666 | 1 |
| Oct 2022 | 5 | 1 | |
| BEUE HARBZR INC | May 2026 | 84 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Pureco PTE. Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| PURE SWEET HONEY FARM INC | Jul 2025 | 856 | 0 |
| PURE TEXTILE INC | Apr 2026 | 71 | 9 |
| PURE TRADE ASIA LIMITED | May 2026 | 304 | 10 |
| PURE TREATS INC. | Mar 2026 | 169 | 1 |
| PURE WAFER | May 2026 | 243 | 4 |
| PUREA INDUSTRIA ALIMENTICIA LTDA | May 2026 | 373 | 4 |
| PURECARE | May 2026 | 829 | 31 |
| PURECIRCLE SDN BHD | May 2026 | 481 | 18 |
| PURECIRCLE TRADING SDN BHD | Feb 2023 | 230 | 0 |
| PURECIRCLE USA INC | May 2026 | 352 | 14 |
| PUREDOWN INC | May 2026 | 1,761 | 151 |
| PUREDREAM SMART TECH INC | Jan 2024 | 105 | 0 |
| PUREFERT TRADING AG | May 2026 | 73 | 25 |
| PUREFINE HOME MATERIALS INC | May 2026 | 334 | 2 |
| PUREFLEX INC | May 2026 | 275 | 5 |
| PUREFRUIT CHILE S.A. | May 2026 | 3,308 | 39 |
| PUREGEN TECHNOLOGY INC | May 2026 | 1,279 | 12 |
| PUREGRAND INDUSTRIES INTERNATIONAL | May 2026 | 118 | 34 |
| PUREHAVEN LLC | May 2026 | 264 | 98 |
| PURELIFE FURNITURE INDUSTRY INC | May 2026 | 1,059 | 14 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-18 | OOLU8881877810 | PWJHPWLOE002258 | 0XRAN | House Bill | PWJH | 9436355 | CMA CGM TANCREDI | 2026-05-16 | MIAMI, FLORIDA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1,008 CTN | 11,900 K | House to House | PURECO PTE. LTD. | CXWHITE SUPPLIES | CXWHITE SUPPLIES | HOT CUP SLEEVES |
| 2026-05-13 | COSU6449587340 | PWJHPWLOE002355 | 069E | House Bill | PWJH | 9622590 | OOCL BRUSSELS | 2026-05-12 | LONG BEACH, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 765 PKG | 20,582 K | House to House | PURECO PTE. LTD. | CXWHITE SUPPLIES | CXWHITE SUPPLIES | PAPER CUP PAPER BOX |
| 2026-05-13 | ZIMUSNH21141873 | PWJHPWLOE002183 | GE612 | House Bill | PWJH | 9393319 | MSC RIKKU | 2026-05-12 | JACKSONVILLE, FLORIDA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 655 CTN | 7,712 K | Pier to Pier | PURECO PTE. LTD. | CXWHITE SUPPLIES | CXWHITE SUPPLIES | PAPER BOX, PAPER CUP, PLASTIC LID, POPCORN TUB |
| 2026-05-07 | HDUJSLA26BC00423 | PWJHPWLOE002407 | 2604E | House Bill | PWJH | 9349887 | POSEN | 2026-05-06 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 682 CTN | 10,109 K | PURECO PTE. LTD. | CXWHITE SUPPLIES | CXWHITE SUPPLIES | PAPER BOX | |
| Run Date | 2026-05-18 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-16 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-16 |
| Trade Update Date | 2026-04-02 |
| Master BOL # | OOLU8881890530 |
|---|---|
| House BOL # | PWJHPWLOE002269 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | PWJH |
| Voyage # | 0XRAN |
| IMO # | |
| Vessel Name | CMA CGM TANCREDI |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | MIAMI, FLORIDA (5201) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 8693 K |
| Weight in KG | 8,693 KG |
| Quantity | 439 CTN |
| Volume | 67 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
WNGU5294620 |
| Commodity Description |
PAPER CUP |
| Shipper Name | PURECO PTE. LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 18 BOON LAY WAY, #04-125, |
| Address Line 2 | TRADEHUB21, SINGAPORE 609966 |
| City | TRADEHUB |
| Zip Code | 609966 |
| Country Code | SG |
| Consignee Name | CXWHITE SUPPLIES |
|---|---|
| Address Line 1 | RANCHO CUCAMONGA, CA 91730 |
| City | CUCAMONGA |
| State Province | CA |
| Zip Code | 91730 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | CXWHITE SUPPLIES |
|---|---|
| Address Line 1 | RANCHO CUCAMONGA, CA 91730 |
| City | CUCAMONGA |
| State Province | CA |
| Zip Code | 91730 |
| Country Code | US |
| Container Number | WNGU5294620 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLKPZ4420 |
| Seal Number 1 | OOLKPZ4420 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | PAPER CUP |
| Marks and Numbers 1 | N/ M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 92 | 2026-05-07 |
| Long Beach, California | 79 | 2026-05-13 |
| Oakland, California | 15 | 2023-11-09 |
| Houston, Texas | 15 | 2023-10-07 |
| Miami, Florida | 13 | 2026-05-18 |
| Jacksonville, Florida | 13 | 2026-05-13 |
| Seattle, Washington | 6 | 2025-02-04 |
| Newark, New Jersey | 1 | 2024-01-31 |
| Savannah, Georgia | 1 | 2023-06-24 |
| Tacoma, Washington | 1 | 2022-11-07 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 220 | 2026-05-18 |
| Yangshan China (Mainland) | 8 | 2024-04-24 |
| Pusan South Korea | 6 | 2026-05-13 |
| Singapore Singapore | 1 | 2023-02-02 |
| Ningbo China (Mainland) | 1 | 2022-10-11 |
Below are the top 10 company names and addresses for Pureco PTE. Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| PURECO PTE. LTD. | 18 BOON LAY WAY, #04-125, TRADEHUB21, SINGAPORE 609966 TRADEHUB 609966 SG | 2026-05-18 | 41 |
| PURECO PTE. LTD. | 18 BOON LAY WAY, #04-125, TRADEHUB21, SINGAPORE 609966 SINGAPORE 609966 CN 021 57382058 | 2026-05-13 | 2 |
| PURECO PTE. LTD. | 2026-05-13 | 2 | |
| PURECO PTE. LTD. | 2024-08-27 | 101 | |
| PURECO PTE. LTD. | 2023-08-14 | 17 | |
| PURECO PTE. LTD | 2024-10-15 | 17 | |
| PURECO PTE. LTD. | 2023-08-03 | 16 | |
| PURECO PTE. LTD. | 2025-02-04 | 14 | |
| PURECO PTE. LTD. | 2023-10-09 | 4 | |
| PURECO PTE LTD | 2024-01-11 | 3 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Pureco PTE. Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2023-10-07 | 14 |
Below are the top 1 email addresses on file for Pureco PTE. Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-13 | 2 |