There are a total of 578 bills of lading on file for Purem Ramos Arizpe between November 17th, 2022 and May 22nd, 2026.
Of those 578 bills of lading, 36 were within the past 30 days and 89 were within the past 90 days.
| Total Records | 578 |
|---|---|
| Shipper Records | 76 |
| Consignee Records | 503 |
| Notify Party Records | 398 |
| First Shipment on File | Nov 17th, 2022 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 36 |
| Records in Last 90 Days | 89 |
| Records in the Past Year | 393 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for PUREM RAMOS ARIZPE.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Purem Ramos Arizpe, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Purem Ramos Arizpe in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| PUREM GMBH | May 2026 | 262 | 114 |
| FORD ESPA A, S.L. | May 2026 | 9,661 | 45 |
| PUREM SERVICE PARTS GMBH & CO.KG | May 2026 | 78 | 42 |
| PUREM RAKOVNIK SPOL. S R.O. | May 2026 | 40 | 36 |
| WALTER GMBH | May 2026 | 297 | 31 |
| PUREM ORADEA S.R.L. | May 2026 | 29 | 29 |
| UMICORE AG & CO. | May 2026 | 163 | 28 |
| PROTEC GMBH | May 2026 | 492 | 22 |
| WOCO PIPE SYSTEM COMPONENTS ROM SRL | May 2026 | 174 | 21 |
| DYNA-K AUTOMOTIVE STAMPINGS | May 2026 | 1,573 | 20 |
| LE DECOLLETAGE JURASSIEN | May 2026 | 42 | 19 |
| CAWI STANZTECHNIK GMBH | Mar 2026 | 19 | 19 |
| KOENIG METALL GMBH | May 2026 | 17 | 17 |
| STAINLESS ACCESSORIES EASTERN CAPE | May 2026 | 146 | 16 |
| SO.LA.IS SRL | May 2026 | 410 | 16 |
| KOENIG METALL GMBH & CO. KG | Oct 2025 | 219 | 15 |
| VICTURA TECHNOLOGIES PRIVATE LIMITED | May 2026 | 1,109 | 14 |
| FORD ESPA A SL POLIGONO INDUSTRIAL | Nov 2024 | 32 | 12 |
| EBERSPACHER ROSSLYN (PTY) LTD | Sep 2023 | 12 | 12 |
| PCM | May 2026 | 539 | 10 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Purem Ramos Arizpe.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| PUREGRAND INDUSTRIES INTERNATIONAL | May 2026 | 118 | 34 |
| PUREHAVEN LLC | May 2026 | 264 | 98 |
| PURELIFE FURNITURE INDUSTRY INC | May 2026 | 1,059 | 14 |
| PURELIFE GLOVES | May 2026 | 308 | 10 |
| PURELUCK TRADING INC | May 2026 | 98 | 28 |
| PURELUX CANADA FLOORS INC | May 2026 | 193 | 17 |
| PURELY CANADA FOODS CORP | Oct 2024 | 547 | 0 |
| PUREM GMBH | May 2026 | 262 | 27 |
| PUREM N. A. SPARTANBURG | May 2026 | 242 | 30 |
| PUREM NOVI. INC | May 2026 | 2,974 | 156 |
| PUREM SERVICE PARTS GMBH & CO.KG | May 2026 | 78 | 4 |
| PUREMALT PRODUCTS LIMITED | Apr 2026 | 225 | 2 |
| PUREMIN SAPI DE CV | May 2026 | 283 | 9 |
| PUREPLUS CO.,LTD | May 2026 | 1,693 | 42 |
| PUREPRINT GROUP | May 2026 | 246 | 9 |
| PURETEC INDUSTRIAL WATER | Apr 2026 | 84 | 5 |
| PURETEK CORPORATION | May 2026 | 1,832 | 18 |
| PURETEK MANUFACTURING CO LTD | May 2026 | 130 | 10 |
| PUREUNBI CORP. | Oct 2025 | 96 | 0 |
| PUREX INTERNATIONAL LTD | May 2026 | 231 | 9 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-28 | MEDUR8618767 | PUSJS2601722192 | NH621 | House Bill | PUSJ | 9251717 | MSC MAUREEN | 2026-05-27 | HOUSTON, TEXAS | BREMERHAVEN GERMANY | 72 PKG | 477 KG | Pier to Pier | WOCO PIPE SYSTEM COMPONENTS ROM SRL | PUREM RAMOS ARIZPE | PUREM RAMOS ARIZPE | 72 BOXES PACKED ON 4 PLTS-RUBBER PARTS/DECOU PLINGHBL: S2601722192 |
| 2026-05-25 | CMDUHBG2125725 | PUSJS2601716491 | 0VBMH | House Bill | PUSJ | 9262716 | ARGUS | 2026-05-22 | HOUSTON, TEXAS | BREMERHAVEN GERMANY | 272 PKG | 2,200 KG | Pier to Pier | LE DECOLLETAGE JURASSIEN | PUREM RAMOS ARIZPE | PUREM RAMOS ARIZPE | 272 PARCELS PACKED ON 4 PALLETSFLANGE INJECT ION+THREADED SUPPORTS-AUTOMOTIVE PARTSHBL: S2 601716491 |
| 2026-05-25 | CMDUHBG2125725 | PUSJS2601712152 | 0VBMH | House Bill | PUSJ | 9262716 | ARGUS | 2026-05-22 | HOUSTON, TEXAS | BREMERHAVEN GERMANY | 24 CTN | 714 KG | Pier to Pier | KOENIG METALL GMBH | PUREM RAMOS ARIZPE | PUREM RAMOS ARIZPE | 24 CARTON PACKED ON 8 PALLETSINSULATING SHELL UPPER+RH+LHHBL: S2601712152 |
| 2026-05-25 | CMDUHBG2125725 | PUSJS2601712099 | 0VBMH | House Bill | PUSJ | 9262716 | ARGUS | 2026-05-22 | HOUSTON, TEXAS | BREMERHAVEN GERMANY | 9 PKG | 1,186 KG | Pier to Pier | PUREM GMBH | PUREM RAMOS ARIZPE | PUREM RAMOS ARIZPE | 9 CARTONS PACKED ON 9 PALLETSINSULATING INNER UPPER SHELLINSULATING OUTER LOWER SHELLINSUL ATING OUTER UPPER SHELLHBL: S2601712099 |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-26 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-04-29 |
| Master BOL # | MEDUR8618767 |
|---|---|
| House BOL # | PUSJS2601722285 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | PUSJ |
| Voyage # | NH621 |
| IMO # | 9251717 |
| Vessel Name | MSC MAUREEN |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | BREMERHAVEN |
| Foreign Port of Lading | BREMERHAVEN GERMANY (42870) |
| Port of Unlading | HOUSTON, TEXAS (5301) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 4309 KG |
| Weight in KG | 4,309 KG |
| Quantity | 171 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TEMU7866712 |
| Commodity Description |
PACKED ON 4 PALLETS-CONNECTION PIPE EXHAUST+M ETAL BLANK+PIPE FOR CONE HBL: S260 1722285 PACKED ON 8 PALLLETS-CONNECTION PIPE EXHAUST+ METAL BLANK+PIPE FOR CONE HBL: S260 1722285 |
| Shipper Name | PUREM ORADEA S.R.L. |
|---|---|
| Address Line 1 | PARCUL INDUSTRIAL I STRADA NICOLAE |
| Address Line 2 | FILIPESCU 20 |
| City | ORADEA |
| Country Code | RO |
| Consignee Name | PUREM RAMOS ARIZPE |
|---|---|
| Address Line 1 | 8506 EL GATO ROAD |
| City | LAREDO |
| State Province | TX |
| Zip Code | 78045 |
| Country Code | US |
| Contact Name | CON DOCK |
| Notify Party Name | PUREM RAMOS ARIZPE |
|---|---|
| Address Line 1 | 8506 EL GATO ROAD |
| City | LAREDO |
| State Province | TX |
| Zip Code | 78045 |
| Country Code | US |
| Contact Name | CON DOCK |
| Container Number | TEMU7866712 |
|---|---|
| Seal Number 1 | B138544 |
| Seal Number 1 | B138544 |
| Equipment Description Code | 4B |
| Equipment Description | 40 ft. IL Container (Closed Top) |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | PACKED ON 4 PALLETS-CONNECTION PIPE EXHAUST+M ETAL BLANK+PIPE FOR CONE HBL: S260 1722285 |
| Cargo Description 2 | PACKED ON 8 PALLLETS-CONNECTION PIPE EXHAUST+ METAL BLANK+PIPE FOR CONE HBL: S260 1722285 |
| Marks and Numbers 1 | PUREM RAMOS??INV:33133986+87 DN:34108848+49 PUREM RAMOS??INV:33133986+87 DN:34108848+49 |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 842199 | 00000000 | 0000002394 KG |
| 842199 | 00000000 | 0000001915 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Houston, Texas | 514 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 26 | 2026-05-19 |
| Charleston, South Carolina | 22 | 2026-05-11 |
| Miami, Florida | 7 | 2025-11-01 |
| Philadelphia, Pennsylvania | 3 | 2025-08-07 |
| Savannah, Georgia | 2 | 2026-03-30 |
| New York, New York | 2 | 2024-12-14 |
| Galveston, Texas | 1 | 2026-01-22 |
| Jacksonville, Florida | 1 | 2025-04-07 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Bremerhaven Germany | 416 | 2026-05-23 |
| Tampico Mexico | 75 | 2026-05-16 |
| Stade Germany | 26 | 2025-10-04 |
| Jawaharlal Nehru India | 20 | 2026-01-05 |
| Mundra India | 14 | 2026-05-19 |
| Cape Town South Africa | 12 | 2025-08-07 |
| Port Elizabeth South Africa | 6 | 2026-04-14 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 4 | 2026-03-30 |
| Veracruz Mexico | 2 | 2025-08-27 |
| All Other Sri Lanka Ports | 1 | 2026-05-02 |
Below are the top 10 company names and addresses for Purem Ramos Arizpe that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| PUREM RAMOS ARIZPE | 8506 EL GATO ROAD LAREDO TX 78045 US | 2026-05-20 | 418 |
| PUREM RAMOS ARIZPE | AV DELFOS NO 470 PARQUE INDUSTRIAL SANTA MARIA RAMOS ARIZPE MX | 2025-08-27 | 2 |
| PUREM RAMOS ARIZPE | 2026-05-23 | 1 | |
| PUREM RAMOS ARIZPE SA DE CV | 2025-06-07 | 30 | |
| PUREM RAMOS ARIZPE SA DE CV | 2026-01-05 | 20 | |
| PUREM RAMOS ARIZPE SA DE CV | 2026-05-16 | 18 | |
| PUREM RAMOS ARIZPE SA DE CV | 2026-05-19 | 17 | |
| PUREM RAMOS ARIZPE SA DE CV | 2026-04-14 | 16 | |
| PUREM RAMOS ARIZPE S.A. DE C.V. | 2023-09-30 | 12 | |
| PUREM RAMOS ARIZPE | 2024-09-27 | 9 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Purem Ramos Arizpe.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-14 | 16 | |
| 2025-08-27 | 2 |
Below are the top 1 email addresses on file for Purem Ramos Arizpe.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-14 | 3 |