There are a total of 1,059 bills of lading on file for Purelife Furniture Industry Inc between September 13th, 2020 and May 16th, 2026.
Of those 1,059 bills of lading, 6 were within the past 30 days and 14 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,059 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 1,058 |
| Notify Party Records | 800 |
| First Shipment on File | Sep 13th, 2020 |
| Most Recent Shipment on File | May 16th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 6 |
| Records in Last 90 Days | 14 |
| Records in the Past Year | 88 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for PURELIFE FURNITURE INDUSTRY INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Purelife Furniture Industry Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Purelife Furniture Industry Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Purelife Furniture Industry Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| PURECO PTE. LTD. | May 2026 | 236 | 26 |
| PUREDOWN INC | May 2026 | 1,761 | 151 |
| PUREDREAM SMART TECH INC | Jan 2024 | 105 | 0 |
| PUREFERT TRADING AG | May 2026 | 73 | 25 |
| PUREFINE HOME MATERIALS INC | May 2026 | 334 | 2 |
| PUREFLEX INC | May 2026 | 275 | 5 |
| PUREFRUIT CHILE S.A. | May 2026 | 3,308 | 39 |
| PUREGEN TECHNOLOGY INC | May 2026 | 1,279 | 12 |
| PUREGRAND INDUSTRIES INTERNATIONAL | May 2026 | 118 | 34 |
| PUREHAVEN LLC | May 2026 | 264 | 98 |
| PURELIFE GLOVES | May 2026 | 308 | 10 |
| PURELUCK TRADING INC | May 2026 | 98 | 28 |
| PURELUX CANADA FLOORS INC | May 2026 | 193 | 17 |
| PURELY CANADA FOODS CORP | Oct 2024 | 547 | 0 |
| PUREM GMBH | May 2026 | 262 | 27 |
| PUREM N. A. SPARTANBURG | May 2026 | 242 | 30 |
| PUREM NOVI. INC | May 2026 | 2,974 | 156 |
| PUREM RAMOS ARIZPE | May 2026 | 578 | 89 |
| PUREM SERVICE PARTS GMBH & CO.KG | May 2026 | 78 | 4 |
| PUREMALT PRODUCTS LIMITED | Apr 2026 | 225 | 2 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-05 | COSU9506552900 | WSJONGB26030600 | 1258E | House Bill | WSJO | 9850850 | EVER FAVOR | 2026-05-04 | NEWARK, NEW JERSEY | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 408 CTN | 13,396 KG | House to House | NINGBO UNION GIANT IMP.& EXP. | PURELIFE FURNITURE INDUSTRY INC | PURELIFE FURNITURE INDUSTRY INC | RATTAN SET STORAGE SHED |
| 2026-05-04 | COSU6448068830 | WSJONGB26031025 | 069E | House Bill | WSJO | 9622617 | OOCL FRANCE | 2026-05-03 | NEWARK, NEW JERSEY | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 325 CTN | 9,263 KG | House to House | NINGBO BESTORE INTERNATIONAL | PURELIFE FURNITURE INDUSTRY INC | PURELIFE FURNITURE INDUSTRY INC | WAGON STROLLER |
| 2026-04-28 | EGLV143663473137 | WSJONGB26030350 | 012E | House Bill | WSJO | 9293753 | CONTI CORTESIA | 2026-04-26 | HOUSTON, TEXAS | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 627 CTN | 11,670 KG | House to House | NINGBO UNION GIANT IMP.& EXP | PURELIFE FURNITURE INDUSTRY INC | PURELIFE FURNITURE INDUSTRY INC | WOODEN SANDBOX ADJUSTABLE ADIRONDACK CHAIR EB IKE RACKS FOR TOW HITCH POOL LADDERS OUTDOOR FANS |
| 2026-04-27 | EGLV143663468753 | WSJONGB26030375 | 1257E | House Bill | WSJO | 9850551 | EVER FORWARD | 2026-04-26 | NEWARK, NEW JERSEY | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 763 CTN | 8,802 KG | House to House | NINGBO UNION GIANT IMP.& EXP | PURELIFE FURNITURE INDUSTRY INC | PURELIFE FURNITURE INDUSTRY INC | TEA TABLE SET PORCH SWING OUTDOOR SOFA CUSHIO NS OUTDOOR TIKI BAR OUTDOOR CHAISE CUSHIONS |
| Run Date | 2026-05-11 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-07 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-10 |
| Trade Update Date | 2026-03-31 |
| Master BOL # | COSU6448735030 |
|---|---|
| House BOL # | WSJONGB26030967 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | WSJO |
| Voyage # | 033E |
| IMO # | |
| Vessel Name | COSCO SHIPPING ORCHID |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | QINGDAO |
| Foreign Port of Lading | QINGDAO CHINA (MAINLAND) (57047) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 21853 KG |
| Weight in KG | 21,853 KG |
| Quantity | 553 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CBHU8921831 |
| Commodity Description |
XXXXXX |
| Shipper Name | NINGBO UNION GRAND IMP.& EXP.CO. |
|---|---|
| Address Line 1 | LTD NO.288 GUANGHUA RD. NINGBO NATI |
| Address Line 2 | ONAL HI-TECH INDUSTRIAL DEVELOPMENT |
| Address Line 3 | ZONE, 315103 CHINA |
| Consignee Name | PURELIFE FURNITURE INDUSTRY INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 30 N GOULD ST STE R,SHERIDAN, WY 82 |
| Address Line 2 | 801 |
| Notify Party Name | PURELIFE FURNITURE INDUSTRY INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 30 N GOULD ST STE R,SHERIDAN, WY 82 |
| Address Line 2 | 801 |
| Container Number | CBHU8921831 |
|---|---|
| Seal Number 1 | NJ700083 |
| Seal Number 1 | NJ700083 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | XXXXXX |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000021853 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 425 | 2026-05-11 |
| Long Beach, California | 352 | 2026-02-09 |
| Los Angeles, California | 171 | 2026-05-19 |
| Savannah, Georgia | 54 | 2026-04-02 |
| Oakland, California | 35 | 2025-08-05 |
| Houston, Texas | 11 | 2026-04-28 |
| New York, New York | 11 | 2026-02-27 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 601 | 2025-12-03 |
| Ningbo China (Mainland) | 327 | 2026-05-19 |
| Yantian China (Mainland) | 57 | 2026-03-02 |
| Pusan South Korea | 29 | 2024-11-22 |
| Yangshan China (Mainland) | 17 | 2022-04-08 |
| Xiamen China (Mainland) | 11 | 2026-03-02 |
| Qingdao China (Mainland) | 6 | 2026-05-11 |
| TianjinXin Gang China (Mainland) | 5 | 2022-09-23 |
| Singapore Singapore | 2 | 2021-10-22 |
| Colon Panama | 2 | 2021-06-14 |
Below are the top 10 company names and addresses for Purelife Furniture Industry Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| PURELIFE FURNITURE INDUSTRY INC | 30 N GOULD ST STE R,SHERIDAN, WY 82 801 | 2026-05-19 | 634 |
| PURELIFE FURNITURE INDUSTRY INC | 30 N GOULD ST STE R SHERIDAN,WY 82801 USA | 2026-04-28 | 130 |
| PURELIFE FURNITURE INDUSTRY INC | 2025-10-16 | 1 | |
| PURELIFE FURNITURE INDUSTRY INC | 2022-08-20 | 58 | |
| PURELIFE FURNITURE INDUSTRY INC | 2023-07-13 | 50 | |
| PURELIFE FURNITURE INDUSTRY INC | 2023-05-31 | 36 | |
| PURELIFE FURNITURE INDUSTRY INC | 2022-07-26 | 31 | |
| PURELIFE FURNITURE INDUSTRY INC | 2022-12-03 | 27 | |
| PURELIFE FURNITURE INDUSTRY INC | 2022-05-14 | 23 | |
| PURELIFE FURNITURE INDUSTRY INC | 2022-04-14 | 12 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Purelife Furniture Industry Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2021-12-08 | 2 | |
| 2020-11-25 | 2 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||