There are a total of 726 bills of lading on file for Pusan Fitting Corporation between February 28th, 2014 and May 21st, 2026.
Of those 726 bills of lading, 6 were within the past 30 days and 9 were within the past 90 days.
| Total Records | 726 |
|---|---|
| Shipper Records | 704 |
| Consignee Records | 33 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Feb 28th, 2014 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 6 |
| Records in Last 90 Days | 9 |
| Records in the Past Year | 24 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for PUSAN FITTING CORPORATION.
Below is a Sankey Diagram of the top 10 companies associated with Pusan Fitting Corporation, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 10 companies associated with Pusan Fitting Corporation in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| FERGUSON ENTERPRISES INC | May 2026 | 4,005 | 32 |
| INDUSTRIAL VALCO | Feb 2026 | 1,252 | 24 |
| DODSON GLOBAL INC | Apr 2026 | 2,066 | 14 |
| DP-FERGUSON ENTERPRISES LLC | Feb 2024 | 13 | 12 |
| STS INDUSTRIAL INC. | Jan 2026 | 78 | 5 |
| NORCA INDUSTRIAL COMPANY, LLC | May 2026 | 3,446 | 5 |
| TRIANGLE METALS | Jan 2025 | 698 | 4 |
| PJ PIPING INC | Jun 2025 | 37 | 1 |
| GPVF, LLC | Mar 2026 | 722 | 1 |
| Mar 2022 | 3 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Pusan Fitting Corporation.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| PURSUIT INDUSTRIES PRIVATE LIMITED | May 2026 | 88 | 2 |
| PURUNCHON, INC | May 2026 | 299 | 19 |
| PURUS INTL INC | May 2026 | 590 | 10 |
| PURVA DESIGNS INC | Oct 2023 | 227 | 0 |
| PURVI ENTERPRISES INC | Apr 2026 | 474 | 1 |
| PUS TRADING INC | Jun 2021 | 3,353 | 0 |
| PUSAN CABLE | May 2026 | 546 | 96 |
| PUSAN CABLES & ENGINEERING CO., LTD | May 2026 | 918 | 102 |
| PUSAN CASTIRON CO. LTD | May 2026 | 1,941 | 39 |
| PUSAN COUPLING CORPORATION | Apr 2026 | 1,043 | 5 |
| PUSAN FURNITURE INDUSTRIES (M) SDN | Nov 2024 | 396 | 0 |
| PUSAN I.P.O. | May 2026 | 1,687 | 10 |
| PUSAN I.P.O. PUSAN INTERNATIONAL PO | Nov 2024 | 114 | 0 |
| PUSAN PIPE AMERICA | May 2026 | 19,861 | 440 |
| PUSHKAR INTERNATIONAL | May 2026 | 117 | 10 |
| PUSHKIN PRESS | May 2026 | 403 | 17 |
| PUSHPA | May 2026 | 259 | 28 |
| PUSHPA1 LLC | May 2026 | 65 | 9 |
| PUSHPAK STEEL INDUSTRIES PVT LTD | May 2026 | 125 | 33 |
| PUSHPAM TRADERS | May 2026 | 207 | 11 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-15 | MEDUKC559235 | WBLVSFEX26040251 | 616N | House Bill | WBLV | 9337444 | MSC UBERTY VIII | 2026-05-14 | LONG BEACH, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 25 PKG | 19,800 KG | House to House | PUSAN FITTING CORPORATION | FERGUSON ENTERPRISE LLC | A.N. DERINGER, INC. | BUTT WELDING FITTINGS |
| 2026-05-07 | MAEU267774636 | JHMJSFEX26040226 | 615E | House Bill | JHMJ | 9359040 | GUTHORM MAERSK | 2026-05-06 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 41 PKG | 36,900 KG | PUSAN FITTING CORPORATION | FERGUSON ENTERPRISE LLC | A.N. DERINGER INC. | BUTT WELDING FITTINGS | |
| 2026-04-29 | OOLU2322469960 | JHMJSFEX26030181 | 0XRAJ | House Bill | JHMJ | 9436379 | CMA CGM SAMSON | 2026-04-28 | SAVANNAH, GEORGIA | PUSAN SOUTH KOREA | 18 PKG | 19,500 KG | House to House | PUSAN FITTING CORPORATION | FERGUSON ENTERPRISE LLC | A.N. DERINGER INC. | BUTT WELDING FITTINGS |
| 2026-04-28 | MAEU267057334 | JHMJSFEX26030180 | 611E | House Bill | JHMJ | 9687540 | COCHRANE | 2026-04-27 | NORFOLK, VIRGINIA | PUSAN SOUTH KOREA | 19 PKG | 19,500 KG | Container Yard | PUSAN FITTING CORPORATION | FERGUSON ENTERPRISE LLC | A.N. DERINGER INC. | BUTT WELDING FITTINGS |
| Run Date | 2026-05-20 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-19 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-19 |
| Trade Update Date | 2026-04-19 |
| Master BOL # | MAEU268622982 |
|---|---|
| House BOL # | JHMJSFEX26040243 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | JHMJ |
| Voyage # | 618E |
| IMO # | |
| Vessel Name | MISSOURI EXPRESS |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | BUSAN KOREA |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 39000 KG |
| Weight in KG | 39,000 KG |
| Quantity | 49 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
SUDU8736208 HASU4622360 |
| Commodity Description |
BUTT WELDING FITTINGS BUTT WELDING FITTINGS |
| Shipper Name | PUSAN FITTING CORPORATION |
|---|---|
| Address Line 2 | 39 NOKSANSANDAN 46-RO GANGSEO-GU |
| Address Line 3 | BUSAN KOREA |
| Consignee Name | FERGUSON ENTERPRISE LLC |
|---|---|
| Address Line 2 | 751 LAKEFRONT COMMONS NEWPORT NEWS |
| Address Line 3 | VIRGINIA 23606 US EMAIL INTERNATION |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | AL.LOGISTICS FERGUSON.COM EIN 54- |
| Notify Party Name | A.N. DERINGER INC. |
|---|---|
| Address Line 2 | 330 TOWN CENTER DRIVE SUITE 700 DE |
| Address Line 3 | ARBORN MI 48126 EMAIL FERGUSON AN |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | DERINGER.COM TEL 734-641-6859 EIN |
| Container Number | SUDU8736208 |
|---|---|
| Seal Number 1 | KR1147340 |
| Seal Number 1 | KR1147340 |
| Equipment Description Code | G0 |
| Equipment Description | Opening(s) at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | BUTT WELDING FITTINGS |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 730793 | 00780000 | 0000039000 KG |
| Container Number | HASU4622360 |
|---|---|
| Seal Number 1 | KR1147286 |
| Seal Number 1 | KR1147286 |
| Equipment Description Code | G0 |
| Equipment Description | Opening(s) at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | BUTT WELDING FITTINGS |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 730793 | 00780000 | 0000039000 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Houston, Texas | 232 | 2026-05-22 |
| Los Angeles, California | 143 | 2026-05-20 |
| Savannah, Georgia | 105 | 2026-04-29 |
| Long Beach, California | 82 | 2026-05-15 |
| Newark, New Jersey | 47 | 2023-12-30 |
| Tacoma, Washington | 41 | 2025-06-09 |
| Oakland, California | 14 | 2019-07-05 |
| Norfolk, Virginia | 13 | 2026-04-28 |
| Seattle, Washington | 12 | 2022-04-07 |
| Wilmington, North Carolina | 9 | 2020-06-26 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Pusan South Korea | 705 | 2026-05-22 |
| Kingston Jamaica | 14 | 2018-03-13 |
| Manzanillo Mexico | 2 | 2016-11-30 |
| Shanghai China (Mainland) | 2 | 2015-10-24 |
| Lazaro Cardenas Mexico | 1 | 2026-02-06 |
| Kwangyang South Korea | 1 | 2022-03-29 |
| Shimizu Japan | 1 | 2017-08-04 |
Below are the top 10 company names and addresses for Pusan Fitting Corporation that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| PUSAN FITTING CORPORATION | 39, NOKSANSANDAN 46-RO, GANGSEO-GU, BUSAN, KOREA | 2026-05-22 | 434 |
| PUSAN FITTING CORPORATION | 1753-1 SONGJEONG-DONG BUSAN, 618-820 KR | 2025-06-11 | 16 |
| PUSAN FITTING CORPORATION | 2026-01-19 | 3 | |
| PUSAN FITTING CORPORATION | 2023-06-26 | 105 | |
| PUSAN FITTING CORPORATION | 2018-04-21 | 52 | |
| PUSAN FITTING CORPORATION | 2015-09-25 | 27 | |
| PUSAN FITTING CORPORATION | 2023-12-06 | 16 | |
| PUSAN FITTING CORPORATION | 2024-01-29 | 9 | |
| PUSAN FITTING CORPORATION | 2015-12-21 | 8 | |
| PUSAN FITTING CORPORATION | 2023-05-13 | 8 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Pusan Fitting Corporation.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2017-08-14 | 5 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||